ارسال پاسخ

شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۰۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 912 Telegram

inpia.ir

۱۲ توصیه برای مدیریت زمان و برنامه ریزی که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد

مدیریت زمان و برنامه ریزی می تواند زندگی شما را به سرعت تغییر دهد. ما با وجود این‌که انگیزه داریم و آماده‌ی تغییرات بزرگ در زندگی هستیم، اغلب اوقات خودمان را در تقلای ساده‌ترین وظایف می‌بینیم. و لزوما مشکل ما به تعویق انداختن کارها نیست، ترس از اقدام کردن در جهت رویاهایمان نیز نیست. نه، گاهی مشکل سطحی‌تر از آن است که تصور می‌کنیم. مشکل در مدیریت زمان است.
۱۲ توصیه برای مدیریت زمان و برنامه ریزی که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد

مدیریت زمان و برنامه ریزی

هر سال از عمر ما ۳۶۵ روز دارد (بله، بله می‌دانم برخی سال‌ها کبیسه است)، و متاسفانه هیچ‌کس در این دنیا جوان‌تر نمی‌شود. هرچند ممکن است یک فرد وقت آزاد زیادی در اختیار داشته‌باشد، اما آدم‌هایی که می‌خواهند موفق شوند ماهیت حقیقی زمان را درک می‌کنند. آنها ارزش واقعی ساعات زندگی‌شان را می‌دانند، و می‌دانند کل سال می‌تواند در یک چشم به هم زدن بگذرد. در نتیجه، موفقیت و بهره‌وری‌شان به‌طور چشمگیری به مدیریت زمان کارآمد بستگی دارد.

خوشبختانه مدیریت زمان چیزی است که همه‌ی ما می‌توانیم به آسانی در آن ماهر شویم، تنها اگر بخواهیم. برای بهره‌وری کافی است برخی از اساسی‌ترین توصیه‌های مدیریت زمان را بدانیم و بتوانیم آنها را به کار بگیریم. در ادامه من فهرستی از این توصیه‌ها را با شما به اشتراک می‌گذارم که پی برده‌ام که در بالا بردن بهره‌وری بیش‌ترین تاثیر را دارند. زیبایی این فهرست این است که می‌توانید به محض خواندن این مطلب، آن را به کار بگیرید.

۱. روزتان را طولانی‌تر کنید

ممکن است برای کسانی که عاشق خوابیدن تا ظهر هستند، این توصیه برای مدیریت زمان و برنامه ریزی از همه سخت‌تر باشد. هم‌چنین احتمالا مهم‌ترین آنها نیز هست.

روز ما ساعات محدودی دارد، و هر چه بیش‌تر بخوابیم، ساعات کم‌تری داریم که صرف موفقیت بکنیم. از این رو منطقی‌ترین راه‌حل این است که تا حد امکان روزمان را طولانی کنیم.

ممکن است برای بعضی از شما این به معنی ۸ ساعت خوابیدن، و برای بعضی دیگر به معنی ۶ ساعت خوابیدن در شبانه روز باشد. این بستگی به این دارد که چه مقدار خواب می‌توانید داشته‌باشید. شما باید آزمایش کنید و بفهمید چه‌قدر می‌توانید به خودتان اجازه‌ی خوابیدن بدهید بدون این‌که سلامت‌تان را به خطر بیندازید.

۲. آغاز روزتان را به ساعات اولیه‌ی صبح نزدیک کنید

بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم در روزهای آزاد دیر به بستر خواب برویم و تا آن‌جا که ممکن است دیر بلند شویم. من متوجه شدم چیزی که بی‌نهایت موثر است، این است که آغاز روزمان به ساعات اولیه‌ی صبح نزدیک‌تر باشد. در عمل، این یعنی تا آن‌جا که ممکن است زود به بستر خواب بروید و تا آن‌جا که ممکن است زود بیدار شوید.

افکار بیشتر ما در صبح “تازه‌تر” است، و قابلیت فکر کردن‌مان نیز بیش‌تر است. احتمالا متوجه شده‌اید که هرچه هوا تاریک‌تر می‌شود و به شب نزدیک‌تر می‌شویم، تنبل‌تر می‌شویم، و تمایل داریم راحت‌طلب‌تر باشیم. برای رفع این حالت، سعی کنید به اندازه‌ی کافی زود به خواب بروید. لازم است کمی به این شیوه عادت کنید اما ارزش‌اش را دارد. من در بیش‌تر طول هفته خیلی زود، یعنی ۴ صبح بیدار می‌شوم. و هر چند شما مجبور نیستید به این زودی بیدار شوید، اما حس بی‌نظیری است که تا زمان بیرون آمدن دیگران از بستر خواب، چیزهای زیادی را به انجام رسانده باشید!

