ارسال پاسخ

یکشنبه -۴۱۶ فروردین ۲ ۱۳:۰۱ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 658 Telegram

در جلسه کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک مطرح شد

رشد 14.8 درصدی صادرات محصولات غیر نفتی به افغانستان در سال 95

چهل و سومین جلسه کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران صبح امروز 4 بهمن ماه 95 در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
رشد 14.8 درصدی صادرات محصولات غیر نفتی به افغانستان در سال 95

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، دستور جلسه کمیسیون صادرات عبارت بود از اخبار مرتبط با صادرات صنعت پلاستیک، بررسی آمار 9 ماهه صادرات پلاستیک، ارائه بسته سیاستی حمایتی صنعت پلاستیک برای صادرات، نمایشگاه افغان پلاست، ارائه گزارش نمایشگاه midest و تصمیم گیری جهت شرکت در چهارمین نمایشگاه پلاستیک عمان.

 

نمایشگاه افغان پلاست و بازار مستعد افغانستان برای تجار ایرانی
در ابتدای نشست، آموخته با ارائه گزارشی از برگزاری نمایشگاه افغان پلاست گفت: افغان پلاست نمایشگاهی است که برای اولین بار برگزار می شود و کشور افغانستان به دلیل مسائل جنگ و از بین رفتن زیر ساخت ها بازار مستعدی را فراهم ساخته و به شدت نیاز به بازسازی زیرساخت های صنعتی دارد و طی این سالها همکاری های زیادی بین دو کشور شکل گرفت و در رابطه با اهداف صادراتی افغانستان بسیار کشور مهم و تاثیر گذاری است.

 

وی با اشاره به این موضوع که محوریت اصلی نمایشگاه افغان پلاست بحث حضور شرکت های ایرانی است گفت: بر اساس آمارهای موجود بازار بیش از 300 میلیون دلاری واردات محصولات پلاستیک در افغانستان وجود دارد که که ایران 45 درصد این بازار را در اختیار دارد و می تواند این ظرفیت را افزایش دهد که طبیعتا برگزاری این نمایشگاه کمک شایانی به تحقق این اهداف صادراتی خواهد کرد.

 

آموخته در ادامه صحبت در پاسخ به سوالی در رابطه با دلیل مردد بودن شرکت ها به سرمایه گذاری در افغانستان گفت: به هر حال فضای نا امن کشور افغانستان تاثیر خود را می گذارد اما با وجود همین فضای ناامن موجود می بینیم که به غیر از ایران خیلی از تجار و کشورها در حال حاضر در افغانستان سرمایه گذاری کردند چون طبیعتا نگاه دراز مدتی را دنبال می کنند.

 

وی در رابطه با بحث آمارهای مربوط به صادرات محصولات به افغانستان گفت: طبیعتا آمارهای رسمی گمرک به دلیل وجود بازارچه های مرزی و روش‌های دیگر همیشه کمتر از میزان واقعی است و این اختلافات آماری همیشه وجود دارد و رقمی واقعی آن بیش از 300 میلیون دلار است که نشان دهنده وجود یک بازار مستعد در افغانستان است.

 

در ادامه جلسه هاشمی فرد، مدیرعامل شرکت بازرگانی پرند، ضمن اشاره به سوابق کاری خود و آشنایی با کشورهای نا امن دنیا در همین رابطه گفت: مساله نا امنی واقعیتی است که باید به اندازه کافی به آن پرداخته شود و تمهیداتی صورت گیرد اما نباید مانع حضور تجار و شرکت ها شود و باید شرکت ها ریسک پذیر باشند و حضور امسال ما در افغان پلاست بسیار مهم و حیاتی بوده و تعلل در آن با توجه به رقبای سر سخت ما از جمله ترکیه و چین برای کشور بسیار زیانبار خواهد بود.

 

وی در همین رابطه گفت: از عزیزان خواهشمند هستیم که ما را در صادرات محصولات غیر نفتی و غیر خام یاری کنند و بتوانیم با صادرات هر چه بیشتر محصولات ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشیم.

 

محلاتی هم با اشاره به امنیت خوب کشور افغانستان در بحث اقتصادی گفت: معمولا کشور افغانستان بیشتر در بخش های سیاسی خود دچار نا امنی بوده و در بخش های اقتصادی امنیت کاملی برقرار است و به اعتقاد بنده هیچ خطری تجار و سرمایه گذاران را در این کشور تهدید نمی کند.

 

در ادامه جلسه، مشاور انجمن ملی در زمینه نمایشگاه افغان پلاست گفت: انجمن ملی پلاستیک برنامه ریزی خوبی دارد که استارت آن با افغانستان زده خواهد شد و در ادامه با کمک دوستان از همه کشورهای اطراف مانند ترکمنستان و ازبکستان گرفته تا کشور عراق فعالیت خواهیم کرد.

