ارسال پاسخ

اتصالات وحید

یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ۱۴:۲۳ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 1108 Telegram

گزارش مشروح نشست خبری امروز انجمن ملی پلاستیک

مشکلات صنعت پلاستیک برای 25 رسانه تشریح شد + فیلم و تصاویر

نشست خبری انجمن ملی پلاستیک ایران و چند تشکل عضو انجمن ملی پلاستیک با خبرنگاران امروز (یکشنبه 15 بهمن 1396) در محل انجمن لوله و اتصالات پلی اتیلن برگزار شد.
مشکلات صنعت پلاستیک برای 25 رسانه تشریح شد + فیلم و تصاویر

به گزارش اینپیا، رییس هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران گفت: اگر خیلی زود به مشکلات صنایع تکمیلی رسیدگی نشود نه تنها نمی توانیم اشتغال بیشتر ایجاد کنیم بلکه اشتغال های فعلی هم از بین می رود.

 

در این نشست بیوک صحاف امین رییس هیات مدیره، سعید صبوری نایب رییس اول، سعید زکایی عضو هیئت مدیره و رییس فنی صادرات انجمن، علی لشکری عضو هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک، امید کوشکی، رییس هیئت مدیره تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند، سعید ترکمان رییس انجمن همگن پلاستیک سمنان، محسن جمالیان و مسعود مهدوی از اعضای هیئت مدیره انجمن لوله و پلی اتیلن، حمید صمدی، رییس و محمد باقر امامی آل آقا رییس و دبیر هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف، بهرام جبارزاده از انجمن همگن پلاستیک استان البرز و علیرضا ترک عضو هیات مدیره انجمن ملی، پاسخگوی سوالات 25 خبرنگار مختلف از واحدمرکزی خبر، خبرگزاری ها، مطبوعات و وب سایت های تخصصی صنعت پلاستیک بودند.

 

 

در ابتدای نشست خبری بیوک صحاف امین رییس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران گفت: انجمن هایی که عضو انجمن ملی پلاستیک هستند نزدیک به 750 تا 800 هزار اشتغال دارند در سال 95 یک میلیارد و 50 میلیون دلار مواد پلاستیکی صادرات به کشورهای همسایه داشتیم در سال 96 قرار بود 20 درصد نسبت به سال قبل پیشرفت در صادرات داشته باشیم به خاطر مشکلاتی که در مواد اولیه بود و نتوانستیم رقابت کنیم، نه تنها افزایش پیدا نکرد بلکه دو درصد هم کاهش داشتیم.

 

 

وی افزود: مشکلاتی که ما داریم به سال 1393 برمی گردد؛ در آن زمان قرار بر این شد که تولیدکنندگان داخلی مواد اولیه خود را با ارز آزاد دریافت کنند در صورتی که شرکت‌هایی که در کشورهای همجوار ما قرار دارند و از مواد پتروشیمی ایرانی استفاده می‌کنند مواد اولیه خود را خیلی ارزان‌تر از ما به دست می آورند چون شرکتهای پتروشیمی ایران هنگام فروش به خارجی ها تخفیف‌های ویژه ای می دهند و آن شرکت‌ها بازار رقابت در کشورهای همسایه ما که بازار هدف ما بوده از بین برده است.

 

 

 

صحاف امین ادامه داد: به طور کلی دولت در سه دهه گذشته سرمایه گذاری سنگینی در بخش پتروشیمی انجام داده؛ به این دلیل که این صنایع پتروشیمی تولید کننده مواد اولیه پلاستیک باشند چرا که صنعت پایین دستی درآمد بالاتر و ارزش افزوده بیشتری را ایجاد می کند به همین خاطر ما امیدوار بودیم که صنایع تکمیلی بتواند با توجه به رشد و سطح اشتغالی که داشتند بتوانند مواد اولیه پتروشیمی تبدیل به کالا بکنند و نسبت به فروش ان در بازارهای بین المللی انجام دهند این کار به دلیل وابسته بودن موادی که ما دریافت می‌کنیم به ارز آزاد عملا دیگر امکان تولید نیست و واحدهای تولید ما روزه به روز سطح اشتغال خود را از دست می دهند و افت تولید نسبت به سالهای قبل دارند و اگر خیلی زود به این وضعیت رسیدگی نشود نه تنها نمی توانیم اشتغال بیشتر تولید کنیم بلکه همان اشتغال‌هایی که در سالهای قبل هم داشتیم از بین می رود.

