ارسال پاسخ

پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ۲۰:۵۹ تعداد نظرات: 0 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته سوم مرداد ماه 1396

کاهش عرضه و حجم معامله/ افزایش شدید تقاضا/ بحران PET گرید بطری در میان سکوت نهادهای ناظر

در بازار روز چهارشنبه اگر یک شرکت تقاضای خرید 22 تن PET-781 را از بورس داشت باید حتما حداقل 660 تن سهمیه داشته باشد و شرط دوم اینکه بتواند 243 میلیون تومان تامین نقدینگی کند. که کمتر تولیدکننده ای قدرت انجام اینکار را دارد.
کاهش عرضه و حجم معامله/ افزایش شدید تقاضا/ بحران PET گرید بطری در میان سکوت نهادهای ناظر

سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی: در هفته سوم مرداد ماه 1396، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات خوبی را تجربه کرد. حجم عرضه ها در هفته جاری نسبت به هفته گذشته روندی کاهشی داشت و در نتیجه 4.995 تن کاهش را تجربه کرد و این در حالی بود که هفته گذشته حجم عرضه ها بیش از 2 هزار تن افزایش یافته بود.

 

در هفته جاری حجم معاملات کاهش نسبتا زیاد و 5.254 تنی را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد که برابر با 10 درصد کاهش است. در مجموع دو هفته اخیر حجم معاملات افزایش بیش از 3 هزار تنی را تجربه کرده است، حجم معاملات 45 هزار تنی در هفته جاری حجم مناسبی برای بازار پلیمر است.

 

در کل بیش از 76 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود، که در هفته گذشته 78 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود. در این بین 27 گرید از 87 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند، رقابت های قیمتی بین 1 تا 10 درصد بود.

 

 حجم تقاضا افزایش بسیار زیاد و بیش از 96 هزار تنی داشت که بسیار قابل توجه بوده و در سال جاری این نوع جهش تقاضا در یک هفته بی سابقه بوده است.

 

 

آنچنان که آمارها نشان می دهند، حجم عرضه ها نسبت به هفته قبل کاهشی 4 هزار و 995 تنی داشته است. این در حالی بود که در هفته گذشته عرضه ها  افزایشی 2 هزار تنی را تجربه کرده بود، تا در مجموع دو هفته اخیر 3 هزار تن کاهش یافته باشد، در هفته جاری حجم عرضه ها نزدیک به 60 هزار تن بود ، که مناسب ارزیابی می شود هر چند که در مورد برخی گروه ها مثل PET بطری باید افزایش عرضه داشته باشیم.

 

بیشترین کاهش عرضه مربوط به گروه پلی اتیلن سنگین فیلم بوده که برابر با 1670 تن کاهش است، همچنین گروه پلی پروپیلن نساجی نیز کاهشی 1370 تنی را تجربه کرد. گرید پلی اتیلن سنگین تزریقی نیز با کاهش عرضه 1292 تنی از دیگر کالاهایی بود که کاهش عرضه بالایی را تجربه کردند.

 

بیشترین افزایش عرضه مربوط به گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن و با افزایش 1.028 تنی بوده است، بعد از این گروه  پلی اتیلن سنگین بادی و با 590  تن قرار داشت.

 

تقاضا نسبت به هفته گذشته افزایش بسیار شدید و  96 هزار تنی را تجربه کرده که بسیار قابل توجه است، البته در هفته گذشته تقاضای بازار افزایش 25 هزار تنی را تجربه کرده بود در مجموع دو هفته اخیر حجم تقاضا افزایش 121 هزار تنی را تجربه کرده است، که نشان از جذابیت بازار دارد. بخش زیادی از این افزایش تقاضا  به دلیل تقاضای کاذب در دو گروه پت گرید بطری و پلی پروپیلن های شیمیایی رخ داده است.

 

بیشترین تقاضا در هفته جاری به گروه PET گرید بطری و با 94 هزار و 886 تن تقاضا تعلق داشت که 65 هزار تن افزایش تقاضا را نسبت به هفته گذشته تجربه کرده است همانطور که مشخص است از 96 هزار تن افزایش تقاضا در هفته جاری 66 هزار تن به PET بطری مربوط می شود، بعد از آن گروه پلی پروپیلن شیمیایی و با 44 هزار و 670 تن تقاضا قرار داشت این گروه 34 هزار تن افزایش را تجربه کرده است. همانطور که مشخص شد کل افزایش تقاضای هفته جاری به خاطر افزایش تقاضای کاذب در این دو گروه بوده است. گرید دیگری که تقاضای زیادی را داشت پلی پروپیلن نساجی بود که 18 هزار و 316 تن تقاضا داشت که 1000 تن افزایش داشته است.

 

حجم معاملات در هفته جاری با کاهش 10 درصدی و 5.254 تنی نسبت به هفته گذشته مواجه شد، حجم معاملات در هفته جاری بیش از 45 هزار تن بوده که بسیار مناسب ارزیابی می شود. بخشی از این کاهش حجم معاملات به کاهش عرضه ها در برخی از گریدهای جذاب مربوط می شود.

 

در هفته جاری هم معاملات بیشتر گروه ها با تعادل خوبی انجام شد ولی تعداد گریدهای که با سقف قیمت معامله شدند بسیار بیشتر از قبل بود، در هفته جاری 9 گرید با سقف قیمت معامله شدند که 6 مورد آن PET گرید بطری بوده است.

 

در هفته جاری با وجود اینکه هم پتروشیمی مارون و هم نویدزرشیمی گرید پایپ پ پ شیمیایی را عرضه کرده بودند بار دیگر این گرید با تقاضای کاذب مواجه بوده و با سقف قیمت معامله شد. به نظر می رسد پتروشیمی مارون بار دیگر باید عرضه های خود را افزایش دهد تا نیاز به این محصول در بازار تا حد زیادی پاسخ داده شود و اوضاع این محصول متعادل شود.

