ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۴:۳۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 536 Telegram

در جلسه کمیسیون فنی انجمن ملی پلاستیک ایران مطرح شد؛

تدوین استراتژی، ایجاد یک کریدور فنی و چگونگی ارتقای جایگاه فنی در صنعت پلاستیک

چهل و ششمین جلسه کمیسیون فنی با حضور جناب دکتر غفاریان عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر و جناب دکتر فرهاد شریف نایب رییس اتاق های بازرگانی و صنعت آسیا-اقیانوسیه و اساتید دیگر از دانشگاه های امیر کبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی و با همکاری کارشناسان فنی شرکت های عضو روز چهارشنبه 4 بهمن 1396 در محل اتاق بازرگانی تهران به ریاست سعید زکایی برگزار شد.
تدوین استراتژی، ایجاد یک کریدور فنی و چگونگی ارتقای جایگاه فنی در صنعت پلاستیک

به گزارش اینپیا؛ این کمیسیون که چهارشنبه 4 بهمن ماه 96 برگزار شد تدوین استراتژی صنعت پلاستیک، ایجاد یک کریدور فنی در صنعت پلاستیک، چگونگی ارتقای جایگاه فنی صنعت پلاستیک و تشکیل اولین کارگروه تخصصی کمیسیون فنی در حوزه ژئوممبران را مورد بررسی قرار داد.

 

در ابتدای این جلسه زکایی رییس کمیسیون فنی انجمن ملی پلاستیک گفت: در گذشته ارتباطاتی بین اساتید دانشگاه و شرکت ها در موارد خاص انجام می گرفت و یک کار جدی و سیستماتیک در انجمن وجود نداشت که بتوان یک ارتباط سیستماتیک و تعامل جدی تری بین دانشگاه و صنعت ایجاد کرد.

 

وی با بیان اینکه این مجموعه از دل دانشگاه شکل گرفته و کمیسیون فنی می تواند یک فرصت مناسب برای بهبود این فضا و ارتباط بیشتر بین صنعت و دانشگاه را فراهم کند گفت: در این جلسه از اساتید خوب دانشگاه که ارتباط جدی با صنعت دارند نیز دعوت شده و امیدوارم به نتایج خوبی برسیم.

 

رییس کمیسیون فنی با انتقاد از جو رسانه‌ای که علیه صنعت پلاستیک است گفت: آنچه در رسانه‌ها در این خصوص گفته می شود علمی و درست نیست. متاسفانه کسی از مسئولان رسانه پاسخگوی حرف هایی که علیه صنعت پلاستیک می گویند نیست انجمن ملی پلاستیک باید بستری برای شفاف سازی ایجاد کرده تا با یک دروغ، کل صنعت پلاستیک زیر سوال نرود.

 

 

زکایی خاطر نشان ساخت: متاسفانه ما با ترندهای جهانی آشنا نیستیم و برای مطالعه مصرف جهانی وقت و انرژی نمی گذاریم و سرمایه گذاری هایی انجام می دهیم که نه تنها آن مجموعه و شرکت بلکه کل صنعت پلاستیک را تحت الشعاع قرار می دهد.

 

 

بررسی رقابت پذیری جهانی و ساختن ایمیج کلیدی ترین مسائل امروز صنعت است
ادامه این نشست فرهاد شریف گفت: به اعتقاد بنده کلیدی ترین مسأله ای که همه صنایع باید به آن توجه کنند بررسی رقابت پذیری جهانی این صنعت است به این معنا که ما وقتی خودمان را با صنعت جهانی مقایسه می کنیم نقاط ضعف و قدرت مان را می سنجیم و اگر بناست کمکی از دولت گرفته شود باید در مذاکرات تجاری با کشورها و تعرفه درخواستی آنها باشد و تارگت آن مشخص شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر ادامه داد: دو محور خیلی مهم را انجمن پیش روی خود دارد که باید تصویر خود را هم در جامعه هم در دولت بهبود داده و با توجه به اینکه دولت نقش مهمی دارد پس باید نقش خود را به درستی ایفا کند و انجمن ملی باید توقعات خود را از دولت پیگیری کند و توقعات روشنی نسبت به دولت داشته باشد و بر آنها پا فشاری کند.

