ارسال پاسخ

سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۰۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 890 Telegram

inpia.ir

گزارش مقایسه‌ای معاملات ده ماهه اول سال 95 و 94 در بورس کالای ایران با تاکید بر دی ماه

گزارش تحلیلی مواد اولیه پلیمری: آنچه در ادامه می خوانید، گزارش مقایسه ای معاملات 10 ماهه مواد اولیه پلیمری با تأکید بر معاملات دی ماه است. شما را به مطالعه این گزارش دعوت می کنیم.
گزارش مقایسه‌ای معاملات ده ماهه اول سال 95 و 94 در بورس کالای ایران با تاکید بر دی ماه

به گزارش اینپیا، همانطور که در نمودار مشخص است، حجم عرضه های مواد پلیمری در مجموع ده ماه اول سال 95 برابر با 2 میلیون و 712 هزار تن بوده، که در مقایسه با حجم 3 میلیون و 380 هزار تنی سال قبل کاهشی برابر با 667 هزار تن را نشان می دهد، که نسبتا قابل توجه است و برابر با بیش از 19 درصد کاهش است.

 

1- عرضه ها

 

این در حالی است، که در 9 ماهه اول حجم عرضه در سال جاری تنها 443 هزار تن کمتر از سال گذشته بود و این نشان دهنده این است، که در دی ماه سال جاری باز هم حجم عرضه بیش از 224 هزار تن کمتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است،که برای آمار یک ماه بسیار زیاد بوده و در شرایطی که بازار از تقاضای کافی برخوردار باشد، باعث التهاب بازار و افزایش شدید قیمت ها می شود.


این در حالی است که در ماه های گذشته به جز آذر ماه نیز حجم عرضه های سال جاری از سال گذشته کمتر بوده و اختلاف بین دو سال را بیشتر از قبل کرده بودند که در ماه جاری نیز این اتفاق رخ داد.

  

همانطور که در نمودار مشخص است، حجم عرضه ها به جز در فروردین در سایر ماه های سال 1395 کمتر از سال 1394 است و نشان از کاهش عرضه ها در سال جاری دارد، که یکی از اصلی ترین دلایل آن افزایش صادرات پتروشیمی ها تحت تاثیر صعودی بودن نرخ نفت و همچنین اثرات حاکی از برجام است.

 


آذز ماه سال 1395- ثبت بیشترین حجم عرضه ها در سال جاری
در آذر ماه سال جاری حجم عرضه ها نسبت به آبان ماه به شدت و به میزان 98 هزار و 250 تن افزایش پیدا کرده است، یعنی از 245.642 تن به 343.892 تن رسیده است، که افزایش بسیار قابل توجهی است و منجر به تعادل بیشتر بازار در آذر ماه نسبت به ماه گذشته شد. افزایش حجم عرضه ها به حدی بود که باعث شد در آذر ماه بیشترین حجم عرضه ها به ثبت برسد و تقریبا به ازای هر هفته بازار پلیمر ها شاهد نزدیک به 70 هزار تن عرضه باشد.

 


اگر حجم عرضه ها در آذر ماه سال جاری با آذر ماه سال 94 سنجیده شود، مشاهده می شود، که حجم عرضه ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز به میزان 8 هزار تن بیشتر است، نکته جالب این است که این برای اولین بار است که حجم عرضه های ماهانه در سال جاری بر حجم عرضه ماهانه سال گذشته پیشی می گیرد.
در آذر ماه به دلایلی چون فشار نهادهای مسئول برای افزایش عرضه در مورد گریدهای مورد نیاز بازار و کاهش حجم صادرات، باعث افزایش شدید حجم عرضه ها شد که اتفاق بسیار مثبتی است.


