ارسال پاسخ

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۵:۱۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 252 Telegram

inpia.ir

آشنایی با ابزارهای تامین مالی و کارکردهای آن

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما برای شروع کسب‌و‌کار یا حفظ آن، تامین منابع مالی موردنیاز است. روش‌های مختلفی برای تامین سرمایه وجود دارند. در ادامه با ابزارهای تامین مالی و روش‌های بهره‌برداری صحیح از آنها آشنا خواهید شد.
آشنایی با ابزارهای تامین مالی و کارکردهای آن

پیدا کردن یک منبع مالی برای آغاز یک کسب‌وکار در هر محیط اقتصادی، کاری چالش‌برانگیز و دشوار است. فرقی نمی‌کند که دنبال سرمایه برای شروع یک استارتاپ باشید یا سرمایه برای گسترش یک شرکت یا پول برای گذراندن شرایط سخت مالی. برای اینکه بتوانید منابع مالی موردنیازتان را تأمین کنید، ۸ ابزار را برای شما آماده کرده‌ایم.

ابزار اول: فکتورینگ

فکتورینگ یکی از ابزارهای تامین مالی است. شیوه‌ی کار این ابزار به این صورت است که شرکت، حساب‌های دریافتی یا مطالبات خود را به قیمتی پایین‌تر از آنچه که باید دریافت کند، به یک مؤسسه‌ مالی واگذار می‌کند و در عوض، در مدت کوتاهی وجه نقد دریافت می‌کند.

معمولا شرکت‌هایی که اعتبار کمی دارند یا کسب‌وکارهایی مثل تولیدکنندگان پوشاک، که باید مدت‌ها قبل از دریافت هزینه‌، محصولات را تولید و سفارش‌ها را آماده کنند، از این روش استفاده می‌کنند.

ابزارهای تامین مالی - فاکتورینگ

فکتورینگ یکی از روش‌های پرهزینه برای تامین مالی است. این کار باعث می‌شود سالانه مبلغ زیادی از نرخ سود را به مؤسسات مالی فکتورینگ واگذار کنید که به مرور زمان موجب بی‌اعتباری شما می‌شود.

رکود اقتصادی باعث می‌شود شرکت‌ها برای تامین مالی به‌دنبال راه‌های جایگزین باشند و البته شرکت‌های فکتورینگ تلاش می‌کنند تا این شیوه را روز‌به‌روز رقابتی‌تر کنند و شرکت‌ها را به استفاده از آن تشویق کنند.


ابزار دوم: سرمایه گذاری فرشته

سرمایه‌گذاران فرشته معمولا تاجران و سرمایه‌داران موفقی هستند که با سرمایه‌ی شخصی خود از کسب‌وکارهای نوپا که پتانسیل رشد و پیشرفت دارند، حمایت مالی می‌کنند. اگر شما سرمایه‌ کمی برای شروع یک کسب‌وکار دارید، یک سرمایه‌گذار فرشته می‌تواند نجات‌بخش کسب‌وکار شما باشد البته به شرطی که شرایط و محدودیت‌های این نوع سرمایه‌گذاری را به‌خوبی بشناسید.

باید بدانید پولی که از یک سرمایه‌گذار فرشته می‌گیرید، وام نیست بلکه مشارکت در سرمایه‌گذاری است. مشارکت در سرمایه‌گذاری به معنای خرید سهام مالکیت شرکت برای سرمایه‌گذار است. بنابراین، اگر شما از یک سرمایه‌گذار فرشته پولی را قبول کنید، در واقع بخشی از کنترل کسب‌وکارتان را به او واگذار می‌کنید.

یک سرمایه‌گذار فرشته حداقل ده درصد از سهام کسب‌وکار شما را طلب می‌کند. البته این مقدار، برای استارتاپ‌های پُرریسک‌، به ۵۰ درصد هم می‌رسد.

برای بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک، سخت است که بخشی از قدرت و اختیارات خود را به یک سرمایه‌گذار خارجی واگذار کنند، بنابراین قبل از اینکه سرمایه‌‌ای از آنها دریافت کنید، حتما درمورد محدودیت‌ها و شرایط آن آگاهی لازم را به‌دست بیاورید و خوب فکر کنید.

جنبه‌ مثبت این نوع سرمایه‌گذاری این است که چون سرمایه‌گذار فرشته چیزی تحت عنوان وام به شما عرضه نکرده است، پرداخت‌های منظم همراه با هر سود، وجود نخواهد داشت و لازم نیست نگران این پرداخت‌ها باشید. اما در نظر داشته باشید که آنها به‌عنوان صاحبان بخشی از کسب‌وکار شما، مقداری از سود حاصل را تصاحب می‌کنند.

