ارسال پاسخ

اتصالات وحید

چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۲۶ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 533 Telegram

inpia.ir

نشست مشترک انجمن ملی پلاستیک با نایب رییس اتاق بازرگانی ایران

روزیکشنبه مورخ 6 اسفند 1396 اعضای هیأت مدیره انجمن ملی پلاستیک ، طی جلسه ای با نایب رییس اتاق بازرگانی ، مشکلات تولیدکنندگان صنایع تکمیلی را در خصوص تامین مواد اولیه ، بررسی کردند.
نشست مشترک انجمن ملی پلاستیک با نایب رییس اتاق بازرگانی ایران

به گزارش اینپیا، این نشست با صحبت های رییس هیأت مدیره انجمن ملی در خصوص مشکلات ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه آغاز شد ، مهندس صحاف امین دراین رابطه گفت : یک از چالش های اصلی ما مسئله دریافت و قیمت های مواد اولیه در بورس کالاست و قراردادهای بلندمدت دولتی که تولیدکنندگان ما منعقد کرده اند جز ضرر حاصل دیگری در پی ندارد.


صحاف امین افزود: همیشه خریدهای ما از پتروشیمی ها نقدی بوده ولی ازآنجایی که بیشتر مشتریان ما دولتی هستند ، هیچ وقت پول پروژه ها را نقدی دریافت نکردیم و از طرفی علاوه برپرداخت 9%ارزش افزوده مواد که در زمان خرید پرداخت می کنیم، مجبوریم که در زمان فروش 9% مالیات فروش را بپردازیم چرا که با گزارشات سه ماهه که به دارایی میدهیم ، باید9% مالیات فروش را نیزنقدی بپردازیم و از طرفی هم پول ما را طرف های دولتی زیر یکسال نمی دهند و این یعنی 18% ارزش افزوده!!و این مشکلات ، واحدها را با کمبود نقدینگی مواجه می کند.

 

رییس هیأت مدیره انجمن ملی پلاستیک ادامه داد: ما در سال 95حدود یک میلیارد و پنجاه میلیون دلار صادرات داشتیم اما در امسال بدلیل اینکه پتروشیمی ها با هدف ارزآوری ، مواد اولیه را ارزان تر از داخل به ترکیه می فروشند، ما اکثر بازارهای اطراف را از دست داده ایم و همچنین هدف گذاری ما امسال این بود که 25% بیشتر از سال گذشته صادرات داشته باشیم ، اما نه تنها به این عدد دست نیافتیم بلکه 2% کاهش نسبت به سال قبل را تجربه کردیم.


صحاف امین خاطرنشان کرد: از آذر ماه سال جاری تا آخر بهمن ماه ، حدود 712000 تن در بورس معامله شده است و اگر تغییرات نرخ دلار را محاسبه کنیم ، می بینیم که به دلیل افزایش نرخ دلار به پتروشیمی ها ، نزدیک 900میلیارد تومان اضافه پرداخت کرده ایم !! و این درحالی است که نه خوراک پتروشیمی ها گران شده و نه حقوق نیروی انسانی آن ها افزایش یافته است.

 

مهندس پور قاضی در این نشست گفت: یک موضوع مهم امروز ما نوسان عرضه و ناکافی در بورس کالاست که تقاضای بیش از اندازه و رقابت غیر معمول را در پی دارد و نهایتا منجر به افزایش قیمت مواد اولیه می گردد و با توجه به مزیتی منابع نفتی و گازی کشور ، قیمت تمام شده مواد برای تولیدکنندگان ایرانی ازقیمت مواد اولیه برای تولیدکنندگان ترکیه ای ، بیشتر است.

 

مهندس ترک نیز با اشاره به ظرفیت صنایع تکمیلی گفت:کل مواد اولیه ای که صنایع تکمیلی استفاده می کنند حدود سه و نیم میلیون تن می باشد و حدود 80 درصد ظرفیت تولید پتروشیمی ها مورد نیاز کشور می باشد ، بنابراین ریشه تمام مشکلات ما صادرات پتروشیمی هاست و باید در صادرات پتروشیمی ها، موانعی ایجاد گردد و بطور کلی باید مواد اولیه پتروشیمی ها نیز مواد خام محسوب شود و با این وجود ، ظرفیت قانونی نیز برای ممانعت از صادرات پتروشیمی ها ایجاد می شود و اگر صادرات پتروشیمی ها محدود شود ، تا حدود زیادی مشکلات صنایع تکمیلی در این خصوص مرتفع می شود.

 

مهندس زکایی نیز با اشاره به سیاست های نظام در راستای حمایت از پتروشیمی ها گفت: دربین صنایع بالادستی و پایین دستی ها یک عدم توازن به چشم می خورد ، چرا که پتروشیمی ها خوراک ارزان دریافت می کنند و ارز مبادله ای میگیرند و مواد را با قیمت ارز آزاد می فروشند و علاوه براین ها به پتروشیمی ها گفته اند که اگر در صنایع تکمیلی نیز مشارکت کنید ، خوراک شما 30درصد ارزان تر می شود! و می بینیم که کل سیاست نظام در خدمت پتروشیمی هااست.

