ارسال پاسخ

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ ۱۸:۳۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 489 Telegram

inpia.ir

صادرات؛ میدان بین المللی اقتصادهاست

رییس اتاق بازرگانی ایران، روز ملی صادرات را فرصتی دانست برای تجلیل از قهرمانان میدان عزت بین المللی اقتصاد ایران و اظهار داشت: روز ملی صادرات روزی است برای ارزیابی آنچه که انجام داده ایم و عزم برای آنجه که باید انجام دهیم.
صادرات؛ میدان بین المللی اقتصادهاست

رییس اتاق بازرگانی ایران، روز ملی صادرات را فرصتی دانست برای تجلیل از قهرمانان میدان عزت بین المللی اقتصاد ایران و اظهار داشت: روز ملی صادرات روزی است برای ارزیابی آنچه که انجام داده ایم و عزم برای آنجه که باید انجام دهیم.

صادرات تجلی گاه پیشرفت علمی کشور است

نهاوندیان صادرات را تجلی گاه پیشرفت علمی کشور دانست و گفت: اینکه ما در دانشگاه هایمان در مراکز تحقیقاتی مان مقاله بنویسیم تدریس کنیم و مدرک توزیع کنیم این تا در داخل (کشور) است در دست خودمان است و آینه واقع نمایی نیست اما اینکه این تحقیقات و مطالعات ما به قدرت رقابت تبدیل شود و بتواند محصول ما، کالای ما و خدمات ما را، خدمات فنی مهندسی ما را در این مسابقه بین المللی به نقطه برتر برساند و مشتری ما را در مقابل دیگر انتخاب ها ما را انتخاب کند اینجاست که مشخص می شود این مقالات ما و تحقیقات ما برای ما پیشرفت حاصل کرده یا خیر.

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به اینکه روز ملی صادرات روز قضاوت همه اقتصاد است و نه صادرات، گفت: در روز ملی صادرات فقط تعدادی محدودی از فعالان اقتصادی که نام صادرکننده بر خود گذاشته اند در معرض قضاوت و ارزیابی و تقدیر و تجلیل قرار نمی گیرند بلکه این کل اقتصاد ماست که در روز ملی صادرات هر سال باید مورد ارزیابی قرار می گیرد و اینجاست که مشخص می شود تا چه حد جلو رفته ایم یا اینکه حرکت رو به عقب داشته ایم.

دولت سیاستگزار است نه متصدی اقتصاد


نهاوندیان با ابراز امیدواری برای بازتعریف نقش دولت و ملت در اقتصاد گفت: امیدوارم در دولت تدبیر و امید که از ابتدا اعلام قطعی کرده است که رشد و جهش اقتصادی کشور قرار است به دست بخش خصوصی و تعاونی صورت بگیرد این بازتعریف نقش دولت و ملت باید در جای خودش قرار بگیرد، دولت سیاستگزار است نه متصدی اقتصاد و این قهرمانان بخش خصوصی هستند که باید افتخار بیافرینند و مدال بگیرند و وظیفه دولت شناسایی موانع و برداشتن آنهاست.


خودمان را با دیگران مقایسه کنیم نه با خودمان

از این فرصت استفاده کنیم و نگاهی به روند و سرعتی که داشته ایم بیاندازیم صادرات غیر نفتی درست است که رشد خوبی داشته. در طول سال های گذشته غیر سال 91 که یک افتی را تجربه کردیم به دلایل مختلف رشد مثبت را نشان داده حجم آن بالا رفته اما وقتی مقایسه می کنیم خودمان را با خودمان مقایسه کنیم یا باید از خودمان سؤال کنیم در همین زمان دیگران چه کرده اند. سؤال مهم دیگر این است که بالقوه ما چه بوده و بالفعل ما چقدر تجلی پیدا کرده است؟

