پلی شاپ؛ مرجع خرید و فروش صنعت پلاستیک کشور با نـظارت و سیـاستگذاری انجـمن ملی پلاستیـک ایـران

ارسال پاسخ

چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۰۹:۱۷ تعداد نظرات: 0

inpia.ir

بورس و پتروشیمی صنعت نساجی را به سوی نابودی می کشانند

اختصاصی inpia.ir: مهندس مروج؛ رییس هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران: متأسفانه آقایان این صنعت را کنار گذاشته اند و توجه جدی به آن ندارند به خصوص از زمانی که وزارت صنایع و معادن با وزارت تجارت ادغام شده اند.
 بورس و پتروشیمی صنعت نساجی را به سوی نابودی می کشانند

اختصاصی inpia.ir: نشست مطبوعاتی رییس و اعضای هیئت مدیره صنایع نساجی درحالی برگزار شد، که اعضای هیئت مدیره از اصحاب رسانه به عنوان آخرین صدا در صنعت نساجی نام بردند تا این صنعت را از نابودی نجات دهند.

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران، در این نشست که مهندس متوسلیان، رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران نیز حضور داشت، مهندس مروج رییس انجمن صنایع نساجی گفت: تأمین مواد اولیه داخلی عمده ترین مشکل صنعت نساجی است که این مشکل ناشی از عملکرد پتروشیمی های داخل کشور است.

وی گفت: مجبور هستیم تحریم های خارجی را تحمل کنیم اما متأسفانه این مسائل مشکلات جدی داخلی است که مربوط به مدیریت کشور است و بعضی آن را مربوط به وزارت صنایع و معادن و تجارت می دانند و عده ای هم آن را به وزارت نفت مربوط می کنند، تکلیف ما دراین زمینه کاملا مشخص نیست.

وی  با بیان اینکه صنعت نساجی 9 هزار واحد فعال و 288 هزار نفر بیمه پرداز دارد، بیان کرد: این صنعت می تواند مشکل اساسی کشور را که اشتغال است، به زودی و به سرعت برطرف کند. اما متأسفانه آقایان این صنعت را کنار گذاشته اند و توجه جدی به آن ندارند به خصوص از زمانی که وزارت صنایع و معادن با وزارت تجارت ادغام شده اند. به هر حال سازمان دهنده کسی است که همه مسائل را جای خودش ببیند و مشکلات را بر طرف کند. بورس و پتروشیمی در عمل صنعت نساجی را به سوی نابودی می کشاند.

واحد های تولیدی نساجی در حال توقف

در ادامه این نشست مهندس شیبانی نایب رییس انجمن صنایع نساجی نیز گفت: ما برای رفع مشکلاتمان دست یاری به سوی همه دراز کرده ایم اما مشکلاتمان حل نشده است. آخرین پایگاهی را که احساس کردیم صدایش رسا است و قطعا اثر گذار خواهد بود، پایگاه رسانه هاست.

وی گفت: ما احدی هستیم از جمع 9 هزار واحد نساجی که فعال است و همه امید ما این بود که با تأمین مواد اولیه توسط پتروشیمی های داخل کشور مشکلی به عنوان مواد اولیه نداشته باشیم. ما در هشت سال گذشته برای تهیه یک کیلوگرم مواد اولیه مورد نیاز واحد تولید، دستمان را به سوی کشورهای اروپایی دراز می کردیم و با چه سختی مواد اولیه را به کشور وارد می کردیم. با راه افتادن  پتروشیمی ها این مشکل برطرف شد و اصل هم بر این بود که موادی که حاصل از کار ایرانی است و با یک یارانه قابل توجهی تولید می شود این مواد به داخل کشور بیاید و تبدیل به کالای ارزش افزوده بیشتری شود نه اینکه این مواد یارانه دار به کشورهای دیگر صادرات شود و ما مجبور شویم کالای تمام شده که از مواد اولیه یارانه دار ما تشکیل شده است چند برابر بخریم و بعضا همان مواد اولیه پتروشیمی های خودمان را از سر مرزها با قیمت ارزان تر از داخل کشور وارد کنیم، این درد بزرگی است.