 

وی افزود: ساختن ایمیج در کشور بسیار مساله کلیدی و مهمی است چرا که قدرت را از همان ایمیج و محبوبیت می توان به دست آورد و انجمن باید نشان دهد که حامی مشتری و مصرف کننده است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر افزود: به نظر بنده برای اینکه صادرات محصولات پلیمری کشور از عراق و اقغانستان ادامه پیدا کرده و تعمیق شود باید در بحث کیفیت تولید کار کنیم و محصولات را با کیفیت بالاتری ارائه دهیم و حتما باید ایمیج انجمن و محصولات پلاستیکی رشد و توسعه پیدا کند و ساختن ایمیج بسیار در این موضوع مهم است.

 

مسایل مورد نیاز برای اضافه کردن در اساسنامه مطرح شود
در ادامه خادمی، مدیرعامل شرکت آریانام، رشته سخن را به دست گرفت و ضمن تشکر از صبوری رییس سابق کمیسیون به خاطر زحماتی که کشیده بود به اساسنامه انجمن ملی پلاستیک اشاره کرد و گفت: ماموریت، چشم انداز، اهداف و ابزارهای استراتژیک دیده شده و بسیار خوب است اما باید دوباره اساسنامه را مورد بررسی قرار دهیم تا مشخص شود چه کمبودهای احتمالی دارد و آن را برطرف کنیم.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در ایران روی مسئله کیفیت کالا کم کار شده‌ است گفت: در مسأله صنایع خودرو و .. باید بیشتر تحقیق و بررسی شود تا شرایط رقابت پذیری شکل بگیرد.

 

خادمی افزود: ما باید دقت کنیم همچنان که کیفیت مهم است نرخ و قیمت هم مهم است. البته تاکید می‌کنم متاسفانه ما در این خصوص استراتژی مشخصی نداریم و هر بار تعریف های متفاوتی را ارائه می دهیم. صنایع کامپاند هیچ استراتژی‌ای ندارد البته نداشتن استراتژی فقط در صنعت کامپاند نیست.

 

 

وی با تاکید بر اینکه مشکلات باید به انجمن ملی پلاستیک منعکس شود گفت: بنده 10 سال در سازمان دولتی دنبال رفع گره های موجود بوده ام و از بخش دولتی هم با بخش های دانشگاهی ارتباط داشتیم هم با صنعت و هم اکنون با کمیسیون های مختلف در ارتباط هستیم، ما باید ارزیابی کنیم که کجا می توانیم تاثیر گذار باشیم تا انرژیمان بیهوده هدر نرود و آب در هاون نکوبیم.

 

تولید محتوا، پاسخگویی های فنی، جریان سازی در مسیر روندهای بین المللی، استاندارد سازی 4 محوراصلی فعالیت گمیسیونهای فنی تشکل هاست

 

در ادامه این نشست میربلوک، مدیرعامل موسسه اندیشه برتر میران گفت: اگر بخواهیم در این 2 سال اثر بخش باشیم در 4 زمینه باید فعالیت کنیم: اول بحث تولید محتواست که از آن مواردی است که برنامه آن باید مشخص باشد و در عرض 4 ماه دفترچه ها و پکیج های آن آماده شود و به اولویت های آن چه در صنعت چه در حوزه توسعه و چه در حوزه مسائل روز بپردازیم.

 

وی افزود: بحث دوم پاسخگویی است که بخشی از آن مربوط به بحث تعرفه هاست و در این خصوص کمیسیون فنی باید در برابر هر دو طیف مخالف و موافق پاسخگو باشد.

 

 

میربلوک ادامه داد: بحث سوم بحث جریان سازی است؛ که وقتی روندهای جهانی بررسی می شود باید یک جریان سازی بر اساس روندهای جهانی، استخراج و در حوزه های صادرات و ارتقای کیفیت و ارتقای سرانه مصرف و ... انجام گیرد.

 

وی در خصوص چگونگی ارتقاء جایگاه فنی صنعت پلاستیک ادامه داد: فعالیت چهارم کمیسیون فنی استانداردسازی کالاهای تولیدی است که متاسفانه دچار سکوت و مصلحت اندیشی شد. اگر این 6 سال سکوت نمی کردیم قطعا وضعیت ما در حوزه صادرات هم بسیار بهتر بود. ایشان استاندارد سازی را یکی از محورهای اصلی فعالیت کمیسیون فنی برشمرد.

 

میربلوک همچنین از نام انجمن ملی پلاستیک انتقاد کرد و گفت : 4 سال است که می گوییم اسم این انجمن اشتباه است و انتظار داریم که به هرحال اسم این انجمن یا انجمن صنایع پلاستیک ایران و یا انجمن پلیمر ایران بشود.

