ارسال پاسخ

پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۹:۱۲ تعداد نظرات: 1 تعداد بازدید: 743 Telegram

دیدگاه؛ نقدی بر بسته پیشنهادی اتاق بازرگانی ایران

مواد اولیه پلیمری ایرانی گران تر از آنچه صادر می شود/ راهکارهای برون رفت از وضعیت موجود مواد اولیه

به بهانه بسته پیشنهادی اتاق ایران از نگاه صنایع تکمیلی پلیمری کشور، سوالاتی مطرح است که این سوالات را در گفتگویی با علیرضا میربلوک، عضو خانه صنعت و معدن استان تهران در میان گذاشته ایم.
مواد اولیه پلیمری ایرانی گران تر از آنچه صادر می شود/ راهکارهای برون رفت از وضعیت موجود مواد اولیه

بسته پیشنهادی که پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران تحت عنوان نسخه ای برای صنایع مزیت دار پیشنهاد کرده است، بازتاب ها و موافقان و مخالفانی را در صنعت پلاستیک پیدا کرد. در همین خصوص، علیرضا میربلوک از اعضای اتاق صنعت و معدن، طی مصاحبه ای به پرسش های اینپیا پاسخ داده است:


آقای مهندس میربلوک! چرا مواد اولیه پلیمری ایرانی را گران تر از کشورهای همسایه باید بخریم؟

اساسا برای ما یک فرمولی تهیه شده تحت عنوان فوب منهای 5 درصد. بازرگانی شرکت های پتروشیمی که میخواهند مواد اولیه تولیدی شان را در خارج از ایران بفروشند طبیعتا از این فرمول تبعیتی ندارند، ممکن است این بشود فوب منهای 10 یا 15 درصد و بسته به حجم موادی که روی دست شان مانده است، تناسب نیازشان به نقدینگی دلاری و همچنین اینکه اساسا این گرید On است یا Off که می دانیم در اصل Off است و از این موضوع بگذریم و آن را On در نظر می گیریم.

بدیهی است شرکتی که می تواند از سابیک عربستان گرید مشابه را بگیرد و خواصش هم بالاتر است خوب طبیعی است که ممکن است پول هم بیشتر بدهد. در کشور خودمان هم مثال داریم. زمانی که 5218 تبریز عرضه می شود با 52518 پتروشیمی جم، بعضی مواقع تا کیلویی 1000 تومان با هم تفاوت قیمت دارند و این جای تعجب دارد که چرا پتروشیمی که به دهه 70 هجری شمسی تعلق دارد با پتروشیمی دهه 80، محصول فروشی اش از پتروشیمی که نسل جدیدتر است گران تر می شود.

اگر کشور ما صنایع پتروشیمی نداشت، یک پلیمر معمولی با چه قیمتی در سال 2017 همزمان به دست ما و شرکت های تولیدکننده کشورهای همسایه می رسید؟

به نظر من حتی نسبت به ترکیه، از بعضی از بنادر شرقی و کشورهای شرقی، ما ارزان تر می توانستیم تهیه کنیم، چون لااقل جابجایی زمینی ما کمتر می شد. فرض کنیم ماده اولیه ای از هند یا پتروشیمی چین بیاید، مسلم ارزان تر تمام می شد برای ما حداقل در بحث جابجایی.

قبل از سال 72، معضلی به نام ارزان فروشی به همسایه ها که تبعات خودش را دارد وجود داشت.  این از دو جنبه ضرر دارد ما به آن کشورها صادر می کردیم یا به کشور غیر صادر می کردیم، الان به طور مثال ترک ها صادر می کنند، محصول آن ها ارزان تر در می آید.
دومین عیب این است که کشورهایی مثل ترکیه، محصول خودشان را به کشور ما وارد می کند این خیلی بد است، یعنی در زمین ما، با مواد اولیه ما، محصول تمام شده را ارزان تر به دست مصرف کننده ایرانی می رسانند و این است که باعث تأسف است.

آیا راهکار جبران ما به التفاوت قیمت بالاتر مواد اولیه کشور خودمان برای تولیدکننده خود ما، گرفتن مالیات از پتروشیمی هاست؟

این روش هایی که اتاق بازرگانی با بسته پیشنهادی دارد خیلی خوب است، ولی اگر ملی بخواهیم فکر کنیم، دست اندازی از نگاه بنده برای همه عوامل تولید، چه بالادست چه پایین دست و چه ارائه دهنده خدمات، با اصول اولیه ارتقای شاخص های کسب و کار در تضاد است. راهش این نیست که مالیات از بالادستی ها بگیریم.


آیا می شود پتروشیمی ها صادرات به سایر کشورها نداشته باشند و آیا می توان همه گریدهای تولیدی داخل کشور را مصرف کرد؟

خیر، شاید 2 سال قبل که اوج تولیدات بوده، گفته می شود ما به 3 میلیون تن مصرف مواد اولیه رسیدیم، امسال گفته می شود مصرف داخلی ما 2 میلیون تن رسیده ایم، 3 میلیون مصرف مازاد تولید پتروشیمی ها را چه کنیم؟ نمی شود که این ها را صادر نکرد، لاجرم باید با این مسئله کنار بیاییم که قسمتی از آن را باید مصرف کنیم و قسمتی را صادر کنیم.