شیبانی در ادامه بیان کرد: متأسفانه عملکرد پتروشیمی ها که سرمایه گذاران خوب این کشور هستند، عملکردی نبود که صنایع پایین دست انتظارآن را داشتند. ما حلقه های یک زنجیر هستیم هر کدام از حلقه ها بگسلد، زنجیر می گسلد. ما هیچ مخالفتی با صادرات نداریم، صادرات بسیار خوب است اما بعد از تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع داخل کشور.

نایب رییس انجمن صنایع نساجی افزود: اگر قرار باشد که ما مواد اولیه نداشته باشیم و این امر منجر به تعطیلی کارخانه ها می شود این صادرات به جرأت نوعی خیانت است. 

وی ادامه داد: متولی ما وزارت صنعت است که متأسفانه تعاملی که باید در جهت تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی انجام شود، نشده است. ما چیزی جز تأمین مواد اولیه درخواست نداریم و با همه مشکلات دست و پنجه نرم کرده ایم و نرم خواهیم کرد. اگر یک خودرو بدون بنزین حرکت کند، به زودی می پوسد و از بین می رود، واحدهای ما هم در شرایط پوسیدگی هستند. واحد های تولیدی نساجی به دلیل نداشتن مواد اولیه در حال توقف هستند.

وی با بیان اینکه اگر مواد اولیه واحدهای تولیدی تأمین نشود خیلی سریع یکی بعد از دیگری متوقف می شویم، این عملکرد را ناشی از کم لطفی پتروشیمی ها عنوان کرد.

وی گفت: شرایط تحریم باعث شده است که ما به راحتی نتوانیم مواد اولیه را وارد کنیم. گرانول پلیپمر در عربستان و کره گران تر از ایران نیست، اما ما نمی توانیم به خاطر مشکلات بسیار این مواد را وارد کنیم. دوستان پتروشیمی هم مصرف ما و هم تقاضای ما را می دانند. وقتی تقاضا هست ده واحد و عرضه هست یک واحد، همین موجب دلالی و واسطه گری و زمینه فساد می شود. که متاسفانه امروز به جایی رسیده است که شاید اختلاف قیمت ارز در بازار رسمی کشور آقایان را سوق داده است و تمایل بیشتری پیدا کرده اند که در  داخل کشور هم عرضه نکنند. هیچ صنعت گر داخلی دلش نمی خواهد که کارگرش بیکار شود و دوست دارد که به احتمال 99 درصد مواد اولیه را از داخل کشورش تهیه کند، اما نمی تواند. اگر چه داستان گرانی هم معضل بزرگی است و مردم قدرت خرید ندارند.

وی در ادامه بیان کرد: بورس یک کارگزار است، نه قیمت را بورس تعیین می کند و نه میزان عرضه را، هرچه که به بورس دهند او عرضه خواهد کرد. بنابراین عرضه ها توسط پتروشیمی ها به بورس می رود و بورس آن را هفتگی اعلام می کند. در سال 93، یک سوم مشابه سه ماه های سال گذشته پتروشیمی ها عرضه نکرده اند.

صادرات بی حد و مرز پتروشیمی ها

در ادامه این نشست، مهندس شمس زاده، عضو هیئت رییسه انجمن نساجی با اعلام اینکه صنعت نساجی و پوشاک یک صنعت منحصر به فردی است، بیان کرد: این صنعت همزمان قادر است بر سه مؤلفه ی اصلی رشد اقتصادی کشور، ارزآوری مناسب و ایجاد ارزش افزوده و حل معضل بیکاری تأثیرگذار باشند که این متأسفانه در حالی است که سیاستگذاران اقتصادی با کم توجهی کشور را از این پتانسیل بزرگ محروم کرده اند. ورود به فاز توسعه صنعتی در تمام کشورهای پیشرفته جهان آلمان، انگلیس و کره، همه اینها آغاز فاز صنعتی شدنشان با صنعت نساجی بود که هنوز هم در اقتصاد این کشور ها نقش قابل توجهی را دارد. در حال حاضر متأسفانه و خوشبختانه بخش قابل توجهی از تأمین مواد اولیه مورد صنایع نساجی مثل پلانر، چیپس پولی استر از طریق مجتمع های پتروشیمی ها تهیه می شود.

