ارسال پاسخ

سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۲۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 764 Telegram

ریشه‌یابی معمای تامین مواد اولیه

صنایع پایین‌دستی پتروشیمی برای خرید مواد مورد نیاز خود چه مشکلاتی دارند؟

یکی از مشکلاتی که برای تولید‌کنندگان صنایع پایین‌دستی صنعت پتروشیمی کشور وجود دارد تامین مواد اولیه و خوراک مورد نیاز برای تولید محصولات این صنعت است. همین مقدار عرضه شده هم از کیفیت مطلوب و قیمت مناسب نسبت به مشابه خارجی خود بهره‌مند نبوده و زمان عرضه آنها به‌طور منظم و با توجه به نیاز بازار نیست.
صنایع پایین‌دستی پتروشیمی برای خرید مواد مورد نیاز خود چه مشکلاتی دارند؟

دنیای اقتصاد: یکی از مشکلاتی که برای تولید‌کنندگان صنایع پایین‌دستی صنعت پتروشیمی کشور وجود دارد تامین مواد اولیه و خوراک مورد نیاز برای تولید محصولات این صنعت است. مساله‌ای که در کنار این موضوع مطرح می‌شود این است که همین مقدار عرضه شده هم از کیفیت مطلوب و قیمت مناسب نسبت به مشابه خارجی خود بهره‌مند نبوده و زمان عرضه آنها به‌طور منظم و با توجه به نیاز بازار نیست.

این در شرایطی است که برخی کارشناسان، واردات خوراک ازسوی بنگاه‌های پایین‌دستی را راه‌حل و راهگشای این شرایط می‌دانند. فعالان صنایع پایان‌دستی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار کردند اگرچه واردات محصولات و مواد اولیه راه‌حل بسیار مناسبی است اما همین روش نیز با سیاست‌های دولتی خنثی می‌شود. به گفته آنها حتی وقتی اقدام به چنین کاری می‌کنند به محض رسیدن کالا به گمرک کشور با نوسان نرخ ارز و عرضه بیش از حد مجتمع‌های پتروشیمی قیمت تمام شده محصولات بنگاه‌هایی که خوراک خود را از داخل تامین کرده‌اند پایین آمده و وارد‌کننده‌ها با ضررهای کلانی مواجه می‌شوند.

به عبارتی چالش فعالان پایین‌دستی راه‌حل‌هایی سخت دارد که نیازمند بازبینی در شیوه‌های تامین است. کارشناسان می‌گویند اولا تولیدکننده پایین‌دستی به دلیل شرایطی مانند انحصار در بالادست، قیمت‌های بالای تولید در بخش بالادستی، عدم ارسال و تامین به موقع مواد اولیه و... با چالش‌های متعددی دست به گریبان است و در عین حال در زمینه واردات نیز شرایط چندان مهیا نیست. به عقیده آنها در عین حال تولیدکننده‌های بالادستی صادرات را بر تامین نیاز داخل ارجح می‌دانند که همه این مسائل به ضرر بخش پایین‌دستی تمام می‌شود.

 
رقابت‌سازی با کاهش هزینه‌ها

از بعد اقتصاد خرد نیز بررسی این موضوع می‌تواند حائز اهمیت باشد. به دلایلی که اشاره کردیم به نظر می‌رسد از منظر قیمتی و کیفی خرید محصولات وارداتی برای مصرف‌کننده بهتر از خرید داخلی آن محصول است. طبق نمودار همراه به هر شکلی که هزینه‌های نهایی تولیدکننده بخش پایین‌دستی از جمله از مسیر واردات به جای تولید کاهش یابد منافع تولیدکننده افزایش خواهد یافت و به میزان بیشتری، تولید را در قیمت کمتر ارائه می‌کند. بر اساس این نمودار با بهبود چالش‌های خرید با قیمت مناسب، بهبود کیفی محصول، بهبود هزینه‌های حمل و نقل و تسریع در ارسال کالای خریداری شده و... همگی باعث می‌شود سطح هزینه‌های نهایی تولیدکننده کاهش یابد. به این ترتیب تولیدکننده علاوه بر آنکه می‌تواند محصول بیشتری تولید و عرضه کند، قادر به کاهش قیمت‌های عرضه نیز خواهد بود.