۳. انزوای برنامه‌ریزی شده

آیا تا به حال برایتان پیش آمده‌است که هنگام انجام یک وظیفه‌ی مهم، تماس‌های تلفنی، ایمیل‌ها یا پیام‌های رسانه‌های اجتماعی حواس‌تان را پرت کند؟ من کاملا یقین دارم که پیش آمده‌است! این نوع حواس‌پرتی به‌ویژه زمانی خطرناک است که غرق چیزی باشیم- به عبارت دیگر هنگامی که در حالت تچان (حالت ذهنی ویژه‌ی انجام یک کنش، م.) هستیم. این‌گونه حواس‌پرتی‌ها می‌تواند ما را از حالت تچان خارج کند، که ممکن است بعد از آن نتوانیم دوباره به آن حالت برگردیم. این نه‌تنها بی‌نهایت آزاردهنده است، بلکه فرصت نوشتن بهترین مقاله، خلق بهترین اثر هنری، سخنرانی و غیره را از ما می‌گیرد.

مطمئن شوید تمام دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کرده‌اید. اگر می‌دانید ممکن است هنگام کار کسی به شما احتیاج داشته‌باشد، از قبل آنها را از برنامه‌تان آگاه کنید. به آنها بگویید که سرتان شلوغ خواهدبود و پس از اتمام کارتان با آنها تماس خواهیدگرفت. بی‌نهایت مهم است که قبل از کار کردن روی هر چیزی، خودتان را از دنیای بیرون منزوی کنید، و برای همین باید برنامه‌ریزی شده باشد.

۴. تنظیم تایمر

من وقتی می‌دانم که می‌خواهم بهره‌ور باشم، همیشه یک تایمر تنظیم می‌کنم. من نمی‌دانم روان‌شناسی ما دقیقا چگونه است، اما هر وقت برای خودمان محدودیت تعیین می‌کنیم، معمولا این محدودیت شکل واقعیت به خود می‌گیرد.

وقتی خودتان را از حواس‌پرتی‌های بیرونی منزوی کردید، یک چارچوب زمانی برای خودتان تعیین کنید. من پی برده‌ام ۵۰ دقیقه کار و سپس ۱۰ دقیقه وقت استراحت موثرترین چارچوب زمانی است. شما می‌توانید این را هر قدر که می‌خواهید تکرار کنید، اما مطمئن شوید دقیقا به قولی که به خودتان داده‌اید عمل می‌کنید، که در این مورد ۵۰ دقیقه کار به طور خیلی متمرکز، و بعد فارغ از شرایط، ۱۰ دقیقه استراحت است. این را امتحان کنید، و متوجه خواهیدشد که چگونه کیفیت کارتان به آسمان می‌رسد!

۵. برنامه‌ریزی از قبل و تعیین هدف

یک تکنیک خیلی موثر دیگر برای مدیریت زمان و برنامه ریزی این است که از قبل برای هفته‌تان برنامه‌ریزی کنید و اهداف واقع‌گرایانه تعیین کنید.

من این کار را می‌کنم: می‌نشینم، تمام ۷ روز هفته‌ی پیش رو را روی کاغذ می‌نویسم، و شروع می‌کنم به توزیع مهم‌ترین وظایف در روزهای هفته. به علاوه، اهدافی مشخص می‌کنم که می‌خواهم تا آخر هفته به آنها برسم. آن‌چه درباره‌ی این تکنیک، فوق‌العاده است این است که با یادگیری برنامه‌ریزی قبلی خوب، می‌توانم میزان شلوغی زمان بندی‌ام را پیش‌بینی کنم. این من را قادر می‌سازد اولویت‌بندی کنم، و اهدافی تعیین کنم که واقع‌گرایانه و مرتبط هستند. شما نباید اهداف دست‌نیافتنی تعیین کنید، اهدافی که سبب تردید شما نسبت به پیشرفت کلی‌تان می‌شود. از سوی دیگر این رویکردی شگفت‌انگیز است که به شما کمک می‌کند به جلو حرکت کنید و کمک‌تان خواهدکرد شاهد رشد و موفقیت خودتان باشید.

