ارسال پاسخ

یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۲۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 589 Telegram

در گفت و گو با رئیس هیات مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی بررسی شد

برندگان و بازندگان خروج پتروشیمی‌ها

هر‌از‌چند‌گاهی صحبت خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران بر سر زبان‌ها می‌افتد و نقل مجالس می‌شود؛ مساله‌ای که با بررسی شواهد و قرائن هنوز هم علت آن معلوم نیست.
برندگان و بازندگان خروج پتروشیمی‌ها

به گزارش اینپیا، به نقل از دنیای اقتصاد، در این زمینه دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد؛ برخی بر این عقیده‌اند که مجتمع‌های پتروشیمی هم مانند هر بنگاه خصوصی حق دارد خودش مشتریان خود را مشخص کرده و طبق نظر خود و چارچوب‌های خود محصولش را عرضه کند.

 

در مقابل این دیدگاه برخی بر این عقیده‌اند زمانی که این مجتمع‌ها با توجه به اینکه کشورمان دارای ذخایر غنی نفت و گاز است، تاسیس شد قرار بود زنجیره ارزش خود را تکمیل کرده و صنایع پایین دستی صنعت خود را حمایت کنند و بر این اساس و به این امید بود که تولیدکنندگانی در صنعت پایین دست این صنعت سرمایه‌گذاری کرده و فعالیت خود را شروع کردند و در شرایط فعلی نمی‌توانند ماده اولیه و خوراک خود را تهیه کرده و در زنجیره تولید خود به مشکلات عمده‌ای بر‌خورده‌اند.

 

آنها اظهار می‌کنند در پسا‌برجام هم با توجه به مشکلات بانکی و گشایش‌های اعتباری نمی‌توانند نیاز خود را از طریق واردات تامین کرده و هر روز به مرز ورشکستگی نزدیک‌تر می‌شوند.

 

دیدگاه مقابل از شرکت بورس کالا حمایت کرده و بر این عقیده است این سازمان بستری شفاف برای انجام معاملات است؛ سیستمی که در سراسر جهان به‌عنوان مرجعی برای تسهیل‌دهنده و کاهش دهنده هزینه‌ها شناخته شده و تولید‌کنندگان و سهامداران بزرگ برای پیشبرد امورشان از این بازار کمک می‌گیرند.

 

هرچند در بورس کالای ایران مشکلات و نواقصی وجود دارد که اگر آنها رفع شوند و درصد خطای آن به حداقل برسد با حمایت کارگروه شورای رقابت و برنامه‌ریزی‌های مدون در این سیستم می‌توانیم شاهد تکمیل زنجیره ارزش و ارزآوری بیشتر این صنعت از طریق صادرات محصولات نهایی و نهایتا رشد صنعتی باشیم. در این بین کارشناسان معتقدند خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران شاید برندگانی در بین صنایع بالادستی یا برخی فعالان این صنعت داشته باشد که به دنبال قراردادهای خاص با مشتریان خود هستند اما بازندگان مهم‌تری را به دنبال خواهد داشت که در این گزارش به دنبال آن هستیم برندگان و بازندگان این سیاست را مورد واکاوی قرار دهیم. در این باره با دکتر حمید حسینی،‌ رئیس هیات‌مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

دو دیدگاه برای خروج

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی درخصوص خروج محصولات پتروشیمی و دیدگاه‌ها و نظراتی که درخصوص این موضوع وجود دارد، گفت: درخصوص بحث خروج محصولات پتروشیمی دو دیدگاه وجود دارد. سناریوی اول حاکی از آن است که بیشتر مجتمع‌های پتروشیمی در مناطق آزاد هستند و مالکیتی خصوصی دارند و خوراک و مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی خود را طبق ضوابط قانونی دریافت می‌کنند و دلیلی برای اجبار عرضه محصولات خود در سازمانی همچون بورس کالا ندارند و مانند هر تولید‌کننده دیگری حق دارند کالاهایشان را طبق نظر خود بفروشند و با مشتریانشان قراردادها را منعقد کنند.

 

دکتر سید حمید حسینی افزود: دیدگاه دوم از وجود یک نهاد مدرن به نام بورس کالا سخن می‌گوید؛ سازمانی که در سراسر جهان کارآیی خود را نشان داده است و به نظر می‌رسد در کشور ما هم از یک بلوغ نسبی برخوردار است تا بتواند مرجعیت منطقه‌ای پیدا کند. این دیدگاه سازمان بورس کالا را بستری در جهت شفاف‌سازی معرفی می‌کند که در این بستر و پایگاه قیمت‌ها عادلانه تعیین می‌شود و تمام تولید‌کنندگان مواد اولیه می‌توانند از طریق این سازو کار مواد اولیه و خوراک بنگاه‌های تولیدی خود را تامین کنند و در جهت رشد بنگاه‌های خود و صنعت پتروشیمی و نهایتا اقتصاد کشور گام بردارند.