 

مهندس لشگری در خصوص رقابت ها در بورس کالا یادآور شد:نرخ های پایه ای که در بورس کالا عرضه می شود،معمولا با رقابت مواجه می شوند و این رقابت یک رقابت معمولی نیست بلکه بخشی از آن مدیریت گرید و عرضه است و به اصطلاح، عرضه قطره چکانی انجام می دهند و گاهی در برخی از اقلام با 45درصد افزایش قیمت نهایی را براثر رقابت های کاذب ،مشاهده می کنیم و این یعنی تولیدکننده مواد اولیه را45درصد گرانتر تهیه می کند و چگونه می خواهد به صادرات حتی فکر کند؟ و ازاین جا است که در مبحث اشتغال با مشکل مواجه می شویم.

 

مهندس صفایی نیز افزود: در خصوص مباحث و مشکلاتی که امروز مطرح شد، درخواست نشستی با کمیسیون صنایع اتاق را داشتیم که نیمه دوم اسفند ماه نیز این جلسه باحضور مسئولان انجمن کارفرمایی و مسئولان تشکل های صنایع پایین دستی ، برگزار می گردد و از شما هم دعوت می کنیم که در این نشست حضور داشته باشید.

 

دکتر ترکمان نیز دراین نشست گفت : در سه ماه گذشته اگر برفرض ، نرخ دلار 25%افزایش داشته ، در خیلی از گریدها افزایش بیش از 40 درصد را مشاهده می کنیم و این موضوع سبب می شود تا آن دسته از تولیدکنندگانی که صادرات دارند ، بیش از حد آسیب ببینند.

ترکمان افزود:ما در سال چیزی حدود سه و نیم میلیون تن مواد خریداری می کنیم به علاوه 1.5میلیون تن کامپاند و بازیافت که جمعا می شود 5میلیون تن و این مقدار با نرخ میانگین 8.3دلارقیمت گمرک است که صادرات میشود و این رادربازار داخلی اگر درنظر بگیریم عددی بالغ بر 15 میلیارد دلار می شود و این در حالی است که همه گردش مالی صنعت خودرو صنعت خودرو چیزی حدود 12میلیارد دلار است و بسیار پرسروصدا عمل می کنند.


وی ادامه داد: صنایع تکمیلی 8000واحد دارد و بالغ بر15.2میلیون تن پروانه بهره برداری در این بخش وجود دارد و این به ابزاری بدل شده برای شرکتهایی که میخواهند بازارگردانی کنند.
ترکمان یادآور شد: درابتدا هدف از وجود بورس کالا این بود که کشف قیمت در بورس کالا انجام شودولیکن کشف قیمت الان در صنایع پتروشیمی انجام می شود!

وی گفت : طبق فرمایش جناب صحاف امین ، سود سابیک عربستان حدود 13.5درصد است ولی میانگین سودسهام پتروشیمی های ما 50درصد بوده است!

 

مهندس قاسمی نیز گفت: در حال حاضر یکسری از واحدها را در مناطق آزاد و در حاشیه پتروشیمی ها مستقرکردندو دنبال این هستند که از قوانین جاری کشور ، استفاده کنند و با خرید مواد اولیه ، مالیات نمی پردازند و یک بخشی را هم که وارد می کنند نیز از پرداخت مالیات معاف هستند و عملا برای تولیدکنندگان داخلی ، یک رقیب کم هزینه ای خواهند بود.
قاسمی گفت:امروز می بینیم که بعداز 48ساعت اگر تولیدکننده به هردلیلی نتوانست با بورس تسویه کند ، جرایم بسیارسنگینی را باید بعد از پنج روز بپردازد، در حالی که تمام دادگاه های دنیا روزهای تعطیل را از سود روزشمار کسر می کنند ولی این اتفاق درخصوص ما نمی افتد.
قاسمی خاطرنشان کرد: همانطورکه می دانید ، حدود 750000هزار شاغل مستقیم و غیر مستقیم در پیرامون صنایع تکمیلی وجود دارد ولی در این حوزه تمرکز وجود ندارد چرا که 8000واحد در نقاط مختلف وجود دارد و بیشترین حجم سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی متمرکز شده است.

 

مهندس ظهیری نیز درباره عملکرد پتروشیمی ها گفت : ما با پتروشیمی ها به نتیجه نمی رسیم مگر اینکه قانونی دراین خصوص وضع شود و اساسنامه پتروشیمی ها به گونه ای طراحی شده که به هر کسی و به هر نحوی که بخواهند می توانند مواد بفروشند و هیچ مانعی برای صادرات ندارند و هرروز هم به آن ها امتیاز می دهند که اگر زنجیره را تکمیل کنید30%تخفیف در قیمت خوراک به شما می دهیم و این درحالی است که هیچ گونه تخصصی دراین بخش ندارند
ظهیری افزود: پیشنهاد بنده این است که برای واحدهای پتروشیمی مالیات شناور بگذارند براین ا ساس که اگر این ها سه ونیم میلیون تن را در داخل تامین کردند و سقف نخورد صادرات آن ها از مالیات ، معاف شوند و در غیر اینصورت 15%مالیات باید بپردازند.