 

در این هنگام خبرنگار روزنامه اطلاعات پرسید افزایش نرخ ارز چقدر در مواد اولیه شما تاثیر داشته است؟


ترکمان در پاسخ به این سوال گفت: گریدهای مختلفی در صنایع پتروشیمی هست و پتروشیمی ها می گویند تولید این گریدها به 62 میلیون تن می رسد که البته این تولیدات بین مجتمعی است البته هفت میلیون تن از این تولیدات در صنعت پلیمیر استفاده می شود در این خصوص قیمت بسیار متفاوت است اما به طور کلی بگویم اگر قیمت دلار 15 درصد افزایش پیدا کرده اما میانگین قیمت بازار مواد پتروشیمی بیش از 30 درصد افزایش قیمت داشته است.

 

 

سپس خبرنگار دیگری پرسید ما به التفاوت قیمتی که گفتید در کشورهای همسایه داده می شوند چقدر است؟


صحاف امین در پاسخ به این سوال گفت: قیمت پایه بورس که ما خرید می کنیم با توجه به قیمت کشورهای خاور دور و حاشیه خلیج فارس تعیین می شود ولی مشکل ما این است که پتروشیمی ها به 4 کشور خارجی که مشتری‌شان هستند مواد را با 10 تا 15 یا 20 درصد زیر قیمت پایه بورس که به ما می دهند به آنها می فروشند.

 

ضمن اینکه زمان عرضه محصولات در بورس کالا، حتی با قیمت تعیین شده، خریداران مجبور هستنند با رقابت مواد اولیه را خریداری کنند؛ یعنی وقتی قیمت پایه گریدی 4 هزار تومان تعیین شده زمانی که عرضه در بورس کم باشد، گاهی تا 30 درصد رقابت مورد معامله قرار می گیرد و این باعث می شود صنایع تکمیلی داخلی با توجه به قیمت تمام شده ای که دارند نتوانند در بازارهای بین المللی رقابت کنند. یعنی قیمت تمام شده ای که ما به عنوان صنایع داخلی به دست می آوریم با صنعتگر ترکیه ای متفاوت است.

 

 

لشکری در ادامه صحبت‌های صحاف گفت: این تفاوت قیمت حتی در برخی مواد مانند دی اتیل هگزانول، یعنی الکل؛ ماده اصلی تولید شیلنگ و کفش و ... به 40 درصد هم می رسد درتاریخ 24 آبان 96 این گرید که توسط پتروشیمی شازند تولید یا وارد می شود با 45 درصد رقابت به تولید کننده داخلی فروخته شده یعنی تولید کننده داخلی 45 درصد گرانتر از قیمت تولیدکننده خارجی مواد ایرانی را خریداری کرده است.

 

در این محصول که تولید آن انحصاری است و 90 درصد بازار در اختیار شرکت تولید کننده پتروشیمی شازند است اگر بخش خصوصی بخواهد ورود کند به بازار با کاهش قیمت عرضه در بورس مواجه می شود و حتی قیمت تا دو برابر تغییر می کند و یکی از دلایلی می شود که رقابت پذیری و انحصار رقابت حفظ شد.

 

 

مواد خودمان را 40 درصد گران‌تر از مشتری خارجی می خریم
علیرضا ترک نیز در ادامه توضیح داد: ما دو مشکل داریم؛ یکی اینکه پتروشیمی ها قیمت را زیر نرخ بورس به رقبای خارجی ما می فروشند و دوم اینکه کالا با همین نرخ پایه هم به دست ما نمی رسد، حتی در موضوعاتی که ما انحصار نداریم با بازی کردن عرضه و عدم رعایت کف عرضه ها و بازارسازی که می کنند قیمت ها تا 20 درصد رقابت می خورد و عملا 20 درصد بالاتر از قیمت، به دست تولید کننده می رسد حالا این را مقایسه کنید با تولید کننده ای که در ترکیه کار می کند چیزی حدود 40 درصد مواد خودمان را گران‌تر از یک تولید کننده ترک تأمین می کنیم.