دی ماه؛ کاهش مجدد و شدید حجم عرضه ها- ثبت کمترین حجم عرضه ماهانه در سال جاری
در دی ماه سال جاری حجم عرضه ها نسبت به آذر ماه به شدت و به میزان 100 هزار تن کاهش پیدا کرده است، یعنی از 335.892 تن به 235.892 تن رسیده است، که کاهش بسیار قابل توجهی است و می توانست منجر به عدم تعادل بیشتر بازار در دی ماه نسبت به ماه گذشته باشد ولی به دلایلی چون قرار داشتن در فصل زمستان و کاهش حجم مصرف مواد اولیه پلیمری در کنار رکود شدید بازار و کمبود نقدینگی بازار ملتهب نشده و تقاضا نیز کاهش زیادی یافته بود. کاهش حجم عرضه ها به حدی بود، که باعث شد، در دی ماه کمترین حجم عرضه های ماهانه در سال جاری به ثبت برسد و تقریبا به ازای هر هفته بازار پلیمر ها شاهد عرضه های زیر 60 هزار تنی باشد.

 


اگر حجم عرضه ها در دی ماه سال جاری با دی ماه سال 94 سنجیده شود، مشاهده می شود، که حجم عرضه ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز به میزان بسیار زیادی کمتر است، حجم عرضه ها در دی ماه سال 94 افزایش شدیدی یافته و به 460 هزار تن رسیده است و این در حالی است که بر خلاف سال گذشته حجم عرضه ها در سال جاری کاهش یافته است، در نتیجه حجم عرضه های دی ماه سال جاری 224 هزار تن کمتر از مدت مشابه سال قبل است.

 


در سال گذشته به دلایلی چون نامعلوم بودن روند نفت و بی اعتمادی و سردرگمی فعالان بازار محصولات پتروشیمی نسبت به آینده بازار حجم صادرات به شدت کاهش یافته بود و در نتیجه پتروشیمی ها ترجیحا حجم بیشتری را در بازار داخل عرضه می کردند و در نتیجه قیمت ها معقول تر بود. از طرفی هم بازار داخلی هم کشش زیادی نداشت و حجم معاملات چندان جالب نبود ولی سال 95 دارای روندی کاملا عکس سال گذشته بود، و تحت تاثیر صعودی شدن روند قیمت نفت و افزایش شدید تقاضا در بازارهای جهانی که مدت ها بود انبار های شان خالی شده بود ، صادرات پتروشیمی های ایرانی نیز افزایش یافت، زیرا از طرفی اعتماد نسبت به آینده بازار برای فعالان داخلی و خارجی بازار پلیمر به وجود آمده بود و از از طرف دیگر تحت تاثیر کاهش شدید حجم موجودی انبار ها در نقاط مختلف دنیا و نیاز به واردات سبب افزایش شدید تقاضا در بازارهای جهانی شد. در نتیجه پتروشیمی ها نیز به دلایلی چون وجود معافیت مالیات بر درآمد ناشی از صادرات، ارزآوری و موارد دیگری چون عدم شفافیت در معاملات صادراتی و ... ترجیحا حجم بیشتری از محصولات خود را به صادرات اختصاص دادند و حجم عرضه ها در بازار داخل شدیدا کاهش پیدا کرد و در نتیجه در تمامی ماه های سال جاری نسبت به سال گذشته کمبود عرضه وجود دارد.


2. تقاضا

همانطور که در نمودار مشخص است، حجم کل تقاضا در ده ماهه اول امسال بیش از شش میلیون و 476 تن بوده که در مقایسه با حجم حدودا 4 میلیون و 687 هزار تنی سال گذشته افزایشی معادل یک میلیون و 789 هزار تن را نشان می دهد. این در حالی است، که در مجموع تقاضای سه ماهه اول سال جاری 12 هزار تن کمتر از سال گذشته بود و این نشان دهنده این است، که تقاضای سه ماهه دوم سال جاری چیزی در حدود یک میلیون و 442 هزار تن بیشتر از سال گذشته بوده و رشد بسیار زیادی پیدا کرده است و متاسفانه فقط و فقط باعث افزایش شدید قیمت ها در مورد برخی از گریدهای جذاب شده است. و این در حالی بود که در خرداد ماه 1395 نیز حجم تقاضا رشد خوبی را تجربه کرده بود و بر تقاضای خرداد گذشته پیشی گرفته بود .

 
البته همانطور که آمار نشان می دهد حجم تقاضا در آبان ماه سال جاری از مدت مشابه سال گذشته چیزی بیش از 34 هزار تن بیشتر بوده است.


