ارسال پاسخ

چهارشنبه ۲۲ دى ۱۳۹۵ ۱۱:۴۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 697 Telegram

inpia.ir

گزارش کامل برگزاری همایش توسعه صادرات در صنایع پلاستیک

امروز همایش توسعه صادرات در صنایع پلاستیک با تأکید بر بازار افغانستان در سالن کنفرانس ساختمان سازمان توسعه تجارت، در نمایشگاه بین المللی برگزار می شود.
گزارش کامل برگزاری همایش توسعه صادرات در صنایع پلاستیک

در این همایش که به همت کمیسیون آموزش و کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک برپا شده، شخصیت های مختلفی برای تبیین بازار صادراتی صنایع پلاستیک به کشور افغانستان، انتقال تجربه می کنند. از معاون سازمان توسعه تجارات ایران و وزیر سابقه مسکن و شهرسازی و رایزن بازرگانی افغانستان تا عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات و دبیر اتاق بازرگانی ایران در افغانستان و مشاور ارشد سازمان توسعه تجارت.

تلاش می کنیم در کانال تلگرام اینپیا بخش هایی از سخنرانی ها و نظرات ارائه شده در این همایش را تقدیم شما مخاطبان گرامی کنیم.

 

 متوسلیان، رییس هیات مدیره انجمل صنایع پلاستیک ایران: دلایل انتخاب بازار افغانستان/ دعوت به همکاری برای برگزاری بهتر افغان پلاست

 

مایلم قبل از هر چیز، فرصت را غنیمت شمرده و ضمن عرض خیر مقدم خدمت میهمانان عالی قدر کشور افغانستان، سازمان توسعه تجارت، اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، بانک توسعه صادرات ایران، صندوث ضمانت صادرات ایران و کلیه دست اندرکاران صنعت پلاستیک کشور که در راستای اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قدم بر می دارند تقدیر و تشکر نمایم.

در راستای سیاست ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی و تحت قالب ساختار سیاست خارجی کشور همواره بسط و توسعه همکاری های اقتصادی با کشورهای همسایه از جایگاه شایسته و مهمی برخوردار بوده و گسترش و تحکیم روابط دوستانه با این کشورها جز اهداف اصلی و اولویت های سیاست خارجی کشور محسوب می شود و بر این مبنا کشور دوست و برادر، افغانستان، با توجه به اشتراکات متعدد قومی، زبانی فرهنگی، مذهبی و اقتصادی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.


در طول سالیان متمادی روابط دو کشور همسایه با مرزهای طولانی مشترک و ریشه های مشترک تاریخی و فرهنگی در راستای منافع ملت روند رو به رشدی را طی نموده است.

وی افزود: ایران همواره و در طی این سالها در تلاش بوده که با وجود این همه اشتراکات ضمن ایفای نقش و کسب سهم در توسعه همکاری های دو جانبه، جهت توسعه و ارتقاء سطح کمی و کیفی و پیشرفت کشور افغانستان گام های لازم را بردارد و سفرهای متعدد مسولین دو کشور از جمله سفر ریاست محترم جمهور و وزرای صنعت، معدن، تجارت و معاونین وزارت و همچنین سفر نمایندگان مجلس و مسولین ارشد ایرانی در همین راستا و در جهت تعمیق و تحکیم آن شکل گرفته است.

وی گفت: انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران با توجه به جایگاه ویژه روابط دو کشور و بنا به اهمیت ویژه ای که کشور افغانستان در عرصه اقتصادی و سیاسی دارد در نظر دارد با همکاری اتاق تجارت افغانستان نسبت به برپایی پاویون ایران در نمایشگاه افغان پلاست اقدام نماید.

با توجه به مذاکرات انجام شده بین مقامات ارشد دو کشور و تفاهم در راستای انتقال تجارب در زمینه های آموزش، اشتغال، صنعت، توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی و پلیمر ایران می تواند نقش مهم و تاثیر گذاری را ایفا نماید.

رییس هیات مدیره انجمل صنایع پلاستیک ایران، در رابطه با برگزاری نمایشگاه افزود: در این نمایشگاه که از تاریخ سوم الی ششم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد، بیش از 100 شرکت در حوزه های مواد اولیه پتروشیمی، پلاستیک، و پلیمر، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی مستربچ و کامپاند، محصولات ساخته شده و نیمه ساخته در حوزه های ساختمانی، آبرسانی، بسته بندی، لوازم خانگی و ... مشارکت خواهند داشت.

