ارسال پاسخ

جمعه ۲۴ دى ۱۳۹۵ ۱۳:۳۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 607 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته سوم دی ماه 1395

کاهش مجدد عرضه ها و حجم معاملات/ واکنش منفی بازار به قیمت های پایه جدید

گروه پلی پروپیلن نساجی با بیش از 25 هزار تن تقاضا و معادل 40 درصد کل تقاضای بازار بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده اند. بعد از این گروه ، PVC ها و با بیش از 8 هزار و 494 تن تقاضا بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داده که برابر با 13 درصد تقاضای کل بازار است.
کاهش مجدد عرضه ها و حجم معاملات/ واکنش منفی بازار به قیمت های پایه جدید

سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی: در هفته سوم دی ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران روز بسیار کم رونقی را سپری کرد و حجم عرضه ها نسبت به هفته گذشته با کاهش رو به رو بود و حجم معاملات هم کاهش نسبتا زیادی پیدا کرد.

کاهش عرضه ها داده خوبی نبود، هر چند که این کاهش میزان، زیاد قابل توجه نیست، ولی اگر کاهش هفته گذشته هم در نظر گرفته شود، حجم عرضه ها در مجموع دو هفته اخیر کاهشی بیش از 10 هزار تنی را تجربه کرده اند که داده منفی برای بازار است، باز هم پراکندگی عرضه ها بین گروه های مختلف مناسب نبود، از طرف دیگر حجم معاملات هم همچون هفته گذشته کاهش نسبتا زیادی داشت و با بیش از 8 هزار تن کاهش روبه رو شد و حجم معاملات نیز در مجموع دو هفته اخیر بیش از 27 هزار تن کاهش را تجربه کرده است، که بسیار زیاد است.

به نظر می رسد، اصلی ترین عامل در این کاهش حجم در درجه اول عدم کشش مصرف نهایی در کنار کمبود شدید نقدینگی، ممنوعیت خرید مچینگ غیر مرتبط، نوسانات نرخ دلار بود که سردرگمی در بین فعالان بازار به وجود آورده بود که منجر به بی اعتمادی شان به بازار شده بود، عامل مهم دیگر افت سنگین قیمت ها در بازار آزاد بعد از عقب نشینی خریداران بود، که سبب شد بسیاری از بازاری ها در مورد برخی از محصولات متضرر شوند و انگیزه سوداگری را در هفته دوم دی ماه از دست دهند.

قرار داشتن در فصل زمستان و کاهش فصلی مصرف و در نهایت کاهش حجم عرضه ها نیز در کاهش حجم معاملات تاثیرگذار بود. عامل دیگری که لازم است بدان اشاره شود، اعلام نرخ های پایه جدید و جهت گیری کاهشی در بیش از نیمی از آن ها بود، کاهش نرخ دلار سبب شده بود، با وجود افزایش در نرخ جهانی بسیاری از گریدها در 4 ژانویه 2017 استقبال بسیار کمی در دو هفته اخیر صورت بگیرد.

در کل بیش از 55 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود که در هفته گذشته  64 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود. در این بین 25 گرید از 72 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند و میزان رقابت در بسیاری از گروه ها کمتر از هفته های قبل شده بود (در هفته گذشته در 27 گرید رقابت قیمتی ثبت شد)، رقابت های قیمتی بین 1 تا 10 درصد بود،  البته در هفته جاری حجم تقاضا کاهش زیاد و  بیش از  81  هزار تن داشت.

در هفته ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران باز هم شاهد حجم عرضه های کمتر از 60 هزار تنی بود همچنین در این هفته هم سطح پراکندگی عرضه ها در بین گرید های مختلف مناسب نبود و در برخی از گریدها شدیدا کاهش عرضه وجود داشت و در مقابل در برخی از کالاها شدیدا افزایش غیرمعقول وجود داشت.

 

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل به میزان نسبتا زیادی کاهش داشته است.

 

در هفته جاری حجم عرضه ها 5.518 تن کاهش داشته است، همچنین هفته گذشته عرضه ها بیش از 5 هزار تن کاهش یافته بود، که در مجموع دو هفته می توان گفت عرضه ها بیش از 10 هزار تن کاهش یافته اند.

 

در این بین بیشترین افزایش مربوط به گروه های پلی اتیلن سبک خطی است که با 1.132 تن افزایش مواجه شده اند، ، بعد از این گروه پلی اتیلن سبک خطی و با 500 تن افزایش قرار دارند.

 

بیشترین کاهش باز هم مربوط به گرید پلی پروپیلن نساجی و با 3 هزار و 280 تن کاهش است جالب است که عرضه های این گروه هفته گذشته بیش از 6 هزار تن کاهش یافته بودند ، بعد از آن  پلی اتیلن های سنگین اکستروژن و لوله و با 1952 تن کاهش قرار دارند، این گروه نیز هفته گذشته 1700 تن کاهش عرضه را تجربه کرده بود. PVC نیز کاهشی نزدیک به 1568 تن را تجربه کرده اند که نسبتا زیاد است.