نهاوندیان با طرح سؤالاتی گفت: یکی از شاخص های بسیار مهم این است که چقدر از صادرات غیر نفتی ما توانسته است واردات ما را پوشش دهد یا تنوع بازارهای صادراتی در حال رشد بوده یا کاهش و سوال مهم دیگر این است که چه مقدار از ترکیب صادراتی ما ترتیب صادرات متکی به نفت است و چه مقدار متکی به ارزش افزوده، که در جلسه ارزیابی این طور سوالات سخت را هم باید از خودمان بکنیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران با مروری بر رشد صادرات 11 سال گذشته اظهار داشت: درست است صادرات صنعتی ما از حدود 2 میلیارد دلار در سال 2000 به 15 میلیارد دلار سال 2011 رسیده است یعنی حدود 7 برابر شده است و رقم مثبت و خوشحال کننده است اما در همین فاصله 11 سال، ترکیه صادرات صنعتی خود را به 104 میلیارد دلار رسانده است، عربستان که در ذهن به عنوان اقتصاد نفتی شناخته می شود صادرات صنعتی خود را به 65 میلیارد دلار در همین زمان رسانده است. نسبت پوشش صادرات صنعتی به واردات صنعتی ما 37 درصد است در ترکیه 73 درصد است در عربستان 67 درصد است در تایلند و مالزی بالای 100 درصد و کره 177 درصد بوده است.

در روز ملی صادرات، هم تجلیل کنیم و هم تحلیل

رییس دفتر رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر تجلیل همراه با تحلیل تصریح کرد: تحلیل کنیم که عوامل حرکت به جلوی ما کجاست اشکالات ما کجاست، طبعا در راه حل باید چشمی به سیاست های کلان و چشمی به مدیریت های خرد داشته باشیم. وی افزود: در سیاست های کلان ما تصمیم تعیین کننده این نیست که جایزه صادراتی بدهیم یا ندهیم، اما این اهمیتش صدها برابر بیشتر است که سیاست ارزی ما آیا سیاست ارزی مشوق صادرات است یا مشوق واردات؟ از خطاهای بزرگ در سال های گذشت هاین بود که به نحو غیر واقعی، بدون توجه به ناکامی در مدیریت تورم داخلی، سیاست ارزی که مشوق واردات بود اتخاذ شده بود که حاصلش این شد که رشد بالقوه ای که صادرات ما می توانست داشته باشد تحقق پیدا نکرد.

دولت در کنار حق هسته ای به دنبال حق حضور در بازارهای بین المللی باشد

نهاوندیان با مؤثر خواندن نقش دولت در پیگیری حق فعالان اقتصادی جهت حضور در بازارهای جهانی گفت: از جمله دیگر سیاست های کلان بسیار موثر، سیاست خارجی است اینکه ما برای فعالان اقتصادی مان حق حضور در بازارهای بین المللی را تأمین کنیم این کاری است که وظیفه دولت هاست. فعالان اقتصادی، همه تشکل های صادراتی، همه ملت ایران، پشت سر دولتی هستند که با عزت، با ابتکار عمل و با تحرک اثرگذار دیپلماتیک بتواند بر موانعی که دشمنان ایران بر سر راه صادرات ایران گذشته اند فائق بیاید.

وی افزود: پیروزی بزرگ تر از این نخواهد بود که در ما در کنار تثبیت بین المللی حق هسته ای ایران حق وصول در بازارهای بین الملل و حق مسلم پیشرفت اقتصادی را هم برای ایران تضمین و تأمین کنیم.

دولت به دنبال مچ گیری از صادرکنندگان و فعالان اقتصادی نباشد

رییس اتاق بازرگانی ایران بر اعتماد دولت به صادرکنندگان تأکید کرد و گفت: اعتماد به صادر کننده هم یک سیاست کلان است، اینکه دولت خود را جدای از فعالان اقتصادی نبیند، دائم به دنبال مچ گیری صادرکننده و فعال اقتصادی نباشد اعتقاد و اعتماد داشته باشد اینها سربازان و سرداران پیکار اقتصادی ما هستند. نگاه در تصمیم گیری ها نگاه اعتمادی باشد مگر اینکه خلافش ثابت بشود.

نهاوندیان به نمایندگی خانواده اتاق ها و تشکل های اقتصادی کشور رویکرد جدید دولت را شفابخش دانست و تصریح کرد: این رویکرد دولت تدبیر و امید را که در اولین مصوبه جدی اقتصادی اش (مصوبه 35 بندی) فضای اعتماد به فعالان اقتصادی و رفع موانع از سر راه آنها را مد نظر قرار داده  و نگاه تسهیلی و بهبود فضای کسب و کار را پیگیری می کند شفابخش و راهگشا می دانم.

