ارسال پاسخ

جمعه ۱۷ دى ۱۳۹۵ ۱۳:۲۲ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 659 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته دوم دی ماه 1395

کاهش عرضه ها و حجم معاملات/ سردرگمی بازار مواد اولیه پلیمر در سال میلادی جدید

بیش از 64 درصد از محصولات عرضه شده این هفته در بورس کالا توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود که در هفته گذشته 90 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود.
کاهش عرضه ها و حجم معاملات/ سردرگمی بازار مواد اولیه پلیمر در سال میلادی جدید

سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی: در هفته دوم دی ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران روز نسبتا کم رونقی را سپری کرد و حجم عرضه ها نسبت به هفته گذشته با کاهش رو به رو بود و حجم معاملات هم کاهش نسبتا زیادی پیدا کرد.

 

کاهش عرضه ها داده خوبی نبود، ولی این کاهش میزان قابل توجهی نبوده است، باز هم پراکندگی عرضه ها بین گروه های مختلف مناسب نبود، از طرف دیگر حجم معاملات هم بر خلاف هفته گذشته کاهش نسبتا زیادی داشت و به نظر می رسد، اصلی ترین عامل در این کاهش حجم در درجه اول عدم کشش مصرف نهایی در کنار کمبود شدید نقدینگی، کاهش شدید نرخ دلار بود که انتظارات را کاهش نرخ های پایه به وجود آورده بود.

 

از طرف دیگر یک سردرگمی در بین فعالان بازار به وجود آورده بود که منجر به بی اعتمادی شان به بازار شده بود، عامل مهم دیگر افت سنگین قیمت ها در بازار آزاد بعد از عقب نشینی خریداران بود که سبب شد بسیاری از بازاری ها در مورد برخی از محصولات متضرر شوند و انگیزه سوداگری را در هفته دوم دی ماه از دست دهند.

 

کاهش حجم عرضه ها نیز در کاهش حجم معاملات تاثیرگذار بود. کاهش نرخ دلار و ترس از ریزش بیشتر آن در آینده سبب شد با وجود افزایش در نرخ جهانی بسیاری از گریدها در 4 ژانویه 2017 استقبال بسیار کمی در هفته جاری صورت بگیرد.  

 

در کل بیش از 64 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود که در هفته گذشته  90 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود.

 

در این بین 27 گرید از 72 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند و میزان رقابت در بسیاری از گروه ها کمتر از هفته های قبل شده بود (در هفته گذشته در 42 گرید رقابت قیمتی ثبت شد)، رقابت های قیمتی بین 1 تا 10 درصد بود،  البته در هفته جاری حجم تقاضا کاهش زیاد و  بیش از  56  هزار تن داشت.

 

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران شاهد حجم عرضه های کمتر از 60 هزار تنی بود همچنین در این هفته هم سطح پراکندگی عرضه ها در بین گرید های مختلف مناسب نبود و در برخی از گریدها شدیدا کاهش عرضه وجود داشت و در مقابل در برخی از کالاها شدیدا افزایش غیرمعقول وجود داشت.

 

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل به میزان نسبتا زیادی کاهش داشته است.

 

در هفته جاری حجم عرضه ها 5.271 تن کاهش داشته است، ولی در هفته گذشته عرضه ها بیش از 6 هزار تن افزای یافته بود که در مجموع دو هفته می توان گفت عرضه ها مقدار خیلی کمی افزایش یافته اند.

 

در این بین بیشترین افزایش مربوط به گروه های پلی اتیلن سنگین بادی است که با 3.057 تن افزایش مواجه شده اند، این گروه در هفته گذشته بیشترین کاهش را با بیشاز از 3 هزار تن کاهش تجربه کرده بود، بعد از این گروه PVC و با 1268 تن افزایش قرار دارند.

 

انتقادات به نحوه عرضه پلی پروپیلن های نساجی:

در گذشته بار ها ذکر شد که تولیدکنندگان این محصول به طور همزمان تولد گریدی با MFR خاص را شروع کرده و بازار در مورد سایر گریدها با مشکل کمبود عرضه مواجه می شود و با این تکنیک عرضه های خود را برای همیشه در سال جاری جذاب نگه داشتند.