 

پسابرجام و افق‌های جدید

وی ضمن اشاره به مشکلاتی که درخصوص گشایش‌های اعتباری و بانکی در پسابرجام وجود دارد، تصریح کرد: مساله‌ای که در شرایط فعلی وجود دارد این است که پس از 8 سال تحریم کشورهای غربی علیه ایران، مشکلات عمده‌ای درخصوص مسائل بانکی و گشایش‌های اعتباری به وجود آمد که متاسفانه این مشکلات با توافق نامه برجام آن‌طور که باید و شاید حل نشده است.

 

وی افزود: این مساله سبب می‌شود که تولید‌کنندگان پایین دستی و تولید‌کنندگانی که زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی را تکمیل می‌کنند، نتوانند نیاز بنگاه‌های خود را از کشورهای خارجی تامین کنند و به عبارتی خوراک و مواد اولیه تولید محصولات نهایی بنگاه‌های خود را از این کشورها وارد کنند. پس باید برای تامین خوراک خود دست به دامان مجتمع‌های داخلی شوند؛ ضمن اینکه زمانی که مجتمع‌های پتروشیمی در کشور ما تاسیس شدند، مکلف بودند نیاز زنجیره ارزش تکمیلی صنعت خود را تامین کنند.

 

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی می‌گوید: به همین علت و برای حفظ بنگاه‌های پایین‌دستی این صنعت که به امید اینکه ایران کشوری است با ذخایر کربوهیدراته غنی و این مجتمع‌ها می‌توانند به راحتی مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنند وارد این عرصه شده‌اند، باید کنترلی بر توزیع محصولات پتروشیمی در کشور وجود داشته باشد. وی در ادامه توضیح داد: این کنترل می‌تواند از طریق شرکتی همچون شرکت بازرگانی انجام گیرد که با دادن حواله بتواند بازارها را کنترل کند یا سازمانی همچون سازمان بورس تا با داشتن قانون و مقرات مشخص بتواند بازار را تنظیم کرده و رگولاتوری منظمی را در طول مسیر پیاده کند.

 

کشورهای پیشرفته چه می‌کنند

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه گفت: به باور من، با الگو برداری از کشورهای پیشرفته علاوه بر اینکه باید مواد اولیه و خوراک مجتمع‌های پتروشیمی در بورس کالا عرضه شود این موضوع به محصولات نهایی هم تعمیم داده شود و محصولات نهایی بنگاه‌های پایین‌دستی این صنعت هم کالاها و محصولات خود را از طریق این سازمان عرضه کنند.وی افزود: با توجه به اینکه کارگروه شورای رقابت با نظام حاکمیتی بر نحوه، قیمت و مقدار عرضه‌ها نظارت دارد و رفتار غیر‌متعارف و غیر‌منصفانه‌ای در حق مجتمع‌های پتروشیمی اتفاق نیفتاده است خروج محصولات این مجتمع‌ها از این سازمان بی‌مفهوم است و مجلس و کلیت دولت با این موضوع مخالف هستند و فکر نمی‌کنم این طرح (خروج عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا) عملیاتی شود.

 

منافع و مضار خروج

دکتر حمید حسینی درخصوص این موضوع که با خروج عرضه محصولات پتروشیمی چه کسانی برنده و چه کسانی بازنده این می‌دانند، افزود: طبیعی است که در صورت وقوع چنین اتفاقی دست تولید‌کنندگان بالا دستی این صنعت بازتر می‌شود و می‌توانند با مشتریان قدیمی خود معامله کرده و قرارداد بنویسند و پیش پرداخت بگیرند و در پی این موضوع مصرف‌کنندگان بزرگ هم از این شرایط سود برده و به اصطلاح برنده شوند.وی می‌گوید: در طرف دیگر واحدهای کوچک‌تری که در زنجیره ارزش این صنعت وجود دارد جزو ذی نفعان نیستند و به نظر می‌رسد با وقوع چنین اتفاقی به راحتی از صحنه بازی محو شوند.

 

وی افزود: علاوه بر این موضوع واحدهایی همچون سازمان امور مالیاتی کشور که در بستر شفاف بورس کالا می‌توانستند قراردادها را رصد کند و مالیات بگیرند، دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند و گمرک کشور که می‌توانست در این فضا نظارت همه جانبه داشته باشد و نحوه صادرات این محصولات را سر و سامان ببخشد این موقعیت را از دست می‌دهد و به این ترتیب فضای تیره و تاری حاکم می‌شود که به باور من تبعات خوبی برای این صنعت نخواهد داشت. علاوه بر این اینها واحدهای کارگزاری که تحت نظارت بورس فعالیت دارند هم بخشی از زمینه کاری خود را از دست و متضرر خواهند شد و جزو بازندگان خواهند بود..