 

صحاف در ادامه صحبت های ترک گفت: علاوه بر تغییرات شدید افزایش قیمت‌ها مشکل دیگری که وجود دارد عرضه و فروش این محصولات با دلار آزاد است.

 

سوال من این است آیا در کشور ما مواد اولیه دیگر مثل سیمان هم همینطور است؟

 

 

ما در کشور منابع گازی فراوانی داریم و با سرمایه گذاری هایی که سه دهه گذشته بر روی پتروشیمی ها شده است مواد اولیه را با ارز مبادله ای دریافت می کنند اما فروش محصول به داخل را با قیمت ارز ازاد می فروشند. تغییراتی که در دو یا سه ماه اخیر در بازار ارز به وجود آمده واحدها را به تعطیلی می کشاند.

 

رییس هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک افزود: تمام شرکت‌هایی که نسبت به تولیدات صنایع پایین دستی اقدام می کنند با خود دولت قرارداد دارند و خود دولت هم از جمله کسانی است که از اینکار لطمه می بیند برای اینکه تمام پروژه‌های جهاد کشاورزی و وزارت نیرو و ... وصل به محصولات پلمیری است وقتی قیمت مواد یک محصول پلیمری یکباره 35 درصد افزایش پیدا می‌کند اعتبارات و بودجه هایی که دولت برای سوبسید در بخش آب در کشاورزی می دهد عملا از بین می رود اگر قرار بود مثلا در سال 300 هزار هتکار به روش نوین ابیاری دولت یارانه بدهد با توجه به بالا رفتن قیمتها این 300 هزار هتکار به 200 هزار هکتار می رسد.

 

دوم اینکه (برخی) شرکت های تولید کننده صنایع تکمیلی (مانند تولیدکنندگان لوله های پلی اتیلنی و PVC) همیشه مجبورند با دولت با قراردادهای بلند مدت کار کنند هیچ وقت هیچ سازمانی نمی آید هر روز خرید خود را استعلام کند در صنایع تکمیلی واحدهای بزرگ با قراردادهای بلند مدت بدون هیچ تعدیلی قرارداد بسته اند.

 

از تولیدکننده ضمانت نامه گرفته اند بنابراین اگر با همان نرخ تحویل ندهند با ضبط ضمانت نامه واحد تولیدی روبه رو می شود و همین باعث شده بسیاری از واحدهای تولیدی که با دولت قرار داد بلند مدت داشته اند اولا نتوانند تعهدات خود را انجام دهند دوم اینکه به رغم اینکه ما خریدهای خود را نقدی انجام می دهیم و پیش پرداخت می‌کنیم اما پولی که از سازمان دولتی دریافت می‌کنیم اوراقی است که برای یک یا دو سال بعد موعد دارد و بعضی وقتها پرداختها منظم نیست با توجه به کمی نقدینگی همه واحدهای تولیدی در فشار هستند.

 

 

خبرنگار دیگری درباره صادرات پرسید و با بیان اینکه سیمان بازار خود را برای از دست داده است گفت که وضعیت صنایع تکمیلی در چه شرایطی است؟


صبوری، نایب رییس اول هیئت مدیره انجمن ملی پلاستیک ایران در پاسخ به این سوال گفت: سرفصل اصلی ما عدم ثبات در بازار اقتصادی ما است این عدم ثبات یعنی ثبات قیمت ارز و قوانین تمام این مسایل که ما داریم از اینجا نشأت می گیرد. بازار ارز هر روز تغییر می کند این تغییرات کشنده شده است پتروشیمی یا هر صنعت دیگری حقش است که بتواند صادر کند اما از یک طرف وقتی نوسانات ارز به صنایع تکمیلی وارد می شود نرخ تمام شده کالا را بالا می برد و صنعت‌گر را با مشکل مواجه می کند. دستکاری دستوری قیمت ارز باعث لطمه به صنعت کشور می‌شود.