با کمک این چند نکته می‌توانید در تعامل با سرمایه‌گذاران فرشته، به موفقیت دست پیدا کنید:

۱. اعتماد سرمایه‌گذار فرشته را جلب کنید

اگر سرمایه‌گذاران ببینند که شما یک تیم مدیریتی مجرب و کارآزموده دارید، نگرانی‌هایشان درمورد آینده‌ی شرکت و کنار آمدن شرکت با مشکلات اقتصادی، کاهش پیدا می‌کند و خیال‌شان درمورد سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار شما راحت‌تر می‌شود. حتی وجود یک مشاور باتجربه در کنار تیم مدیریت، بر اعتبار شما می‌افزاید.


۲. به‌دنبال مُد نباشید

پیش از شروع کار، از خودتان بپرسید: «می‌خواهم این کسب‌وکار را راه بیندازم چون واقعا به ایده‌ی آن علاقه‌ دارم یا به این دلیل این کار را شروع می‌کنم که در حال حاضر مُد است و همه همان کار را انجام می‌دهند؟» سرمایه‌گذاران فرشته، تفاوت این دو مورد را به‌خوبی می‌فهمند و به شرکت‌هایی که به‌دنبال «یک‌شبه پولدار شدن» هستند، زیاد توجه نمی‌کنند.


۳. بازار خود را بشناسید

اگر می‌خواهید حمایت همه‌جانبه‌ یک سرمایه‌گذار فرشته را داشته باشید، باید بازار را ارزیابی کنید، تحلیل‌های رقابتی داشته باشید و برنامه‌هایی برای فروش و بازاریابی در نظر بگیرید. شرکت‌های نوپا باید درباره‌ی بازاری که وارد آن شده‌اند، اطلاعات کافی و تخصصی داشته باشند و قوانین رقابت در این بازار را به‌خوبی یاد بگیرند.


۴. ارتباط خود را با سرمایه‌گذار حفظ کنید

یک سرمایه‌گذار فرشته ممکن است در حال حاضر و با توجه به شرایط فعلی، علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار شما نشان ندهد، به‌خصوص اگر شما سابقه‌‌ درخشانی در کارآفرینی نداشته باشید. برای اینکه بر این مشکل فائق بیایید، باید سعی کنید که سرمایه‌گذاران را در جریان موفقیت‌های بزرگ خود قرار بدهید مثلا درباره‌ی یک فروش عالی یا تجربیات مثبت و موفق دیگر با آنها صحبت کنید.

ابزار سوم: قرض گرفتن از دوستان و خانواده


قرض گرفتن از خانواده و دوستان برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید، در تئوری، ایده‌ای بسیار هولناک به نظر می‌رسد. اما این نکته را باید در نظر بگیرید که بانک‌ها و سایر مراکز ارائه‌دهنده‌ی وام و قرض، برای پرداخت پول، انواع و اقسام مدارک مثلا طرح کسب‌وکار یا بیانیه‌ی اقتصادی را از شما درخواست می‌کنند، درحالی‌که اعضای خانواده از روی محبت چنین کاری را برای‌تان انجام می‌دهند. البته این پولی که راحت به‌دست می‌آید، ممکن است اشکالاتی هم به‌دنبال داشته باشد. برای اینکه با مشکل خاصی مواجه نشوید، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

اگر می‌خواهید از خانواده و دوستان خود برای راه‌اندازی کسب‌وکار پول بگیرید، مطمئن شوید که این پول به‌عنوان قرض به شما داده می‌شود نه شراکت در سرمایه‌گذاری. هرقدر تعداد بیشتری از دوستان و اعضای خانواده‌ی خود را به‌عنوان سهامدار وارد کسب‌وکارتان کنید، در آینده با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوید.

از نظر قانونی، مجبور خواهید شد که همه‌ی تصمیمات بزرگ را با مشارکت آنها بگیرید. اگر نظر آنها را در این تصمیم‌گیری مورد توجه قرار ندهید، می‌توانند از شما شکایت کنند و این به معنای به‌هم خوردن روابط خانوادگی است.
   

وام‌های خصوصی مزایای فوق‌العاده‌ای نسبت به وام‌های سنتی دارند. در وام‌های خصوصی، نرخ سود عموما بسیار پایین‌تر از سودی است که بانک از شما طلب می‌کند. علاوه بر این، وام‌های خصوصی، نشانه‌ی حمایت مادی و معنوی از یک کسب‌وکار جدید هستند.
   