 

 

به محض افزایش 15 درصدی ارز؛ مواد ما 40 درصد افزایش پیدا می کنند
علیرضا صحاف امین، مدیر کمیته استاندارد انجمن لوله و اتصالات پلی اتیلن در ادامه این نشست گفت: تغییر وضع موجود، دست ما نیست و باید این مسئله را قبول کنیم مجوزها و پروانه هایی که وزارت صنایع صادر می کند دست ما نیست و باید بپذیریم. منتها می شود قاعده بازی و ورود شرکتها را جوری گذاشت که سرمایه گذارهای جدید با اطلاع از شرایط کیفی و با یک حداقل سرمایه گذاری در بخش آزمایشگاهی و تحقیق و توسعه وارد چرخه تولید شوند .و این یعنی استاندارد سازی و تعیین شاخص های کیفی در هر دسته محصول که می بایست انجمن های صنفی در این حوزه کوشا باشند.

 

در خیلی از انجمن های ما کارهای کیفی هم شده است و محصولات به روزی با کیفیت های اروپایی تولید می شود. در انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن هم کارهای زیادی انجام داده ایم. استانداردهای این صنعت به روز و مطابق با درخواست روز دنیا هست و واحدهای تولیدی هم رتبه بندی شده اند و همه قائل به یک خط کش برای رتبه بندی شده اند. این کار را با همکاری وزارت کشاورزی انجام شده و وزارت نیرو و شرکت های آب و فاضلاب هم درخواست همین کار را کرده اند.

 

وی با اشاره به اینکه درست است صنعت پلاستیک باید بالنده شود و رقابت پذیر باشد و توان صادرات داشته باشیم اما این کار ابزار می خواهد، گفت: امروز شاهدیم به محض افزایش 15 درصدی ارز، مواد اولیه ما 40 درصد افزایش قیمت پیدا می کنند و صنعت را دچار چالش می کند. با این وضع صحبت از رقابت پذیری بسیار مشکل هست.

 

 

مصداق های دیگر این موضوع امکان دسترسی صنایع پایین دستی کشورهایی مانند چین یا ترکیه به مواد اولیه ایران با قیمت مناسب به علت برخوردار نبودن مواد داخلی از گواهینامه های بین المللی و همچنین علاقه پتروشیمی ها به صادرات بعلت دسترسی به فروش با ارزهای خارجی و رهایی از تنش قیمتی داخلی ارز است و عملا شعارهای دولت جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی نقش بر آب می شود.

 

در حوزه داخلی نیز توزیع مواد اولیه بصورت عادلانه و به نفع تولید کنندگان صنایع پلاستیک نیست و عملا در بسیاری از ماه‌ها شاهد رقابتی شدن خرید مواد گاهی تا 30 درصد برای مواد اولیه می باشیم که ناشی از عدم پیش بینی صحیح نیاز بازار و عدم توزیع متوازن می باشد که تمامی این موارد نقض شاخص رقابت پذیری محصولات پایین دستی می باشد.

 

علیرضا صحاف امین در راستای ایجاد یک بانک اطلاعاتی قوی و تدوین استراتژی صنعت افزود: این صنعت از پایه، یک الگو می خواهد که اطلاعات جامعی از صنایع بالا دستی و پایین دستی در دنیا جمع آوری کنیم که نُرم حاشیه سود در صنایع بالادستی پتروشیمی و نُرم حاشیه سود در صنایع پایین دستی چقدر باید باشد که این صنایع سرپا بمانند، رشد و سرمایه گذاری جدید کنند و خود را به روز نگه دارند.

 

ما تا چیدمان درست در صنعت نداشته باشیم هیچ چیزی در جای خودش نخواهد بود، صنعت ما وقتی موفق است که هرکسی در جای خودش با سود مناسب کار کند و همه زنجیره ارزش صنعت تولید مناسب ، بروز و استاندارد داشته باشد ولی هنوز در مسایل پایه ای متاسفانه مشکل داریم.

 

 

مدیر کمیته استاندارد انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن خاطر نشان کرد: در انجمن لوله و اتصالات پلی اتیلن، استاندارد ما مطابق روز اروپا است حتی دستورالعمل های فنی برای مسائل حوزه اجرا، حمل و نقل، بارگیری و تست محصولات در سایت اجرایی درست کردیم و ارائه دادیم تا کل مسائل فنی لوله های پلی اتیلنی از مواد اولیه تا اجرا و بهره برداری پوشش داده شود، اما تا زمانی که مسائل ثبات قیمتی و آرامش تامین مواد برای تولید کننده درست نشود مشکلی حل نخواهد شد و نمی توانیم انتظار رقابت پذیری داشته باشیم و تا رقابت پذیری نباشد نمی توانیم صادرات داشته باشیم و بنابراین باید مسائل مان را اولویت بندی کنیم.

