ارسال پاسخ

پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ۲۲:۴۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 360 Telegram

کمیسیون بازرگانی انجمن ملی پلاستیک پیشنهاد کرد

چهار راهکار برای بحران PET گرید بطری +نمودار وضعیت

برای 2 هزار و 2 تن عرضه پت گرید بطری 781، در هفته جاری، 29 برابر تقاضا ثبت شد. برای سامان بخشیدن به بازار بحران زده پت گرید بطری، کمیسیون انجمن ملی پلاستیک 4 راهکاری پیشنهادی را به بورس کالا ارائه می کند.

به گزارش اینپیا در هفته جاری، گرید 781 باز هم در روز چهارشنبه عرضه شد که با تقاضای کاذبی مواجه و با سقف قیمت معامله شد. تقاضا برای 2002 تن عرضه 781 برابر با 58 هزار تن بود که 29 برابر حجم عرضه شده است.

 

 

در بازار روز چهارشنبه اگر یک شرکت تقاضای خرید 22 تن PET-781 را از بورس داشت باید حتما حداقل 660 تن سهمیه داشته باشد و شرط دوم اینکه بتواند 243 میلیون تومان تامین نقدینگی کند که کمتر تولیدکننده ای قدرت انجام اینکار را داشته و واسطه ها با نقدینگی زیادی که در اختیار دارند مبالغ بسیار بالایی را تجمیع کرده و تناژ بسیار زیادی از محصول عرضه شده را خریداری می کنند.

 

راهکارهای پیشنهادی:

  1. افزایش عرضه های تندگویان و انجام کل عرضه در یک روز واحد (سه شنبه یا چهارشنبه) ، در حال حاضر تقسیم عرضه ها بین دو روز به افزایش التهاب دامن می زند.

  2. کاهش سقف ثبت سفارش تا سطح سهمیه ماهانه بهین یاب هر شرکت، در حال حاضر که اوج مصرف این محصول است شرکت ها مجازند که تا سقف سهمیه سه ماهه بهین یاب خود ثبت سفارش کنند و همین امر سبب شده است تقاضای کاذب بسیار زیادی برای این محصول ایجاد شود، ضمن احترام برای بورس کالای ایران باید ذکر کرد که همانطور که تصمیم سه ماهه شدن سقف مجاز ثبت سفارش در زمان رکود گرفته شد باید در زمان بحران نیز تصمیم کاهش میزان ثبت سفارش تا سقف سهمیه ماهانه اخذ شود.

  3. ایجاد محدودیت برای ثبت سفارش ورودی هر شرکت، به طور مثال هر شرکت بتواند تنها تا سقف 220 تن اردر ثبت کند تا دیگر شرکت های نتوانند تناژ های بالای 5 هزار تن را به راحتی ثبت کنند.

  4. شناسایی و برخورد با کدهایی که غیر واقعی هستند نیز از دیگر راهکارهاست چرا که آن ها با قصد واسطه گری بحران را تشدید می کنند.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

بروز مشکل