ارسال پاسخ

چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۳۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 411 Telegram

inpia.ir

انواع فیلم های پلیمری و اصطلاحات رایج در آن (قسمت دوم)

با توجه به دسته بندی متفاوت فیلم های پلیمری، در اینجا بر اساس اصطلاحات رایج در صنعت، روش تولید و کاربرد نهایی آنها، به شرح برخی از فیلم های پلیمری می پردازیم
انواع فیلم های پلیمری و اصطلاحات رایج در آن (قسمت دوم)

1.نایلون (Nylon): اصطلاح نایلون در صنعت روز دنیا و در بازار ایران معانی متفاوتی دارد. اصطلاح نایلون در صنعت روز دنیا به دسته ای از پلیمرها با ساختار پلی آمیدی گفته می شود.

 

نایلون اولین الیاف مصنوعی ساخته دسته انسان بوده و از مهم ترین و پرکاربردترین اعضای این خانواده در صنعت می توان نایلون ۶ و نایلون ۶.۶ را نام برد.

 

اصطلاح نایلون در بازار ایران به فیلم های دمشی بر پایۀ پلی اتیلن گفته می شود که از ترکیب پلی اتیلن گرید سبک فیلم و پلی اتیلن گرید سبک خطی تولید شده اند.

 

نرمی و چقرمگی از خواص مکانیکی مناسب در این پلیمرها است که موجب تقاضای زیادی از طرف بازار مصرفی کشور شده است. مهم ترین کاربرد نایلون ها در ساخت فیلم های جمع شونده (shrink) و بسته بندی، کیسه های تبلیغاتی و مواد پتروشیمی و نایلون های عریض است.

 

2.نایلکس (Naylks): در صورت نیاز به فیلم های پلی اتیلنی با ضخامت های پایین و کاربردهای ویژه، بهترین گزینه پلی اتیلن سنگین است. این فیلم های خشک، ضربه پذیر و نازک، فیلم نایلکس نامیده می شوند. نایلکس ها نسبت به نایلون ها، چقرمگی کمتر، شکنندگی بالاتر و شفافیت کمتری دارند و برخی خواص ویژۀ آن ها مانند نفوذپذیری کمتر (نسبت به دیگر پلی اتیلن ها)، توانایی تولید فیلم بسیار نازک، استحکام بالا، تعداد در کیلوگرم بیشتر و مواد افزودنی کمتر باعث تقاضای بالای آن در بازار مصرفی کشور شده است.

 

با افزودن مقداری پلی اتیلن سبک به پلیمر پایه، کشش پذیری و دوخت آن ها نیز بهبود می یابد. نایلکس ها در ساخت کیسه های فریزری و زباله، دستکش و سفره های یکبار مصرف و کیسه های حمل میوه و موادغذایی به کار می روند.

 

تفاوت نایلون و نایلکس) همان طور که در شکل 1 مشاهده می شود، تفاوت اصلی نایلون و نایلکس در  نرمی و خشک بودن آن ها و تفاوت ظاهری آن ها براقیت نایلون و مات بودن نایلکس است. در چاپ نایلون برای درخشان شدن آن استفاده از چاپ روغنی بهتر است اما در چاپ نایلکس به دلیل مات بودن آن، چاپ ارزان تر PVC استفاده می شود.

 

سومین تفاوت در ضخامت آن ها است. تولید نایلکس با ضخامت بسیار کم و فوق العاده نازک امکان پذیر است اما تولید نایلون نازک، فرآیند دشواری دارد. در نهایت تفاوت این دو در هنگام مچاله کردن بسیار ملموس است. آن نوع که صدای کمتری دارد نایلون و آن که صدای خش خش بیشتری می دهد نایلکس است.

 

3.سلفون (Cellophane): اصطلاح سلفون نیز در صنعت روز دنیا و در بازار ایران معانی متفاوتی دارد. فیلم های پلیمری به سه دستۀ پلیمرهای طبیعی، مصنوعی و سنتزی تقسیم می شوند. گروه اول شامل فیلم هایی است که از پروتئین، لاستیک طبیعی و سلولز ساخته می شوند و متداول ترین نوع این فیلم ها در دنیا سلفون نامیده می شود.

 

در اصطلاح بازار ایران، سلفون فیلم های شفاف و شیشه ای بر پایۀ پلی پروپیلن است (شکل 2) که پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سرد شده و به حالت آمورف می شود. کاربرد این فیلم ها در محدوده های بالایی دما، به دلیل دمای ذوب بالاتر این فیلم نسبت به نایلون و نایلکس بیش تر است.

