ارسال پاسخ

جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۲۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 646 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته دوم آذر ماه 1395

افزایش عرضه ها و حجم معاملات در مقابل کاهش حجم تقاضا/ پلی پروپیلن های نساجی همچنان جذاب ترین گروه

در هفته دوم آذر ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران روز نسبتا خوبی را سپری کرد و حجم عرضه ها نسبت به هفته گذشته با افزایش بسیار خوبی رو به رو بود و حجم معاملات هم افزایش خوبی پیدا کرد.
افزایش عرضه ها و حجم معاملات در مقابل کاهش حجم تقاضا/ پلی پروپیلن های نساجی همچنان جذاب ترین گروه

سید جواد موسوی، کارشناس بورس محصولات پتروشیمی: با توجه به افزایش مجدد قیمت های پایه تولیدکنندگان عرضه های بیشتری را داشتند زیرا با توجه به قیمت های پایه جدید عرضه ها صرفه بیشتری داشت. از طرف دیگر در مورد کالاهایی چون پلی اتیلن سنگین لوله و اکستروژن تحت تاثیر برگشت امیرکبیر و افزایش عرضه مارون 4.276 تن افزایش عرضه ثبت شد که می توان گفت بخش عمده افزایش عرضه در هفته جاری به این گروه تعلق داشت.

 

این هفته بسیار پر رونق بود و شاید به جرئت بتوان گفت که یکی از بیشترین حجم معامله هفتگی  پلیمر ها در این هفته به ثبت رسید و این در حالی است که با ورود به فصل سرد سال در سال های گذشته تقاضا کاهش پیدا می کرد ولی در سال جاری به خاطر اوضاع خاص نرخ دلار و قیمت نفت و فرآورده های نفتی و انتظار صعودی بودن بیشتر قیمت ها و افزایش انگیزه های سودا گری در کنار افزایش مصرف نسبت به سال های گذشته باعث شده است که بازار حجم معاملات بالایی را تجربه کند. 

 

در کل بیش از 86 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود که در هفته گذشته  80 درصد از کل عرضه ها خریداری شد. در این بین 40 گرید از 80 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند و میزان رقابت در بسیاری از گروه ها کمتر از هفته های قبل شده بود، البته در هفته جاری حجم تقاضا کاهشی نزدیک به 45 هزار تن داشت.

 

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران بار دیگر شاهد حجم عرضه های بالای 60 هزار تنی بود در این هفته هم سطح پراکندگی عرضه ها در بین گرید های مختلف مناسب بود، چندین هفته است که حجم عرضه ها به طور کلی و برای همه گروه ها در حجم مطلوبی قرار دارد و امید است که این روند ادامه داشته باشد تا شاهد تعادل بیشتری در بازار باشیم. البته در هفته جاری یکی از بیشترین حجم عرضه های هفتگی در بورس کالا تجربه شد و وارد سطح بالای 70 هزار تنی شد.

 

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل به میزان بسیار خوبی افزایش داشته است. در گذشته هم بارها ذکر شده بود که حجم عرضه ها به صورت هفتگی باید بیش از 60 هزار تن باشد تا بازار نسبتا متعادلی را تجربه کنیم هر چند که تعیین مناسب سهم هر کدام از گریدها و با توجه به نیاز بازار هم در نوع خود بسیار دارای اهمیت است.

 

در پنج هفته اخیر خوشبختانه حجم عرضه ها بالای 60 هزار تن بوده و از پراکندگی خوبی هم برخوردار بوده است و درصد رقابت های قیمتی هم معقول تر شده است. در مورد گریدهای پلی پروپیلن هم باید ذکر کرد که عرضه های شان در هفته جاری بیش از هزار تن افزایش پیدا کرده بود

 

در این بین بیشترین افزایش مربوط به گروه های پلی اتیلن سنگین اکستروژن و پلی اتیلن سبک فیلم است که به ترتیب با 4.276 و 1.768 تن افزایش مواجه شده اند با بازگشت پتروشیمی امیرکبیر به بازار این افزایش در سنگین اکستروژن رخ داده است. پلی اتیلن های سبک فیلم هم به خاطر عرضه های زیاد پتروشیمی امیرکبیر با افزایش شدید مواجه شده بودند هر چند که با استقبال چندانی مواجه نشدند.

 

همچنین گروه پلی پروپیلن های نساجی با 300 تن کاهش عرضه مواجه شد و همچنان معاملات در اکثریت گریدهای این محصول با قیمت سقف صورت می گیرد.  

 

بیشترین کاهش هم مربوط به گرید پلی اتیلن سنگین فیلم و با نزدیک به 880 تن کاهش است و این در حالی است که این گروه در هفته گذشته بیشترین افزایش را به خود اختصاص داده بود، در نتیجه جای نگرانی نیست.