تقویت تشکل ها، ساماندهی مدیریت بازار را در پی دارد

نهاوندیان خواستار حمایت دولت از تشکل های اقتصادی شد و اظهار داشت: یکی دیگر از نگاه ها در سیاست های کلان توجه به تشکل هاست، گاهی دولت ها، سیاست های حمایتی اتخاذ می کنند ناظر به بنگاه، ناظر به شخص حقیقی یا شخص حقوقی، به طور پنهان می خواهند تشکل ها را به رسمیت نشناسند، حتی تضعیف کنند این در بلند مدت به نفع نیست ما به خصوص در مسئله صادرات مسئله رقابت مخرب در بازارهای صادراتی را به طور جدی داریم که راه حل آن تقویت تشکل هاست.

وی پیشنهاد کرد: ما می توانیم به جای اینکه رقابت مخرب را شاهد باشیم بین صادرکنندگانمان، تعامل سازنده آنها را شاهد باشیم راهش این است که تشکل ها را تقویت کنیم که بتوانند مدیریت بازار را سامان بدهند. بازار شناسی باید بکنند ذائقه مصرف کننده را شناسایی کنند سیستم بازخورد محصول و مشتری را سامان بدهند و بهبود کیفیت را با واحد های تحقیق و توسعه به طور جدی دنبال کنند و جلب سرمایه گذاری خارجی کنند. هیچ عاملی به اندازه سرمایه خارجی تضمین کننده بازار مصرفی نیست که هم بازار و هم اشتغال را تضمین می کند.

هدیه دولت به فعالان اقتصادی امکان برنامه ریزی بلندمدت است

رییس اتاق بازرگانی ایران بهترین هدیه دولت به فعالان اقتصادی را ثبات و امکان برنامه ریزی بلند مدت دانست و گفت: در همین روز که سر تعظیم در مقابل سرداران صادرات کشور فرود می آوریم که توانسته اند در همین شرایط تحریمی با آشنایی های دقیق، با ارتباطات مویرگی که داشتند، این توفیقات را در میدان صادرات کالا، خدمات ،خدمات فنی مهندسی فراهم بکنند تأکید کنیم بر این که سیاست های تشویقی مورد توقع از دولت، سیاست های بلند مدت باشد. اقتصاد ما از تصمیم های لحظه پردازانه از تغییر تصمیم ها بسیار آسیب دیده است، بزرگترین خدمت که می تواند که یک دولت می تواند به اقتصادش بکند، این است که در مقررات ثبات ایجاد کند، هدیه ای که میدهد به فعالان اقتصادی ایجاد امکان برنامه ریی بلند مدت برای مدیران بنگاه هاست.

آغاز کنیم قصل نویی را

نهاوندیان از شروع فصلی نو در صادرات گفت و افزود: می توانیم فضای اقتصاد کشور را به یک فضای مسابقه در جهش صادراتی تبدیل کنیم از سیاست های خوبی که دولت می تواند دنبال کند واقعا مسابقه است بین استان ها، بین وزارتخانه ها، بین سازمان های مسئول در اینکه چه کسی، چه سازمانی چه مؤسسه ای بیشتر می تواند خدمت کند برای اینکه این قهرمانان ما در سال های آینده بیشتر مدال بیاورند.

رییس اتاق بازرگانی سخنرانی خود را با شعار "آغاز کنیم قصل نویی را " به پایان برد و گفت: همچنان که رویکرد دولت در رابطه با مناسبات خارجی رویکرد تعامل سازنده بوده است در داخل هم فصل نویی را برای تعامل سازنده بین دولت و تشکل های اقتصادی و اتاق ها اعلام و آغاز کنیم.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 68,800 ریال 1300 1.89% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 68,000 ریال 500 0.74% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 63,500 ریال -2000 3.05% نمودار و آرشیو
0075 60,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 58,600 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
Lf190 58,300 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 55,500 ریال -900 1.6% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 52,300 ریال -700 1.32% نمودار و آرشیو
2420h 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,000 ریال -300 0.51% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 58,600 ریال -500 0.85% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 58,000 ریال -600 1.02% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,600 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 4400 5.09% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 1000 1.31% نمودار و آرشیو
1551 72,600 ریال 1100 1.52% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,300 ریال 200 0.29% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 78,000 ریال -3000 3.7% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 72,000 ریال -500 0.69% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,000 ریال -500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,200 ریال -800 1.7% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,400 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 102,500 ریال 1500 1.46% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال 1000 1% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