 

طبق نمودار بسته به کشش موجود در نمودار درآمد نهایی و تقاضا شاهد تغییر در قیمت‌ها و عرضه‌ها در بازار خواهیم بود اما آنچه مسلم است بهبود چالش‌های تامین مواد اولیه قادر به اصلاح میزان و قیمت‌های محصولات عرضه شده می‌شود. این موضوع از ابعاد مختلفی قابل تامل است؛ نخست آنکه واحدهای تولیدی در حال حاضر به دلیل نبود نقدینگی کافی در مضیقه به سر می‌برند و دلیل آنکه نمی‌توانند بازدهی را به مقیاس تولید خود افزایش دهند، کمبود نقدینگی است.

این در شرایطی است که کاهش هزینه‌های تولید می‌تواند باعث شود بازدهی به مقیاس تولید افزایش یابد و در عین حال هزینه‌هایی که به خریدار منتقل می‌شود روند کاهشی به خود بگیرد که این موضوع چالش دوم یعنی نبود تقاضا در بازار را رفع خواهد کرد. در حال حاضر تقاضا به شدت کاهش یافته و کاهش قیمت‌ها می‌تواند منجر به بهبود تقاضا شود. موضوع سوم ایجاد رقابت در میان تولیدکنندگان بالادستی است. واردات با قیمت و کیفیت مناسب قادر است زمینه‌های رقابتی را در بین تولیدکنندگان بالادستی افزایش دهد و این موضوعی است که در حال حاضر دیده نمی‌شود. دلیل آن نیز سیاست‌های انحصاری در بخش‌های بالادستی است.

 
چهارخوان هزینه‌های تامین مواد اولیه

معاون اجرایی اتحادیه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص مقایسه کیفیت محصولات وارداتی پتروشیمی با محصولات پتروشیمی تولید داخل، عامل انحصار را موضوعی مهم دانست و گفت: به عقیده من برای این موضوع می‌توان دو بحث را مطرح کرد؛ سناریوی اول حاکی از آن است که آن دسته از محصولاتی که تولیدکنندگان انحصاری داخلی آنها را عرضه می‌کنند از کیفیت بالایی بر‌خوردار نیستند و بعضا می‌بینیم در برخی گریدها توانایی رقابت با محصولات خارجی وجود ندارد.حسین دُر در ادامه تصریح کرد: بحث دیگر حکایت از آن دارد که کالاهایی که در فضای رقابتی تولید و عرضه می‌شوند، برای آنکه بتوانند بازارهای هدف بیشتری را تحت‌سلطه خود درآورند، با کیفیت بیشتری عرضه می‌شوند و معمولا توان رقابت با کالاهای خارجی را دارند.

وی می‌گوید: البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که در شرایط فعلی تولید‌کننده انحصاری می‌داند که بنگاه‌های پایین‌دستی برای تامین نیاز خود مجبور به خرید همین کالاهای موجود هستند و به دلیل مشکلاتی که در ارتباطات بانکی، بیمه‌ای، گشایش‌های اعتباری و... وجود دارد قادر نیستند خوراک مورد‌نیاز خود را وارد کنند.

حسین دُر با اشاره به چالش‌های مواد اولیه تولید داخل در قیاس با محصولات وارداتی به کیفیت و نوع بسته‌بندی محصولات داخلی اشاره و اظهار کرد: پایین بودن کیفیت بسته‌بندی محصولات داخلی یکی از دلایلی است که باعث می‌شود محصولات وارداتی از محصولات تولید داخل یک پله جلو‌تر باشند. این در حالی است که بعضا مشاهده می‌شود در برخی گرید‌ها کیفیت محصولات بالاست اما به دلیل چشم‌نواز نبودن بسته‌بندی، متقاضی محصولات داخلی کمتر می‌شود. به‌طور مثال بیشتر محصولات کره‌جنوبی از کیفیت پایین‌تری نسبت به کالاهای ایرانی برخوردارند اما شکیل‌تر بودن بسته‌بندی این محصولات باعث می‌شود که کالای ایرانی توان رقابت با آنها را نداشته باشد.

وی افزود: این مساله عاملی است که ما در بازارهای صادراتی هدف هم با توجه به اینکه محصولات با‌کیفیت‌تری را عرضه می‌کنیم، نتوانستیم آن‌طور که باید و شاید به رقابت با کالاهای خارجی بپردازیم و به سختی بتوانیم سهمی از بازارهای خارجی را به سلطه خود درآوریم.

این فعال اقتصادی در ادامه درخصوص قیمت مواد‌اولیه وارداتی در مقایسه با مواد اولیه داخلی گفت: در این‌خصوص مد‌نظر قرار دادن چند نکته ضروری است:

1) خطوط تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی کشور بهره‌وری لازم را ندارند.

2) هزینه سربار پتروشیمی‌های داخلی بالاست.