 

پلی پروپیلن های نساجی

این گروه مدت هاست که با استقبال شدید فعالان بازار مواجه است و با توجه به بالا بودن قیمت های بازار آزاد همچنان با سقف قیمت معامله می شوند البته در برخی از هفته ها و با توجه به افزایش عرضه ها شاهد شکست قیمتی و معامله با قیمتی پایین تر از سقف قیمتی صورت می گیرد ولی در اغلب هفته ها معاملات این گروه با سقف قیمتی صورت می گیرد. این گروه نیاز به توجه دارد تا بلکه بتوان تعادل قیمتی ایجاد کرد، ترس این وجود دارد که اگر روند این گروه به این شکل باقی بماند تولیدکنندگان این گروه به مرور درخواست هایی مبنی بر افزایش درصد سقف قیمتی این محصول را به بورس ارائه کنند.

 

در هفته جاری از 9 گرید عرضه شده این گروه کالایی 7 گرید آن با سقف قیمت معامله شد و تنها دو گروه 552R و Z30S شازند با 9 و 7 درصد رقابت معامله شدند جزئیات معامله این گروه به شرح جدول ذیل است.

 

 

تقاضا نسبت به هفته گذشته حدودا 44 هزار تن کاهش را نشان می دهد که نسبت به هفته گذشته نزدیک به 24 درصد کاهش داشته و می توان گفت که علت این کاهش حجم تقاضا نسبت به هفته گذشته، ماهانه بودن سقف ثبت سفارش مشتریان است و با توجه به هفته دوم ماه و مصرف شدن برخی از سهمیه ها در هفته گذشته بخشی از این کاهش قابل توجیه است، البته لازم به ذکر است که همچنان تقاضای کاذب زیادی برای گروه پلی پروپیلن های نساجی، برخی گریدهای شیمیایی و PET گرید بطری وجود دارد.

 

البته یک مورد دیگر که روی این کاهش تقاضا تاثیر گذار بوده است و بیشتر در مورد گروه هایی چون پلی پروپیلن های نساجی و شیمیایی صدق می­کند این است که چون عرضه ها در هفته های گذشته در دو روز دوشنبه و سه شنبه صورت می گرفت تقاضا در هر دو روز با قدرت بیشتری روی کالاهای محدود تری متمرکز می شد ولی وقتی که همه کالاها و گریدها در یک روز عرضه می شوند سهمیه های بهین یاب آن محصولات بین تعداد بیشتری از کالاها سر شکن شده و در نتیجه حجم کل تقاضا یکبار و برای تمامی گریدها محاسبه می گردد و در نتیجه تقاضا نسبت به هفته گذشته که عرضه ها در دو روز مختلف وجود داشت کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است.

 

حجم معاملات در هفته جاری با افزایش قابل توجه 10.935 تنی نسبت به هفته گذشته مواجه شد، که زیاد بوده و برابر با 22 درصد است. این در حالی است که در هفته گذشته حجم معاملات بیش از 4 هزار تن کاهش را تجربه کرده بود، حجم معاملات داده بسیار بهتری نسبت به حجم تقاضا است زیرا تا حدودی نشان دهنده تقاضای واقعی است. همچنین بخش زیادی از این حجم در مرحله مچینگ صورت می گیرد و کدهای بدون سهمیه باعث می شوند حجم معاملات بالا باشد وگرنه حجم معاملات کمتر این بود. بیشترین حجم معاملات به گروه پلی پروپیلن نساجی و با بیش از 9500 تن حجم است.

 

برخی دلایل افزایش حجم معاملات

  1. افزایش شدید نرخ دلار
  2. صعودی شدن قیمت نفت بعد از توافق اوپک
  3. انتظار بازار افزایش قیمت های جهانی پلیمرها و افزایش صادرات و کاهش عرضه داخلی
  4. افزایش حجم عرضه ها در برخی گریدهای جذاب

 

 جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است :

 

 

برخلاف تمامی هفته های گذشته که کالاهای پتروشیمی تبریز در صدر کالاهای پر رقابت قرار داشتند در هفته جاری و تحت تاثیر افزایش عرضه های این مجتمع تنها کالای پلی استایرن انبساطی 300 و با 10.3 درصد رقابت در بین 5 گرید برتر قرار دارد. کالاهای دیگری چون پت گرید بطری 821 تندگویان، پلی پروپیلن شیمیایی MR230C مارون، ZR230C نوید زرشیمی نویدزرشیمی در صدر گریدهای برتر هفته قرار دارند.

 

به اعتقاد مهندس صحاف امین نایب رئیس هیئت مدیره انجمن ملی پلیمر در فصول سرد سال به دلیل اینکه در صنعت ساختمان سازی در حال تکمیل پروژه هایی چون لوله کشی های داخل ساختمان و تکمیل فضای داخلی ساختمان ها هستند مصارف لوله های ساخته شده از پلی پروپیلن افزایش پیدا می کند و چون کالاهای MR و ZR هر کدام به ترتیب برای تولید لوله  و اتصالات مورد مصرف در آب رسانی داخل ساختمان ها کاربرد دارند با جذابیت بسیار زیادی مواجه هستند هر چند که نباید نسبت به عرضه های کم این محصولات هم بی توجه بود.

