ارسال پاسخ

اتصالات وحید

جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۴۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 500 Telegram

«دنیای اقتصاد» آثار تغییر رویه ثبت سفارش از چهار کشور را بررسی می‌کند

رمزخوانی بخشنامه ارزی

صادر‌کنندگان مواد پتروشیمی به این چهار کشور بخش زیادی از منابع خود را در آنجا نگه داشته و به خریدارانی که بدون ثبت سفارش، کالا وارد می‌کنند می‌فروشند؛ مشکل اصلی این است بانک مرکزی میزان ارز مورد تقاضا را در سیستم نداشته و...
رمزخوانی بخشنامه ارزی

سه شنبه 10 بهمن بود که دولت بخشنامه ای را صادر و ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از چین، هند، کره و ترکیه را ممنوع اعلام کرد.

این بخشنامه در حالی از سوی دولت ابلاغ شد که طی ماه های اخیر، بازار ارز، متأثر از متغیرهای فراوانی مانند کاهش تزریق ارز توسط بانک مرکزی به بازار، مشکلات بانکی برای تأمین ارز مورد نیاز بازار، رشد اقتصادی سال 95 و نیاز صنعت به ارز بیشتر و ... رشد شتابانی به خود گرفت.

برخی افراد این افزایش را ناشی از تلاش دولت برای کسری بودجه دانستند و دولتمردان این دلیل را رد کردند. عده ای گفتند مانند همه دولت ها که در دور دوم، چندان بی علاقه به بالا رفتن قیمت دلار نیستند، افسار کنترل قیمت دلار کمی شل شده که باز، رییس کل بانک مرکزی مردم را از ورود به بازار خرید و فروش ارز منع می کرد و گفت قیمت بالا رفته به پایین خواهد آمد.

اما گوش مردم بدهکار این وعده ها نبود و واقعیت این بود که هر هفته دلار افزایش قیمت پیدا می کرد. حالا که سود بهره سپرده ها کاهش یافته بود، این بازار برای سفته بازی و میل به کسب نفع سود بیشتر از یک سو و رفع نگرانی برای کم شدن ارزش دارایی ها از سوی دیگر، افراد زیادی را به خرید ارز، ترغیب می کرد.

روحانی که به گفتگوی تلویزیونی آمد و بسیار گذرا گفت که قیمت دلار بالا نخواهد رفت و دولت همه چیز را در کنترل دارد، رشد صعودی دلار کمی کنترل شد اما در پایان هفته گذشته باز هم دلار به قیمت 4 هزار و 600 تومان رسید تا همچنان برای سفته بازی، جذاب بماند.

اما در این میان، بخشنامه دولت از راه رسید، بخشنامه ای که دنیای اقتصاد به رمزگشایی آن پرداخت و با اشاره به رونوشتی از آن که به وزارت اطلاعات هم زده شده بود یادآوری کرد ماجرا جدی است.

اما قبل از ورود به موضوع بخشنامه، صنعت پلاستیک کشور، این روزها با پدیده عجیبی مواجه است! از یک سو سال اقتصاد مقاومتی و تأکید دولت بر اشتغال بیشتر و از سوی دیگر هموار کردن همه راه ها برای پتروشیمی ها جهت صادرات بیشتر مواد اولیه پتروشیمی آن هم با نرخی پایین تر از بازار داخل!

فشار بالا رفتن قیمت دلار و افزایش هفته به هفته قیمت مواد اولیه، همان نفس نیمه جان صنعت را نیز گرفته و بسیاری از واحدها، خاموشی ماشین آلات و مرخص کردن کارگران را به ضرر بیشتر ترحیج داده اند و دور نیست روزهایی که واحدهای بیشتری نیز به همین مرگ تدریجی، مبتلا شوند.

پتروشیمی ها ارز ناشی از فروش محصولات پتروشیمی در کشورهای چین، ترکیه، کره جنوبی و هند را همانجا نگه می دارند و آن را خریدارانی که بدون ثبت سفارش، کالا وارد می کنند می فروشند.

در تحلیل دنیای اقتصاد آمده است: «آنچه برخی از فعالان اقتصادی در خصوص دلیل ابلاغ این بخشنامه عنوان می‌کنند حاکی از آن است که به نظر می‌رسد، صادر‌کنندگان مواد پتروشیمی به این چهار کشور بخش زیادی از منابع خود را در آنجا نگه داشته و به خریدارانی که بدون ثبت سفارش، کالا وارد می‌کنند می‌فروشند.

