ارسال پاسخ

سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ ۰۰:۰۵ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1904 Telegram

inpia.ir

پول شویی؛ مخرب اقتصاد کشور

پول شویی آثار زیان باری بر اقتصاد، جامعه سیاست دارد. آلوده شدن و بی ثباتی اقتصاد، تخریب بازارهای مالی، تضعیف بخش خصوصی و برنامه های خصوصی سازی، کاهش کنترل دولت بر سیاست های اقتصادی و ... بخشی از این آثار است.
پول شویی؛ مخرب اقتصاد کشور

پول شویی فعالیتی غیرقانونی است که طی انجام آن، عواید و درآمدهای ناشی از اعمال خلاف قانون، مشروعیت می یابد این کار دارای شیوه های متفاوت و متنوعی است که این شیوها به عواملی نشیر نوع خلاف انجام شده، نوع نظام اقتصادی و قوانین و مقررات کشوری که در آنجا خلاف صورت گرفته است بستگی دارد. از معمول ترین روش های پول شویی اقدام به تأسیس شرکت های مختلف برای نقل و انتقال پول های کثیف و همچنین اقدام به هزینه کردن این گونه پول ها در فعالیت های اقتصادی ممتنوع مانند کارهای عمرانی، سرمایه گذاری در انواع مختلف بازارهای مالی(بانک، بورس و ...)، سرمایه گذاری در بازار طلا و الماس است. پول کثیف و غیرقانونی زمانی که در فعالیت های غیرقانونی و ارد و سرمایه گذاری می شود، در طول گردش و دست به دست شدن با پول های تمیز آمیخته می شود، تا جایی که شناسایی آن ناممکن می شود. متأسفانه، تاکنون روش قابل قبولی برای اندازه گیری حجم پول شویی ارائه نشده است.

پول شویی آثار زیان باری بر اقتصاد، جامعه  سیاست دارد. آلوده شدن و بی ثباتی اقتصاد، تخریب بازارهای مالی، تضعیف بخش خصوصی و برنامه های خصوصی سازی، کاهش کنترل دولت بر سیاست های اقتصادی، فرار سرمایه به صورت غیرقانونی از کشور، فاسد شدن ساختار حکومت، بی اعتمادی مردم، بی اعتباری دولت ها و نهادهای اقتصادی کشور، توزیع نابرابر درآمد و مسائلی از این دست، بخشی از این آثار است.

پیشینه اقدامات بین المللی درباره پول شویی، رشد پرشتاب عزم جهانی، انبوه پیمان نامه ها و قوانین بین المللی و گرایش چشمگیر کشورها به اتخاذ تدابیر جهانی اندیشیده شده در این باره، به خوبی بیانگر اهمیت ویژه و جدی تهدیدهای ناشی از پول‌شویی است. در سال های میانی دهه 1980، راهکارهایی جهانی برای مقابله با این معضل تدوین شد. در اواخر همین دهه عزم جهانی برای تدوین پیمان نامه ها  معاهدات بین المللی در این زمینه شکل گرفت. در سال 1989، گروه‌های منطقه‌ای مانند اتحادیه اروپا، شورای اروپا و سازمان کشورهای آمریکایی، قوانین و معیارهایی برای مبارزه با پول‌شویی در کشورهای عضور تدوین کردند. منطقه کارائیب، آسیا، اروپا و آفریقا نیز نیروی ویژه مبارزه با پولشویی ایجاد کردند. با این حال، در سطح بین المللی و جهانی یک توافق نظر عمومی درباره کلیات اصلی مقابله با پول شویی وجود دارد که شناخت این اصول در تدوین قوانین منبع پولشویی راهگشا خواهند بود.

پیمان نامه وین به عنوان اولین سند بین المللی که در آن تعریفی دقیق از پول شویی ارائه شده و راه هایی برای محروم کردن اشخاص دست اندرکار قاچاق مواد مخدر از عواید فعالیت های مجرمانه آن ها و در نتیجه کاهش انگیزه آنان برای ادامه این فعالیت ها، تشکیل نیروی ویژه اقدام مالی توسط هفت شکور در نشست پاریس به منظور تدیون دستور العملی هماهنگ و بین المللی برای مبارزه با پول شویی، پیمان نامه شورای اروپا که در سال 1990 برای تحقیق و بازرسی، ضبط و مصادره عواید حاصل از جرم تهیه شده است. برخی از کشورهای فراگیر بین المللی است.