 

متعادل شدن معاملات پلی استایرن مقاوم 7240 تبریز بعد از مدت ها التهاب بعد از افزایش عرضه تبریز

برای کالای پلی استایرن مقاوم7240 تبریز در هفته گذشته 16 درصد رقابت قیمتی صورت گرفته بود، ولی در هفته جاری درصد رقابت برای این محصول به 8 درصد رسیده است یعنی کاهشی 8 درصدی را تجربه کرده است که رقم قابل توجهی است، به عبارت ساده تر قیمت معامله این کالا به طور میانگین 2277 ریال به ازای هر کیلو کاهش را تجربه کرد که عدد قابل توجهی است و امید است این مجتمع به عرضه های خوب خود ادامه داده و در هفته های آتی نیز بازار شاهد روند معاملاتی معقول این کالا باشد.

 

همانطور که در جدول مشخص است 13 کالا از 20 کالای جذاب بازار از انواع گرید های پلی پروپیلن بوده اند که نیازمند توجه بیشتری هستند هر چند که عرضه های این گروه در سطح مناسبی قرار دارد، شاید یکی از بهترین راه ها برای رسیدگی به این محصول شناسایی کدهای غیر واقعی و تعلیق کردن سهمیه بهین یاب آن ها است، در سایت بهین یاب سهمیه های غیر واقعی زیادی به این گروه تخصیص داده شده است به طوری که در اقدامی عجیب مشاهده شد برای یک شرکت که طبق پروانه بهره برداری ماهانه 220 تن سهمیه اسمی دارد 525 تن سهمیه تایید شده است.

 

کم رونق ترین گروه بازار: استایرن بوتادین رابر و برخی عرضه های پلی پروپیلن شیمیایی که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش همه حجم محصولات عرضه شده شان در تالار معاملات نشدند و معاملات شان با قیمت پایه صورت پذیرفت.

 

اتفاق ویژه بازار:

  1. افزایش عرضه 209AA امیر کبیر
  2. افزایش پلی اتیلن سنگین لوله P100 مارون و رقابت قیمتی
  3. عدم استقبال از پلی استایرن معمولی پتروشیمی تخت جمشید بعد از افزایش عرضه تبریز
  4. کاهش عرضه های پلی پروپیلن نساجی
  5. افزایش عرضه و کاهش رقابت برای پلی استایرن مقاوم تبریز

 

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به پلی پروپیلن های نساجی به طور مشترک و با 16درصد سهم بازار و با نزدیک به 9 هزار و 600 تن در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار داشتند، رتبه دوم نیز به گروه  پلی اتیلن سبک فیلم و با 14 درصد و معادل نزدیک به8.700 تن اختصاص دارد، رتبه سوم نیز به گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله و با 13درصد سهم بازار و معادل نزدیک به 7800 تن است، در کل سه گروه مطرح شده 43 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

گروه  پلی پروپیلن نساجی و با نزدیک به 27 هزار تن تقاضا و معادل 24 درصد کل تقاضای بازار بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است. این آمار نشان می دهد که تقاضای این گروه در هفته جاری 36 هزار تن نسبت به هفته پیش کاهش داشته است که حجم بیشتر آن کاذب و غیر واقعی است . بعد از این گروه ،پلی پروپیلن های شیمیایی و  با بیش از 19 هزار تن تقاضا بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داده که برابر با 17 درصد تقاضای کل بازاراست و این در حالی است که تقاضای این گروه نیز نسبت به هفته پیش بیش از 10 هزار تن کاهش را تجربه کرده است ، رتبه سوم به PET گرید بطری و با نزدیک به 18 هزار تن تقاضا و معادل 16 درصد اختصاص دارد این گروه نیز کاهشی معادل 6 هزار تن را تجربه کرده است، سه گروه مذکور جمعا 57 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 قیمت مواد اولیه پلیمری در بازار آزاد ۲ خرداد ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 79,300 ریال 1300 1.64% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 70,000 ریال 1500 2.14% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 72,000 ریال 9500 13.19% نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 73,700 ریال 1700 2.31% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 79,500 ریال 1900 2.39% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 79,500 ریال 1900 2.39% نمودار و آرشیو
0075 63,500 ریال 900 1.42% نمودار و آرشیو
020 62,500 ریال 700 1.12% نمودار و آرشیو
Lf190 61,300 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 57,800 ریال -2200 3.67% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 54,500 ریال 400 0.73% نمودار و آرشیو
2420h 61,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,800 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,200 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,500 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam 75,300 ریال 300 0.4% نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 75,500 ریال 500 0.66% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 71,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 74,700 ریال 1000 1.34% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 95,000 ریال -1000 1.04% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال -500 0.65% نمودار و آرشیو
1551 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 75,000 ریال 1200 1.6% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 74,000 ریال -500 0.67% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 75,500 ریال 1500 1.99% نمودار و آرشیو
ZR230 75,500 ریال 1500 1.99% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 76,700 ریال 700 0.91% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 1000 2.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 45,700 ریال -800 1.72% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال 3300 7.02% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 44,000 ریال -2000 4.35% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 65,000 ریال 2000 3.08% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 60,000 ریال 500 0.83% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 100,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 101,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