هرچند معمولا امکان‌پذیر یا هیجان‌انگیز نیست که بدانید تمام هفته‌ی آینده‌تان چگونه خواهدبود، اما باید حداقل برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید. و بله، برای آن روز هم اهداف کوچک معین کنید. این اطمینان می‌دهد که روزتان بهره‌ور خواهدبود.

۶. اولویت‌بندی کنید

این با توصیه‌ی مدیریت زمان و برنامه ریزی قبلی در ارتباط است اما به هر حال به قدری مهم است که به تنهایی یک اصل باشد.

اولویت‌بندی نه‌تنها به شما کمک می‌کند اول مهم‌ترین وظایف را انجام دهید، بلکه کمک‌تان می‌کند درک کنید در زندگی به کدام سو می‌روید. شما باید قادر باشید اولویت‌هایتان را درست مشخص کنید، اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید که خیلی موفق یا مشهور شوید، باید بتوانید این کار را بکنید. اگر مطمئن نباشید از زندگی چه می‌خواهید نمی‌توانید موفق باشید.

برای همین، فهرستی از کارهای انجام دادنی داشته‌باشید. به هر یک از کارها از ۱ تا ۵ امتیاز بدهید، و آنها را همان‌طور که در توصیه‌ی قبلی ذکر شد در روزهای هفته توزیع کنید. وقتی به‌طور مرتب این کار را بکنید، متوجه خواهیدشد که در گرفتن تصمیم‌های معنادار در زمان و مکان مناسب بهتر عمل می‌کنید.

۷. کیفیت مهم‌تر از کمیت است

سعی نکنید هم‌زمان تعداد زیادی از وظایف مختلف را انجام دهید. هدف این نیست که در همه چیز موفق باشید. هدف این است که حداقل در یک چیز موفق باشید. همان‌طور که بروس لی گفته‌است: “من از مردی که ۱۰۰۰۰ ضربه را یک بار تمرین کرده‌است نمی‌ترسم، اما از مردی که یک ضریه را ۱۰۰۰۰ بار تمرین کرده‌است می‌ترسم.”

در درازمدت، خیلی مهم‌تر است که چیزی را تمام کنید، نه این‌که چند چیز مختلف را شروع کنید و نتوانید آنها را به سرانجام برسانید. از این گذشته، به این طریق می‌توانید مطمئن باشید که از کیفیت کارتان کم نگذاشته‌اید. و در مواردی که مجبور هستید وقفه‌ای ایجاد کنید، خیلی آسان‌تر می‌توانید دوباره آن را از همان نقطه ادامه بدهید. توزیع انرژی‌تان در میان وظایف بسیار، تمرکزتان را پایین می‌آورد.

۸. یک وایت‌بورد تهیه کنید

یک وایت‌بورد و چند ماژیک برای نوشتن تمام اهداف‌تان، دیدگاه‌تان، تهیه کنید. اهداف فردا، این هفته، هفته‌ی آینده، امسال، سال آینده، و غیره را بنویسید. وایت‌بوردی که بتوانید همیشه به آن نگاه کنید، شما را نسبت به پیشرفت‌تان آگاه و حساب‌پذیر می‌کند. هنگامی که اهداف‌مان را می‌نویسیم، شانس خیلی بیش‌تری برای اقدام در جهت آنها داریم، درست بر خلاف بلند گفتن آن‌ها. مطمئن شوید همیشه چیزی دم دست‌تان دارید که می‌تواید افکار و ایده‌هایتان را روی آن بنویسید. شما نباید چیزی فوق‌العاده را فقط به خاطر این‌که آن را فراموش کردید از دست بدهید. بعدها به خاطر این یکی از من تشکر می‌کنید.

۹. کمی قدم بزنید

در نگاه اول فکر می‌کنید قدم زدن از زمان بهره‌وری‌تان می‌کاهد، اما گمراه نشوید. قدم زدن، به‌ویژه هنگام وقت استراحت، روشی بی‌نهایت کارآمد برای بازیابی انرژی‌تان است. هنگام قدم زدن و تنفس هوای تازه، به افکار و ایده‌های جدید اجازه می‌دهید به ذهن‌تان بیایند. هنگامی که قدم می‌زنید و به موضوعات مختلف می‌اندیشید، فشاری که در طول زمان کار در ذهن‌تان انباشته شده‌است، تخلیه می‌شود، و در عین حال به خلاقیت‌تان اجازه‌ی گسترش می‌دهید.