عمده دلیل این قضیه این است که در خرداد و تیر ماه سال گذشته قیمت های جهانی و پایه بازار داخلی وارد فاز نزولی شدند و عرضه ها نیز با افزایش مواجه شدند در نتیجه خریداران مواد اولیه پلیمری مجبور به عقب نشینی و اتخاذ استراتژی محافظه کارانه شدند. اما در سال جاری جولان کدهای معاف از مالیات به عنوان مهمترین عامل در کنار کاهش حجم عرضه ها در برخی گریدهای جذاب باعث شد که تقاضا در خرداد و مخصوصا تیر ماه جهش چشمگیری پیدا کنند و بر تقاضای مدت مشابه سال گذشته پیشی بگیرد. در مرداد ماه حجم تقاضای سال جاری چیزی در حدود بیش از 600 هزار تن بیشتر از تقاضای مرداد ماه سال گذشته بود و باز هم متاسفانه این افزایش شدید تقاضا در کنار کاهش شدید حجم عرضه ها به افزایش شدید قیمت ها دامن زد. در شهریور سال جاری باز هم بازار شاهد تقاضای بیشتری نسبت به سال گذشته است ولی در مهر ماه سال جاری تقاضا کاهش پیدا کرده و در مقابل در مهر ماه سال 94 تقاضا رشدی بیش از 400 هزار تنی را نسبت به ماه قبل تجربه کرده بود همین امر باعث شد که تقاضای مهر ماه سال جاری نزدیک به 200 هزار تن از مدت مشابه سال قبل کمتر باشد.

 


حجم تقاضا در آذر ماه سال جاری 420 هزار تن بیشتر از آذر ماه 1394 است که نشانگر تقاضای کاذبی در سال جاری در مورد برخی از گریدها همچون پلی پروپیلن ها و پت گرید بطری است.

 


تقاضا در دی ماه سال 94 افزایش را تجربه کرده است و در مقابل تقاضا در دی ماه سال جاری کاهش شدیدی یافته است ولی باز هم جالب است که تقاضا در دی ماه سال جاری 70 هزار تن بیشتر از سال گذشته است .

 تقاضا در فروردین 95 برابر با 737 هزار تن بوده که نسبت با تقاضای 378 هزار تنی فروردین 94 افزایشی معادل 359 هزار تن و برابر با 129 درصد افزایش را نشان می دهد. این میزان و درصد افزایش نرخ بسیار زیاد بوده و افزایشی قابل توجه می باشد که می تواند نشانه ای از رونق بازار مواد پلیمری در سال جاری در مقایسه با سال گذشته باشد. اما در اردیبهشت ماه یک روند معکوس مشاهده می شود، تقاضا در اردیبهشت ماه امسال با کاهش بسیار چشمگیری مواجه شد و از 737 هزار تن به 283 هزار تن رسید که کاهش بسیار قابل توجه 260 درصدی و معادل بیش از 400 هزار تن کاهش را تجربه کرد که بسیار عجیب می باشد. در خرداد ماه اوضاع متفاوت تر از اردیبهشت شده است از طرفی حجم تقاضای خرداد سال جاری از تقاضای اردیبهشت بیشتر شده است و با افزایشی بیش از 150 هزار تن مواجه شده است که بسیار قابل توجه است ولی در مقابل حجم تقاضا در خرداد سال گذشته نسبت به اردیبهشت کاهش داشته است و حجم تقاضا در خرداد سال جاری بر سال گذشته پیشی گرفته است و 110 هزار تن بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است. در تیر ماه سال جاری تقاضا به شدت افزایش یافته است.

 

حجم کل تقاضا در تیر ماه 1395 برابر با 756 هزار تن است که نسبت به خرداد ماه سال جاری 322 هزار تن افزایش را نشان می دهد. اگر این آمار نسبت به تیر ماه سال گذشته سنجیده شود ، مشاهده می شود که حجم تقاضا در تیر ماه سال جاری بیش از 512 هزار تن از سال گذشته بیشتر است. یعنی تقاضای تیر ماه 1395 تقریبا 3.5 برابر تقاضای تیر ماه 1394 است که ارقام بسیار عجیبی بوده و بخش زیادی از این تقاضا کاذب بوده و مربوط به چند گروه خاص مثل PVC، PET بوده است، این دو کالا چیزی در حدود 45 درصد این تقاضا را به خود اختصاص داده اند.