همیشه به یاد داشته باشید که همه چیز را بنویسید و روی کاغذ ثبت کنید. این کار باعث می‌شود که اطمینان و اعتمادِ هردو طرف معامله جلب شود. همه‌ی مشکلاتی را که ممکن است با آنها مواجه شوید، در نظر بگیرید و برای پیشگیری یا مواجهه با آنها، قوانینی بین خودتان تنظیم کنید.

ابزار چهارم: وام‌های بانکی

وام بانکی یکی از سنتی‌ترین و محافظه‌کارانه‌ترین روش‌ها برای تأمین سرمایه‌ی کسب‌وکارهای کوچک است. متأسفانه، یکی از سخت‌ترین کارها، گرفتن وام بانکی است. بانک‌ها علاقه‌ای به پرداخت وام به کسب‌وکارهای کوچک ندارند چون از کسب‌وکارهای بزرگ و وام‌های کلان، درآمد بیشتری خواهند داشت. اما با برخورد صحیح و ارائه‌ی طرح کسب‌وکار قابل قبول، ممکن است خوش‌شانس باشید و بتوانید وام بانکی بگیرید.


وام‌های تجاری معمول که بانک‌ها ارائه می‌کنند، غالبا شبیه به رهن است. برای این وام‌ها نرخ سود ثابت، پرداخت‌های ماهانه یا سه‌ماهه‌ی ثابت و تاریخ سررسید ثابت در نظر گرفته می‌شود. مدت زمان بازپرداخت وام‌ها به نوع وامی که می‌گیرید بستگی دارد؛ ممکن است وام کوتاه‌مدت (کمتر از سه سال)، یا بلندمدت (بیش از ۲۰ سال) باشد.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود وام بانکی، منبع تامین مالی مناسبی برای کسب‌وکارهای جدید نباشد، این است که بانک‌ها معمولا درخواست وثیقه یا سایر دارایی‌های موجود در شرکت را دارند که همین مسئله باعث مصادره‌ی اموال شرکت در برخی از شرایط خاص می‌شود. کسب‌وکارهای جدید معمولا دارایی زیاد و وثیقه‌های آن‌چنانی ندارند. به همین دلیل وام‌های بانکی برای پروژه‌های ساخت‌وساز، خرید تجهیزات و گسترش و توسعه‌ی کسب‌وکارهای کوچک بهتر است.

اما با همه‌ این حرف‌ها، تسلیم نشوید و برای دریافت وام بانکی تلاش کنید. اگر از قبل ارتباط محکمی با بانک‌های محلی دارید، ممکن است بتوانید آنها را متقاعد کنید که سرمایه‌ای برای شروع یک کار به شما اختصاص بدهند. فراموش نکنید که یک طرح کسب‌وکار (بیزینس پلن) منسجم و اهداف تجاری واقع‌گرایانه داشته باشید.

ابزار پنجم: مشتریان

در نگاه اول شاید این کار غیرمنطقی به نظر برسد. چطور مشتریان می‌توانند سرمایه‌ی لازم برای کسب‌وکار شما را فراهم کنند، درحالی‌که اصلا هیچ کسب‌وکار و هیچ مشتری‌ای وجود ندارد؟!

نکته‌ی کلیدی و رمز این کار این است که از طرح کسب‌وکار، قدرت و جذابیت خود استفاده کنید و حتی قبل از اینکه کسب‌وکارتان را رسما راه بیندازید، مردم را متقاعد کنید که مشتری شما شوند. برای اینکه این موضوع بهتر برای‌تان جا بیفتد، مثالی می‌زنیم. مثلا فرض کنید می‌خواهید شرکتی راه بیندازید که کامپیوترهای سفارشی مخصوص بازی‌های ویدئویی می‌سازد.

شما یک نمونه‌ اولیه از این کامپیوتر را آماده می‌کنید، آن را به یکی از همایش‌های مرتبط با بازی‌های ویدئویی می‌برید و در آنجا تعداد زیادی از خرده‌فروش‌های کامپیوتر، به شما سفارش ساخت هزار واحد کامپوتر می‌دهند.

شما هزینه‌ لازم برای ساخت این سفارش را ندارید، نتوانسته‌اید از بانک وام بگیرید و دوستان و خانواده هم به شما کمک مالی نکرده‌اند. در این شرایط می‌توانید با خرده‌فروش‌ها قراردادی امضا کنید که به محض دریافت سفارش، هزینه‌ی آن را پرداخت کنند. با ارائه‌ی این قرارداد به تأمین‌کنندگان، می‌توانید آنها را متقاعد کنید که به شما اعتبار تجاری (Trade Credit) بدهند تا زمانی که هزینه‌ی سفارش‌ها از سفارش‌دهنده دریافت شود.