مشکل اصلی این است بانک مرکزی میزان ارز مورد تقاضا را در سیستم نداشته و بخش زیادی از مصارف ارزی تا زمان ورود کالا به کشور (اظهار در گمرک) برای دولت مشخص نیست؛ البته تمام نقل و انتقال ارزی در سیستم سنا بانک مرکزی ثبت می‌شود؛ اما چون بازار متشکل وجود ندارد، دولت میزان معاملات ارز را تا زمان ورود کالا نمی‌داند، به همین جهت می‌خواهد کلیه مصارف ارزی را (حداقل در مرحله ثبت سفارش) تا قبل از ورود کالا در اختیار داشته باشد و بتواند منابع و مصارف ارز را در ماه‌های مختلف مدیریت کند.»

 

به گزارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، بخشنامه جدید ارزی مبنی‌بر تغییر رویه ثبت‌سفارش از چهار شریک تجاری ایران رمزخوانی شد. براساس این بخشنامه انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشورهای چین، هند، کره و ترکیه ممنوع اعلام شده است. به‌عبارت دیگر، کلیه واردکنندگان موظفند کالاهای وارداتی از کشورهای مذکور را صرفا از طریق سیستم بانکی (گشایش اعتبار اسنادی، برات اسنادی و حواله) وارد کنند. اولین اثر این تغییر رویه را می‌توان در شفافیت و ردیابی منشا ارز دانست.

از سوی دیگر، بخش اعظمی از فشار تقاضای ارزی به‌منظور واردات از این چهار کشور که سهم ارزشی بیش از ۴۳ درصدی از کل واردات را دارد، از بازار ارز خارج شده و از طریق سیستم بانکی مدیریت خواهد شد. فرصت سیاست‌گذار پولی برای تقسیط هدفمند منابع به تجارت به جای تلاش برای کنترل نوسانات بازار ارز ناشی از افزایش تقاضا، از دیگر آثار این بخشنامه است. تحلیلگران معتقدند بخشنامه دولت در تراز تجاری نیز موثر خواهد بود و این امکان را فراهم می‌کند تا بر اساس منابع موجود در این کشورها، برنامه‌ریزی برای واردات صورت گیرد. اما این نکته را باید مدنظر داشت که به‌منظور روان‌سازی تجارت، تخصیص ارز در زمان مناسب و تسهیل روابط کارگزاری باید مورد توجه سیاست‌گذاران باشد.

انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشور‌های چین، هند، کره و ترکیه ممنوع شد. در این بخشنامه‌ که از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شده، خطاب به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت اطلاعات آمده است: «از تاریخ ابلاغ این بخشنامه (۱۰بهمن) انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشورهای چین، هند، کره و ترکیه ممنوع است.

کلیه واردکنندگان موظفند کالاهای وارداتی از کشورهای مذکور را صرفا‌ از طریق سیستم بانکی (گشایش اعتبار اسنادی، برات اسنادی یا حواله) با رعایت مقررات مربوط وارد کنند.» «دنیای اقتصاد» در این گزارش به تحلیلی دوجانبه درخصوص این بخشنامه پرداخته است. در این تحلیل ضمن اشاره به روی مثبت بخشنامه مذکور، به برخی ملاحظات نیز اشاره شده است که چنانچه مورد توجه واقع نشود، عواقبی را به دنبال خواهد داشت. ایجاد شفافیت، کاهش تقاضای ارز در بازار، بهبود تراز تجاری با ۴ کشور نام برده و صرف منابع بانک مرکزی برای تقسیط هدفمند به تجارت از جمله مواردی است که تحت لوای اجرای این بخشنامه میسر خواهد شد و موجب ساماندهی منابع ارزی کشور می‌شود.

آنچه برخی از فعالان اقتصادی درخصوص دلیل ابلاغ این بخشنامه عنوان می‌کنند حاکی از آن است که به نظر می‌رسد، صادر‌کنندگان مواد پتروشیمی به این چهار کشور بخش زیادی از منابع خود را در آنجا نگه داشته و به خریدارانی که بدون ثبت سفارش، کالا وارد می‌کنند می‌فروشند؛ مشکل اصلی این است بانک مرکزی میزان ارز مورد تقاضا را در سیستم نداشته و بخش زیادی از مصارف ارزی تا زمان ورود کالا به کشور (اظهار در گمرک) برای دولت مشخص نیست؛ البته تمام نقل و انتقال ارزی در سیستم سنا بانک مرکزی ثبت می‌شود؛ اما چون بازار متشکل وجود ندارد، دولت میزان معاملات ارز را تا زمان ورود کالا نمی‌داند، به همین جهت می‌خواهد کلیه مصارف ارزی را (حداقل در مرحله ثبت سفارش) تا قبل از ورود کالا در اختیار داشته باشد و بتواند منابع و مصارف ارز را در ماه‌های مختلف مدیریت کند.