 

حوزه فنی هر انجمن می تواند مسائل و استانداردهایش را خودش تدوین کند و تلاش برای کیفی سازی محصولات تولیدی حود انجام دهد اما تا زمانی که چیدمان درست نباشد تقسیم بندی درستی انجام نگیرد هر کسی در حوزه دیگری ورود می کند و مرزها آنقدر کمرنگ است که انتظار رقابت پذیری از صنایع پایین دستی ممکن نخواهد بود.

 

وقتی یک نظریه از این انجمن مطرح می شود همه باید تبعیت کنند
غفاریان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر صحبت کرد و گفت: بنده معتقد هستم هر نوع حرکتی که در سطح کشور لازم است را باید انجام داد تا انجمن (ملی) به عنوان انجمن فراگیر قدرت پیدا کند و همه ابزارها را هم در اختیار داشته باشد. در این صورت قدرت انجمن هم در سطح کشور عملیاتی می‌شود و قطعا نفع آن به همه خواهد رسید و انشاالله در 2 سال آینده عزیزانی که جزو اعضای اصلی هستند همه گوش شنوا داشته و ملزم به گوش دادن باشند چه بسا خیلی اوقات حرف های خوبی زده می شود اما کسی به آن بهایی نمی دهد.

 

وی افزود: بنده خواهش می کنم که شرایطی مهیا شود تا همه اعضا از شرح وظایف موجود این انجمن مطلع و وظایف جدید هم قطعا به این انجمن اضافه شود.

 

واقعیت این است که حوزه پلیمر که به جرأت می توان گفت اصلی ترین حوزه درآمد زایی برای کشور است را انجمن ملی پلاستیک نمایندگی می کند همه باید به انجمن گوش فرا دهند و همه باید تبعیت کرده در این صورت به زودی با راهکارهای مفید روز به روز در جهت قدرتمند کردن انجمن ملی گام برداشته می شود و برای کشور هم درآمد زایی مناسب داشته باشد.

 

90 درصد انرژی خود را برای تغییر وضع موجود بگذاریم
در ادامه بولهوی، از دانشگاه امیرکبیر گفت: به اعتقاد من باید تغییر وضع موجود را جدی بگیریم. در شرایط کنونی ما دچار یک سونامی بزرگ شده ایم و متاسفانه هر روز یک تلاطم جدید اعم از تلاطم در بازار ارز، بی پولی صنعتگران، دویدن صنعتگران برای پرداخت قبض و مالیات و ... وجود دارد و همه اینها صنعت پلاستیک را فلج کرده است.

 

ما باید 90 درصد توان خود را برای این تغییر وضع بگذاریم باید بجنگیم و وضع موجود را تغییر دهیم. در صنعت کامپاندینگ چیزی کمتر از دنیا نداریم که بخواهیم کسانی دیگر به رخ مان کشیده شوند اما درگیری زیادی در زمینه کاغذبازی ها داریم و در این جنجال و سونامی خودمان هم به هم صدمه زده و از کیفیت مان هم می کاهیم و ما را درگیر یک رقابت ناسالم می کند.

 

 

وی افزود: برای صنعت کامپاندینگ، ظرفیت بالایی وجود دارد که باید شناسایی شود و باید تهدیدها و فرصتها را بشناسیم.
وی خاطرنشان کرد: باید پتروشیمی ما به سمت استاندارد سازی برود و در این صورت در جهت تدوین استراتژی به نتیجه خواهیم رسید و در غیر اینصورت نتیجه خوبی به دست نخواهد آمد.

 

تدوین استراتژی کلیدی ترین بخش کمیسیون ما خواهد بود
در پایان این نشست زکایی، رییس کمیسیون فنی در جمع بندی مطالب خاطر نشان کرد: ما 3 بحث مهم و کلیدی داریم که شامل، تدوین استراتژی که در واقع آشنایی به وضع موجود و حرکت به سمت وضع بهتر است و لازمه اش این است که در ابتدا بدانیم کجا هستیم و در ادامه به کجا خواهیم رسید؛ این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد اگر چه کار سخت و سنگینی است و در بخش دیگر ایجاد یک کریدور فنی صنعت پلاستیک است که باید یک بانک اطلاعاتی قوی داشته باشیم و در حوزه صنایع بدانیم که هر کس چه کاری انجام می دهد و بتوانیم پاسخگوی استعلاماتی که از صنایع گرفته می شود را باشیم و بخش آخر هم کمک به جایگاه فنی صنعت پلاستیک است که در دل آن می تواند برند کل صنعت پلاستیک ما را ارتقا دهد.