ابزار ششم: تامین مالی شخصی

تامین مالی شخصی یکی از گزینه‌هایی است که هیچ وقت نباید آن را فراموش کنید یا نسبت به آن بی‌توجه باشید. در حال حاضر، تامین مالی از سرمایه‌های شخصی، یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین ابزارهای تامین مالی برای شروع استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و بهترین نقطه برای شروع است.

برای شروع این کار، نیاز دارید که درمورد دارایی‌های خود اطلاعات کامل و ایده‌ی روشنی داشته باشید. این دارایی‌ها شامل املاک و مستغلات، حساب‌های پس‌انداز، وسایل نقلیه، حساب‌های بازنشستگی و سایر منابع سرمایه‌گذاری است. همه‌ی این موارد، نقش مهمی در توانایی شما برای تامین مالی شخصی ایفا می‌کنند.

ابزار هفتم: کمک‌های مالی

کسب‌وکارهایی که بر پایه‌ی مسائل علمی و تحقیقاتی شکل می‌گیرند، این شانس را دارند که از کمک‌های مالی دولت استفاده کنند. اگر کسب‌وکار شما در جهت پیشرفت و توسعه‌ی علمی باشد، بسیاری از سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی برای سرمایه‌گذاری پیش‌قدم می‌شوند. البته در چنین مواردی معمولا باید توقعات سرمایه‌گذار در زمینه‌ تحقیق و توسعه، برآورده شود.

در چنین شرایطی اگر موفق عمل کنید، این فرصت برای شما فراهم می‌شود که ایده‌ی علمی و تحقیقاتی خود را تجاری‌سازی کنید.


ابزار هشتم: سرمایه گذاری جمعی

این روش جذب سرمایه، شاید تا پنج یا شش سال پیش، قابل اجرا نبود اما سرمایه‌گذاری جمعی امروزه به یکی از روش‌های رایج برای جذب سرمایه در بازار تبدیل شده است. البته برای بسیاری از کسب‌وکارها، جذب سرمایه‌گذار بسیار سخت است.

امروزه وب‌سایت‌هایی وجود دارند که این فرصت را برای شما فراهم می‌کنند. در این وب‌سایت‌ها می‌توانید یک کمپین راه بیندازید، یک هدف تامین مالی در نظر بگیرید و پاداش‌هایی برای سرمایه‌گذاران در نظر بگیرید. اما مزیت‌های این روش تامین مالی چیست؟

همه‌ پولی که از این طریق به‌دست می‌آورید متعلق به شماست. لازم نیست بخشی از سهام شرکت را به دیگران واگذار کنید یا کسی را در کسب‌وکار خود شریک کنید و حتی لازم نیست که پول را برگردانید.

سخن آخر

یکی از مشکلاتی که بیشتر کارآفرینان با آن روبه‌رو هستند این است که همه‌ی انتخاب‌ها و گزینه‌ها را در نظر نمی‌گیرند. آنها معمولا فقط بر یک روش تمرکز می‌کنند و همه‌ی زمان و انرژی خود را برای استفاده از همان یک روش به‌کار می‌گیرند و از سایر گزینه‌های موجود، غافل می‌مانند.

اگر همه‌ انتخاب‌های ممکن را در نظر بگیرید، می‌توانید شانس خود را برای به‌دست آوردن سرمایه‌ی شروع یک کسب‌وکار افزایش بدهید. البته این نکته را هم فراموش نکنید که علاوه بر روش‌های ذکر شده، ابزارهای تامین مالی دیگری هم وجود دارد.

 

منبع: money.howstuffworks business inc

ترجمه: چطور دات کام


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۶ تير ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 83,000 ریال -1000 1.19% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 82,000 ریال -1500 1.8% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 84,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 84,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 82,700 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 82,500 ریال نمودار و آرشیو
0075 82,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 71,000 ریال -1000 1.39% نمودار و آرشیو
Lf190 69,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 71,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 71,000 ریال -800 1.11% نمودار و آرشیو
2420h 67,800 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 66,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 71,000 ریال -700 0.98% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 70,500 ریال -500 0.7% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 90,300 ریال -500 0.55% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 96,000 ریال -1000 1.03% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 94,000 ریال 1000 1.06% نمودار و آرشیو
1540 81,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 78,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 91,000 ریال نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 83,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 101,000 ریال -1500 1.46% نمودار و آرشیو
ZR230 101,000 ریال -1500 1.46% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 104,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 108,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