ایران نیز از جمله کشورهایی است که با تصویب قانون مبارزه با پول شویی و آیین نامه اجرایی آن، در صدد مقابله با این پدیده مذموم برآمده است. در این راستا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مرجع نظارت بر بانک ها، مؤسسات اعتباری و دیگر نهادهای فعال در بازار پولی کشور، موظف است علاوه بر فراهم کردن زیرساخت های لازم برای پیشگیری از پول شویی در بازار پولی کشور و مقابله با آن، بر حسن اجرای قوانین و مقررات ذی ربط در این بازار نظارت کند. در این راستا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آیین نامه اجرایی «قانون مبارزه با پول شویی» را پس از تصویب در مراجع ذی ربط ابلاغ کرد.

بر اساس این آیین نامه، مؤسسات اعتباری، بیمه ها و شرکت بورس موظف اند هنگام ارائه تمامی خدمات و انجام عملیات پولی و مالی به شناسایی اولیه مراجعان اقدام کرده و اطلاعات آنان در سیستم های اطلاعاتی خود ثبت کنند. همچنین به موجب این آیین نامه، خرید و فروش ارز، تنها در شبکه بانکی و صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی با رعایت قوانین و مقررات مجاز است. افزون بر این، دستگاه‌های مشمول مکلف شده‌‌اند مداکر مربوط به سوابق معاملات و عملیات مالی را حداقل به مدت پنج سال بعد از انجام عملیات نگهداری کنند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شبکه بانکی کشور را موظف به ایجاد ساختار مناسب برای اجرای قانون مبارزه با پول شویی و آیین نامه اجرایی آن کرد است. بر اساس این بخش نامه، بانک‌ها و مؤسسات مالی واعتباری موظف شده‌اند موارد مشکوک را گزارش کنند.

چنانکه پیش تر گفته شد، پول‌شویی سبب بی‌ثباتی در بازار مالی می‌شود. عملیات پول‌شویی منابع زیادی از پول وارد بازار مالی می کند که قابل کنترل نیست. با عدم ثبات در بازار مالی، اعتماد صاحبان منابع مالی از این بازار از بین می رود و در نتیجه سرمایه گذاری مالی و جذب منابع مالی در بازار مالی تضعیف می شود. پول شویان با تشدید فعالیت‌های غیرقانونی در بازار مالی، آن را در انحصار خود در می‌آورند و جریان بازار مالی، آن را در انحصار خود در می‌آورند در می‌آورند و جریان بازار به سود خود تغییر می‌دهند. در نتیجه کنترل دولت بر سیاستگذاری‎های اقتصادی کاهش می‌یابد. پول شویان با فرار از قانون و نپرداختن مالیات سبب کاهش درآمد دولت می شوند؛ به این معنا که حجم عظیمی از درآمد کشور در شرایطی در گردش است که دولت قادر به دریافت مالیات از این سرمایه‌ها، دارایی‌ها و درآمدها نیست.

از دیگر آثار سنگین پول‌شویی، تخریب بخش خصوصی است. پول‌شویی باعث می شود افرادی با ثروت‌های بادآورده ناشی از جرایم بزرگ، به سادگی کنترل قسمتی از بخش خصوصی راه در دست بگیرند و عمدتا با ضعف در عملکرد و تلاش در راه باندبازی و اعمال جرایم و خلاف‌های سنگین مالی، به پیگیری اقتصاد مظلوم بخش خصوصی، ضربه‌ای جبران ناشدنی وارد سازند. چنین مجرمانی در واقع دست صاحبان صنایع و نهادهای بخش خصوصی را که در پی کار و در دست گرفتن این بخش از اقتصاد هستند، از دخالت کوتاه کنند و گاهی با بیرون کشیدن یک‌باره سرمایه‌شان، ضربه دومی به پیکره این بخش وارد سازند.

توزیع درآمد نیز یکی از مباحث مهم اقتصاد است؛ جامعه که فاصله طبقاتی فراوان آن باعث می شود که اقتصاد بتواند عملکرد و بهینه سازی صحیحی از منابع را ارائه دهد. در سیاست گذاری‌های اقتصادی بی‌شک محکوم به شکست خواهد شد.

جامعه ای که تفاوت بین درآمد اقشار آسیب‌پذیر و اقشار مرفه آن بسیار زیاد باشد. مسلما هرگز نخواهد توانست در راه توسعه یافتگی، رفاه اجتماعی و رضایت مردم گام بردارد. متأسفانه مباحث مربوط به جرایم مالی و آسیب زدن‌های اقتصادی به پیکره جامعه، همراه با بی‌مهری حقوق‌دانان و متخصصان قانون قرار گرفته است. ثروت‌های ناشی از جرم کثیف پول‌شویی گاه آنقدر این فاصله فقیر و غنی را در جامعه زیاد می‌کند که هدف اصلی اقتصاد در این بین گم می‌شود. تأثیر مستقیم پول‌شویی بر توزیع درآمد باعث می‌شود که قشری روز به روز غنی‌تر و قشری روز به روز مفلس‌تر شوند. حقو می تواند با ابزار قوی قانون‌گذاری در راه پر کردن این فاصله، نقشی مهم بازی کند. در پیوند حقوق و اقتصاد می توان حداقل تصویری واضح از چنین تبعیض‌هایی ارائه داد و چهره چنین مجرمانی را برای اصلاح ساختار نامطلوب اقتصاد جامعه روشن کرد.

