ارسال پاسخ

یکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۵۰ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 772 Telegram

گزارش اینپیا از دو نمایشگاه بین المللی

راهکار برای گذار از رکود؛ یافتن بازارهای جدید به جای رقابت منفی کیفی در کشور

گزارش نمایشگاه/ اختصاصی inpia: همان گونه که دولت یکسان سازی نرخ ارز را به خاطر منافع خود و بر اساس توان بودجه ای که وجود داشت، به طور سریع اجرایی کرد، باید در تمام بخش های دیگر نیز همین دیدگاه را داشته باشد.
راهکار برای گذار از رکود؛ یافتن بازارهای جدید به جای رقابت منفی کیفی در کشور

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، چهاردهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری و پانزدهمین نمایشگاه دام و طیور و صنایع و ابسته از پنجشنبه 6 تا 9 آبان ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی میزبان بازدیدکنندگان است.

 

بر اساس این گزارش در هر دو نمایشگاه، تعدادی از تولیدکنندگان صنایع پلاستیک و پلیمر حضور دارند که به ارائه محصولات و خدمات خود می پردازند. به طور کلی غرفه گذاران وضعیت حاکم بر بازار را چندان مطلوب نمی دانند و برخی از آنها تلاش خود را بر یافتن بازارهای جدید و صادرات محصولات خود متمرکز کرده اند.

 

قاسمی: یافتن بازارهای جدید به جای رقابت منفی کیفی در کشور

علی قاسمی، مدیرعامل شرکت بارز پلاستیک تهران، در خصوص میزان استقبال از چهاردهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل عمومی و خدمات شهری، گفت: با توجه به سابقه ای که در برگزاری این نوع نمایشگاه ها در دوره ها و سال های گذشته داریم، بسیاری از بازدیدکنندگان را خود ما از پیش دعوت کرده ایم. به این دلیل غرفه ما تا اندازه ای متمایز از سایرین است.

 

 

وی در خصوص وضعیت فعلی بازار توضیح داد: با توجه به این که خریدار کالاها یا به نوعی مشتریان ما بخش های مختلف دولتی در کشور هستند؛ وضعیت سیاسی امروز کشور در ارتباطات تجاری و بازرگانی تاثیر به سزایی گذاشته است. در عمل واحدهای دولتی خریدار کالاهای تولیدی ما، ردیف های بودجه ای آنها طی سه یا 4 سال گذشته به شدت کاهش یافته است و طی 4 سال گذشته رکود شدیدی با شیب 15 تا 20 درصدی را شاهد بوده ایم.

 

قاسمی درباره صادرات شرکت بارز پلاستیک، گفت: ما به کشورهای دیگر صادارت داریم و مشتریان و نمایندگان خارجی ما نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت. تا کنون در این نمایشگاه در دو مذاکره موفق به عقد قرارداد با مشتریان خود شده ایم، البته آنها مشتریان سنتی ما هستند و ما چندان در ایجاد بازارهای هدف جدید، موفق نبوده ایم.

 

وی درباره استراتژی شرکت بارز پلاستیک برای گذار از دوره رکود، توضیح داد: بسیاری از شرکت ها تلاش می کنند هزینه های جاری خود را کاهش دهند و همچنین سطح تولید و مواردی که هزینه هایی را به شرکت تحمیل می کند، کاهش دهند. این در حالی است که شرکت بارز پلاستیک تلاش داشته است تا بازارهای جدیدی را به روش های مختلف از جمله  تبلیغات با ارائه محصولات جدید، ایحاد کند. ما این مورد را در سه سال اخیر در دستور کار داشته ایم و تصور می کنم یکی از دلایلی که ما از این رکود به مثابه همکاران دیگر چندان لطمه نخورده ایم، همین موضوع بوده است.

 

قاسمی درباره برنامه های آینده این شرکت برای مواردی مانند توسعه در بخش های مختلف مانند، جوینت شدن احتمالی با سرمایه گذار خارجی، تنوع تولید و غیره، گفت: با توجه به این که ما در 3 یا 4 زمینه مختلف محصولاتی را ارائه می کنیم، چند هدف را ترسیم کرده ایم؛ اول اخذ لایسنس یا مشارکت در قالب های مختلف با تولیدکنندگان و برندهای برتر جهانی است. دوم توسعه محصولات و تنوع کالاهای تولیدی شرکت در زمینه های مختلف که از پیش فعال بوده است.

 

وی در همین زمینه ادامه داد: علاوه بر موارد فوق، اقدام به ایجاد دو واحد صنعتی جدید مرتبط با صنعت پلاستیک کرده ایم که یکی از آنها در زمیه آبیاری قطره ای و دیگری در زمینه مخازن بولومبرینگ تا سایز 2 هزار لیتر است. نوارهای آبیاری قطره ای به بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی مرتبط است و صرفا در سیستم های آبیاری قطره ای مورد کاربرد قرار دارد.