روی مثبت بخشنامه


تامین ارز تجار به دو شیوه صورت می‌پذیرد؛ برخی از آنها از طریق سیستم بانکی و برخی دیگر از طریق بازار، ارز مورد نیاز خود را تامین می‌کنند. بخشنامه مذکور را از چند بعد می‌توان مثبت ارزیابی کرد. پس از تحریم‌ها بخشی از نقل و انتقالات که از طریق صرافی انجام می‌شد، با برقراری روابط کارگزاری به سیستم بانکی منتقل شد.

بنابراین با اجرای این بخشنامه منشأ ارز قابل ردیابی خواهد بود و به نوعی موجب ایجاد شفافیت خواهد شد. یکی دیگر از تاثیرات مثبت این بخشنامه نیز به کاهش تقاضای ارز در بازار برمی‌گردد. مطابق آمارهای رسمی در ۹ ماه منتهی به آذر ماه امسال، سهم ارزشی کشورهای چین، ترکیه، کره جنوبی و هند از کل واردات بیش از ۴۳درصد است. در این مدت از چین سه میلیون و ۵۸۱هزار تن کالا به ارزش ۹میلیارد و ۴۵۲میلیون دلار کالا وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی ۲۵درصد و به لحاظ وزنی ۸درصد افزایش داشته است.

میزان واردات از ترکیه در ۹ ماه منتهی به آذر امسال نیز یک میلیون و ۵۸۹هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۵۷۶میلیون دلار ثبت شده است. میزان واردات از ترکیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی ۲۷درصد و به لحاظ وزنی نیز ۲۸درصد رشد داشته است. بررسی آمارها همچنین نشان می‌دهد میزان واردات ایران از جمهوری کره در مدت زمان مورد بررسی یک میلیون و ۱۰۴ هزارتن به ارزش دو میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار بوده است.

این میزان واردات به لحاظ ارزشی ۲ درصد رشد داشته و به لحاظ وزنی نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نکرده است. واردات یک میلیون و ۳۲۸هزار تنی کالا به ارزش یک میلیارد و ۶۵۵ میلیون دلار نیز از هند به ثبت رسیده است که نسبت به سال گذشته به لحاظ ارزشی ۱۲درصد و به لحاظ وزنی ۸ درصد رشد داشته است.

این آمار نشان می‌دهد تقاضای ارزی برای واردات از این کشورها زیاد بوده است. از سوی دیگر ما منابع ارزی زیادی را به واسطه صادرات به این چهار کشور هم در قالب ارزهای رایج و هم در قالب یورو داریم که این منابع می‌تواند در خدمت تجارت خارجی ایران قرار بگیرد. سهم ارزشی صادرات ایران به این چهار کشور در ۹ ماه منتهی به آذر امسال بیش از ۴۱درصد است.

ایران در این مدت ۶میلیارد و ۵۲۷میلیون دلار کالا به چین، سه میلیارد و ۱۱ میلیون دلار کالا به جمهوری کره، یک میلیارد و ۹۶۹میلیون دلار کالا به هند و یک میلیارد و ۵۴۴میلیون دلار کالا به ترکیه صادر کرده است. بر اساس آنچه گفته شد، چنانچه واردکنندگان بخواهند از طریق بازار و صرافی‌ها ارز مورد نیاز را تهیه کنند، مراجعه این حجم تقاضا به بازار منجر به فشار تقاضا می‌شود؛ اما سوق دادن این حجم تقاضا به سیستم بانکی، فشار را از بین می‌برد. از سوی دیگر این کاهش تقاضا در بازار، نرخ ارز را تعدیل می‌کند.

علاوه بر این دو مورد، با اجرای این بخشنامه، منابع بانک مرکزی به جای آنکه صرف کاهش قیمت و کنترل نوسان در بازار ارز شود، صرف تقسیط هدفمند به تجارت می‌شود. در واقع این بخشنامه جلوی سفته‌بازی را خواهد گرفت و بانک مرکزی می‌تواند با میزان مداخله کمتر در بازار، نوسانات را مدیریت کند. کارشناسان می‌گویند هنگامی که ارز مداخله‌ای به‌صورت دلار با قیمت پایین تر در بازار عرضه می‌شود، علاوه بر تجار، دو گروه دیگر نیز یارانه می‌گیرند.