 

حال سیاست دیگری که در پیش گرفته اند و در کنار همان سیستم قبلی استفاده می کنند این است که عرضه های خود را به طور مداوم کم و زیاد می کنند و همین امر سبب می شود که در یک هفته بازار با کاهش شدیدی مواجه شده و قیمت ها  در بازار غیر رسمی شدیدا افزایش یابند و در هفته بعد با وجود افزایش حجم عرضه ها توسط این گروه، باز هم اکثریت معاملات با حداکثر قیمت صورت پذیرد، زیرا قیمت ها در بازار به شدت افزایش یافته اند و خریداران خرید را با وجود سقف قیمت به تامین مواد اولیه از طریق بازار ترجیح می دهند. در اینجا به خوبی سیاست این مجتمع ها مشخص است در هفته گذشته عرضه ها بیش از 6 هزار تن کاهش و در هفته جاری بیش از 7 هزار تن افزایش را تجربه کرده اند.

 

همانطور که در هفته گذشته موضوع عرضه های پلی پروپیلن نساجی را ذکر کردیم، در هفته جاری اتفاق همیشگی رخ داده و این گروه با کاهشی نزدیک به 6 هزار تن مواجه شده است. این اتفاق دیگر تکراری شده است زیرا در هفته آخر آذر (دو هفته پیش) این گروه با بیش از 6 هزار تن کاهش مواجه شده بود و در هفته گذشته با 7 هزار تن افزایش و در هفته جاری با 6 هزار تن کاهش مواجه شده است. در نتیجه و همانطور که مشخص است روند عزیه های این گروه به شدت سینوسی بوده و مدام کم و زیاد می شود.

 

بیشترین کاهش هم مربوط به گرید پلی پروپیلن نساجی و با نزدیک به 6 هزار تن کاهش است ، بعد از آن  پلی اتیلن های سنگین اکستروژن و لوله و با 1782 تن کاهش قرار دارند. پلی اتیلن های سبک فیلم نیز کاهشی نزدیک به 1028 تن را تجربه کرده اند که قابل توجه است و این در حالی است که این گروه در هفته گذشته نیز نزدیک به 2500 تن کاهش را تجربه کرده بود.

 

تقاضا نسبت به هفته گذشته بیش از 56 هزار تن کاهش را نشان می دهد، که نسبت به هفته گذشته بیش از 32 درصد کاهش داشته و می توان گفت که علت این کاهش حجم تقاضا نسبت به هفته گذشته، در درجه اول کاهش بی رویه نرخ دلار و بی اعتمادی به آینده نرخ ها و در درجه دوم کاهش شدید نرخ ها در بازار آزاد و عقب نشینی شدید خریداراناست که سبب کاهش شدید تقاضا شد. مورد دیگری که باید بدان اشاره کرد کاهش عرضه ها در گریدهای چون پلی اتیلن سنگین تزریقی 52518 است.  

 

حجم معاملات در هفته جاری با کاهش بسیار  قابل توجه 19.017 تنی نسبت به هفته گذشته مواجه شد، که بسیار زیاد بوده و برابر با 35 درصد کاهش است. این در حالی است که در هفته گذشته حجم معاملات بیش از 14 هزار تن افزایش را تجربه کرده بود ، یعنی اگر مجموع تغییرات دو هفته اخیر سنجیده شود حجم معاملات کاهشی 5 هزار تنی را تجربه کرده است. حجم معاملات داده بسیار بهتری نسبت به حجم تقاضا است، زیرا تا حدودی نشان دهنده تقاضای واقعی است. عواملی همچون کاهش شدید نرخ دلار، کاهش انگیزه فعالیت های سوداگری در نتیجه افت شدید تقاضا و قیمت در بازار آزاد  و ترس از ناحیه کاهش قیمت های پایه، کاهش عرضه ها به خصوص در مورد گروه هایی چون پلی پروپیلن های نساجی و  تزریقی 52518  سبب شد،که حجم معاملات با کاهش قابل توجهی مواجه شود.