 

وی ادامه داد: در مورد ثبات قوانین باید بگویم هر روز یک قانون وضع می شود و یک قانون از بین می رود نه سرمایه گذار داخلی می تواند کار کند و نه سرمایه گذار خارجی می تواند وارد شود. آنچه که این صنعت را با مشکل مواجه می کند که در اصل قلب مملکت است همین عدم ثبات است. در دنیا به صنایع تکمیلی میانی و کوچک به خاطر اشتغال‌زا بودنش خیلی اهمیت می دهند.

 

صبوری افزود: نرخ ارز دست دولت است، تا کی قرار است این نرخ تغییر کند تا جایگاه خود را به دست بیاورد؟ چرا ارز مبادله ای 3600 تومان و ارز آزاد 4700 تومان است؟ اگر یکسان سازی نرخ ارز است به همان نرخ 3600 تومان برگردانند. مسئله اینجاست که ما بیشتر وارداتی هستیم تا صادراتی، به خاطر مسایلی که گفتم داریم صنایع تکمیلی را از بین می بریم. من تمام این مشکلات را از دولت می بینم دولت باید بررسی کند و ثبات قوانین و ثبات قیمت ارز داشته باشیم این مسئله به ما لطمه می زند.

 

 

نایب رییس اول انجمن ملی پلاستیک اظهار داشت: همه ما صاحبان صنایع قرارداد داریم هر روز قیمت ارز بالا می رود و قیمت مواد هم بالا می رود اما اگر قیمت ارز پایین بیاید قیمت مواد پایین نمی آید و همان قیمت قبلی می ماند. (پتروشیمی ها) خوراک را با نرخ دلار مبادله ای می گیرند (اما) با نرخ بازار جهانی به ما مواد می دهند در حالیکه کارگر و کارمند ما همان حقوق را می گیرند و مردم ایران حقوق ثابت می گیرند اما ارزش پولشان کم می شود. و متاسفانه (کنترل این موضوع) دست دولت است و دولت باید تمهیداتی بیاندیشد و ارزش پول ملی را بالا ببرد.

 

جمالیان، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن در ادامه صحبت‌های صبوری گفت: از سال 90 که تحریم‌ها شروع شد مشکلات ما اوج گرفت. قبل از آن هر کسی در صنعت خودش کاری برای صادرات انجام داده بود اما در سال‌های اخیر اتفاقی که افتاده این است که پتروشیمی های ما (با قیمت) 30 درصد مواداولیه را کمتر از قیمتی که به ما می دادند به ترکیه ای ها دادند و همین باعث شد که آنها بتوانند با کالای ارزانی که تولید می کردند بازار ما در ترکمنستان را تصاحب کنند.

 

با اینکه هزینه حمل کالا از ترکیه به عشق آباد زیاد بود با این‌حال آنقدر کالای ما به خاطر مواد اولیه، گران‌تر از ترکیه در می آمد که حتی به خاطر داشتن مزیت همسایگی و هزینه کم حمل و نقل نتوانستیم با ترکیه رقابت بکنیم و این بازارها را از دست دادیم.

 

سپس کوشکی صحبهای جمالیان را ادامه داد و گفت: عمده مسئله صادرات این است که ما امکان انتقال ارز را نداریم و این بسیار مهم است با تمام این شرایط به صورت ساکی پول را می گیرند و صادر می کنند شرایط به گونه ای بوده است که خیلی سخت شده است حتی پتروشیمی ها هم نمی توانند صادرات را به درستی انجام دهند آنها هم برای اینکه بتوانند ارزی که بانک مرکزی خواسته را تأمین کنند رقابت بینشان ایجاد شده است.

 

سوبسید دولت به تولید کننده ترکیه ای می رسد
علیرضا ترک هم گفت: عمده ترین رقیب ما در بازار صادراتی ترک‌ها هستند در واقع سوبسیدی که دولت به پتروشیمی ها داده، به تولیدکنندگان ترک می رسد به جای اینکه به ما برسد و اشتغالزایی در ترکیه ایجاد می شود حتی بخشی از تولید کنندگان به این فکر افتادند که کارخانه ها را به ترکیه ببرند و اگر تا پیش از این فرار مغزها داشتیم در حال فرار سرمایه گذارها هم هستیم تا بتوانند مواد ارزان قیمت بخرند.