 

فیلم های سلفون در بسته بندی شفاف موادغذایی و خشکبار و گل، روکش های میز منازل و رستوران و پوشش کتاب ها و جزوات کاربرد دارند.

 

 

4.جمع شونده (Shrink): عملکرد فیلم جمع شونده با اعمال حرارت است که جمع شده و دور وسیله ای که روی آن کشیده شده است را می گیرد.

 

این فیلم ها با توجه به جنسشان، کاربردهای گسترده ای دارند. نوع بر پایۀ پلی اولفین (PE و PP) برای مصارف تماس با مواد خوراکی و غیرخوراکی، گونۀ بر پایۀ PVC در بسته بندی لوازم الکترونیکی، بطری و ظرف های کوچک که حاوی مواد غیر خوراکی و پلی الفین کراس لینک شده نیز در درزگیری و پوشاندن محصولات و مواردی که استحکام و قدرت بیشتری مورد نیاز است، به کارمی روند.

5.کششی (Stretch): فیلم های پلی اتیلنی الاستیک و چند لایه، فیلم های کششی هستند که معمولا به روش ورقه ای (Cast) تولید می شوند. این فیلم ها بر پایۀ پلی اتیلن LLD هستند و در محافظت و بسته بندی محصولات به کار می روند. به دلیل ضخامت کم و دوام بالای این فیلم ها، استفاده از این فیلم ها برای پوشش محصولات، بیشترین بازده را دارد.

 

همچنین با توجه به کاربرد نهایی آن ها می توان از مستربچ های افزودنی ضد اشعه ماورای بنفش خورشید (برای افزایش مقاومت و ماندگاری در برابر نور خورشید) و ضد الکتریسیته ساکن (برای جلوگیری از جذب گرد و غبار) نیز بهره برد.

 

تفاوت فیلم های کششی( استرج) و جمع شونده) همان طور که در شکل 3 مشاهده می شود، فیلم جمع شونده با اعمال حرارت به طور کامل به اندازه و شکل محصول در می آید، محافظی ضد آب ایجاد می کند و همۀ قطعات را در کنار یکدیگر قرار می دهد. این فیلم ها اگر در حین جابجایی گرم شوند، باز هم جمع تر می شود.

 

فیلم کششی این خصوصیات را ندارد اما با کشیده شدن مناسب پوشش، می تواند حفاظت مناسبی اعمال کند. این پوشش مانع غیر قابل نفوذ با هوا ایجاد نمی کند اما همۀ قطعات را در کنار هم نگه  می دارد. فیلم های جمع شونده و کششی مزایای متفاوتی دارند و بنا به موقعیت، می توان از هریک از آن ها بهره برد.

 

 

6.پرکننده و درزگیر (Form Fill Seal): فیلم های پلی اتیلنی برای بسته بندی اتوماتیک، فیلم های FSS(فرم-پرکردن-بستن) هستند (شکل 4) که در تولید محصولات دانه ای و پودری به کار می روند و با بهره گیری از جاذبۀ زمین، کیسه ها را پر می کنند. این فیلم ها در صنایع غذایی، صنعت ساخت و ساز، کشاورزی، بسته بندی مواد دانه ای و کیسه هوایی با تحمل بالا به کار می روند.

 

 

7.فیلم غشائی (Geo-Membrane): فیلم غشائی یک لایۀ محافظ از جنس فیلم پلی اتیلن است که به عنوان مانعی برای کنترل مهاجرت مایع در یک پروژه، ساختار یا سیستم ساخت بشر مانند حفاظت از محیط زیست و آب به کار می رود (شکل 5).

 

این فیلم ها به طور گسترده ای برای حفظ آب در مخازن، جهت جلوگیری از نفوذ آب در مخزن بزرگ، پروژه های سد، سازه های بزرگراه، ساخت ساختمان های جدید، برنامه های کاربردی در حوزه های آبزی پروری، پرده های فاضلاب، کانال ها، استخرهای تزئینی، دریاچه های گلف، فاضلاب مخازن، میدان های ورزشی، تالاب های آب آشامیدنی و بین کف آپارتمان ها، ساختمان ها، خانه ها و دیگر پروژه های ساختمانی چند طبقه جهت جلوگیری از نفوذ آب از کف به طبقات دیگر به کار می روند.