3) خوراک به‌موقع و مرتب به تولیدکننده بالادستی و بالطبع پایین‌دستی نمی‌رسد؛ به‌عنوان مثال در فصل سرما به جای اینکه مصارف خانگی کنترل شود، خوراک پتروشیمی‌ها را می‌بندند و ابلاغ می‌کنند که پتروشیمی‌ها مصرف کمتری داشته باشند.

4) شرایط محیطی که برای پتروشیمی‌ها وجود دارد مطلوب نیست. به‌عنوان نمونه دو سایت ماهشهر و عسلویه که بخش عمده‌ای از عرضه محصولات پتروشیمی از آنجا انجام می‌شود، در شرایط اقلیمی مطلوبی قرار ندارند و این شرایط خاص باعث می‌شود راندمان تولید آنها بالا‌تر نرود و روی تولیدات‌شان تاثیرگذار باشد. به گفته وی مجموع این عوامل باعث می‌شود قیمت مواد اولیه‌ای که مجتمع‌های پتروشیمی داخلی عرضه می‌کنند، بیشتر از کالاهای مشابه خارجی باشد.

وی درخصوص وضعیت انحصاری مجتمع‌های پتروشیمی افزود: پتروشیمی‌های کشور ما در یک بازار انحصاری فعالیت می‌کنند. وقتی که 90‌درصد عرضه حداکثر دست 7 بازیگر باشد، آن بازار را انحصاری می‌گویند. به این ترتیب و بر اساس قوانین اقتصاد خرد باید گفت تولیدات اکثر محصولات – اگر نگوییم همه آنها – تحت شرایط انحصاری یا شبه‌انحصاری صورت می‌گیرد که این موضوع خطرات فراوانی را با خود به‌همراه دارد.

به‌عنوان مثال عدم تولید یک محصول از سوی یک شرکت به معنای قفل شدن عرضه آن در بازار و کمبود محصول است که می‌تواند به افزایش قیمت آن منجر شود و در نتیجه اثر خود را بر تولیدات پایین‌دستی خواهد گذاشت. حسین دُر می‌گوید: اگر به بررسی بازار پتروشیمی کشورمان بپردازیم، می‌بینیم که نهایتا 4 پتروشیمی تولید‌کننده یک گرید هستند و به این ترتیب انحصار چند‌جانبه در این بخش از صنعت وجود دارد. این در شرایطی است که در مقابل هم سازمان حمایت از تولید‌کننده و مصرف‌کننده اجازه ندارد پرونده تخلفات پتروشیمی‌ها را به تعزیرات حکومتی بفرستد و این اتفاق باعث می‌شود ابزاری برای دامپینگ با احتکار مجتمع‌های پتروشیمی ایجاد شود.

وی در نهایت درخصوص مقدار عرضه‌های محصولات پتروشیمی‌ها و زمان تحویل این مجتمع‌ها تصریح کرد: در جلسه آتی شورای رقابت بحث عرضه‌ها و مشخص کردن کف عرضه‌ها مطرح می‌شود. دُر می‌گوید: به باور من کف عرضه‌ها باید سیال باشد. به‌عنوان مثال گریدی همچون pvc که در ماه‌های اول سال مصرف بیشتری دارد، عرضه بیشتری را داشته باشد.

این فعال اقتصادی می‌گوید: در این میان یک مشکل اساسی وجود دارد و آن مشکل حاکی از آن است که پتروشیمی‌هایی که خوراک خود را به نرخ ارز دولتی می‌خرند و با توجه به حوزه اختیاراتی که دارند می‌توانند هر ترفندی را برای گران‌فروشی یا دست‌کاری عرضه‌ها انجام دهند، مثلا زمانی که مصرف گریدی بالاست به اندازه مناسب تولید نکنند یا قیمت‌ها را به گونه‌ای بالا ببرند که تولید‌کننده پایین‌دستی توان تامین نیاز خود را نداشته باشند و شرایط تولید‌کننده پایین‌دستی روز به روز تضعیف ‌شود.

بر این اساس باید گفت انحصار و یکه‌تازی تولیدکننده بالادستی، عدم تامین به‌موقع و ارزان مواد اولیه، هزینه‌های جانبی بالا مثل حمل و نقل و... و در نهایت شوک‌های ناشی از توقف تولید مواد اولیه در مجتمع‌های پتروشیمی همگی از مواردی هستند که هزینه‌های تولید را برای بخش پایین‌دستی نیز افزایش داده‌اند و این در حالی است که در صورت دسترسی به مواد اولیه وارداتی بسیاری از این چالش‌ها برطرف خواهند شد.

گزارش از عارفه مشایخی


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