گروه اول سفته‌بازان و گروه دوم واردکنندگان کالا از مبادی غیررسمی. در واقع این مداخله کمک قابل ملاحظه‌ای به قاچاقچیان می‌کند. وقتی سطح مداخله ارتفاع زیادی با قیمت بازار نداشته باشد، جایزه ارزی به قاچاقچیان داده نمی‌شود. از دیگر تاثیرات این بخشنامه، بهبود تراز تجاری ما با کشورهای مذکور است. آمارهای صادرات و واردات نشان می‌دهد از این پس می‌توانیم بر اساس منابع موجود خود(میزان صادرات)، برای واردات برنامه‌ریزی داشته باشیم و این بخشنامه می‌تواند به مثبت شدن تراز تجاری نیز کمک کند.

معایب بخشنامه


آنچه به آن اشاره شد، روی مثبت بخشنامه بود. این در حالی است که ملاحظاتی نیز در این خصوص مطرح است. این بخشنامه دو موضوع را یادآوری می‌کند. نخست آنکه تامین ارز برای تجار از بازار به دلیل انگیزه اقتصادی، پرطرفدار است. برخی از فعالان اقتصادی ضمن تایید این موضوع، به سرعت انتقال پول از سوی صرافی‌ها نیز اشاره می‌کنند و آن را عامل دیگری برای جذابیت استفاده از ارز بازار می‌دانند.

از سوی دیگر بوروکراسی‌ها و محدودیت‌های استفاده از سیستم بانکی به حدی بوده که تجار ترجیح می‌دادند، ارز را به جای سیستم بانکی، از طریق بازار تهیه کنند. حال با توجه به این بخشنامه باید دید در این موارد نیز تصمیم جدیدی گرفته می‌شود یا خیر. برخی از فعالان اقتصادی درخصوص معایب این بخشنامه می‌گویند: موردی که در این راستا قابل ذکر است به مدیریت واردات برمی‌گردد.

به این معنی که چنانچه دولت بخواهد از این بخشنامه به‌عنوان ابزاری برای مدیریت واردات استفاده کند و ارز را به موقع و در زمان مناسب در اختیار واردکنندگانی که از ارز متقاضی استفاده می‌کنند قرار ندهد، تبعاتی همچون افزایش هزینه واردات و به تبع آن، گران شدن کالای وارداتی و جذاب شدن قاچاق را به دنبال خواهد داشت. این مصوبه دارای نکات مثبتی است اما نشان می‌دهد برای اینکه روابط کارگزاری ما به‌طور کامل در اختیار تجارت باشد، باید راه طولانی طی شود. در غیر این صورت تجارت تسهیل نمی‌شود.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۶ دى ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 109,000 ریال 1000 0.92% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 113,000 ریال 4500 3.98% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 112,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 110,700 ریال نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 117,500 ریال -1500 1.26% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 114,500 ریال 500 0.44% نمودار و آرشیو
5110 108,000 ریال 500 0.46% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 108,500 ریال 1000 0.92% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 105,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 107,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 99,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 99,500 ریال 500 0.5% نمودار و آرشیو
Lf190 99,000 ریال 500 0.51% نمودار و آرشیو
22B02 100,000 ریال نمودار و آرشیو
52518 97,500 ریال 500 0.51% نمودار و آرشیو
Hi500 98,000 ریال -1000 1.01% نمودار و آرشیو
2420h 102,000 ریال 4000 3.92% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 97,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 105,000 ریال 500 0.48% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 111,500 ریال 3000 2.69% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G 132,500 ریال 2500 1.89% نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 134,000 ریال 1500 1.12% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 133,000 ریال 2500 1.88% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 96,500 ریال 500 0.52% نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 124,500 ریال 500 0.4% نمودار و آرشیو
1540 115,000 ریال 1000 0.87% نمودار و آرشیو
1551 114,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 pet 153,500 ریال -3500 2.23% نمودار و آرشیو
785 pet 153,000 ریال نمودار و آرشیو
821 pet 159,000 ریال نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand 132,500 ریال نمودار و آرشیو
552R Maroun 132,500 ریال 2000 1.51% نمودار و آرشیو
510L Jam 133,500 ریال 1500 1.12% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 133,500 ریال 1500 1.12% نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 136,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 250,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 131,000 ریال 7000 5.34% نمودار و آرشیو
MR230 127,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 127,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR 340 145,000 ریال نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 84,400 ریال 400 0.47% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 84,900 ریال 900 1.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 85,200 ریال 900 1.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 83,200 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 83,700 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 84,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 162,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 143,500 ریال 500 0.35% نمودار و آرشیو
ABS 10415 189,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10720 189,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 96,500 ریال 500 0.52% نمودار و آرشیو
1922 Arya 96,500 ریال نمودار و آرشیو
BL4 jam 110,000 ریال نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 112,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
S 5000 101,500 ریال 1700 1.67% نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