 

بازار آزاد:

بعد از افت های متوالی نرخ دلار ، خریداران در بازار غیر رسمی به شدت عقب نشینی کردند و در نتیجه حجم معاملات به شدت کاهش پیدا کرد. در نتیجه این عقب نشینی و کاهش شدید حجم معاملات قیمت ها به شدت سیر نزولی پیدا کردند، به نظر می رسد بازار دیگر کشش کافی برای افزایش بیشتر قیمت ها در زمان فعلی را ندارد و ممکن است با وجود افزایش مجدد قیمت های پایه بازار مصرف واقعی دچار رکود بیشتری هم شود.

 

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است:

 

 

8 گرید از 20 گرید برتر ر ا انواع گریدهای پلی پروپیلن نساجی تشکیل می دهد، 6 گرید را پلی پروپیلن های شیمیایی و 5 گرید انواع PET و یک گرید هم سبک خطی 209 امیرکبیر است. نکته جال توجه در این قسمت این است که در هفته های گذشته کل 20 کالای برتر با رقابت ده درصی یا همان سقف قیمت معامله می شدند ولی در هفته جاری تنها 12 گرید با رقابت ده درصدی معامله شده اند و 8 گرید بعدی بین 2 تا 9 درصد رقابت قیمتی را تجربه کرده اند که خود نشان از کاهش سطح عمومی قیمت ها دارد.

 

کم رونق ترین گروه بازار:

 

همانطور که مشخص است برخی از پلی استایرن ها، سنگین تزریقی، پلی کربنات و...  کم رونق ترین گرید های بازار این هفته بودند که تولیدکنندگان این گروه موفق به فروش محصولات عرضه شده شان در تالار معاملات نشدند.

اتفاق ویژه بازار:

1. عرضه مجدد پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی
2. عدم عرضه پلی اتیلن سبک خطی شازند برای دومین هفته متوالی
3. عرضه  خوب پلی اتیلن سنگین لوله P100 مارون
4. عدم معامله پلی استایرن معمولی پتروشیمی تخت جمشید بعد از افزایش عرضه تبریز
5. افزایش شدید عرضه های پلی پروپیلن نساجی
6. رقابت معقول برای پلی استایرن های تبریز
7. افزایش بسیار خوب عرضه های PVC
8. عرضه PVC-S57
9. عرضه گرید S60  پی وی سی پتروشیمی بندر امام
10. عرضه PVC-S70 پتروشیمی بندر امام
11. عدم عرضه پلی اتیلن سنگین تزریقی 52518 جم

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به PVC  و با 19 درصد سهم بازار و با نزدیک به 9.258 تن در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار داشتند، رتبه دوم نیز به گروه  پلی پروپیلن نساجی و با 15 درصد و نزدیک به 7 هزار و 500 تن اختصاص دارد، رتبه سوم نیز به  گروه پلی اتیلن سنگین بادی و  با 10 درصد سهم بازار است، در کل این گروه های مطرح شده 44 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

 

گروه پلی پروپیلن نساجی و با بیش از 33 هزار تن تقاضا و معادل 36 درصد کل تقاضای بازار بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده اند. بعد از این گروه ، پلی پروپیلن شیمیایی با بیش از 16 هزار و 800 تن تقاضا بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داده که برابر با 18 درصد تقاضای کل بازاراست، گروه سوم  PET گرید بطری است که با بیش از 14 هزار تن تقاضا و معادل 15 درصد تقاضای بازار است. سه گروه مذکور جمعا 67 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 72,800 ریال -200 0.27% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 73,000 ریال -1000 1.35% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 72,800 ریال -1200 1.62% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 100,000 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 91,600 ریال نمودار و آرشیو
0075 68,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 66,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 66,000 ریال نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 62,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 62,400 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
2420h 62,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 61,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 86,000 ریال 300 0.35% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 96,700 ریال -1100 1.12% نمودار و آرشیو
1540 77,600 ریال -500 0.64% نمودار و آرشیو
1551 77,000 ریال نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 86,000 ریال 700 0.81% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال 500 0.64% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 79,500 ریال 500 0.63% نمودار و آرشیو
ZR230 79,500 ریال 500 0.63% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 485,000 ریال 436500 90% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 48,600 ریال 900 1.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 45,800 ریال -200 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 47,200 ریال 700 1.48% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,200 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 45,000 ریال -200 0.44% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