وی افزود: انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران بر اساس بررسی ها و مطالعات انجام شده در تلاش است تا ضمن ایجاد فضای مناسب برای معرفی پتانسیل ها و توانمندی های صنعت پلاستیک و پلیمر کشور راه را برای توسعه و تحکیم صادرات کشور هموار سازد.

متوسلیان خاطر نشان کرد: از جمله مهمترین اهداف انجمن جهت حضور در این نمایشگاه شامل موارد زیر است:

1- معرفی ظرفیت ها و توانمندی های صنایع پایین دستی کشور با هدف حفظ و ماندگاری بازار (که در حال حاضر حدود 70 درصد از بازار صنعت پلاستیک و پلیمر افغانستان به ایران اختصاص دارد) کل حجم بازار حاضر حدود 300 میلیون دلار است.

2- دعوت از کلیه دست اندرکاران صنعت پلاستیک افغانستان جهت افزایش سهم از بازار و بازاریابی طرف های تجاری جدید. (در حال حاضر کشورهای پاکستان، هند، چین، ترکیه و آمریکا علاوه بر ایران در بازار افغانستان حضور دارند بنابراین در کنار حفظ جایگاه می بایستی رویکرد افزایش سهم به عنوان یک سیاست، مورد توجه قرار گیرد).

3- ظرفیت سازی، افزایش میزان سرانه مصرف و بازار سازی (با توجه به تمایل کشور افغانستان به اشتغالزایی و توسعه صنایع و ایجاد شهرک های صنعتی و بهره گیری از تجارب ایران در همین راستا دو سیاست مورد توجه انجمن می باشد: اولا توسعه همکاری ها و جذب سرمایه گذاران افغان به منظور حضور و همکاری مشترک جهت تولید محصولات و استفاده از ظرفیت های مورد نیاز بازارهای مصرف، دوما سرمایه گذاری با اولویت صنایع با تکنولوژی پایی در فاز اول و تولید محصول در افغانستان).

4- آموزش تجار و صاحبان صنایع افغانستان با هدف انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری.

(انجمن با بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های خود به ویژه تجارب فنی آمادگی خود را جهت آموزش و بسط و توسعه همکاری های فنی و تکنولوژی و دانش فنی اعلام می دارد.

از جمله مهمترین دلایل انتخاب بازار افغانستان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- تمایل دو دولت به بسط و توسعه همکاری های فنی، اقتصادی و صنعتی و ایجاد اشتغال

2- ظرفیت های مناسب جهت جذب سرمایه گذار از کشور افغانستان با هدف توسعه صنایع پایین دستی در ایران

3- افزایش حجم بازار افغانستان طی ده سال اخیر به بیش از دو برابر (از 3 میلیارد دلار به 6.9 میلیارد دلار)

4- عضویت افغانستان در wto  و اتصال این کشور به خطوط ترانزیت ریلی اروپا، آسیا و ایران

5- سهولت در انجام همکاری های بازرگانی از جمله حمل و نقل، مبادلات بانکی و رفت و آمد تجار

6- سهولت در انتقال تجارب و توسعه همکاری های فنی اقتصادی به جهت زبان مشترک و حضور چندین میلیون نیروی افغان که در حوزه های مختلف فنی و بازرگانی و تولیدی در ایران حضور داشته و با محصولات ایرانی آشنایی دارند.

7- حجم تجارت ایران با افغانستان که تا میزان 2.5 میلیارد دلار افزایش داشته است.

8- طرح ها و پروژه های افغانستان: برنامه های ویژه افغانستان در توسعه ساختمان، صنعت، کشاورزی اعم از آبرسانی، نگهداری آب، بسته بندی و ...، صنعت آب اعم از پروژه های لوله کشی، آب و فاضلاب و ...، مدیریت جامع شهری و دیگر حوزه ها و پیش بینی اندازه بازار (بر اساس برآوردهای به عمل آمده به نظر می رسد بازار کشور افغانستان دارای استعدادی به میزان یک میلیارد دلار طی سالهای آینده خواهد بود.

9- اقبال عمومی دولت، تجار و بازرگانان افغان به بسط و توسعه همکاری با ایران اشاره کرد.

با توجه به موارد فوق که همگی حکایت از بازار مستعد و بالفعل افغانستان دارد به عنوان دومین حرکت، حضور در بازار افغانستان را پس از تجربه حضور در نمایشگاه پاکستان پلاست در سال جاری آغاز و تلاش داریم در سایه همدلی، همکاری و انجام کار گروهی شاهد رشد و ارتقاء جایگاه صنعت پلاستیک در کنار برادران افغان باشیم.