 


در مرداد ماه اوضاع بسیار ملتهب تر از تیر ماه شده و تقاضا در مرداد 95 چیزی در حدود بیش از 600 هزار تن بیشتر از مرداد ماه 1394 شده است، و یک رکورد ثبت کرد و بالاترین حجم تقاضا در سال 95 را رقم زد. که متاسفانه باعث افزایش شدید قیمت ها شد البته لازم به ذکر است، که در این ماه چیزی بیش از 52 درصد از حجم تقاضای کل به دو کالای PVC و PET تعلق داشت. در شهریور ماه باز هم تقاضای سال جاری با وجود کاهش نسبت به مرداد ماه سال جاری باز هم چیزی بیش از 300 هزار تن بیشتر از تقاضای شهریور سال 1394 بوده است، که رقم قابل توجهی است. از طرف دیگر هر چقدر به نیمه دوم سال نزدیکتر شویم تقاضای سال گذشته روندی صعودی تر را در پیش گرفته و انتظار می رود اختلاف تقاضاها کمتر از قبل شود. تقاضا در مهر ماه برابر با 664 هزار تن بود که نسبت به شهریور ماه سال جاری کاهشی حدودا 133 هزار تنی را تجربه کرد که قابل توجه است. اما سال 1394 دارای روندی کاملا برعکس سال جاری بوده است و در مهر ماه سال گذشته تقاضا به اوج خود در هفت ماه اول سال 94 رسیده بود و مقدار آن برابر با 854 هزار تن بوده است و نسبت به شهریور همان سال بیش از 400 هزار تن و نسبت به مهر ماه سال جاری نزدیک به 200 هزار تن افزایش را نشان می دهد.

 


آبان ماه: حجم تقاضا در آبان ماه سال جاری برابر با 697 هزار و 562 تن بوده که نسبت به حجم تقاضای 664 هزار و 204 تنی مهر ماه 33 هزار 358 تن کاهش را نشان می دهد، اگر این آمار نسبت به آبان ماه سال گذشته سنجیده شود مشاهده می شود که حجم تقاضا در این ماه کاهشی نزدیک به 32 هزار تن را نشان می دهد.

 


آذر ماه: حجم تقاضا در آذر ماه سال جاری برابر با 712 هزار و 219 تن بوده که نسبت به حجم تقاضای 697 هزار و 562 تنی در آبان ماه بیش از 14 هزار تن افزایش را نشان می دهد. اگر این آمار نسبت به آذر ماه 94 سنجیده شود مشاهده می شود که حجم تقاضا در این ماه افزایش بسیار چشمگیر و بیش از 420 هزار تنی را تجربه کرده است. این افزایش بسیار قابل توجه بوده ولی نگران کننده است زیرا باعث افزایش شدید قیمت ها شده است. نکته ای که باید در اینجا ذکر کرد این است که با توجه به افزایش نزدیک به 100 هزار تنی حجم عرضه ها نسبت به آبان ماه افزایش 420 هزار تنی تقاضا تا حدودی طبیعی بوده و در روند بازار اختلال زیادی ایجاد نکرده است.

 


دی ماه: حجم تقاضا در دی ماه سال جاری برابر با 468 هزار و 739 تن بوده است، که نسبت به حجم تقاضای 712 هزار و 219 تنی آذر ماه بیش از 243 هزار و 480 تن کاهش را تجربه کرده ات که بسیار قابل توجه است و بعد از تقاضای اردیبهشت امسال کمترین حجم تقاضا را تجربه کرده است. اگر این آمار نسبت به دی ماه سال گذشته سنجیده شود، مشاهده می شود که حجم تقاضا در این ماه 72 هزار تن بیشتر از تقاضای سال گذشته است. البته در دی ماه سال جاری معاملات خوبی تجربه نشد و بازار دچار رکود بود.