 

 

اعضای حاضر دراین جلسه عبارتند از: مهندس سعید زکایی؛ رییس کمیسیون- مهندس ارجمند حسابی؛ کران ابر بسپار، مهندس صبرآموز؛ مترا، مهندس خادمی؛ آریا نام، مهندس میربلوک؛ اندیشه برتر میران، مهندس علی مکیپور؛ نورایستا پلاستیک، مهندس حاجی علیان؛ فرنام بسپار، مهندس لشگری؛ کوشا پلاست نیکان، مهندس سماوات؛ طب پلاستیک نوین، مهندس حقدوست؛ انجمن پی وی سی، مهندس صحاف امین؛ انجمن پلی اتیلن، جلالی پور؛ انجمن یو پی وی سی؛ مهندس عباسی؛ جامعه قالبسازان ایران، مهندس اشکبوسی؛ انجمن ژئوستتیک ایران، دکتر شروین احمدی؛ انجمن علوم و مهندس پلیمر، مهندس بختیاری؛ انجمن همگن پلاستیک، مهندس منزوی؛ انجمن مهندسی شیمی ایران، مهندس رادفر؛ انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، دکتر شجاعی، دانشگاه شریف؛ دکتر احسانی، پژوهشگاه پلیمر، دکتر غفاریان؛ دانشگاه امیر کبیر، دکتر فرهاد شریف؛ دانشگاه امیر کبیر، علی نوروزخانی، نماینده شرکت GIT، رهبر، نماینده انجمن لوازم خانگی، پرستو مرادیان، نماینده تدبیر نیکان، حامد پوراکابریان، انجمن ژئوسنتیک ایران، دکتر شریف؛ دانشگاه تربیت مدرس، دکتر مقبلی؛ دانشگاه علم و صنعت، مهندس بولهری و مریم دامغانی؛ دبیر کمیسیون فنی.

 

گزارش: میلاد جانه


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 119,000 ریال 5200 4.37% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 116,500 ریال 1500 1.29% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 116,000 ریال 2000 1.72% نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 117,500 ریال 4000 3.4% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 116,500 ریال 4000 3.43% نمودار و آرشیو
5110 120,000 ریال 4500 3.75% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 114,500 ریال 2000 1.75% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 114,500 ریال 2000 1.75% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 114,000 ریال نمودار و آرشیو
0075 117,500 ریال 6500 5.53% نمودار و آرشیو
020 114,000 ریال 3000 2.63% نمودار و آرشیو
Lf190 111,000 ریال 2000 1.8% نمودار و آرشیو
22B02 113,000 ریال 2500 2.21% نمودار و آرشیو
52518 109,500 ریال 7000 6.39% نمودار و آرشیو
Hi500 106,000 ریال 5000 4.72% نمودار و آرشیو
2420h 114,000 ریال نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 103,500 ریال 2000 1.93% نمودار و آرشیو
1102XK 158,000 ریال 10000 6.33% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 120,500 ریال 2500 2.07% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 119,000 ریال نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G 163,000 ریال 12000 7.36% نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 167,000 ریال 15000 8.98% نمودار و آرشیو
C30G 156,500 ریال 6500 4.15% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 165,000 ریال 13000 7.88% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 103,000 ریال 1500 1.46% نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 137,000 ریال 3000 2.19% نمودار و آرشیو
1540 119,500 ریال 3000 2.51% نمودار و آرشیو
1551 119,000 ریال 3500 2.94% نمودار و آرشیو
781 pet 184,000 ریال نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet 192,000 ریال نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun 164,000 ریال 12000 7.32% نمودار و آرشیو
510L Jam 163,000 ریال 11500 7.06% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 165,000 ریال 13000 7.88% نمودار و آرشیو
548R 190,000 ریال 3000 1.58% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 162,500 ریال 4500 2.77% نمودار و آرشیو
MR230 162,000 ریال 5000 3.09% نمودار و آرشیو
ZR230 161,000 ریال 4000 2.48% نمودار و آرشیو
ZR 340 195,000 ریال 5000 2.56% نمودار و آرشیو
332C 158,000 ریال 7000 4.43% نمودار و آرشیو
332L 164,000 ریال 8000 4.88% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 86,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 86,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 87,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 84,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 84,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 85,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 177,000 ریال 4000 2.26% نمودار و آرشیو
ABS150 175,000 ریال 3000 1.71% نمودار و آرشیو
ABS 10415 198,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10720 198,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 158,000 ریال نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