 

تکمیل بازی تولیدکنندگان پلی پروپیلن نساجی

در هفته جاری این گروه باز هم بیش از 3 هزار تن کاهش عرضه را تجربه کردند و این در حالی بود که در هفته گذشته نیز بیش از 6 هزار تن کاهش عرضه را تجربه کرده بودند تا در مجموع دو هفته 9 هزار تن کاهش عرضه را تجربه کنند. در گذشته بار ها ذکر شد که تولیدکنندگان این محصول به طور همزمان تولد گریدی با MFR خاص را شروع کرده و بازار در مورد سایر گریدها با مشکل کمبود عرضه مواجه می شود و با این تکنیک عرضه های خود را برای همیشه در سال جاری جذاب نگه داشتند.

 

سیاست دیگری که در پیش گرفته اند و در کنار همان سیستم قبلی استفاده می کنند این است که عرضه های خود را به طور مداوم کم و زیاد می کنند و همین امر سبب می شود که در یک هفته بازار با کاهش شدیدی مواجه شده و قیمت ها  در بازار غیر رسمی شدیدا افزایش یابند و در هفته بعد با وجود افزایش حجم عرضه ها توسط این گروه، باز هم اکثریت معاملات با حداکثر قیمت صورت پذیرد، زیرا قیمت ها در بازار به شدت افزایش یافته اند و خریداران خرید را با وجود سقف قیمت به تامین مواد اولیه از طریق بازار ترجیح می دهند. در اینجا به خوبی سیاست این مجتمع ها مشخص است در هفته گذشته عرضه ها بیش از 6 هزار تن کاهش و در هفته جاری بیش از 7 هزار تن افزایش را تجربه کرده اند.

 

بدون شک اگر حجم عرضه ها کاهش پیدا نمی کرد حداقل در بخشی از این محصولات قیمت های معاملات کمتر از سقف می بود و قیمت ها به سمت تعادل حرکت می کرد. در سال 1395 این گروه کالایی با جذابیت بسیار خوبی همراه بوده و همواره با رقابت قیمتی معامله شده است. در حال حاضر نیز اختلاف قیمت این گروه در بازار رسمی و غیر رسمی به طور میانگین بیش از 400 تومان به ازای هر کیلو است که انگیزه های سوداگری را افزایش داده است.

 

جالب تر این است که در کف عرضه مصوب شورای رقابت ، کف عرضه پیشنهادی برای این گروه 8 هزار تن است، که به نظر می رسد بسیار کم و غیرکارشناسی است، زیرا با توجه به شرایط تقاضا در سال جاری این گروه به عرضه ی هفتگی حداقل 10 هزار تن در هفته و به طور منظم و بدون کم و زیاد کردن نیازمند است، امید است که مسئولین مربوطه کف عرضه این گروه را افزایش دهند تا شاهد تعادل بیشتری در این گروه باشیم.

 

تقاضا نسبت به هفته گذشته بیش از 33 هزار تن کاهش را نشان می دهد، که نسبت به هفته گذشته بیش از 29 درصد کاهش داشته است و اگر مجموع دو هفته گذشته در نظر گرفته شود تقاضا کاهشی نزدیک به 90 هزار تنی را تجربه کرده است و می توان گفت که علت این کاهش حجم تقاضا نسبت به هفته گذشته، در درجه اول ضعف تقاضا و مصرف نهایی در بازار آزاد و کاهش حجم شدید معاملات این بازار و در نتیجه کاهش شدیدی حاشیه سود خرید از بورس که باعث شده قیمت بسیاری از کالاها در بازار آزاد از بازار بورس ارزانتر باشند، همین امر تقاضای سوداگران را به شدت کاهش داده است و در درجه دوم اعلام نرخ های پایه جدید و کاهش قیمت در بیش از نیمی از آن ها و همچنین نوسانات نامعلوم نرخ دلار و سردرگمی فعالان بازار است که سبب کاهش شدید تقاضا شد. مورد دیگری که باید بدان اشاره کرد کاهش عرضه ها در گریدهای چون پلی اتیلن سنگین تزریقی 52518 است.

 

مورد مهم دیگری که باید در بحث تقاضا بدان اشاره شود، قرار داشتن در هفته سوم ماه است که باعث شده بود تقاضاهای کاذب گریدهای پلی پروپیلن و همچنین PET بطری به شدت کاهش پیدا کند زیرا سهمیه خرید محصولات مذکور همچنان ماهانه بوده و در دو هفته گذشته بخش زیادی از سهمیه های مربوطه مصرف شده است.  