 

وی در ادامه نشست با اشاره به نقایص موجود در نمایشگاه هایی با گرید 2 یا 3 نظیر افغان پلاست گفت افزود: معمولا شرکت ها حضور خود را موکول به لحظات آخر کرده و در نتیجه مجری و برنامه ریز کارش برای سازماندهی با فشردگی مواجه می شود و این کار رو سخت می کند و به نظر بنده اگر شرکت ها این نکته را رعایت کنند استفاده و بهره بهتری از این نمایشگاه ها خواهیم برد.

 

مشاور انجمن ملی پلاستیک همچنین در ادامه صحبت های خود با اشاره به بحث امنیت افغانستان گفت: همیشه خطر وجود دارد همچنانکه در بازار کشور ما هم ممکن است اتفاق هایی بیفتد که این اتفاقات اجتناب ناپذیر است و نباید در هدف گذاری ما تاثیر آنچنانی داشته باشد.

 

ترکمان با اشاره به از دست رفتن قریب به وقوع افغانستان گفت: امیدواریم که بتوانیم کمک خوبی به نمایشگاه افغان پلاست داشته باشیم چراکه معتقدیم بازار افغانستان در حال از دست رفتن است و اگر خودمان تلاش لازم را نداشته باشیم قطعا این بازار را از دست خواهیم داد.

 

کاموسی نماینده سازمان توسعه تجارت، در این جلسه در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه بخشنامه ای از طرف معاون رییس جمهور که تا حدودی صادرکنند گان را نگران کرده است گفت: واقعیت این است که بخشنامه خیلی شفاف نیست و در حد یک برآورد و بیان است که اجرایی نشده است و به دلیل سیاست گذاری نشدن ابزار و ادوات آن خیلی نمی شود راجب آن پردازش کرد.

 

در ادامه جلسه ترکمان، رییس کمیسیون صادرات گفت: ما 88 قلم کالای پتروشیمی داریم و میانگین قیمت مواد اولیه در بازار آزاد از بازارهای جهانی منطقه که عموما رقبای صادراتی ما محسوب می شوند نزدیک به 20 تا 45 درصد بالاتر است که البته به اعتقاد بنده پتانسیل قانونی برای رفع این مشکل وجود دارد و با توجه به این موضوع که یکی از مزیت های خدادادی کشور حوزه نفت و پتروشیمی است امیدواریم این مشکل برطرف شود.

 

رشد 14.8 درصدی صادرات محصولات غیر نفتی نسبت به سال گذشته
نماینده سازمان توسعه تجارت با اشاره به بحث صادرات 9 ماهه مواد پلیمری گفت: صادرات محصولات پلیمری از نظر ارزشی 2 میلیون و 546 هزار دلار بوده و از نظر وزنی معادل 2 میلیون و 130 هزار تن بوده است که این آمار نشان دهنده آن است که تقریبا 13.1 درصد از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داشته ایم و میزان صادرات محصولات غیر نفتی از نظر ارزشی معادل 799 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه معادل 8/14 درصد رشد داشتیم و نزدیک به 7.9 درصد هم از نظر وزنی رشد داشته ایم و همانطور که در جریان هستید کشورهای چین، امارات، بلزیک، ترکیه و عراق بزرگترین کشورهای بازار هدف صادراتی ما در مصنوعات پلیمری محسوب می شوند.

 

نمایشگاه midest تخصصی و خدمت محور

در ادامه جلسه مشاور انجمن ملی، در زمینه نمایشگاه میدست گفت: در شهریورماه سالجاری تفاهمنامه ای بین انجمن ملی پلاستیک ایران و فرانسه امضا شد و در گام نخست انجمن ملی فرانسه از ایران برای حضور در نمایشگاهی به نام میدست دعوت به عمل آورد اما به دلیل عدم شناخت کافی صاحبان صنایع ایران از نمایشگاه های پلاستیک فرانسه آن استقبالی که پیش بینی ما بود اتفاق نیفتاد.

 

وی در این رابطه افزود: نمایشگاه میدست خدمت محور است و نمایشگاهی کاملا تخصصی است به این صورت که از طراحی خط تولید گرفته برای آن چیزی که مشتری می خواهد یا آن خدمتی که شما در ذهن دارید برآورده شود.

 

وی با اشاره به حضور کشورهای مختلفی از جمله آمریکا و خیلی از کشورهای اروپایی در این نمایشگاه افزود: می توان نکته مثبت نمایشگاه میدست را ابراز تمایل همه کشورها به همکاری با ایران دانست و ما در سال آینده باید توجه ویژه ای به این نمایشگاه داشته باشیم.