وی گفت: در هشت سال گذشته مواد اولیه مورد نیاز را از کشور های کره، عربستان و حتی اروپایی تأمین می کردیم اما خوشبختانه این پتانسیل در پتروشیمی ها ایجاد شده است که کلیه این مواد در داخل کشور تولید شود. ولی با کمال تأسف این مجتمع های پتروشیمی هیچ کدام مقید به عرضه محصولات خودشان در بازارهای داخلی نیستند، و نسبت به صادرات محصولاتشان بدون هیچ قید و بندی مشغول فعالیت هستند. در حالی که صادرات محصولات پتروشیمی که به عنوان ماده خام صنعتی بعد از اطمینان از حصول تأمین مواد اولیه مصرف داخلی می تواند صادر شود.

وی افزود: مجتمع های پتروشیمی عنوان کرده اند که شرکت های مختلفی از جنوب شرق آسیا برای محصولات ما صف کشیده اند و این جای افتخار است، اما سؤال اینجاست در شرایطی که کشور ما از رکود تورمی سنگینی برخودار است و با توجه به اینکه همه اقتصاددانان معترف به این مطلب  هستند که برای خروج از رکود تورمی بهترین نسخه ای که برای اقتصاد می توان پیچید، افزایش تولید و رشد تولید ناخالص داخلی است آیا منطقی است که محصولات پتروشیمی که مورد نیاز صنعت نساجی و پلیمیری است و چندین برابر ارزش دلاری خودش باعث خلق برارزش افزوده داخلی می کند و منجر به رشد اقتصاد و اشتغال کشور می شود را برای چند دلار ناقابل صادر کنیم.

وی ادامه داد: ما بخش تولید و اشتغال را از کار انداخته ایم و محصول را صادر می کنیم و ای کاش ارز ناشی از صادرات این محصول پتروشیمی به داخل کشور بازگردد. متأسفانه از سه ماهه پایانی سال گذشته تا به امروز ما مواجه  با عرضه قطره چکانی مواد پتروشیمی در بازار داخلی بوده ایم و این عرضه تا به آن جا پیشرفته است که تقریبا واحدهای تولیدی چیپس پلی استر با توقف تولید روبرو شده اند.

وی افزود: ما با کمال صراحت می گوییم دو وزارتخانه صنعت و معدن و وزارت نفت حامی بزرگ این صنعت هستند که در مقابل صادرات بی حد و مرز این صنعت سکوت کرده اند و صنعت نساجی فقط به خدا پناه می برد.

وی همچنین بر عرضه مواد اولیه در بورس کالا تأکید کرد و گفت: ما نمی دانیم اگر کالا از بورس خارج شود چه بلایی بر سرصنعت نساجی می آید. ما معتقدیم که ساز و کار عرضه در بورس باید بررسی شود و خروج این کالا را از بورس مورد تأیید قرار نمی دهیم.


تحریم مواد اولیه در داخل کشور

مهندس متوسلیان رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران هم اظهار کرد: در صنعت پلاسیتک 10 هزار واحد زیر مجموعه داریم و به عنوان سومین واحد اشتغال کشور هستیم و جای تأسف است که تولیدکنندگان کشوری که بزرگ ترین منابع عظیم گازی جهان را داراست دچار کمبود مواد اولیه هستند.