متوسلیان در پایان خاطرنشان کرد: ضمن تشکر مجدد از کلیه دست اندرکاران برپایی این همایش چند تقاضا از مسولین محترم ایرانی و افغانی دارم:

-همکاری و همیاری سفارت محترم افغانستان به ویژه وابسته اقتصادی در جهت دعوت از مسئولین، تجار و بازرگانان افغان برای حضور در همایش و نمایشگاه

-همکاری و همیاری سازمان توسعه تجارت ایران در راستای برپایی موفق پاویون ایران در نمایشگاه(همکاری رایزن محترم بازرگانی ایران در افغانستان و مسول میز افغانستان در سازمان و ...)

-تسریع و تسهیل پرداخت یازانه نمایشگاهی جهت تقویت ظرفیت بازاریابی شرکت های ایرانی

-حمایت و همکاری اعضاء هیات رییسه و دبیر محترم اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان

-تهیه و ارائه بسته حمایتی جهت استفاده از خطوط اعتباری و خدمات بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات

-همکاری و حمایت ویژه سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان.

 

 تبیین ضمانت های صادراتی صندوق ضمانت صادرات، توسط عاشری، مدیر صدور بیمه نامه های کوتاه مدت

عاشری مدیر صدور بیمه نامه های کوتاه مدت در همایش توسعه صادرات در صنایع پلاستیک گفت: صندوق ضمانت صادارت زیر نظر وزارت صنعت فعالیت می کند هدف از تاسیس آن حمایت از صادارت غیر نفتی است. فعالیت های این صندوق به دو دسته؛ قبل از انجام صادرات و بعد از حمل و انجام صادارت تقسیم می شود.

وی افزود: در بخش اول اگر صادرکنندگان برای تولید و آماده کردن صادارت، نیاز به تسهیلات صادارتی پیدا می کنند یکی از وثایق مورد قبول بانکی ضمانت نامه صندوق نامه صندوق ضمانت است.


عاشری ادامه داد: ما برای صدور ضمانت نامه بانکی از فرد وثایق دریافت می کنیم اما تفاوتی وجود دارد به دلیل نقش حمایتی ما، رویه بسیار آسانتر است.هر مقدار سود تسهیلات بانکی است ما دو درصد کمتر دریافت می کنیم.

وی در توضیح ضمانت نامه گفت: ضمانت نامه می تواند پشتوانه ریالی و ارزی باشد و یا به تولیدکننده و تامین کننده مواد اولیه داده شود و این فرصت را در اختیار صادرکننده قرار دهد تا پول آن را به صورت مدت دار پرداخت کند.

دو نوع ریسک وجود دارد:
1- ریسک های تجاری
2- ریسک های سیاسی

مدیر صدور بیمه نامه های کوتاه مدت صندوق ضمانت صادرات در توضیح ریسک های تجاری و سیاسی گفت: ریسک تجاری مانند ورشکست شدن خریدار، عملیات بانکی که تحت پوشش بیمه بانکی، خودداری خریدار از قیمت کالای صادارتی و... سیاسی مانند تیره شدن روابط کشورها، تحریم.

 

ثبت شرکت 100 درصد مالکانه در صورت سرمایه گذاری در افغانستان/ نرخ بهره پایین تر از ایران/ مصونیت مالی و فیزیکی سرمایه گذاران

جابر انصاری رایزن بازرگانی افغانستان در ایران:
افغانستان بعد از تحمل جنگ ها، یک صفحه جدید در افغانستان باز شد و امنیت در افغانستان امنیت در جهان است. بیشتر تعلقات به خاطر هم مرز بودن است.

قانون حمایت از سرمایه گذاری در کشور افغانستان وجود دارد که یک قانون جدید است. افرادی که به قصد سرمایه گذاری به افغانستان بیایند بدون شک حمایت از آنها در منطقه بی نظیر است. هر تاجر یا سرمایه گذار که قصد سرمایه گذاری در افغانستان داشته باشد به شکل 100 درصد مالکانه می تواند شرکت را بدون شریک افغانی ثبت کند. همچنین شما به صورت مشارکتی با افغانستانی می توانید سرمایه گذاری کنید.


می توانید از کلیه خدمات بانکی در افغانستان نیز بهره گیرید و نرخ بهره نسبت به ایران پایین تر است حداقل 4 درصد سود سرمایه گذاری و حداکثر 13 درصد. از 2014 تا 2024 هر فردی در افغانستان سرمایه گذاری کند شامل خدماتی مانند مصونیت های فیزیکی و مالی سرمایه گذاری می شود.