 

زمان، مانع جدی واردات مواد اولیه است
خبرنگار دیگری درباره اینکه چرا پتروشیمی ها فقط به چهار کشور می توانند صادرات کنند و با توجه به اینکه دولت سیاست بازار آزاد را در پیش گرفته آیا امکان واردات هست پرسید که ذکایی در این‌باره گفت: امکان واردات وحود دارد اما مسئله زمان است یعنی وارد کننده اقدام می کند اول باید با ارز آزاد خرید کند و دوم اینکه از زمان ثبت سفارش تا 2 ماه زمان می برد و پول را هم پیش باید پرداخت کند وقتی بار می آید کنترل شدید انجام می گیرد و پتروشیمی داخلی که متوجه می شود قیمت‌هایش را پایین می آورد و عرضه را زیاد می کند در این صورت وارد کننده به شدت ضرر می کند و اختلاف زمانی مسئله رقابت را از بین می برد. وقتی 2 ماه بعد کالا به دست من می رسد شرکت پتروشیمی داخلی دو ماه مهلت دارد که این کالا را تولید کرده و به بازار عرضه کند و باعث زیان وارد کننده شود، این یک معضل بزرگ است.

 

 

چه اتفاقی در اقتصاد ایران افتاده است که یک ماده اولیه را که پتروشیمی مسئول تامین ان است 65 درصد گران کند؟


سپس لشکری مجددا به مسئله دی اتیل هگزانول اشاره کرد و گفت: نرخی که یک هفته پیش داشتیم 37 درصد رشد قیمت داشته به همین نسبت به دی ماه 50 درصد و نشست به ابتدای مهر 65 درصد بوده است.

 

چه اتفاقی در اقتصاد ایران افتاده است که یک ماده اولیه را که پتروشیمی مسئول تامین ان است 65 درصد گران کند و بعد توقع داشته باشیم تولید کننده ما بازار افغانستان که بازار مهمی برای ما در تولیدات کفش و صندل بود را از دست ندهد؟

 

امروز ترکیه و افغانستانی‌هایی که در ایران آموزش دیدند این بازار را در اختیار دارند مسئول از دست دادن بازار کیست؟ مگر نه اینکه پتروشیمی ها باید مواد را تامین کنند وقتی همین وظیفه را انجام ندهند پس صنایع تکمیلی به اعتبار کجا تولید کنند.

 

 

دولت و پتروشیمی ها صنایع را فلج کردند/ 55 درصد افزایش قیمت مواد اولیه از شهریور امسال
سپس مهدوی سخنان لشکری را ادامه داد و گفت: صنایع تکمیلی بسیار گسترده است، موضوع (صرفا) صادرات و واردات نیست پتروشیمی و دولت صنعت کشور را فلج کرده اند.

 

بیش از 260 واحد تولیدی که پروژه های گازرسانی و آب رسانی را بر عهده دارند از شهریور ماه امسال تا امروز بیش از 55 درصد افزایش قیمت مواد داشته اند برای واحدهای تولیدی که طرف قرارداد دولت است داشتیم قراردادهایی که بدون هیچگونه تعدیل اتفاق افتاده است.

 

تمام تعادل بازار را پتروشیمی ها بهم ریخته اند با عدم عرضه. پتروشیمی ها باید مواد اولیه داخل را تأمین کنند و بعد صادرات کنند. مواد پلیمری مواد خام است. به فکر اشتغال آینده نیستیم از دست رفتن شغلها را می بینیم.

 

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن ادامه داد: سودی که پتروشیمی ها حالا درباره‌اش حرف می زنند و خود را بسیار سود ده نشان می دهند از کجا آمده؟ دست کرده اند در جیب صنایع پایین دستی. خیلی از واحدهایی خوابیده و 13 سال کارخانه متروکه بوده مواداولیه از بورس می گیرد! چطور ممکن است وزارت صنایع نتواند روی این امر نظارت کند؟ این نشان می دهد دولت کفایت لازم برای حل این مشکلات را ندارد.