وی گفت : ما امروز دچار تحریم مواد اولیه در داخل کشور هستیم و ما تولیدکنندگان تحمل بیکاری فرزندانمان را نداریم و با قدرت جلوی این مساله می ایستیم.
وی از وزیر صنایع که متولی صنعت پلاستیک است خواست که در هر صورت تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان این حوزه را در اولویت قرار دهد و این بنگاه ها  را از سی سی یو کار خارج کند چرا که اگر مشکل این بنگاه ها حل نشود ضربات جبران ناپذیری به اشتغال کشور وارد خواهد شد.

نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

قیمت مواداولیه؛ ۲ آبان ۱۳۹۵جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 40,700 ریال 200 0.49% نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Jam 42,900 ریال -200 0.46% نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun - نمودار و آرشیو
F7000 Mehr - نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 44,100 ریال -200 0.45% نمودار و آرشیو
5110 42,300 ریال -200 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 41,700 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 41,700 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 40,400 ریال -100 0.25% نمودار و آرشیو
0075 47,400 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 44,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 44,650 ریال -250 0.56% نمودار و آرشیو
2420h 44,100 ریال 200 0.45% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2102 44,000 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 40,900 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 44,150 ریال 50 0.11% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 43,200 ریال 200 0.46% نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Jam - نمودار و آرشیو
EX3 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX3 Amir - نمودار و آرشیو
EX3 Arak - نمودار و آرشیو
EX3 Bandar - نمودار و آرشیو
EX3 Amir kaf 43,850 ریال -50 0.11% نمودار و آرشیو
EX3 Arak kaf 43,300 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
EX3 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s 42,500 ریال 800 1.88% نمودار و آرشیو
C30s 42,700 ریال 50 0.12% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 47,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 56,600 ریال 1200 2.12% نمودار و آرشیو
1540 48,500 ریال 100 0.21% نمودار و آرشیو
781 41,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
785 41,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
821 41,500 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
825 41,300 ریال 200 0.48% نمودار و آرشیو
5030 75,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
525 42,500 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
552R Jam 44,800 ریال نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak 42,400 ریال نمودار و آرشیو
510L Jam 42,400 ریال -100 0.24% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 44,700 ریال 700 1.57% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 65,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
10417 65,800 ریال -200 0.3% نمودار و آرشیو
10415 65,000 ریال -500 0.76% نمودار و آرشیو
R40maron 49,000 ریال نمودار و آرشیو
R60 49,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
548R 58,000 ریال -2000 3.33% نمودار و آرشیو
RP340 44,100 ریال -100 0.23% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J 49,000 ریال 3500 7.14% نمودار و آرشیو
440L 46,200 ریال -1200 2.53% نمودار و آرشیو
MR230 44,200 ریال 700 1.58% نمودار و آرشیو
ZR230 45,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 58,100 ریال -200 0.34% نمودار و آرشیو
332C 45,800 ریال -300 0.65% نمودار و آرشیو
332L 49,000 ریال نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PE100 Maroun 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PE100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 32,400 ریال -200 0.61% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 32,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 BandarEmam kaf 33,400 ریال 100 0.3% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam - نمودار و آرشیو
PVC S60 BandarEmam kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 41,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 55,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 300 53,200 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EPS 400 52,800 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Arak 42,200 ریال نمودار و آرشیو
5620 42,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 58,100 ریال -100 0.17% نمودار و آرشیو
1922 42,400 ریال 600 1.42% نمودار و آرشیو
MR1600 49,000 ریال 3500 7.14% نمودار و آرشیو
J740 58,500 ریال -2000 3.31% نمودار و آرشیو
R200 56,300 ریال -100 0.18% نمودار و آرشیو
2004Tc 44,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam 46,000 ریال 100 0.22% نمودار و آرشیو
52518 40,800 ریال 200 0.49% نمودار و آرشیو
Hi500 39,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
552 Maroun - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
R40 Arak 49,300 ریال نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو