ارسال پاسخ

چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۹:۱۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 705 Telegram

inpia.ir

بورس و پتروشیمی صنعت نساجی را به سوی نابودی می کشانند

اختصاصی inpia.ir: مهندس مروج؛ رییس هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران: متأسفانه آقایان این صنعت را کنار گذاشته اند و توجه جدی به آن ندارند به خصوص از زمانی که وزارت صنایع و معادن با وزارت تجارت ادغام شده اند.
 بورس و پتروشیمی صنعت نساجی را به سوی نابودی می کشانند

اختصاصی inpia.ir: نشست مطبوعاتی رییس و اعضای هیئت مدیره صنایع نساجی درحالی برگزار شد، که اعضای هیئت مدیره از اصحاب رسانه به عنوان آخرین صدا در صنعت نساجی نام بردند تا این صنعت را از نابودی نجات دهند.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، در این نشست که مهندس متوسلیان، رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران نیز حضور داشت، مهندس مروج رییس انجمن صنایع نساجی گفت: تأمین مواد اولیه داخلی عمده ترین مشکل صنعت نساجی است که این مشکل ناشی از عملکرد پتروشیمی های داخل کشور است.

وی گفت: مجبور هستیم تحریم های خارجی را تحمل کنیم اما متأسفانه این مسائل مشکلات جدی داخلی است که مربوط به مدیریت کشور است و بعضی آن را مربوط به وزارت صنایع و معادن و تجارت می دانند و عده ای هم آن را به وزارت نفت مربوط می کنند، تکلیف ما دراین زمینه کاملا مشخص نیست.

وی  با بیان اینکه صنعت نساجی 9 هزار واحد فعال و 288 هزار نفر بیمه پرداز دارد، بیان کرد: این صنعت می تواند مشکل اساسی کشور را که اشتغال است، به زودی و به سرعت برطرف کند. اما متأسفانه آقایان این صنعت را کنار گذاشته اند و توجه جدی به آن ندارند به خصوص از زمانی که وزارت صنایع و معادن با وزارت تجارت ادغام شده اند. به هر حال سازمان دهنده کسی است که همه مسائل را جای خودش ببیند و مشکلات را بر طرف کند. بورس و پتروشیمی در عمل صنعت نساجی را به سوی نابودی می کشاند.

واحد های تولیدی نساجی در حال توقف

در ادامه این نشست مهندس شیبانی نایب رییس انجمن صنایع نساجی نیز گفت: ما برای رفع مشکلاتمان دست یاری به سوی همه دراز کرده ایم اما مشکلاتمان حل نشده است. آخرین پایگاهی را که احساس کردیم صدایش رسا است و قطعا اثر گذار خواهد بود، پایگاه رسانه هاست.

وی گفت: ما احدی هستیم از جمع 9 هزار واحد نساجی که فعال است و همه امید ما این بود که با تأمین مواد اولیه توسط پتروشیمی های داخل کشور مشکلی به عنوان مواد اولیه نداشته باشیم. ما در هشت سال گذشته برای تهیه یک کیلوگرم مواد اولیه مورد نیاز واحد تولید، دستمان را به سوی کشورهای اروپایی دراز می کردیم و با چه سختی مواد اولیه را به کشور وارد می کردیم. با راه افتادن  پتروشیمی ها این مشکل برطرف شد و اصل هم بر این بود که موادی که حاصل از کار ایرانی است و با یک یارانه قابل توجهی تولید می شود این مواد به داخل کشور بیاید و تبدیل به کالای ارزش افزوده بیشتری شود نه اینکه این مواد یارانه دار به کشورهای دیگر صادرات شود و ما مجبور شویم کالای تمام شده که از مواد اولیه یارانه دار ما تشکیل شده است چند برابر بخریم و بعضا همان مواد اولیه پتروشیمی های خودمان را از سر مرزها با قیمت ارزان تر از داخل کشور وارد کنیم، این درد بزرگی است.

شیبانی در ادامه بیان کرد: متأسفانه عملکرد پتروشیمی ها که سرمایه گذاران خوب این کشور هستند، عملکردی نبود که صنایع پایین دست انتظارآن را داشتند. ما حلقه های یک زنجیر هستیم هر کدام از حلقه ها بگسلد، زنجیر می گسلد. ما هیچ مخالفتی با صادرات نداریم، صادرات بسیار خوب است اما بعد از تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع داخل کشور.