مهم ترین نقش در مبارزه با جرایم پول‌شویی، بر عهده سیستم قضایی یک کشور است. به ویژه دادستانی کل که مسئول تعقیب و پیگیری امور است. از این رو، کشوری می تواند با این پدیده با موفقیت برخورد کند که ساختارها و آموزش‌های لازم در این زمینه با به خوبی ارائه دهد.

برگزاری دوره‌های آموزشی و پژوهشی برای قضات و دیگر افرادی که در زمینه مبارزه با پول‌شویی فعالیت می کنند. در افزایش توانانی و معلومات قضات دست‌اندرکار بسیار مؤثر است. تشکیل گروه های مطالعاتی برای انجام امور تحقیقاتی و به روزرسانی اطلاعات عملی و حقوقی که برای قضات و سایر کارشناسان درگیر در پروسه مبارزه با جرایم پولی در دسترس باشد، کمک شایانی به برخورد و جلوگیری از این پدیده خواهد کرد.

به منظور مبارزه با این پدیده راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که عملی کردن آن‌ها به طور قطع، از فراگیر شدن این پدیده ممانعت به عمل می‌آورد، از جمله این راهکارها می‌ توان به این موارد اشاره کرد: هدایت و سازمان‌دهی مؤثر و کارآمد نهادهای دخیل در مبارزه، بررسی و ارزیابی ساختارهای بانکی و مالی به ویژه صندوق‌های قرض‌الحسنه و مؤسسات اعتباری، اجرای اصل 44 قانون اساسی به منظور فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی و ایجاد فضای سالم رقابتی در اقتصاد، اصلاح ساختار مالیاتی کشور و جلوگیری از فرار مالیاتی پول‌شویان، عضویت در معاهدات پولی و مالی بین‌المللی و استفاده از امکانات آنان، تشکیل مرکز حفظ و ارزیابی اطلاعات و مبادله با دیگر کشورها، آموزش و تجهیز پلیس و تعامل با پلیس بین‌الملل در مبارزه با این پدید، برگزاری سمینارها و نشست های مشترک بین استان های منطقه و سایر کشورها و گسترش معاضدت‌های قضایی بین‌المللی.

امید است با تدابیر و تمهیدات اتخاذ شده، مصونیت لازم برای اشخاصی که به فعالیت سالم اقتصادی اشتغال دارند فراهم شود و نظام بانکی کشور در فعالیت‌های بین‌المللی خود از خطرات این پدیده شوم که سبب آثار مخرب و زیان باری برای اقتصاد کشور عزیزمان است، مصون بماند.

سید محسن صفایی
مدیرعامل گروه صنعتی همارشتن
 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۵ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 53,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 52,900 ریال -300 0.56% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 53,100 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 52,900 ریال نمودار و آرشیو
5110 53,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 52,200 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 51,900 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,500 ریال 500 0.97% نمودار و آرشیو
0075 57,600 ریال 400 0.69% نمودار و آرشیو
020 59,100 ریال 1900 3.21% نمودار و آرشیو
Lf190 57,500 ریال 1000 1.74% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 47,000 ریال -100 0.21% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h - نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 2200 3.74% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 53,400 ریال 200 0.37% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 52,000 ریال 400 0.77% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD 49,000 ریال -100 0.2% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,000 ریال نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,000 ریال -400 0.65% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 60,700 ریال -300 0.49% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,000 ریال نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,300 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,300 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,500 ریال نمودار و آرشیو
Z30s Mar 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
C30s 56,300 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 48,200 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,500 ریال 100 0.14% نمودار و آرشیو
1540 66,400 ریال 2000 3.01% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 55,500 ریال 200 0.36% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 59,000 ریال -500 0.84% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 55,500 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
552R Maroun 55,500 ریال 50 0.09% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,300 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,400 ریال -300 0.53% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,500 ریال -300 0.39% نمودار و آرشیو
548R 57,100 ریال -500 0.87% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G 54,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 57,000 ریال -300 0.52% نمودار و آرشیو
MR230 58,500 ریال 300 0.51% نمودار و آرشیو
ZR230 58,500 ریال نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 94,850 ریال 650 0.69% نمودار و آرشیو
ABS150 100,500 ریال 200 0.2% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 62,800 ریال -200 0.32% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