3. حجم معامله- ثبت رکورد بیشترین حجم معاملات ماهانه در دی ماه 1395

 

حجم کل معاملات در 10 ماهه اول سال 1395 برابر با دو میلیون و 95 هزار تن است، که در مقایسه با حجم معاملات یک میلیون و 634 هزار تنی در سال 1394 افزایشی در حدود 461 هزار تن را نشان می دهد، که رقم بسیار خوبی برای صنعت پلاستیک می باشد، زیرا می توان گفت حجم معاملات تا حدودی مصرف واقعی مواد پلیمری در صنعت پلاستیک را نشان می دهد؛ که خود نشان از بهتر شدن اوضاع مصرف در سال جاری دارد هر چند که نباید نسبت به قاچاق بسیار زیاد محصولات پلیمری به کشورهای همسایه در 4 ماهه ابتدایی سال بی توجه بود زیرا این مواد به اسم بازار داخل خریداری شده ولی سر از بازار کشورهایی چون افغانستان، پاکستان و عراق در می آورد.

 


در گزارش سه ماهه اول ذکر شد که اختلاف حجم معامله در سال جاری 75 هزار تن بیشتر از سال قبل است و آمار چهار ماهه نشان از این دارد که اختلاف در تیر ماه بیشتر شده و به 173 هزار تن رسیده است یعنی رشدی بیش از 98 هزار تن را در تیر ماه تجربه کرده است. این اختلاف در ماه های مرداد و شهریور بیشتر هم شده و در مهر ماه نیز 18 هزار تن این اختلاف بیشتر از قبل شده است. در آبان ماه اختلاف بین دو سال 48 هزار تن بیشتر از قبل شده است، که بسیار قابل توجه است و نشان از بهبود مصرف واقعی در آبان ماه سال جاری دارد.

 


در آذر ماه اختلاف بسیار بیشتر از قبل شده است و حجم معاملات 125 هزار تن بیشتر از سال گذشته بوده که بسیار افزایش قابل توجهی است و اصلی ترین دلیل آن صعودی بودن قیمت های مواد پلیمری تحت تاثیر افزایش قیمت نفت و قیمت دلار در بازار داخل است. همچنین افزایش نزدیک به صد هزار تنی حجم عرضه ها نیز در این افزایش بی تاثیر نبوده است.


در دی ماه حجم معاملات سال جاری حدودا 25 هزار تن کمتر از سال گذشته بوده است، همین امر باعث شده است که احتلاف بین حجم کل معاملات در دوسال 25 هزار تن کمتر شود.

حجم معاملات در فروردین سال جاری برابر با 190 هزار تن بوده که در مقایسه با حجم 117 هزار تنی سال گذشته چیزی در حدود 73 هزار تن و برابر با بیش از 60 درصد افزایش را نشان می دهد.

 

اما این روند خوب در اردیبهشت ماه 1395 حفظ نشد و حجم معاملات با کاهش حدودا 40 هزار تنی به 150 هزار تن رسید. البته از قبل این موضوع قابل پیش بینی بود. حجم معاملات در اردیبهشت سال جاری نه تنها نسبت به فروردین کاهش داشته است بلکه نسبت به اردیبهشت سال 1394 نیز کاهش بسیار شدیدی را تجربه کرده است به گونه ای که حجم معاملات در اردیبهشت امسال 150 هزار تن بوده که در مقایسه با حجم 213 هزار تنی سال گذشته کاهشی 63 هزار تنی و برابر با 30 درصدی را نشان می دهد.


در خرداد ماه اوضاع به کلی تغییر کرد و پتروشیمی ها تحت تاثیر کاهش فروش صادراتی و داخلی خود تصمیم گرفتند بار دیگر از کدهای معاف از مالیات ، ارزش افزوده اخذ نکنند و این شرایط در کنار کاهش حجم عرضه ها در مورد گریدهای جذاب سبب شد کالاهای بیشتری با رقابت قیمتی به فروش برسند و حجم معاملات بیشتری را نسبت به اردیبهشت ماه شاهد باشیم. حجم معاملات در خرداد سال جاری نسبت به اردیبهشت ماه 57 هزار تن افزایش یافته است که برابر با 38 درصد بوده و بسیار رقم قابل توجهی است که رونق را نسبت به ماه گذشته نشان می دهد و اگر این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته سنجیده شود، همانطور که در نمودار مشخص است حجم معاملات خرداد سال جاری 75 هزار تن بیشتر از سال گذشته است که رقم بسیار خوبی است.