نایب رییس انجمن صنایع نساجی افزود: اگر قرار باشد که ما مواد اولیه نداشته باشیم و این امر منجر به تعطیلی کارخانه ها می شود این صادرات به جرأت نوعی خیانت است. 

وی ادامه داد: متولی ما وزارت صنعت است که متأسفانه تعاملی که باید در جهت تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی انجام شود، نشده است. ما چیزی جز تأمین مواد اولیه درخواست نداریم و با همه مشکلات دست و پنجه نرم کرده ایم و نرم خواهیم کرد. اگر یک خودرو بدون بنزین حرکت کند، به زودی می پوسد و از بین می رود، واحدهای ما هم در شرایط پوسیدگی هستند. واحد های تولیدی نساجی به دلیل نداشتن مواد اولیه در حال توقف هستند.

وی با بیان اینکه اگر مواد اولیه واحدهای تولیدی تأمین نشود خیلی سریع یکی بعد از دیگری متوقف می شویم، این عملکرد را ناشی از کم لطفی پتروشیمی ها عنوان کرد.

وی گفت: شرایط تحریم باعث شده است که ما به راحتی نتوانیم مواد اولیه را وارد کنیم. گرانول پلیپمر در عربستان و کره گران تر از ایران نیست، اما ما نمی توانیم به خاطر مشکلات بسیار این مواد را وارد کنیم. دوستان پتروشیمی هم مصرف ما و هم تقاضای ما را می دانند. وقتی تقاضا هست ده واحد و عرضه هست یک واحد، همین موجب دلالی و واسطه گری و زمینه فساد می شود. که متاسفانه امروز به جایی رسیده است که شاید اختلاف قیمت ارز در بازار رسمی کشور آقایان را سوق داده است و تمایل بیشتری پیدا کرده اند که در  داخل کشور هم عرضه نکنند. هیچ صنعت گر داخلی دلش نمی خواهد که کارگرش بیکار شود و دوست دارد که به احتمال 99 درصد مواد اولیه را از داخل کشورش تهیه کند، اما نمی تواند. اگر چه داستان گرانی هم معضل بزرگی است و مردم قدرت خرید ندارند.

وی در ادامه بیان کرد: بورس یک کارگزار است، نه قیمت را بورس تعیین می کند و نه میزان عرضه را، هرچه که به بورس دهند او عرضه خواهد کرد. بنابراین عرضه ها توسط پتروشیمی ها به بورس می رود و بورس آن را هفتگی اعلام می کند. در سال 93، یک سوم مشابه سه ماه های سال گذشته پتروشیمی ها عرضه نکرده اند.

صادرات بی حد و مرز پتروشیمی ها

در ادامه این نشست، مهندس شمس زاده، عضو هیئت رییسه انجمن نساجی با اعلام اینکه صنعت نساجی و پوشاک یک صنعت منحصر به فردی است، بیان کرد: این صنعت همزمان قادر است بر سه مؤلفه ی اصلی رشد اقتصادی کشور، ارزآوری مناسب و ایجاد ارزش افزوده و حل معضل بیکاری تأثیرگذار باشند که این متأسفانه در حالی است که سیاستگذاران اقتصادی با کم توجهی کشور را از این پتانسیل بزرگ محروم کرده اند. ورود به فاز توسعه صنعتی در تمام کشورهای پیشرفته جهان آلمان، انگلیس و کره، همه اینها آغاز فاز صنعتی شدنشان با صنعت نساجی بود که هنوز هم در اقتصاد این کشور ها نقش قابل توجهی را دارد. در حال حاضر متأسفانه و خوشبختانه بخش قابل توجهی از تأمین مواد اولیه مورد صنایع نساجی مثل پلانر، چیپس پولی استر از طریق مجتمع های پتروشیمی ها تهیه می شود.

وی گفت: در هشت سال گذشته مواد اولیه مورد نیاز را از کشور های کره، عربستان و حتی اروپایی تأمین می کردیم اما خوشبختانه این پتانسیل در پتروشیمی ها ایجاد شده است که کلیه این مواد در داخل کشور تولید شود. ولی با کمال تأسف این مجتمع های پتروشیمی هیچ کدام مقید به عرضه محصولات خودشان در بازارهای داخلی نیستند، و نسبت به صادرات محصولاتشان بدون هیچ قید و بندی مشغول فعالیت هستند. در حالی که صادرات محصولات پتروشیمی که به عنوان ماده خام صنعتی بعد از اطمینان از حصول تأمین مواد اولیه مصرف داخلی می تواند صادر شود.