 

 

آقایان از فرار مغزها و کارخانه ها میگویند من می گویم ما چند وقت دیگر برای اینکه ورشکسته نشویم و به زندان نرویم باید جانمان را برداریم و از ایران برویم. این کاری است که پتروشیمی ها با ما کردند.

 

جبارزادگان از انجمن صنایع همگن پلاستیک البرز نیز گفت: عمده مشکل این است که اقتصاد دولتی حاکم بر کل کشور شده است تا وقتی اقتصاد دولتی حاکم است ما همین وضعیت را داریم یکی از مشکلات ما که به آن اشاره نشد قراردادهای داخلی است که عمده شرکتهای تولیدی قرارداد با شرکتهای دولتی دارند قراردادها سالیانه است و افزایش قیمت در آن لحاظ نمی شود.

 

قطب اصلی و طرف مقابل ما دولت است. مسئله بعدی تعرفه های گمرکی است وقتی کشور در وضعیتی است که شرکتهای خارجی از جمله چین با مشکلات به ما جنس می دهند در حالیکه عمده واردات ما از چین بود با این کشور هم مشکل داریم و به سختی مواد اولیه وارد می کنیم.

 

علیرضا ترک، در جمعبندی این نشست گفت: پتروشیمی ها 7 میلیون تن تولید دارند که 3 و نیم تن مصرف داخلی است هرطوری بخواهند با آن بازی می کنند از ما می پرسند چرا وارد نمی کنیم هر موقع (مواد اولیه پلیمری) وارد کنیم چون همه چیز شفاف و مشخص است پتروشیمی در جریان قرار می گیرد، زمانی که بخواهد عرضه را زیاد می کند و وارد کننده ضرر می کند هر موقع هم بخواهد عرضه را کم می کند و قیمت را بالا می برد.

 

مشکل بعدی قیمت مواد اولیه ای است که صادر می کند و زیر قیمت موادی است که به ما می فروشد و این زیاد فراوانی به ما می زند.

 

وی به 8 هزار پروانه و مجوز فعالیت در صنعت پلاستیک اشاره کرد و گفت: بخش زیادی از پروانه ها فعال نیست اما آنچه مشخص است صادرات امسال صنایع تکمیلی کمتر از سال قبل است و اشتغال هم بر اساس پیش بینی ما ریزش خواهد داشت. ما تمام مسائل را تحمل می‌کنیم چون دولت می گوید به ارز پتروشیمی ها نیاز دارد. تا حالا حدود 8 و نیم میلیارد درآمد ارزی پتروشیمی ها بوده که دولت می گوید اگر این مبلغ ارز وارد کشور نشود اتفاقی می افتد که ما در نرخ دلار در چند ماه گذشته شاهدش بودیم.

 

ترک گفت: اما بخشنامه اخیر آقای جهانگیری که در روزنامه دنیای اقتصاد پنجشنبه هفته گذشته (12 بهمن 1396) مطرح شد را با دقت ببنیم متوجه می شویم اگر پتروشیمی ها یک مزیت داشتند و آن هم وارد کردن ارز به کشور بود با این بخشنامه متوجه می شویم که آن هم به درستی اتفاق نمی افتد و به نظر می رسد در بازگرداندن ارز هم بازی می کنند و چند سر سود می برند. اگر قیمت سهام را هم در نظر بگیریم بیش از 50 درصد سود می کنند.

 

صمدی، رییس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبارمصرف نیز گفت: البته مشکل فقط صادرات نیست قدرت خرید مردم روزبه روز کمتر می شود مردم کالا را هم نمی توانند خرید کنند و ما بازار داخل را هم نمی توانیم داشته باشیم. حالا چالش‌های دیگری هم وجود دارد مثل ظروف گیاهی به جای ظروف یکبار مصرف که اصلا وجود ندارد یک همچنین ظروفی و این ادعا واقعی نیست.