 


در تیر ماه این روند رو به رشد سال 1395 ادامه یافته و شاهد افزایش اندک 1200 تنی حجم معاملات نسبت به خرداد ماه سال جاری هستیم. همانطور که در نمودار مشخص است سال 1394 دارای روندی معکوس است و حجم معاملات در تیر ماه نسبت به خرداد 94 حدودا 12 هزار تن کاهش یافته است، اگر آمار تیر ماه سال جاری نسبت به تیر ماه سال 1394 سنجیده شود خواهیم دید که حجم معاملات سال جاری حدودا 89 هزار تن بیشتر از تیر ماه سال 1394 است. در مرداد ماه حجم معاملات نسبت به تیر ماه سال جاری افتی معادل 7500 تن را تجربه کرده است ولی اگر این آمار نسبت به مرداد ماه سال گذشته سنجیده شود افزایشی در حدود 55 هزار تن را نشان می دهد که رقم قابل توجهی است.

 


در شهریور ماه بازار پلیمر ایران بیشترین حجم معامله خود در 6 ماهه اخیر را تجربه کرد و این حجم برابر با 263 هزار و 655 تن بود که نسبت به مرداد ماه سال جاری بیش از 63 هزار تن افزایش و نسبت به شهریور سال گذشته نیز 66 هزار تن افزایش را نشان می دهد و البته ناگفته نماند در شهریور سال 1394 نیز حجم معامله شهریور ماه نسبت به مرداد 94 نیز افزایش خوب و بیش از 50 هزار تنی را تجربه کرده بود. حجم کل معاملات در مهر ماه سال 95 برابر با 208 هزار 387 تن بوده که نسبت ماه قبل از خود کاهشی 55 هزار تنی را نشان می دهد که قابل توجه است ولی در کل حجم معاملات بسیاری خوبی در مهر ماه رقم خورده است زیرا حجم شهریور ماه سال جاری بیشترین حجم معامله در سال 1395 بوده است.

 

حجم کل معاملات در آبان ماه 95 برابر با 221 هزار و 157 تن بوده که نسبت به ماه قبل ازخود 12 هزار و 770 تن افزایش را نشان می دهد که بسیار خوب بوده و با توجه به رشد 15 هزار تنی عرضه ها در این ماه و به خصوص در مورد گرید های جذاب بازار این افزایش منطقی و ببه این دلیل رخ داده است. اگر حجم معاملات آبان ماه سال جاری با مدت مشابه سال گذشته سنجیده شود، مشاهده می شود حجم معاملات در سال جاری نزدیک به 47.500 تن بیشتر از مهر ماه سال گذشته است که بسیار رقم قابل توجهی است و نشان دهنده اوضاع بسیار بهتر معاملات در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. ولی این اختلاف نسبت به ماه گذشته بیشتر شده و حجم معاملات دو سال که در مهر ماه به هم نزدیک تر شده بود باز هم فاصله گرفته است و در آبان سال گذشته روند نزولی شده و در آبان سال جاری روند صعودی بوده است.

 


بیشترین حجم معاملات ماهانه در آذر ماه 1395- بیشترین حجم معاملات ماهانه در سال 95
حجم کل معاملات در آذر ماه 95 برابر با 282 هزار و 320 تن بوده که نسبت به ماه قبل ازخود 61 هزار و 163 تن افزایش را نشان می دهد که بسیار خوب بوده و با توجه به رشد 100 هزار تنی عرضه ها در این ماه و به خصوص در مورد گرید های جذاب بازار این افزایش منطقی و به این دلیل رخ داده است. اگر حجم معاملات آذر ماه سال جاری با مدت مشابه سال گذشته سنجیده شود، مشاهده می شود حجم معاملات در سال جاری نزدیک به 125.065 تن بیشتر از آذر ماه سال گذشته است، که بسیار رقم قابل توجهی است و نشان دهنده اوضاع بسیار بهتر معاملات در آذر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. ولی این اختلاف نسبت به ماه گذشته بیشتر شده و حجم معاملات دو سال که در مهر ماه به هم نزدیک تر شده بود باز هم فاصله گرفته است و در آذر سال گذشته روند نزولی شده و در آذر سال جاری روند صعودی بوده است.