 

کاهش 27 هزار تنی حجم معاملات در دو هفته اخیر:

حجم معاملات در هفته جاری با کاهش قابل توجه 8.219 تنی نسبت به هفته گذشته مواجه شد، که حجم زیادی است و برابر با بیش از 23 درصد افزایش است. این در حالی است که در هفته گذشته حجم معاملات بیش از 19 هزار تن کاهش را تجربه کرده بود ، یعنی اگر مجموع تغییرات دو هفته اخیر سنجیده شود، حجم معاملات کاهشی 27 هزار تنی را تجربه کرده است. حجم معاملات داده بسیار بهتری نسبت به حجم تقاضا است، زیرا تا حدودی نشان دهنده تقاضای واقعی است.

 

دلایل کاهش حجم معاملات:

عواملی همچون کاهش شدید نرخ دلار، کاهش انگیزه فعالیت های سوداگری در نتیجه افت شدید تقاضا و قیمت در بازار آزاد  و ترس از ناحیه کاهش قیمت های پایه، کاهش عرضه ها به خصوص در مورد گروه هایی چون پلی پروپیلن های نساجی و  تزریقی 52518  سبب شد،که حجم معاملات با کاهش قابل توجهی مواجه شود.

 

  1. عدم کشش بازار مصرف واقعی در مقابل افزایش قیمت ها تحت تاثیر افزایش نرخ دلار
  2. کمبود شدید نقدینگی در بازار
  3. ممنوعیت خرید مچینگ با استفاده از کد های غیر مرتبط و مازاد بر سهمیه بهین یاب
  4. نوسانات نرخ دلار و عدم اعتماد به آینده نرخ ها
  5. کاهش شدید تقاضا و قیمت ها در بازار آزاد و کاهش حاشیه سود و فعالیت های سوداگرانه بازاری ها
  6. اعلام نرخ های پایه جدید و جهت گیری نزولی در بیش از نیمی از کالاها
  7. کاهش مصرف فصلی تحت تاثیر قرار داشتن در زمستان
  8. کاهش حجم عرضه ها

 

بازار آزاد:

بعد از افت های متوالی نرخ دلار ، خریداران در بازار غیر رسمی به شدت عقب نشینی کردند و در نتیجه حجم معاملات به شدت کاهش پیدا کرد. در نتیجه این عقب نشینی و کاهش شدید حجم معاملات قیمت ها به شدت سیر نزولی پیدا کردند، به نظر می رسد بازار دیگر کشش کافی برای افزایش بیشتر قیمت ها در زمان فعلی را ندارد و ممکن است با وجود افزایش مجدد قیمت های پایه بازار مصرف واقعی دچار رکود بیشتری هم شود.

 

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است :

 

 

10 گرید از 20 گرید برتر ر ا انواع گریدهای پلی پروپیلن نساجی تشکیل می دهد، 3 گرید را پلی پروپیلن های شیمیایی و 2 گرید انواع PET ، یک گرید هم سبک خطی 209 امیرکبیر، 2 گرید سنگین اکستروژن و لوله است. نکته جال توجه در این قسمت این است که در هفته های گذشته کل 20 کالای برتر با رقابت ده درصی یا همان سقف قیمت معامله می شدند ولی در هفته جاری تنها 12 گرید با رقابت ده درصدی معامله شده اند و 8 گرید بعدی بین 2 تا 9 درصد رقابت قیمتی را تجربه کرده اند که خود نشان از کاهش سطح عمومی قیمت ها دارد.

 

کم رونق ترین گروه های بازار:

 

 

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به PVC  و با 18 درصد سهم بازار و با نزدیک به 7.690 تن در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار داشتند، رتبه دوم نیز به گروه  پلی اتیلن سبک خطی و با 13 درصد و نزدیک به 5 هزار و 824 تن اختصاص دارد، رتبه سوم نیز به  گروه های پلی اتیلن سنگین و سبک فیلم  و با 11 درصد سهم بازار است، در کل این گروه های مطرح شده 53 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

گروه پلی پروپیلن نساجی با بیش از 25 هزار تن تقاضا و معادل 40 درصد کل تقاضای بازار بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده اند. بعد از این گروه ، PVC ها و  با بیش از 8 هزار و 494 تن تقاضا بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داده که برابر با 13 درصد تقاضای کل بازاراست، گروه سوم  پلی اتیلن سبک خطی است که با نزدیک به 7 هزار تن تقاضا و معادل 11 درصد تقاضای بازار است. سه گروه مذکور جمعا 64 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 62,000 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,400 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,700 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
5110 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 62,500 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 58,500 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 54,200 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,900 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
2420h 57,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 57,900 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 57,300 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE80 Arak 74,500 ریال 500 0.67% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf 75,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 85,000 ریال -1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 75,000 ریال 200 0.27% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 64,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,200 ریال 200 0.28% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
ZR230 66,800 ریال 300 0.45% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 55,200 ریال 8400 15.22% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 54,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 47,000 ریال 400 0.85% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,000 ریال 500 1.09% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 47,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 51,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 49,200 ریال 200 0.41% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,200 ریال -200 0.19% نمودار و آرشیو
ABS150 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