 

 

8.  CPP(پلی پروپیلن تخت یا ریخته گری): به صورت دو لایه و چند لایه و دارای شفافیت، وضوح و مقاومت بالا است (شکل 6).

 

این لایه به عنوان لایۀ مقاوم در برابر گرما به صورت یک لایه بر روی فیلم های BOPP و پلی استر استفاده می شود و در بسته بندی مواد غذایی به کار می رود.

 

از دیگر خواص CPP می توان به قدرت بسیار بالای بازدارندگی و صفات عایقی آن اشاره کرد که در کنار وضوح و شفافیت بالا، از آن فیلمی ایده آل پدید آورده است. در بازار می توان CPP را با سطح اندود شده یا جلا داده شده، به صورت انعطاف پذیر یا خشک، با سطح مات یا شفاف، به صورت ساده یا رنگی و یا ترکیبی از این خواص، پیدا کرد.


فیلم های CPP برای بسته بندی لوازم خانگی کوچک، لوازم التحریر، بسته بندی کیف و کفش و انواع مواد غذایی به کار می روند. در صنعت بسته بندی نوشت افزار و انواع آلبوم عکس، از CPP برای صفحات پلاستیکی آلبوم ها و به عنوان محافظ صفحات و با بهره گیری از خاصیت ایزولاسیون این فیلم، از آن برای ایزوله کردن مواد دیگر در برابر گرما و رطوبت استفاده می شود.

 

 

9.بازدارنده (Barrier): فیلم های باز دارنده معمولا دو لایۀ داخلی و خارجی دارند که اولی معمولا یک لایه پلی اتیلن است، لایۀ دومی ضخامت معمولی دارد و در میان این دو لایه یک غشاء میکروسکوپی به عنوان بازدارنده قرار گرفته که تعیین کنندۀ میزان نشت ناپذیری فیلم است. از این نوع فیلم ها در تولید محافظ لباس ها، فرش و اثاثیۀ کودکان استفاده می شود.

 

برای البسه ای که نیاز به مقاومت در برابر مواد شیمیایی دارند و بسته بندی مواد غذایی هر جا که نیاز باشد از ورود اکسیژن، رطوبت و بوهای نامطبوع به بسته بندی جلوگیری شود، می توان از این مواد و فیلم ها استفاده نمود. در بسته بندی چیپس و گوشت نیز از نوع مقاوم در برابر اکسیژن استفاده می شود اما در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی از فیلم هایی استفاده می شود که از مقاومت مناسبی در برابر رطوبت برخوردار باشند.

 

10.جهت دهی کردن (Orientation): بیش تر فیلم های پلاستیکی جهت دهی شده هستند. این کشش می تواند یک محوره مانند OPP یا دو محوره مانند BOPP باشد. جهت دهی، به طور چشم گیری سفتی، استحکام کششی و بازده فیلم را افزایش و ازدیاد طول را کاهش می دهد (شکل 7).

 

OPP11. (اورینت شده): فیلم جهت دهی شده در یک سو، از ذوب و جهت دار کردن پلی پروپیلن تهیه می شود. عمدتا روی سطح نازک آن بطور معکوس چاپ انجام می گیرد و سپس بر روی آن یک لایه OPP دیگر لمینیت می شود. لایه OPP دوم ممکن است متالایزه شده باشد تا نفوذ ناپذیری گاز بهبود یابد و پس از آن یک لایه روکش دوخت پذیر حرارتی قرار می گیرد. مادۀ به دست آمده از این روش، در برابر بسیاری از مواد شیمیایی هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد و مقاومت بسیار بالایی دارد.

 

BOPP.12 (اورینت شدۀ دو جهته): این نوع فیلم برای بسته بندی های انعطاف پذیر و در ساخت برچسب کاربرد دارد. در این نوع فیلم ها، فیلم OPP را برای افزایش مقاومت آن در دو جهت می کشند؛ هم در جهت حرکت ماشین و هم در جهت مخالف حرکت ماشین. فیلم BOPP، بازدارندگی بالا در برابر رطوبت، شفافیت، یک نواختی خوب، چاپ پذیری فوق العاده و بهبود سختی، مقاومت و قابلیت کشش دارد.

 

ضخامت آن ها از 15 تا 50 میکرون و ضخامت نرمال مورد استفاده در صنایع مختلف از 15 تا 30 میکرون است. این فیلم به صورت یک یا چند لایه، متالایز شده، شفاف و مات قابل عرضه است.