 


لازم به ذکر است که همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، در آذر ماه سال جاری هم قیمت دلار و هم قیمت های نفت و فرآورده های نفتی صعودی بوده و قیمت ها در فاز صعودی قرار داشتند و قیمت های پایه با افزایش مواجه شدند و دلار مبنای محاسبه در آخرین نرخ گذاری برابر با 3930 تومان بود و دلیل اصلی این افزایش حجم معاملات در درجه اول افزایش حجم عرضه ها در آذر ماه بوده است و صعودی بودن نرخ دلار و قیمت های پایه نیز بر این افزایش تاثیر گذار بوده اند.

 


وضعیت حجم معاملات در دی ماه سال های 94 و 95 – کمترین حجم معاملات سال جاری
همانطور که مشخص است حجم معاملات در دی ماه کمترین میزان حجم معاملات در سال جاری است، بدین ترتیب حجم معاملات برابر با 162 هزار و 99 تن بوده است که نسبت به حجم معاملات 282 هزار تنی آذر ماه کاهشی برابر با 120 هزار تن را نشان می دهد که بسیار شدید است. نکته جالب این است که در آذر ماه بیشترین حجم و در دی ماه کمترین حجم معاملات هفتگی ثبت شد. اگر این آمار نسبت به دی ماه سال گذشته بررسی شود مشاهده می شود که حجم معاملات دی ماه جاری 25 هزار تن کمتر از حجم معاملات در سال گذشته است. دو دلیل اصلی برای کاهش حجم معاملات در دی ماه وجود داشت در درجه اول و به عنوان مهمترین عامل باید ذکر کرد که نرخ دلار بعد از افزایش شدید در آذر ماه، در دی ماه وارد فاز نزولی شدیدی شد و قیمت آن به شدت کاهش پیدا کرد. در درجه دوم قرار داشتن در فصل زمستان به خودی خود سبب کاهش مصرف نهایی می شود و در این کاهش حجم تاثیر گذار بود.
مورد مهم دیگر تصمیماتی بود که اخذ شد و مهمترین آن حذف معاملات مچینگ غیر مرتبط بود که سبب شد حجم زیادی از معاملات که در مرحله مچینگ صورت می گرفت متوقف شود و به یکباره حجم معاملات به شدت کاهش پیدا کند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 72,000 ریال -800 1.1% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 73,600 ریال 600 0.82% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 73,300 ریال 500 0.68% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 75,300 ریال -16300 17.79% نمودار و آرشیو
0075 68,500 ریال -300 0.44% نمودار و آرشیو
020 66,500 ریال -300 0.45% نمودار و آرشیو
Lf190 65,600 ریال -400 0.61% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 61,000 ریال -1900 3.02% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 61,800 ریال -600 0.96% نمودار و آرشیو
2420h 62,800 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 62,800 ریال نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 63,000 ریال نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 62,200 ریال 300 0.48% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 76,800 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 86,300 ریال 300 0.35% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 96,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 77,000 ریال -600 0.77% نمودار و آرشیو
1551 76,500 ریال -500 0.65% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 86,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 77,600 ریال -400 0.51% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
ZR230 80,500 ریال 1000 1.24% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 78,500 ریال نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 49,000 ریال -436000 89.9% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 48,500 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 49,000 ریال -700 1.41% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan 46,500 ریال 700 1.51% نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 49,000 ریال 1500 3.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 48,200 ریال 1000 2.07% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 48,700 ریال 500 1.03% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 46,200 ریال 1200 2.6% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 54,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 104,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