۱۰. گوش کردن به کتاب‌های صوتی

هنگامی که در حال پیاده‌روی، در اتوبوس یا باشگاه هستید یا کار دیگری می‌کنید که خیلی به تفکر نیاز ندارد، از آن زمان استفاده کنید! من همیشه در موبایل‌ام یا یک کتاب صوتی دارم، یا محتوایی انگیزشی را از یوتیوب بوک‌مارک کرده‌ام و آماده‌ی استفاده از آن هستم.

این توصیه شما را قادر می‌سازد کارایی‌تان را ۲ برابر یا حتی ۳ برابر کنید، و سبب جهشی بزرگ در بهره‌وری‌تان می‌شود.

۱۱. نرم‌افزار خودکارسازی

نرم‌افزارهای بسیاری زیادی وجود دارد که می‌تواند کمک‌تان کند وقت‌تان را به‌طورموثر مدیریت کنید. بسته به آن‌چه می‌خواهید، می‌توانید خدمات رایگان یا هزینه‌داری پیدا کنید که پیشرفت‌تان را وارد مرحله‌ی جدیدی بکند.

به هر حال، بی‌نهایت سودمند است که مجبور نباشید نگران گذر زمان باشید، یا کارتان را در تمام دستگاه‌هایتان هم‌گام (سینکرونایز) بکنید تا در هر لحظه از زندگی‌تان آماده‌ی استفاده باشد. اگر نرم‌افزاری داشته‌باشید که مراقب وظایف اصلی باشد، می‌توانید از حداکثر توان خود استفاده کنید و روی چیزهای واقعا مهم تمرکز کنید!

۱۲. ذهن‌تان را برای موفقیت دوباره شرطی‌سازی کنید!

درست مانند زندگی من، احتمالا بیشتر شما در میان انبوهی از باورهای محدودکننده احاطه شده‌اید. به ما آموخته‌اند که زندگی بی‌نهایت دشوار است و ابرثروتمند و ابرموفق شدن نزدیک به غیرممکن است. خوب اثبات شده‌است که این نوع موانع روان‌شناختی به شدت مانع پیشرفت ما می‌شود (با چشم بسته غیب گفتم! ). اما به محض این‌که بتوانید درک کنید چیزی امکان‌پذیر است، انگیزه پیدا می‌کنید، خودتان را وقف آن می‌کنید، خوش‌بین می‌شوید، و می‌دانید که اهداف‌تان واقعی هستند. قادر خواهیدبود سخت‌تر و بیش‌تر، و با اشتیاق بی‌پایان تلاش کنید.

ترجمه: بازده
منبع:lifehack-لایف هک


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۲ خرداد ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 79,300 ریال 1300 1.64% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 70,000 ریال 1500 2.14% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 72,000 ریال 9500 13.19% نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 73,700 ریال 1700 2.31% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 79,500 ریال 1900 2.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 79,500 ریال 1900 2.39% نمودار و آرشیو
0075 63,500 ریال 900 1.42% نمودار و آرشیو
020 62,500 ریال 700 1.12% نمودار و آرشیو
Lf190 61,300 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 57,800 ریال -2200 3.67% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 54,500 ریال 400 0.73% نمودار و آرشیو
2420h 61,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,800 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,200 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,500 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam 75,300 ریال 300 0.4% نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 75,500 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 71,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 74,700 ریال 1000 1.34% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 95,000 ریال -1000 1.04% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال -500 0.65% نمودار و آرشیو
1551 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 75,000 ریال 1200 1.6% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 74,000 ریال -500 0.67% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 75,500 ریال 1500 1.99% نمودار و آرشیو
ZR230 75,500 ریال 1500 1.99% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 76,700 ریال 700 0.91% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 1000 2.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 45,700 ریال -800 1.72% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال 3300 7.02% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 44,000 ریال -2000 4.35% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 65,000 ریال 2000 3.08% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 60,000 ریال 500 0.83% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 100,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