 

وی ضمن اشاره به بورس‌های کالایی موجود در دنیا و عملکرد آنها تصریح کرد: در سراسر دنیا مالکان و سهامداران بزرگ از فروش و عرضه کالای خود در بورس‌های کالایی نفع می‌برند. علت هم آن است که هزینه‌های بازاریابی، مارکتینگ، خرید و فروش، سوخت پول و... در چنین فضایی کم خواهد شد و می‌توان ادعا کرد که این هزینه‌ها برای آنها به صفر برسد و مجبور نیست مثلا برای صادر کردن محصولات خود بخواهد در هر نقطه دنیا دفتری بزند و برای فروش محصولات خود تلاش کنند. به این ترتیب سلیقه مدیران از بین می‌رود و سازو کاری مشخص و خط مشی منسجم به وجود می‌آید که مدیران به راحتی می‌توانند در آن چارچوب‌ها حرکت کرده و نتیجه‌های خوبی را بگیرند.

 

گزینه‌های جایگزین چه هستند؟

دکتر حمید حسینی درخصوص گزینه‌ها و روش‌های جایگزین بورس اظهار کرد: به باور من در شرایط فعلی استفاده از سازوکار بورس و مدد گرفتن از این ساز و کار بهترین روش برای پیشبرد این جریان است و اگر بخواهیم به سیستم‌های قدیمی همچون سیستم‌های حواله‌ای بازگردیم در واقع به سیستم‌های دولتی روی آورده‌ایم و آن سیستم هم مشکلات خاص خود را دارد و فساد بیشتری را هم به همراه خواهد داشت. البته این در حالی است که سیستم بورس کالا هم در شرایط فعلی با مشکلاتی همراه است و راه‌هایی در این سیستم برای فعالیت دلالان وجود دارد، اما به باور من با این وجود هنوز هم این سیستم بهترین روش است.

 

وی تصریح کرد: باید نواقصی که در سازو‌کار بورس کالا وجود دارد را حل کرده و تمام تلاش خود را برای ایجاد یک سیستم هوشمند بگذاریم؛ سیستمی که رو در رو شدن افراد در این سیستم به حداقل برسد و اغلب کارها به وسیله نرم افزار و برنامه‌های نوشته شده و منظم انجام پذیرد. رئیس هیات مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی می‌گوید: البته نباید فراموش کنیم که هر روشی درصد خطای خود را دارد، اما باید به دنبال روشی باشیم که کمترین درصد خطا را دارد.

 

چرا به دنبال خروج هستند؟

وی افزود: با این همه نمی‌توان فهمید چرا برخی به دنبال خروج عرضه‌های پتروشیمی از بورس کالا هستند. علت هم آن است که با وجود بورس کالا نه محدودیتی برای صادرات مجتمع‌های پتروشیمی وجود دارد، نه محدودیتی برای عرضه محصولات آنها و نه اینکه قیمت‌های عرضه داخلی تفاوت آنچنانی با قیمت‌های صادراتی دارند و مثلا این موضوع مطرح نشده که در صورت عرضه در بورس کالا مجتمع‌های پتروشیمی دیگر قراردادهای بلند مدت نبندند.

 

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: حتی در مواردی می‌بینیم که آنها قوانینی که در بورس کالا وجود دارد هم رعایت نمی‌کنند. به‌طور مثال این قانون وجود دارد که اگر کالایی در بورس کالا عرضه شد و خریداری نشد قیمت پایین بیاید و شاهدیم که این اتفاق نمی‌افتد و بعضا محصولات خود را با قیمت بالاتری عرضه می‌کنند.

 

دکتر حسینی در آخر افزود: اگر همه به این موضوع (عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا) مثبت بیندیشیم و این بازار را محرک و تسهیل‌دهنده امور بدانیم و همه تلاش کنیم که با کمک این سازمان معاملات پتروشیمی را رونق بخشیده و صادرات محصولات را سرو سامان بخشیم به‌طور حتم، شاهد رونق و جهش چشمگیری در صنعت پتروشیمی و اقتصاد کشور خواهیم بود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۴ تير ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 77,800 ریال -700 0.89% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 77,800 ریال -700 0.89% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 81,000 ریال 2000 2.47% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 80,300 ریال 1500 1.87% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 82,500 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 83,000 ریال 4500 5.42% نمودار و آرشیو
0075 76,000 ریال 2000 2.63% نمودار و آرشیو
020 71,000 ریال 1000 1.41% نمودار و آرشیو
Lf190 69,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 68,000 ریال 1000 1.47% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 67,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 68,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 69,800 ریال -200 0.29% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 68,000 ریال -500 0.73% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 94,500 ریال 14000 14.81% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 93,000 ریال 5200 5.59% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 98,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 81,000 ریال 2000 2.47% نمودار و آرشیو
1551 78,300 ریال 1600 2.04% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 93,000 ریال 5300 5.7% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 84,000 ریال 5000 5.95% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 94,000 ریال 8000 8.51% نمودار و آرشیو
ZR230 94,000 ریال 8000 8.51% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 106,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 107,500 ریال 1500 1.4% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