اینجا یک نکته وجود دارد. اینکه ما اگر گرید A را در داخل کشور مصرف می کنم، اگر گرید B که داخل کشور مصرف نمی شود، به خارج از کشور برود ارزان فروشی هم بشود، چه اشکالی دارد و یا به ما چه ارتباطی دارد؟ نکته ای که دارد دست بر قضا عمده گریدهایی که در داخل کشور تولید می شوند و ما مصرف می کنیم همان مازاد مصرفش صادر می شود. این هم بد است هم خوب. بد قضیه این است که اساسا همان گرید ارزان تر به دست کشورهای دیگر می رسد، خوبش این است که ما می توانیم رصد کنیم که در مورد این کالا با اين قیمت  در کشور خودمان در این ساعت چه تفاوت قيمتي در مقايسه با قيمت صادراتي آن بوده است. پس مبنای محاسبه و مقايسه مان خیلی دقیق تر می شود.

به عبارتی فرض کنیم که یک گرید PP، الان در ایران فروخته می شود همزمان هم صادر شده است. خوب این مبنای مقایسه مابه التفاوت خیلی راحت تر می شود.


آیا گذاشتن موانع صادراتی برای مواد اولیه پلیمری، راهگشاست؟

به عقیده من هر نوع مانع صادراتی، برای هر نوع کالایی چه ماده اولیه چه کالای تمام شده اشتباه است. بالاخره دولت منابع ارزی لازم دارد و منابع ارزی هم در حرفه ما ثابت شده است که در بخش مواد اولیه پلیمری، عمده صادرات از کشور این ها هستند.

اساسا پتروشیمی های ما موادی را که توليد و صادر می کنند، نمی کردند، در یک چرخه بالاتر وزارت نفت مواد یک دست قبل تر را صادر می کرد، یعنی اولا به خام فروشی نزدیک تر می شدیم و دوم اینکه این ماده اولیه در کشور دیگری به پلیمر تبدیل می شد و دور باطل، کامل تر می شد.

افراد زیادی قصد سرمایه گذاری در ایران را دارند، باید آن ها را تشویق کرد، آیا می توان در بازار 2 میلیون تنی که الان اشباع است، انتظار سرمایه گذار خارجی داشت؟ محال است سرمایه گذار خارجی به ایران بیاید و سرمایه گذاری کند و باز این مواد را نتوانیم صادر کنیم. به نظر من این هم باید کلان تر به آن نگاه کرد و نباید هیچ نوع ممنوعیتی برای صادرات گذاشت.


آیا پتروشیمی ها می توانند به قیمت های بین المللی موادشان را بفروشند؟

خیر، اینکه فکر کنیم یک پتروشیمی به عمد و با هدف مخافت با تولیدکنندگان پایین دستی كشورمان، دست به این کار می زند، تصور درستی نیست، ما شاهد مواضعی از سوی همکاران صنایع پایین دست هستیم که پتروشیمی ها چنین هستند و چنان. آن ها هم ایرانی هستند اما نگاهشان با یک نوع دیگر و نگاه ما با یک زاويه دیگر است. پتروشیمی ها به 2 علت نمی توانند هر کار دلشان می خواهد در بازارهای بین المللی داشته باشند: یکي بحث فنی مواد اولیه تولیدی است و دیگری بحث مراودات مالی است. وقتی که مشکل داریم در جابجایی ارز، مجبور هستند روش های غیرمتعارف در پیش بگيرند و يا وقتي مشكل فني يك گريد محرز باشد بديهي است كه در بازارهاي بين المللي قدرت مانور نخواهند داشت.

به نظر شما راهکار برون رفت از وضعیت موجود بازار مواد اولیه چیست؟

راه کارها مي توانند به دو روش أعمال شوند، یکی اینکه اساسا فرمول را برای همه جا برداریم و روش را یکسان کنیم. آیا پتروشیمی ها حاضر می شوند این کار را بکنند؟ فوب چرا منهای 5 درصد براي داخل كشور باشد؟ قيمت را بگذاریم فول منهای هر عددی در مقابل پیشنهاداتی که در بسته اتاق است.

راهکار دیگر این است اگر فكر مي كنيم که سیستم قیمت گذاری در داخل کشور به هم می خورد بسیار خوب، ما سیستم قیمت گذاری داخل یعنی فوب منهای 5 درصد را به حال خود می گذاریم اما مابعد التفاوت گران خريدن توليدكنندگان داخلي را به آنها بر مي گردانيم.

فرض كنيم در بهمن ماه امسال توليدكننده اي یک پليمررا تنی 1100 دلار خریده است، همزمان اسناد می گوید همین ماده را يك شركت پتروشیمی 900 دلار به ازای هر تن به يك شرکت ترکيه اي بر اساس اسناد اعلامی خودش فروخته باشد. در اين حالت بايستي پتروشيمي صادر كننده تني ٢٠٠ دلار به خريدار داخلي به أزا خريدش پس بدهد.
 اینکه اگر ما در داخل کشور 2 میلیون تن مواد را مصرف کنیم، پتروشیمی ها به ازای 3 میلیون تن  صادرات خود مالیات بدهند ظلم مضاعف است و دليلي هم ندارد در قالب ماليات به دولت بدهند.