 

این تولیدکننده درباره چشم انداز صنعت در ایران، عنوان کرد: متاسفانه معمولا نسخه های کوتاه مدتی را برای صنایع تجویز می کنند. به زعم بنده تمام نظام های تعرفه ای و محدودیت ها باید به سمت یکسان سازی پیش برود. همان گونه که دولت یکسان سازی نرخ ارز را به خاطر منافع خود و بر اساس توان بودجه ای که وجود داشت، به طور سریع اجرایی کرد، باید در تمام بخش های دیگر نیز همین دیدگاه را داشته باشد.

 

قاسمی در همین ارتباط گفت: باید به جای این که صرفا در خصوص حمایت دولت به واسطه یک سری نظام های تعرفه ای و برقرای درصدهای بالای گمرکی، تمرکز کنیم، تلاشمان این باشد که دولت این اولویت را به کشورهای مجاور بسط بدهد و از توان بالقوه و بالفعل واحدهای تولیدی در صنعت پلاستیک بهره ببرد. به عبارتی دولت مازاد ظرفیت موجود را مورد هدف قرار دهد و آن را به سمت و سوی کشورهای مجاور سوق بدهد.

 

مدیرعامل شرکت بارز پلاستیک در خصوص چرایی تاکید بر کشورهای مجاور، توضیح داد: چون کوتاهترین مسیر برای امکان برقراری کشورهای مجاور هستند. ترکیه با برخی از کشورهای منطقه در خصوص حذف تعرفه های ورودی، قراردادهای بازرگانی منعقد کرده است مانند؛ گرجستان و بسیاری دیگر از این کشورها که این موضوع باعث رونق صنایع ترک تبار شده است.

 

وی ادامه داد: بهتر است که مدیران بخش دولتی مرتبط، با این دیدگاه نخست چالش های اساسی صنعت را بررسی کنند و قراردادهای متشرک دو طرفه ای را با توجه به ظرفیت های موجود و کارشناسی های مورد نیاز منعقد کنند، که در عمل صنایع داخلی کشور در اولویت باشند. این مسئله به ایجاد مازاد تراز تجاری و مثبت شدن آن حتی در کوتاه مدت منجر می شود و صنایع داخلی از آن بهره مند می شوند.

 

قاسمی گفت: در بسیاری از بخش ها به دلیل وجود التهابات مقطعی مانند بخش ساختمان که به دلیل این که در یک زمانبندی غیرمعقول دولت ظرفیت زیادی را در بخش مسکن مهر ایجاد کرد و تمام سرمایه های ملی را به آن سمت سوق داد، به تبع در این بخش مازاد تولید داخلی وجود دارد و این تا جایی پیش رفته است که برخی از کارخانجات را به ورطه ورشکستگی و انحلال شرکت ها رسانده است.

 

وی در خصوص راهکارهای موجود برای شرکت ها در مقطع فعلی، گفت: به طور طبیعی در این مقطع شرکت ها باید هوشمندانه عمل کنند و به جای رقابت منفی کیفی در داخل کشور، باید بازارهای هدف دیگری را شناسایی کنند. حتی اگر به طور انفرادی این امکان برای شرکت های کوچک در صنایع وجود ندارد که سرمایه گذاری های صادراتی و بازرگانی انجام دهند، بهتر است که در قالب دسته بندی های صنایع جوینت شده و از حمایت های دولتی بهره مند شوند.

 

قاسمی در همین ارتباط عنوان کرد: حتی در صورت نیاز، واحدهایی برای مونتاژ و صادرات مجدد در کشورهای هدف و میانی ایجاد کنند تا بتوانند در دراز مدت بازارهای خود را حفظ کنند.

 

این تولید کننده در پایان اظهار کرد: یکی از مشکلات دیگر که به طور قطع در آینده گریبانگیر صنایع داخلی می شود، به ویژه واحدهایی که عمده فعالیتشان مبتنی بر صادارت کشورهای حاشیه خلیج فارس و روس زبان است، این که آنها نیز در حال تبدیل شدن به تولید کننده پلاستیک می شوند و دیگر مصرف کننده صرف این محصولات نیستند.

 

مهابادی: کالای خوب همیشه مشتری دارد، حتی در دوره رکود

مهابادی مدیر عامل شرکت روناس پلیمر در خصوص میزان استقبال از پانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی دام و طیور و صنایع وابسته، گفت: بازدیدکننده از این نمایشگاه متوسط بوده و البته در مقایسه با سال گذشته کمتر بوده است.

 

 

وی دلیل این کاهش را رکود موجود در بازار عنوان کرد و گفت: در مقطع فعلی امید چندانی برای خروج از این رکود وجود ندارد. بنده با برخی از تولیدکنندگان طرف قرارداد سخن می گفتم، آنها عنوان می کردند که تنها با 20 تا 30 درصد ظرفیت خود کار می کنند.

 

 مهابادی در خصوص استراتژی شرکت روناس پلیمر برای مرحله گذار از رکود، توضیح داد: ما تلاش کردیم تا روی کیفیت کار و نیازهای اصلی که صنعت بسته بندی به آن نیاز دارد، فعالیت کنیم و با وارد کردن ماشین آلات جدید، محصولاتی با کیفیت بهتر از آن چیزی را که قبلا از چین و هند وارد می شد، تولید کنیم. ما باور داریم کار خوب همیشه مشتری دارد.