 

در هفته جاری این گروه با بیش از 25 هزار تن افزایش تقاضا مواجه شد و این در حالی بود که عرضه آن باز هم کاهش یافته بود، در این هفته برای 650 تن عرضه این محصول 32 هزار تن تقاضا وجود داشت که 50 برابر حجم عرضه شده است و متاسفانه بار دیگر اوضاع این محصول بسیار بد و بحرانی شده است. همانطور که مشاهده شد در هفته ای که مارون بیش از 1000 تن از این محصول را عرضه کرد نه خبری از تقاضای کاذب بود و نه خبری از رقابت قیمتی بالا.

 

جذاب ترین گروه های بازار : 15 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است:

 

 

همانطور که در جدول مشخص است، رتبه یک تا پنج جدول جذاب ترین ها به محصولات پلی اتیلن ترفتالات بطری و پلی پروپیلن های شیمیایی تعلق دارد.6 گرید PET و 3 گرید از انواع پ پ شیمیایی با سقف قیمت معامله شده اند.

 

شدت گرفتن بحران معاملات PET گرید بطری

همانطور که مشخص شد در بین 15 گرید برتر بازار 6 عرضه مختلف از PET گرید بطری قرار داشت که در هفته گذشته پیش بینی شده بود. رقابت برای این گرید ها 10 درصد بوده است. در این هفته گرید 781 باز هم در روز چهار شنبه عرضه شده بود که با تقاضای کاذبی مواجه بود و با سقف قیمت معامله شد. تقاضا برای 2002 تن عرضه 781 برابر با 58 هزار تن بود که 29 برابر حجم عرضه شده است.

 

در بین تقاضا ها تناژ های بالای 5 هزار تنی مشاهده شد که به التهاب بیشتر معاملات این کالا دامن می زدند و متاسفانه در این وضعیت سهم مصرف کننده واقعی بسیار اندک و سهم واسطه بسیار بیشتر است. امید است با افزایش عرضه ها و اعمال محدودیت هایی برای ثبت سفارش از سوی بورس کالای ایران اوضاع معاملات این محصول متعادل شود.

 

در بازار روز چهارشنبه اگر یک شرکت تقاضای خرید 22 تن PET-781 را از بورس داشت باید حتما حداقل 660 تن سهمیه داشته باشد و شرط دوم اینکه بتواند 243 میلیون تومان تامین نقدینگی کند. که کمتر تولیدکننده ای قدرت انجام اینکار را داشته و واسطه ها با نقدینگی زیادی که در اختیار دارند مبالغ بسیار بالایی را تجمیع کرده و تناژ بسیار زیادی از محصول عرضه شده را خریداری می کنند.

 

راهکارهای پیشنهادی:

  1. افزایش عرضه های تندگویان و انجام کل عرضه در یک روز واحد (سه شنبه یا چهارشنبه) ، در حال حاضر تقسیم عرضه ها بین دو روز به افزایش التهاب دامن می زند.

  2. کاهش سقف ثبت سفارش تا سطح سهمیه ماهانه بهین یاب هر شرکت، در حال حاضر که اوج مصرف این محصول است شرکت ها مجازند که تا سقف سهمیه سه ماهه بهین یاب خود ثبت سفارش کنند و همین امر سبب شده است تقاضای کاذب بسیار زیادی برای این محصول ایجاد شود، ضمن احترام برای بورس کالای ایران باید ذکر کرد که همانطور که تصمیم سه ماهه شدن سقف مجاز ثبت سفارش در زمان رکود گرفته شد باید در زمان بحران نیز تصمیم کاهش میزان ثبت سفارش تا سقف سهمیه ماهانه اخذ شود.

  3. ایجاد محدودیت برای ثبت سفارش ورودی هر شرکت، به طور مثال هر شرکت بتواند تنها تا سقف 220 تن اردر ثبت کند تا دیگر شرکت های نتوانند تناژ های بالای 5 هزار تن را به راحتی ثبت کنند.

  4. شناسایی و برخورد با کدهایی که غیر فعال هستند و با قصد واسطه گری بحران را تشدید می کنند.

 

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروهپلی اتیلن سنگین لوله و اکستروژن است که با 15 درصد سهم بازار و با بیش از 8 هزار تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارد، رتبه دوم نیز به پلی پروپیلن نساجی و با 14 درصد و با نزدیک به 7.963 تن عرضه اختصاص دارد.

 

رتبه سوم نیز به گروه PVC و با 7 هزار و 364 تن عرضه و 13 درصد سهم بازار تعلق دارد. همچنین گروه پلی اتیلن سبک فیلم نیز با 11 درصد حجم عرضه ها از دیگر گرید های با عرضه بالا بود. در کل این گروه های مطرح شده 53 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها


گروه PET گرید بطری و با نزدیک به  94.886 تن تقاضا و معادل 48 درصد کل تقاضای بازار بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، البته این گروه نسبت به هفته پیش 60 هزار تن افزایش تقاضا را تجربه کرده است.

بعد از این گروه پلی پروپیلن شیمیایی و با 44 هزار و 670 تن تقاضا بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داده که برابر با 23 درصد تقاضای کل بازاراست این گروه نسبت به هفته گذشته 34 هزار تن افزایش تقاضا را تجربه کرده است.

گروه سوم پلی پروپیلن نساجی است، که با 18 هزار و 316 تن تقاضا و معادل 9 درصد تقاضای بازار است این گروه افزایش یک هزار تنی تقاضا پیدا کرده است. سه گروه مذکور جمعا 80 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند. همانطور که مشخص است آمار گویای تقاضای کاذب در این دو گروه است.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

بروز مشکل