کمیسیون حل منازعات اتباع تجار خارجی وجود دارد و اختلاف را در همان ابتدا حل می کند و در صورت عدم حل به دادگاه تجاری افغانستان ارجاع و در زمان بسیار کمی به حل موضوع می پردازند.

اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان به وزارت بازرگانی ملحق شده است و با ارائه پروپوزال سرمایه گذاران، در کمتر از 2 ماه صاحب زمین می شوند. بحث مناطق ویژه هم در افغانستان در دست بررسی است.

کالای ایرانی از کالای پاکستانی با کیفیت تر است. بیشتر واردات افغانستان از پاکستان را محصولات پلاستیکی تشکیل می دهد. متاسفانه فقط در حوزه جنوب و جنوب غربی ایران، کالاهای ایرانی وارد می شود و در سایر مناطق به ندرت می توان کالاهای ایرانی را یافت.

انصاری پیشنهاد حضور در نمایشگاه افغنستان و یافتن شرکای تجاری داد و گفت: در قندهار و هرات شاهد سرمایه گذاری های ایتالیایی ها، ترک و چینی ها هستیم اما ایرانی ها کمتر حضور دارند.

 

رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان و مسئول میز ایران و افغانستان در سازمان توسعه تجارت: امنیت افغانستان بالاتر از عراق/ صادرات 2.5 میلیاردی به افغانستان در سال 94

جوانمرد رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان و مسئول میز ایران و افغانستان در سازمان توسعه تجارت:

بازار افغانستان چهارمین بازار صادارتی ایران محسوب می شود و با کاهش تحریم ها این رتبه در حال کاهش است. 2 میلیارد و 800 میلیون دلار در مقطعی صادارت رسیده بود و فعلا 2 و نیم میلیارد دلار است. 6 و نیم میلیارد دلار از جهان واردات دارد و 850 میلیون دلار صادارت دارد که بیشتر مواد معدنی و کشاورزی است.

95 درصد بازار افغانستان از واردات تامین می شود. کمک های خارجی در این سال ها کاهش یافته و بابت پروژه ها است. با افزایش امنیت کمک ها نیز افزایش می یابد. کمک های خارجی با افزایش تولید در افغانستان هم بیشتر می شود.

 بازار وارداتی و سنتی است و با وجود رقابتی و آزاد بودن اما سنتی است و باید افرادی را یافت که برای صادارت کمک کنند. 95 درصد پرونده ها برای مشکلات تجاری به دلیل طرف ایرانی بوده است نه افغانستانی. تا کنون امکان عدم پرداخت پول توسط تاجران افغانستانی وجود نداشته است.

صادارت ما 2 و نیم میلیارد دلار در سال گذشته بوده است. واردات ما هم 25 میلیون دلار از افغانستان داشته ایم که 85 درصد آن نیز کنجد بوده است. حلال ها، قیر، پلاستیک، رب گوجه و شیرنی و شکلات و... به افغانستان صادر کرده ایم.

موضوع امنیت در افغانستان: 4 سال بیرون سفارت بدون نگهبان در افغانستان زندگی کرده ام. در حالت کلی افغانستان از عراق امن‌تر است. به سادگی می توان وارد بازار افغانستان شد. تا کنون برای هیچ یک از تاجران در افغانستان به وجود نیامده است.

یکی از مشکلات موضع حمل و نقل است که در دست اقوامی در دو طرف مرز ایرانی و افغانستان است که با وجود خویشاوندی، اما با هم رقابت دارند.

مهمترین موضوع در بازار افغانستان محصولات پلاستیکی است که 90 درصد آن وارداتی است. ایران، پاکستان، ترکیه، چین و هند این محصولات تامین می شود. البته ایران در صدر قرار دارد.  

در خصوص تعرفه نیز می توان با روش هایی آن را کاهش داد. مهمترین موضوع در محصولات پلاستیکی حمل و نقل است. که این بحث اصلی در این بازار است. اگر بتوانیم سرمایه گذاران افغانستانی با استفاده از تجارب ایرانی ها و با 85 درصد سرمایه از سوی آنها، وارد فعالیت مشترک تولید شوند موجب کاهش قیمت حمل و نقل می شود.

هزینه انرژی در افغانستان مقداری بالا است و اگر بتوان آن را تا حدی کاهش داد بهترین بازار برای سرمایه گذاری افغانستان است.

95 درصد ثروت دست 5 درصد از افراد افغانستانی است که در حقیقت افراد ثروتمندی هستند.

عدم زیرساخت های صادارتی به دلیل جنگ در افغانستان، هنوز کامل نشده است و اگر جاده های افغانستان را کامل می کردند بسیاری از مشکلات این حوزه مرتفع می شد.