 

ارائه بسته سیاستی حمایتی راهکاری برای جلوگیری از ارائه آمارهای متناقص
همچنین در ادامه جلسه جلالی پور در رابطه با بسته سیاستی-حمایتی برای صادرات صنعت پلاستیک با اشاره به آمارهای متناقص و ناهمگن مسوولان گفت: متاسفانه بین مسوولان بخش دولتی و بخش خصوصی یک ادبیات مشخص و واحد در رابطه با خواسته ها وجود ندارد به عنوان مثال در یک نشست تخصصی در خارج از کشور در ادبیات مسوولان از سفیر گرفته تا بقیه افراد ما شاهد تفاوت بدیهی ترین موضوعات بودیم از جمله اعلام ظرفیت ها و توانمندی های کشور که به دلیل نوع بیان مشکل ساز می شود بنابراین ما باید ادبیات خود را در بیان آمارهای ارائه شده همگن سازی کرده و آن را احیا کنیم.

 

رییس کمیسیون صادرات هم در ادامه افزود: امیدواریم که بتوانیم سهم از دست رفته صنعت پلیمر را برای توسعه بگیریم و ما برای اینکه بتوانیم در بازارهای صادراتی وارد شویم باید تکنولوژی مان را ارتقاء داده و برای ارتقای آن نیاز به سرمایه گذاری داریم که به عنوان نمونه 3 میلیارد یورو شرکت ساجه ایتالیا به مدت 3 سال بدون بهره در اختیار صنایع مختلف برای نوسازی گذاشته است و تا جایی که بنده اطلاع دارم هیچ شرکت پلیمری برای دریافت این امکان اقدامی نکرده است که این کم کاری از جانب خودمان است که باید به آن دقت داشته باشیم.

 

در پایان جلسه مصوباتی هم تدوین شد از جمله مقرر شد آمار 9 ماهه صادرات توسط کاموسی نماینده سازمان توسعه و تجارت برای اعضای کمیسیون ارسال و در سایت انجمن قرار گیرد و همچنین بسته سیاستی-حمایتی که تدوین شده است به انجمن ملی ارائه و به اعضای کمیسیون صادرا تارسال شود و نظارت اعضا دریافت شود.

 

همچنین مقرر شد چنانچه اعضا در خصوص حضور انجمن فرانسه در کنفرانس بین المللی مستر بچ و کامپاند پیشنهاد و نظری جهت حضور و ملاقات با این گروه جهت انتقال تکنولوژی دارند با دفتر انجمن تماس بگیرند.

 

حاضرین در جلسه عبارت بودند از: سعید ترکمان، عضو هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک و رییس کمیسیون صادرات، علی لشکری، عضو هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک و رییس هیئت مدیره جامعه مدیران صنعت کفش، بهناز کاموسی، نماینده سازمان توسعه تجارت، مسعود جمالی، مدیرعامل طناب نقش جهان، سید حسن میرحیدری، مدیرعامل سبلان پلاستیک، امید فرجی از شرکت یزد پلیکا، مهدی حسینی نیک، مدیرعامل بازرگانی حسینی، محمود زند کریمی، از جامعه صنعت کفش، مشاور انجمن ملی پلاستیک، بیک زاده، نماینده شرکت شمس پلاست طب، بیژن سحرکار، مدیرعامل شرکت داراکار، مریم اسماعیلی، بازرگانی اسماعیلی، کمال کاوه، پلیمر گلپایگان، هاشمی زاده، نماینده شرکت پلاستیران، هاشمی فرد، مدیرعامل بازرگانی پرند، قاسمی، آموخته، محلاتی، و فرزانه علیرضایی، دبیر کمیسیون و میلاد جانه، خبرنگار انجمن ملی.

 

گزارش: میلاد جانه


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲ تير ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 75,500 ریال 3500 4.64% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 75,500 ریال 3500 4.64% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 76,000 ریال 2400 3.16% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 76,000 ریال 2700 3.55% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 77,000 ریال 1700 2.21% نمودار و آرشیو
0075 69,300 ریال 800 1.15% نمودار و آرشیو
020 67,500 ریال 1000 1.48% نمودار و آرشیو
Lf190 66,500 ریال 900 1.35% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 63,800 ریال 2800 4.39% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 64,000 ریال 2200 3.44% نمودار و آرشیو
2420h 63,500 ریال 700 1.1% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 63,500 ریال 700 1.1% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 65,000 ریال 2000 3.08% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,900 ریال 700 1.11% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 77,200 ریال 400 0.52% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 86,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 96,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 76,700 ریال -300 0.39% نمودار و آرشیو
1551 75,500 ریال -1000 1.31% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 86,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 78,500 ریال 900 1.15% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 83,800 ریال 3300 3.94% نمودار و آرشیو
ZR230 83,500 ریال 3000 3.59% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