اگر به توليد كنندگان ایرانی به ازای 2 میلیون تن خريد داخلي اجحاف شده است، چرا بايد به دولت جمهوری اسلامی مالیات 3 میلیون تن مواد صادراتي را پتروشيميها بدهند؟! منطقي آن اين است كه پتروشيمي صادر كننده اضافه پول دريافتي از توليد كننده إيراني را به یک صندوقی مانند صندوق حمايت از توليد كنندگان داخلي برگرداند.

خلاصه:
 یا فرمولي براي خريداران داخلي نگذارند و بگویند فوب منهای X، یا اینکه فوب منهای 5 درصد را نگه داریم و اگر به کشوری ارزان تر فروختیم، پول کسی که گران تر خریده است را به صورت مابه التفاوت از طريق يك صندوق برگردانيم.

 

دیدگاه های مطرح شده، لزوما دیدگاه انجمن ملی پلاستیک نیست.

اینپیا در راستای وظیفه اطلاع رسانی خود، این مصاحبه را انجام داده و منتشر می کند.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.
امیرصیدمحمدی جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵
تنهاراه حل مشکل عرضه مواداولبه برابرباآنچه که خودمدیران پتروشیمی بعنوان عرضه ماهانه آنهم زمان به به وچه چه تعریف مبکنندامیرکبیر25هزارتن EX3معیارتولیدماهانه مدنظرداره میانکین عرضه به هشت هزارتن نمیرسه الباقی......!!؟؟
شازند18هرارتن درماه که تنهاتانهابت لطف 5هزارتن درماه وازجم ومارون بابت قولهای که هبچوقت عملی نشدچه بگویم گله ی نیست !گرهم هست آب درهاون کوفتنه
آقایان مدیران بورس وپتروشیمی که مافیای موادتشکیل داده ایدهیچ میدانی بااین اوضاع نابسامان چه کارخانه های رابه ورطه یقوط هدایت میکنیدتولیددربدترین شرایط ممکن به خواب رفته واگرهم لخواهدنفس بکشدچنان به زمین مبخوردکه دیگرنای بلندشدن نداردمناقصه شرکت مبکندباکمترین قیمت که لااقل حقوق کارکنانش رابده وموادآنهم اگردلالان محترم بگذارنددرمزایده بابالاترین قیمت خریرداری می کنه حال شماسروران عزیزبفرماییدتکلیف ماکوچک های اقتصادبااین احوالی که برسرمان آوروه ایدچیست ؟ نهصدتومان افزایش هرکیلوموادEx3ویاPE100آیاهمان سودحاشیه شرکت دریک مناقصه برای تولیدکننده نیست که به ناچاربرای انجام تعهداتش می پردازد.برگ ودفترکفایت دلنوشته های ما رابرای شکوه ازپتروشیمی وبورس نمی دهدبایددیوانی ازاین اوضاع نوشت .
آدرس سایت: Alvanplastiv kurdestan.com پاسخ دادن

قیمت مواداولیه؛ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 60,900 ریال -400 0.65% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 62,400 ریال -400 0.64% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 62,000 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 62,000 ریال -500 0.8% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 62,500 ریال -300 0.48% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 62,300 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
5110 63,150 ریال -350 0.55% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 62,200 ریال -800 1.27% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 61,600 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 61,600 ریال -1200 1.91% نمودار و آرشیو
0075 61,000 ریال -500 0.81% نمودار و آرشیو
020 59,000 ریال -400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 58,800 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 57,000 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
52518 55,600 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 55,600 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
2420h 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,800 ریال -600 1.01% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 72,000 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 71,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 65,500 ریال 300 0.46% نمودار و آرشیو
C30s 67,200 ریال 700 1.04% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 61,100 ریال -300 0.49% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 83,800 ریال 3800 4.53% نمودار و آرشیو
1540 80,000 ریال 1500 1.88% نمودار و آرشیو
1551 75,600 ریال 100 0.13% نمودار و آرشیو
781 64,200 ریال -800 1.23% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 62,000 ریال 1000 1.61% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 65,000 ریال -200 0.31% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam 66,700 ریال 200 0.3% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 111,000 ریال 1500 1.35% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 69,800 ریال -3200 4.38% نمودار و آرشیو
440G 72,000 ریال -1000 1.37% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 67,500 ریال نمودار و آرشیو
MR230 67,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 67,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 80,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 47,200 ریال 200 0.42% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 47,200 ریال 200 0.42% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 47,700 ریال 1200 2.52% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 46,200 ریال 200 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 46,200 ریال 200 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,700 ریال -800 1.68% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 107,500 ریال 1500 1.4% نمودار و آرشیو
ABS150 110,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 67,500 ریال -2500 3.57% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