 

این تولید کننده در باره صادرات این واحد تولیدی اظهار داشت: به کشورهای عراق و آسیای میانه صادرات داریم اما پس از سال 2013 میزان صادرات، با کاهش همراه بوده است.

 

یزدانی: نمایشگاه دام و طیور به نام تخصصی، به کام نصابان

یزدانی مدیر عامل شرکت صنایع پلاستیک ستاره، استقبال از این نمایشگاه را ضعیف عنوان کرد و گفت: مشکل اصلی به مجری آن یعنی شرکت میلاد باز می گردد. چون این شرکت غرفه ها را به هر متقاضی که درخواست داشته باشد، واگذار می کند. مشخص نیست که تولیدکننده، کارخانه دار و ذینفعان اصلی نمایشگاه چه افرادی هستند؛ تنها هدف آنها اجاره دادن غرفه است.

 

 

شرکت صنایع پلاستیک ستاره، تولیدکننده لوازم پلاستیک مرغداری با 20 سال سابقه است.

 

به گفته یزدانی 50 درصد از افرادی که اکنون در نمایشگاه غرفه دارند، بدون استثنا فاقد کارخانه و دفتر بوده و صرفا نصاب هستند. این نمایشگاه یک نمایشگاه با عنوان تخصصی اما در اصل غیرتخصصی است.

 

وی رایزنی های صورت گرفته با مشتریان در این نمایشگاه را راضی کننده ندانست و گفت: این نمایشگاه هیچ دستاورد مطلوبی نداشته است؛ پیشنهاد می شود انجمن ها مانند انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران با شرکت های نمایشگاهی وارد مذاکره شود تا افراد ذیصلاح به عنوان غرفه گذار در نمایشگاه حضور پیدا کنند؛ چون مشکلات اصلی را این بخش متحمل می شوند.

 

سلامت: دولت کمک کند، وضع بحرانی است

سلامت مدیر فروش شرکت نکا پلاستیک خواستار حمایت های دولت از تولیدکنندگان شد و گفت: همه چیز به دولت مرتبط است آنها باید قیمت مواد اولیه را کاهش دهند و یارانه و تسهیلات را در بخش های مختلف از جمله برق و غیره برقرار کنند. به عبارتی همه صنایع مادر در اختیار دولت است.

 

 

وی وضعیت فعلی بازار را بد عنوان کرد و گفت: ما در چند مقطع سود خود را کاهش دادیم و حتی  اکنون هم با شرایط سختی روبرو هستیم.

 

شرکت نکا پلاستیک 40 سال سابقه دارد و تولیدکننده انواع ظروف پلاستیکی در بخش های مرغداری، کشاورزی و غیره است.

 

سلامت با بیان این که بازدیدکننده از نمایشگاه وجود داشته، گفت: نتایج این نمایشگاه پس از دو یا سه ماه برای تولیدکنندگان مشخص می شود.

 

رئوفی: چند نمایشگاه مرتبط با هم تجمیع شوند

رئوفی مدیرفروش میثم دارو پلاست با بیان این که برای نخستین بار است که در این نمایشگاه شرکت می کند، گفت: بیشتر مشتریان ما در بخش داروهای دامی هستند؛ البته انتظار ما از استقبال از نماشگاه، بیشتر از وضعیت فعلی بوده است.

 

 

شرکت دارو پلاست تولید کننده بطری پت، پلی اتیلن، درب و طراحی و ساخت قالب است.

 

وی وضعیت بازار را مانند سال های گذشته عنوان کرد و گفت: ما درصدد هستیم تا توان خود را در بخش صادرات معطوف کنیم به ویژه کشورهای منطقه.

 

رئوفی پیشنهاد تجمیع نمایشگاه دام و طیور با آب و کشاورزی را داد.

 

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 قیمت مواد اولیه پلیمری در بازار آزاد ۵ خرداد ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 71,000 ریال 1000 1.41% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 74,500 ریال 2500 3.36% نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 74,500 ریال نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 300 0.41% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 81,500 ریال 2000 2.45% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 81,500 ریال 2000 2.45% نمودار و آرشیو
0075 64,000 ریال 500 0.78% نمودار و آرشیو
020 63,000 ریال 500 0.79% نمودار و آرشیو
Lf190 61,700 ریال 400 0.65% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 59,200 ریال 1400 2.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 55,800 ریال 1300 2.33% نمودار و آرشیو
2420h 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 60,300 ریال 300 0.5% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 71,500 ریال 500 0.7% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 76,000 ریال 1300 1.71% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 95,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 74,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 76,000 ریال 1000 1.32% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 75,800 ریال 1800 2.37% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 76,000 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
ZR230 76,000 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 76,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 46,700 ریال -300 0.64% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 300 0.65% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 101,000 ریال 400 0.4% نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