وی افزود: مجتمع های پتروشیمی عنوان کرده اند که شرکت های مختلفی از جنوب شرق آسیا برای محصولات ما صف کشیده اند و این جای افتخار است، اما سؤال اینجاست در شرایطی که کشور ما از رکود تورمی سنگینی برخودار است و با توجه به اینکه همه اقتصاددانان معترف به این مطلب  هستند که برای خروج از رکود تورمی بهترین نسخه ای که برای اقتصاد می توان پیچید، افزایش تولید و رشد تولید ناخالص داخلی است آیا منطقی است که محصولات پتروشیمی که مورد نیاز صنعت نساجی و پلیمیری است و چندین برابر ارزش دلاری خودش باعث خلق برارزش افزوده داخلی می کند و منجر به رشد اقتصاد و اشتغال کشور می شود را برای چند دلار ناقابل صادر کنیم.

وی ادامه داد: ما بخش تولید و اشتغال را از کار انداخته ایم و محصول را صادر می کنیم و ای کاش ارز ناشی از صادرات این محصول پتروشیمی به داخل کشور بازگردد. متأسفانه از سه ماهه پایانی سال گذشته تا به امروز ما مواجه  با عرضه قطره چکانی مواد پتروشیمی در بازار داخلی بوده ایم و این عرضه تا به آن جا پیشرفته است که تقریبا واحدهای تولیدی چیپس پلی استر با توقف تولید روبرو شده اند.

وی افزود: ما با کمال صراحت می گوییم دو وزارتخانه صنعت و معدن و وزارت نفت حامی بزرگ این صنعت هستند که در مقابل صادرات بی حد و مرز این صنعت سکوت کرده اند و صنعت نساجی فقط به خدا پناه می برد.

وی همچنین بر عرضه مواد اولیه در بورس کالا تأکید کرد و گفت: ما نمی دانیم اگر کالا از بورس خارج شود چه بلایی بر سرصنعت نساجی می آید. ما معتقدیم که ساز و کار عرضه در بورس باید بررسی شود و خروج این کالا را از بورس مورد تأیید قرار نمی دهیم.


تحریم مواد اولیه در داخل کشور

مهندس متوسلیان رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران هم اظهار کرد: در صنعت پلاسیتک 10 هزار واحد زیر مجموعه داریم و به عنوان سومین واحد اشتغال کشور هستیم و جای تأسف است که تولیدکنندگان کشوری که بزرگ ترین منابع عظیم گازی جهان را داراست دچار کمبود مواد اولیه هستند.

وی گفت : ما امروز دچار تحریم مواد اولیه در داخل کشور هستیم و ما تولیدکنندگان تحمل بیکاری فرزندانمان را نداریم و با قدرت جلوی این مساله می ایستیم.
وی از وزیر صنایع که متولی صنعت پلاستیک است خواست که در هر صورت تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان این حوزه را در اولویت قرار دهد و این بنگاه ها  را از سی سی یو کار خارج کند چرا که اگر مشکل این بنگاه ها حل نشود ضربات جبران ناپذیری به اشتغال کشور وارد خواهد شد.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

قیمت مواداولیه؛ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 73,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 72,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam - نمودار و آرشیو
5110 74,000 ریال 2000 2.7% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 65,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 60,400 ریال 400 0.66% نمودار و آرشیو
020 59,500 ریال 400 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 59,500 ریال 200 0.34% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 56,000 ریال -200 0.36% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 53,700 ریال 400 0.74% نمودار و آرشیو
2420h 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 58,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 60,300 ریال 1000 1.66% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 59,500 ریال 600 1.01% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 67,800 ریال -400 0.59% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 86,500 ریال 1000 1.16% نمودار و آرشیو
1540 76,500 ریال 200 0.26% نمودار و آرشیو
1551 71,600 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 - نمودار و آرشیو
785 - نمودار و آرشیو
821 - نمودار و آرشیو
825 - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 68,000 ریال -700 1.02% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 73,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 70,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 70,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C 79,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 44,500 ریال 500 1.12% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 44,100 ریال 500 1.13% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 46,400 ریال 400 0.86% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf 43,500 ریال 300 0.69% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar 57,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan 56,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf 52,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar 51,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 103,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 100,000 ریال -1000 0.99% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو

➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