تاسیس بانک اطلاعاتی سرمایه گذاران افغانستان نیز در دست تهیه است و می توان مشخصات دو طرف ایران و افغانستان را در آن ثبت کرد.


مشاور عالی سازمان توسعه تجارت: 28 درصد سهم بازار وارداتی افغانستان ایران و 22 درصد پاکستان است/ سه دسته توصیه برای شرکت در افغان پلاست

 

 دکتر توفیقی؛ مشاور عالی سازمان توسعه تجارت:

ماخذ آماری که اکنون ارائه می شود سازمان توسعه تجارت است که از گمرک ج اا ایران آن را دریافت می کند. بنده روی این آمارها تحلیلی ارائه می دهم:

مطالب در دو بخش معرفی بازار افغانستان و دوم توصیه هایی برای شرکت در نمایشگاه افغان پلاست است.

افغانستان 32 میلیون جمعیت دراد با درآمد سرانه 1100 دلار. یکی از عناصر تعیین کنننده در بازار افغانستان، بیشتر تحت تاثیر کمک های بین المللی است. درآمد سرانه، GDP و حجم کمک های بین المللی سه عامل مهم است.

 نکته مهم در کمک های خارجی این که معمولا هر کشوری شرکت های خود را معرفی می کند و پروژه ها را از طریق شرکت خود پیش می برد.

موارد زیادی در صادارت به افغانستان دچار این محدودیت هستند که مجری پروژه به لحاظ برخی موارد، از خرید کالا خودداری و گاهی ترغیب به خریداری می شود./ 40 درصد مساحت ایران دارد.

باید در تحلیل های بازار به حجم کمک ها نیز توجه شود. یکی از دلایل کاهش حجم صادارت از 2 و 9 دهم میلارد دلار به 2 و 3 دهم  کاهش یافته که بیشتر تابع کمک های بین المللی است. نکته این که کمک های بین المللی در خصوص اقلام متفاوت است و این روی مواد غذایی کمتر موثر است و محصولات غذایی یکی از اقلام مهم صادارتی ایران به افغنستان است.

سال 2013 بالاترین واردات را داشته است. بزرگترین شریک تجاری افغانستان در زمینه صادارت، پاکستان است در خصوص کالای صادارتی افغانستان به دنیا تنها 2 درصد آن به ایران وارد می شود.

در خصوص صادارت اولین شریک افغانستان کشور ایران است که 28 درصد آن از طریق ایران تامین می شود.

28 درصد سهم بازار وارداتی افغانستان ایران و 22 درصد پاکستان است.

در خصوص حجم مبادلات ایران و افغانستان شامل جمع صادارت و واردات 2 میلیارد و 400 میلیون دلار است.

بیشترین صادارت ایران به افغانستان شامل محصولات با منشا حیوانی و گیاهی در صدر، صنایع غذایی، شیمایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، ساختمانی (ساختمانی 1 سوم از اندازه بازار افغانستان را در اختیار داریم.)

مواد پلاستیکی فصل 39، مجموع  به میزان 267 میلیون دلار در واردات داشته است. 190 میلیون دلار از آن به ایران اختصاص دارد. 71 درصد از تعرفه 39 را ایران می دهد. صد درصد این بازار در اختیار سه کشور ایران،  پاکستان و ترکیه است.

تا هنگامی که استراتژی مدون وجود نداشته باشد، سپردن صنعت به سعی و خطا است. باید مشخص شود که می خواهیم از این بازار سهم بگیریم از چه کسی سهم بگیریم و...

برای هر نوع ورود به بازار باید یک روش استراتژی در پیش بگیریم. پدیده ای در نمایشگاه افغان پلاست شاید ما را رنج بدهد آن هم رقابت بین خودمان باشد.

توصیه در خصوص شرکت در نمایشگاه افغان پلاست:

سه دسته توصیه برای قبل از نمایشگاه، حین نمایشگاه و بعد از آن

قبل:
 انتخاب مناسب نمایشگاه، عامل انتخاب، زمان مناسب در تقویم میلادی و شمسی، مکان نمایشگاه، حضور رقبا، مخاطبان نمایشگاه، استراتژی ورود به بازار افغانستان، تعیین هدف از نمایشگاه، تجهیز و آمادگی، برگزاری یک جلسه مشترک با همکاران قبل از نمایشگاه

هنگام برگزاری
مناسب بودن کانترهای غرفه برای پذیرش، بخش های وی آی پی و سی آی پی، داشتن کارت ویزیت دفتر یاداشت و آلبوم کارت های ویزیت، ارائه توضیحات هماهنگ، همراه داشتن یک فرد فنی، جمعبندی نحوه پیگیری بعد از انجام مذاکره، تثبیت روش برقراری و استمرار رابطه، ارتباط با رسانه های محلی، برنامه ریزی برای ملاقات ها، درک نیاز مشتری، محدویت ها و...