مهم ترین ویژگی آنها، غیرسمی بودن و قابلیت بازیافت کامل آنها است. BOPPایده آل ترین فیلم ممکن برای بسته بندی های دو سرپیچ و لمینه کردن برای استفاده در ماشین های عمودی و افقی است. می توان گفت در استفاده از آن برای بسته بندی های انعطاف پذیر، نوارهای حساس به فشار، لیبل ها، نوشت افزار، متالایز کردن مواد مصرفی و دیگر انواع بسته بندی هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 

حتی بسیاری از فویل های آلومینیومی باید همراه با یک لایه از BOPP عرضه و تولید شوند تا برای استفاده در صنایع بسته بندی مناسب باشند.

 

 

یکی از راه های مناسب برای به دست آوردن خواص ویژه در فیلم ها، لمینه کردن آن ها با یکدیگر یا مواد دیگر است. لمینه کردن به دو روش سرد و گرم انجام می گیرد که هر کدام مزایایی دارند.


13.لمینۀ سرد (Cold Lamination): از فیلم های لمینۀ سرد در چسباندن لایه های مختلف فیلم به موادی که قرار است لمینه شوند، استفاده می شود. استفاده از این فیلم ها به ویژه در صورت وجود جزء حساس به گرما بسیار مفید فایده است. در حقیقت ایجاد لایه ای در یک سمت صفحه است. به صورتی که حداقل گرمای ممکن به محصول منتقل شود.

روش انجام کار نیز به این صورت است که مقداری مایع چسبی در آب حل شده و سپس تمامی سطح مورد نظر با آن پوشانده می شود و سپس با استفاده از فشار، این دو سطح به صورت کامل به یکدیگر پرس می شوند. جنس این گونه فیلم ها از ماده خاصی نیست و می توان آن را از پلی کربنات، پلی استر، وینیل یا هر مادۀ شیمیایی دیگر تهیه کرد.

 

این فیلم ها برای بسته بندی انواع شیرینی و شکلات، کیسه های شیر و یا دیگر مایعات لبنی، انواع کیف های خرید، کادو، بسته بندی لوازم آرایشی بهداشتی به کار می روند. به دلیل شفافیت و جلای بسیار زیاد، این فیلم ها از محبوبیت بالایی برخوردارند.

فیلم های لمینۀ سرد به صورت مات و با سطح غیر انعکاسی (نشان دادن شفاف تر عکس های چاپ شده بر روی سطح)، ساتن (شفافیت نرمال)، درخشان (دارای سطحی بسیار براق و درخشنده) و شیشه ای(شفاف تر نشان دادن عکس های چاپ شده و رنگ های مورد استفاده و بهتر نشان دادن جزئیات عکس) عرضه می شوند.

 

 

14.لمینۀ گرم (Thermal Lamination): در فیلم های لمینۀ گرم، از یک لایه رزین گرم بر روی سطح خارجی صفحات فولادی استفاده می شود، از این رو آن را گرم می کنند. سختی این فیلم ها، به ضخامت پلی استر مورد استفاده بسیار وابسته بوده و شفافیت فیلم نیز به کیفیت پلی استر وابسته است.

این لمینه ها معمولا دو لایه هستند و به کمک چسب ها به هم متصل می شوند. در این جا، معمولا صفحه را در میان دو لایۀ گرم قرار داده و آن را از میان ماشین چسب خشک عبور می دهند تا لایه ها به صورت ثابت باقی بمانند. چسب خشک نیز به روش گرمایی عمل می کند و پس از سرد شدن، سفت می شود.

فیلم های گرم در حالت های مختلف عرضه می شود و نوع آن ها، با توجه به جنس مورد نظر تعیین می شود. موارد استفاده از فیلم های لمینۀ گرم در صنایع فولاد و آلومینیوم سازی، اتومبیل سازی، لاستیک سازی و ساخت قطعات اتومبیل، ساختمان، پلاستیک، محافظت از تابلوهای تبلیغاتی نمایشگاه ها، بسته بندی، به عنوان صفحه محافظ برای انواع منوهای غذا، پوستر و روکش انواع کفپوش است.

14.گلخانه ای: تمامی پوشش هایی که برای گلخانه ها استفاده می شوند مانند فیلم های پلی اتیلن و فیلم های دیگر باید تمامی ویژگی های یک پوشش خوب برای گلخانه را داشته باشند ومقاومت خود را در برابر فاکتورهای محیطی و دیگر عوامل حفظ کرده و از محصولات کشت شده مراقبت به عمل بیاورند (شکل 9).