 

وی گفت: چون پتروشیمی ها باید ارز را تامین کنند در این خصوص مشکل دارند مواد را زیر قیمت جهانی به خارجی ها می فروشند. ما 50 درصد که باید در این محل رقابت کنیم، بعد هم در سرمایه در گردش نداریم این را چطور تامین کنیم؟ ارز رقابتی قرار بود برای صنایع پایین دستی باشد این را (ارز رقابتی را اگر) بدهند ما صادرات به خیلی کشورها می کنیم.

 

 

پیشنهاداتی برای خروج صنایع تکمیلی از بحران:
ترکمان رییس انجمن همگن پلاستیک استان البرز در پایان این نشست پیشنهاداتی را مطرح کرد و گفت برای جلوگیری از خام فروشی بسته ای توسط اتاق بازرگانی ایران و با همکاری انجمن ملی پلاستیک به قرار زیر تهیه شده است که داریم که در صورت اجرایی شدن به حل بحران صنعت پلاستیک کمک می کند:

 

1-جلوگیری از معافیت مالیات صادرات مواد پایه پتروشیمی و پالایشی
2-مالیات ارزش افزوده برای صادرات مواد به صورت پلکانی برقرار شود
3-نرخ خوراک اعم از گاز و مایع به صورتی تعین شود که جذابترین نرخ برای کشورهای منطقه و کشورهای رقیب باشد
ما صنعتی هستیم که 15 میلیارد دلار در اقتصاد کشور سهم داریم یک میلیارد دلارصادر میکنیم و مابقی اسیر دست جاهایی مثل پتروشیمی هاست که مشکلات زیادی را درست کرده است.

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۴ اسفند ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 118,000 ریال -3000 2.48% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 121,000 ریال 2500 2.07% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 121,000 ریال 3000 2.48% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 121,000 ریال 3500 2.89% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 124,000 ریال 4500 3.63% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 123,000 ریال 4500 3.66% نمودار و آرشیو
5110 125,000 ریال 4000 3.2% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 117,000 ریال 2000 1.71% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 117,500 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 116,500 ریال 500 0.43% نمودار و آرشیو
0075 125,000 ریال 5000 4% نمودار و آرشیو
020 124,000 ریال 5000 4.03% نمودار و آرشیو
Lf190 120,000 ریال 4000 3.33% نمودار و آرشیو
22B02 123,500 ریال نمودار و آرشیو
52518 120,000 ریال 5000 4.17% نمودار و آرشیو
Hi500 114,000 ریال 6000 5.26% نمودار و آرشیو
2420h 120,000 ریال 4500 3.75% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 111,000 ریال 4000 3.6% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 128,000 ریال 7000 5.47% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 134,000 ریال 5200 3.88% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G 171,000 ریال 5000 2.92% نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 176,000 ریال 7500 4.26% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 174,000 ریال 6000 3.45% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 120,000 ریال 15000 12.5% نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 140,000 ریال 3000 2.14% نمودار و آرشیو
1540 123,000 ریال 3500 2.85% نمودار و آرشیو
1551 120,000 ریال نمودار و آرشیو
781 pet 200,000 ریال 13500 6.75% نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun 174,000 ریال 7000 4.02% نمودار و آرشیو
510L Jam 171,000 ریال 5000 2.92% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 171,000 ریال 4000 2.34% نمودار و آرشیو
548R 192,000 ریال 2000 1.04% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 169,000 ریال 5500 3.25% نمودار و آرشیو
MR230 177,000 ریال 13000 7.34% نمودار و آرشیو
ZR230 177,000 ریال 14000 7.91% نمودار و آرشیو
ZR 340 195,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332C 177,000 ریال 17000 9.6% نمودار و آرشیو
332L 180,000 ریال 15000 8.33% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 93,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 93,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 94,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 91,500 ریال 4500 4.92% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 91,500 ریال 4500 4.92% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 92,000 ریال 4000 4.35% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 187,000 ریال 10000 5.35% نمودار و آرشیو
ABS150 183,000 ریال 8000 4.37% نمودار و آرشیو
ABS 10415 202,000 ریال 4000 1.98% نمودار و آرشیو
ABS 10720 202,000 ریال 4000 1.98% نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 158,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