پس از برگزاری
تبدیل بازدیدکننده به مشتری، ثبت و پیگیری توافقات و پایبند بودن به آن، بررسی نقلط قوت و ضعف نمایشگاه در یک جلسه، روشن شدن تعهدات مجری

 

علیخانی؛ دبیرکل اتاق ایران و افغانستان: بازار افغانستان کوچک است و 10 میلیارد دلار تجارت رسمی است و 3 میلیارد دلار آن سهم ایران است

 

در خصوص مباحث همکاری های انسانی و خصیصه های فرهنگی و ملی در گفتمان به آن توجه داریم اما در حوزه اقتصاد عملیاتی شدن آن باورها باید مورد توجه باشد.

سه دسته وظیفه وجود دارد؛ حاکمیتی، تشکل ها و یک دسته نیز متوجه بنگاه های اقتصادی است. به زعم بنده آن چه متوجه بنگاه های اقتصادی است مهمترین موضوع این جلسه است حضور در افغانستان مستلزم یک نگاه ویژه است بازار افغانستان کوچک است و 10 میلیارد دلار تجارت رسمی است و 3 میلیارد دلار آن سهم ایران است شاید منطقی نباشد به طور کامل آن را در اختیار بگیریم.

 نکته نخست این است برای حضور در چه بازاری گفت و گو می کنیم و اگر بنا است این سهم 30 درصد را به 35 درصدی افزایش دهیم باید از یک استراتژی، کیفیت و قیمت رقابتی بهره ببریم.

افغانستان کشورر پولداری نیست و متکی به کمک های جامعه جهانی است. از صنعت بهره زیادی نبرده و کشاورزی آن صدمه دیده است. قدرت خرید مردم بسیار پایین است از این روی باید برای حضور تدابیر خاصی بیندیشیم.

در سطح ملی برای حضور در بازار افغانستان هیچ نقشه راهی نداریم. البته این موضوع تنها به افغانستان اختصاص ندارد.

بر همین اساس بسیاری از مباحث بازریابی های بین المللی که به آن توجه می کنیم در خصوص افغانستان جواب نمی دهد، اولین اقدام اعزام یک گروه و بررسی و مطالعه این بازار است، تا بر اساس آن برای این بازار برنامه ریزی کنیم.

نکته بعدی با کمال تاسف رفتاری که در بحث تجارت با دنیا داریم با افغانتسان نداریم در حالی که با چشم آبی هاعلاقمند به یک رابطه برابر هستیم، با افغانستان نگاه از بالا به پایین است و از هر 10 پرونده اختلافی 8 مورد حق با افغانی ها است.

شرکای تجاری را از بین تجار دارای شناسنامه انتخاب کنیم که دارای پیشینه روشنی باشند.

رابطه با افغان ها بر اساس قراردادهای مدون و با جزئیات نیست، که این یکی از الزامات است.

عدم اشراف به قوانین دو کشور توسط دو طرف یکی از مشکلات است.

متاسفانه همواره اخبار ناامنی افغانستان در صدر اخبار ایران بوده و خبری از عمران و آبادی های آن جا نیست در حالی که ایران شهید و هزینه داده است اما فواید آن را دیگران می برند.

صرفا بازار افغانستان در آینده نیز نمی تواند تنها مصرف کننده باشد باید به سرمایه گذاری مشترک نیز توجه کرد. در این خصوص شریک افغانی حافظ منافع شما خواهد بود.

 

تقدیر از صادرکنندگان برتر صنایع پلاستیک به کشور افغانستان

برگزیدگان سمینار
شرکت لوله گستر خادمی، شمس پلاست طب و پلاستیک کار سه شرکتی بودند که در این همایش مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

 

 

بیان تجربیات

 

برای ورود به بازار افغانستان باید فرهنگ مصرف افغانستان را شناخت

مدیرعامل بازرگانی اسماعیلی در همایش توسعه صادرات در صنایع پلاستیک و قسمت بیان تجربیات گفت: افغانستان سرزمینی با بیش از 30 میلیون جمعیت و سی میلیون فصل مشترک با ملت ایران یکی از ریشه دار ترین و اصیل ترین ملتی است که با ایران رابطه خویشاوندی تنگاتنگی دارد.