فیلم های گلخانه ای برای حفاظت از محصولات، باید دارای مقاومت کافی در برابر وزش باد، دمای زیر نقطۀ انجماد و تابش اشعۀ UV را داشته باشند. انتخاب یک فیلم مناسب روند ساده ای نیست و باید تمامی عوامل سنجیده شود تا محافظت از محصولات تضمین گردد.

مقاومت در برابر اشعه UV در زمستان و یا از طریق چند سال کار و خدمت آسیبی کلی به فیلم می رساند و به طور کلی فیلم ها را می توان به درجات مختلف تقسیم بندی کرد و نسبت به مکان جغرافیایی که در آن استفاده می شود برای دوره تقریبی از زمان باید به کار برده شوند. استفاده از فیلم های بدون تثبیت کنندۀ UV محصولات را در معرض خطر قرار می دهد.

فیلم گلخانه ای چند لایه ای تشکیل شده از کوپلیمرهای پلی اتیلنی، استحکام و انعطاف پذیری بیش تری نسبت به پلی اتیلن دارند و مزایای مهم آن ها عبارتند از:

مقاوم در برابر باد، بار برف و تگرگ
قدرت بیشتری در برابر چین خوردگی و مقاومت بهتر در برابر جدا شدن و یا تکه تکه شدن
ماندگاری بهترو انعطاف پذیری بیش تر در دماهای پایین تر

استفاده از فیلم های دو جدارۀ بالشی با ضخامت 180-220 میکرون برای گلخانه ها توصیه می شوند و در حالی که فیلم های 150 میکرون با ضخامت کمتر مناسب نیستند. این فیلم ها در باد های قوی وتحت بارهای برف دوام بیشتری دارند که این به خاطر ساختار خوب و محکم آن ها است.

در این ساختار، هوا در داخل آن ها مانند بالش عمل می کند و غشایی برای انتقال تنش از یک نقطه به نقاط بسیاری است. در تنظیمات این فیلم ها، کشش نه فقط در یک منطقه بلکه در کل فیلم امتداد می یابد و تنش فقط در یک لایه احساس نمی شود. این توانایی انتقال تنش به اطراف، توانایی فیلم های گلخانه ای دو جداره را بیشتر می کند و ساختاری قوی ایجاد می کند.

 

 منبع: آریا پلیمر


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲۶ آذر ۱۳۹۶جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 54,500 ریال 800 1.47% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 53,000 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 52,900 ریال -200 0.38% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 52,700 ریال -200 0.38% نمودار و آرشیو
5110 52,750 ریال -250 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 52,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 52,000 ریال 100 0.19% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 51,400 ریال -100 0.19% نمودار و آرشیو
0075 57,400 ریال -200 0.35% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 57,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
22B02 49,100 ریال 100 0.2% نمودار و آرشیو
52518 47,100 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 46,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 57,100 ریال نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 54,000 ریال نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 51,850 ریال -150 0.29% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 61,000 ریال نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 61,200 ریال 200 0.33% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf 60,800 ریال نمودار و آرشیو
PE80 ilam 60,300 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf 59,800 ریال 300 0.5% نمودار و آرشیو
Z30s Mar 55,100 ریال -400 0.72% نمودار و آرشیو
C30s 56,100 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 55,000 ریال نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 48,300 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 69,200 ریال -300 0.43% نمودار و آرشیو
1540 66,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1551 64,800 ریال نمودار و آرشیو
781 55,000 ریال -500 0.9% نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 56,000 ریال نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 59,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam 55,100 ریال -400 0.72% نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 55,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
552R Maroun 55,000 ریال -500 0.9% نمودار و آرشیو
510L Jam 56,800 ریال 500 0.88% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 56,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 98,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 77,300 ریال -200 0.26% نمودار و آرشیو
548R 56,600 ریال -500 0.88% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G 54,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 56,500 ریال -500 0.88% نمودار و آرشیو
MR230 58,300 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
ZR230 58,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 62,400 ریال -400 0.64% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 43,600 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 44,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 42,600 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 43,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arvand kaf 23,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand 22,500 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arvand kaf 21,500 ریال نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 51,000 ریال نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 95,000 ریال 150 0.16% نمودار و آرشیو
ABS150 102,000 ریال 1500 1.47% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak 62,900 ریال 100 0.16% نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن: 09332716775
➖➖