مریم اسماعیلی افزود: زبان، فرهنگ و آداب و رسوم از مولفه های بارز در این خویشاوندی است، لازمه توسعه، عقلانیت است و لازمه حرکت عقلانی شناخت، بنابراین برای ورود به بازار افغانستان باید سبک زندگی، فرهنگ مصرف و رفتار شناسی مردم افغانستان را بلد بود.

مدیرعامل بازرگانی اسماعیلی درباره آشنایی خویش با مردم افغانستان گفت: آشنایی بنده با دوستان افغان به حدود 17 سال پیش بر می گردد یعنی زمانی که در حوزه هنری در جلسات ادبی‌شان شرکت می کردم و در حال حاضر هم تدریس زبان فارسی به افغان های تاجیک و ازبک را برعهده دارم.


وی افزود: باید اذعان کرد که افغان ها مردمی باهوش، توانمند، آگاه و بسیار سخنور و البته حساس و محتاط هستند که این مساله به دلیل مصائب و مشکلاتی است که طی سالیان گذشته بر آنها تحمیل شده است.

مریم اسماعیلی در رابطه با رفتار تجار افغانستان گفت: تجار اصیل این کشور یکرنگ و صادق و از آن دست مردمانی هستند که حرفشان امضایشان است، بنابراین با شناختی که از آنها داشتم تصمیم گرفتم برای بررسی بازار افغانستان سفری به این کشور داشته باشم.

وی افزود: بنده قبل از سفر در تهران دیداری با عباس ابراهیمی یکی از نمایندگان مجلس افغانستان داشتم و همچنین بواسطه داشتن دوستان ایرانی ای که در دانشگاه رهنورد مزار شریف تدریس می کنند راهی این کشور شدم.

مدیرعامل بازرگانی اسماعیلی در رابطه با بازار پلاستیک در افغانستان گفت: طبیعتا به دلیل اشتغال در این صنعت اول از همه سراغ این صنعت رفتم. و بررسی های انجام شده نشان از حضور گسترده تولیدکنندگان پاکستانی و ترک، هند و چین در این بازار بوده است و همچنین خود کشور افغانستان نیز محصولات پلاستیکی ساده تر را تولید می کند.

وی خاطر نشان کرد: یکسری اجناس بی کیفیت ایرانی که در ولایات مرزی اشباع شده است وجود دارد ولی با این وجود به کیفیت بالای محصولات ایرانی اذعان  می شود اما همچنان کالاهای پلاستیکی مرغوب به عرضه انبوه نرسیده تا شناخت کاملی حاصل شود و جایگاه این محصولات در میان مصرف کنندگان در قیاس با مشابه کشورهای رقیب مورد قضاوت جدی قرار گیرد.

مریم اسماعیلی پیرامون علت عدم حصور گسترده ایران در بازار افغانستان  گفت: متاسفانه باید عرض کنم بی تفاوتی و عدم اهتمام و رغبت تولیدکنندگان این وضعیت را رغم زده است و شاید هم ترس از سرمایه گذاری کلان و بلندمدت در آن تاثیرگذار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: باید مرحله به مرحله با سوددهی مقطعی مسیر را هموار و بازرگانان افغانی و ایرانی بدون واسطه با هم مراوده و تعامل داشته باشند و متاسفانه به دلیل مشکلات بانکی و متعاقب آن مشکل جابجایی پول در حال حاضر بهترین گزینه تعامل بازرگانان دو کشور با یکدیگر است.

وی افزود: اگر خواهان حضور گسترده در بازار افغانستان هستیم باید در داخل دو کشور پایگاه و محلی برای نشست ها و گفت و گوهای تجاری وجود داشته باشد و البته با قدرت اجرایی محکم، بنابراین قبل از انجام هر کاری ایجاد چنین اتاقی ضروری است.

اسماعیلی افزود: همچنین در مرحله بعدی دعوت از بازرگانان شناسنامه دار و معتبر دو طرف برای حضور در این اتاق اهمیت فراوانی دارد. درخواست ما از بزرگان و سران قوم و مسولان افغان این است که نگذارند برخی افراد مغرض برای منافع خود چهره ایران را خدشه دار کنند و با عناوین فریبنده نقض حقوق شهروندی افغان ها در ایران، به اختلافات دامن بزنند.

کدام انسان آگاه و با وجدانی انکار می کند مهمان نوازی ایرانی ها را ؟ آن زمان که گوشه گوشه کشور پذیرای مهاجران افغان بود آن هم در شرایطی که کشور ما درگیر جنگ و مشکلات متعددی بود و حتی گاهی به همان اندازه هم حقوق شهروندی ایرانی ها لحاظ نمی شد.

مدیرعامل بازرگانی اسماعیلی خاطر نشان کرد: اگر به انصاف و عدل بنگریم مشکلات برای همه بوده و باید به طور تمام قد از برادران و خواهران ایرانی دفاع شده و دست ایران را برای حضور در بازار افغانستان به گرمی بفشارید.

وی در رابطه با بازار لوازم برقی در افغانستان گفت: در این بخش ایران توانست تا حدودی جایگاه خویش را در افغانستان پیدا کرده و از رقیب چینی خود گوی سبقت را برباید به ویژه در بخش انواع کابل ها و ترانس ها.

مریم اسماعیلی در ارزیابی خود از بازار کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی گفت: بازار کاشی و سرامیک ایران رضایت بخش است و ظرفیت صادرات بیشتر را نیز دارد و شهر یزد از صادرکنندگان خوش نام این بخش است و ساخت و سازهای اخیر در این کشور و اجرای پروژه های عمرانی، نیاز انبوه به مصالح و حضور پیمانکاران متعهد ایرانی را می طلبد.

وی همچنین پیرامون بازار لوازم بهداشتی و شیرآلات افزود: بیشتر لوازم بهداشتی و شیرآلات از چین وارد می شود که از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است، ورق گالوانیزه  هم مصرف بالایی داردکه متاسفانه با ارسال ورق های بی کیفیت مثل تمام محصولات دیگر صادرات این محصول نیز با مشکل مواجه شده بودیم که یکی از شرکتها مسبب این بی اعتمادی شناخته شد و در مذاکراتی که با این شرکت داشتیم به عنوان مشاور بازرگانی شرکت صادرکننده ورق گالوانیزه، با مسولین یکی از شرکت ها مشکل را در میان گذاشتم و نهایتا این شرکت را از حضور در بازار افغانستان حذف و شرکت های تولیدکننده ورق شهرکرد و سمنان و کاشان را جایگزین کردیم و سفارش قابل توجهی هم دریافت کردیم و همین موضوع باعث شد که این 3 شرکت نیز هشیار شدند که در صورت ارایه کالای بی کیفیت آنها هم حذف خواهند شد.

مریم اسماعیلی گفت: واقعیت این است که تجار ایرانی نباید اجازه دهند تا کالای بی کیفیت وجهه آنها را خراب کرده که همه این ها مستلزم داشتن پایگاه و مرجع مشخص نظارتی بر معاملات است.

وی در تحلیل خود از بازار مواد غذایی در افغانستان افزود: مواد غذایی به وفور در فروشگاه های مزار شریف به چشم می خورد هر چند که از نظر کیفی قابل قبول است ولی از نظر کمی گاهی تا 40 درصد از وزن آن کاسته می شود و متاسفانه محصولات سلولزی و آرایشی و بهداشتی هم به همین منوال  وجود دارد.

وی در رابطه با بازار چاپ و نشر گفت: مساله ای که بعد از بازار پلاستیک در این سفر در اولویت قرار داشت توجه به رونق دانشگاه های خصوصی که خواست جامعه افغان برای پیشرفت های علمی و ادامه تحصیل بود بویژه در رشته ای حقوق و سیاست.

مدیرعامل بازرگانی اسماعیلی خاطر نشان کرد: اکثر دانشگاه های خصوصی، کتاب مورد نیازشان را از ایران تامین می کنند و ما در این بخش اولین محموله از کتاب های دانشگاهی با ارزش ریالی قابل توجهی خریداری و ارسال کردیم و در حال حاضر مشغول بررسی و رایزنی برای ارسال و خرید محموله دوم هستیم و همچنین در این باره دیداری هم با مسوولین دانشگاه بلخ داشتیم و برای احداث چاپخانه صحبت های اولیه انجام شد و امیدواریم هر چه زودتر نهایی شود.

وی همچنین افزود: از همین جا آمادگی خود را در بخش  تجهیز و نصب و راه اندازی و مشاوره در زمینه ماشین آلات صنعت چاپ و تجهیز و راه اندازی و نصب ماشین آلات صنعت پلاستیک و در بخش تولید پلی اتیلن اعلام می کنیم.

وی افزود: همچنین در عین حال گروه ما در بخش مواد غذایی و سلولوزی نیز فعالیت می کند.

مدیرعامل بازرگانی اسماعیلی، در پایان ضمن اعلام آمادگی برای مذاکره در بخش ورق های گالوانیزه گفت: امیدوارم روابط بازرگانی دو کشور در جهت ارتقای منافع طرفین روز به روز گسترده و با کیفیت تر شود و مطمئنا افغان پلاست برای ورود به بازار افغانستان یک فرصت طلایی خواهد بود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