 

 

دکتر پدرام سلطانی پس از استماع آراء هیأت مدیره انجمن ملی گفت: ما بیش از یکسال است که روی این موضوع داریم کار می کنیم و تجربه ، مطالعه و شناخت ما نشان می دهد که هیچ راهی بغیر از این بسته طراحی شده وجود ندارد.
در حال حاضر تمام سیگنال هایی که پتروشیمی ها از طرف دولت دریافت می کنند این است که شما خوراک ارزان دریافت کنید و موادراصادرات کند و متاسفانه صنایع تکمیلی اگربخواهند این سیگنال را قطع کنند با مشکل مواجه می شوند و بنظرم هیچ توافقی بااین شرایط پایدار نخواهد بود.


باید کاری انجام شود که بدون کاهش سود پتروشیمی ها ، معافیت مالیاتی آن ها در صادرات حذف شود.
از طرفی صادرات مواداولیه و استردادمالیات برارزش افزوده در صادرات باید متوقف بشود و آن عددرا باید دولت در خوراک به پتروشیمی ها تخفیف بدهد
بطور مثال اگر پتروشیمی ها در صادرات 5000میلیارد تومان مجبور باشند بابت یکسال مالیات بدهند ، دولت باید بگوید که 5000میلیارد تومان از هزینه خوراک شما کم می کنیم و دراین صورت نه دولت بازنده است و نه پتروشیمی ها ،بنابراین پتروشیمی ها به سمت بازارداخلی تمایل پیدا می کنند و منطق اقتصادی سیگنال می دهد که به بازار داخلی بفروشید و بطور کلی پتروشیمی ها نه باید واحد نمومنه صادراتی شوند و نه جایزه صادراتی بگیرند.


درزمان هایی می بینیم که تولیدکنندگان داخلی با قیمتی برابر با قیمت داخلی واردات مواد اولیه دارند، مامی گوییم حقوق ورودیه 5درصدی هم که وجود دارد باید صفر بشود و اگر این 5درصد به قیمت موادخارجی اضافه نشود ، داخلی ها هم مجبورند که قیمت را براین اساس حفظ کند تا در امر رقابت پذیری با مواد وارداتی موفق عمل کنند.


واقعیت دیگری که باید بپذیریم این است که واحدهای پتروشیمی شبه انحصاری هستند و خواه ناخواه می توانند تبانی داشته باشند و بعضا خوراکشان را از هم دیگر دریافت می کنند و دچار اختلافاتی نیز هستند ، بنابراین باید هزینه پترشیمی ها باید در یک سازو کار فنی محاسبه شود که اگر شما به بالا دستی خوراک میدهید چقدر هزینه دارد یا به میان دستی و پایین دستی ها نیز همینطورو به این شکل تضاد منافع نیز بین آن ها مدیریت می شود، یک راهکار دیگر قیمت گذاری گاز است که به خود دولت کمک می کند.
ما این بسته پیشنهادی را به شکلی طراحی کردیم که نه دولت ، نه پتروشیمی ها و نه صنایع تکمیلی ، هیچکدام ضرر نمی کنند، همچنین این بسته را به دفتر معاون اول رییس جمهور محترم بردیم و قرار شد دریک جلسه با جناب جهانگیری دراین خصوص به جمع بندی برسیم و از شما تشکل ها نیز انتظار می رود که صدای اعتراض خود را به هرطریق به گوش همگان برسانید.


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۱ آذر ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 104,800 ریال -2700 2.51% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 106,500 ریال -2500 2.29% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 109,000 ریال 1500 1.38% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 109,000 ریال 1000 0.92% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 111,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 111,500 ریال 500 0.45% نمودار و آرشیو
5110 109,000 ریال -500 0.46% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 106,000 ریال -500 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 106,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 106,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 105,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 103,500 ریال -700 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 101,000 ریال -1000 0.98% نمودار و آرشیو
22B02 110,000 ریال 500 0.45% نمودار و آرشیو
52518 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Hi500 114,500 ریال -500 0.43% نمودار و آرشیو
2420h 102,300 ریال -3700 3.49% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 101,000 ریال -1000 0.98% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 114,000 ریال -1500 1.3% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
PE80 Amir 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 110,500 ریال -1500 1.34% نمودار و آرشیو
Z30G 125,000 ریال 500 0.4% نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 128,500 ریال نمودار و آرشیو
C30s 122,500 ریال 1000 0.82% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 125,500 ریال 1000 0.8% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Arak 97,500 ریال نمودار و آرشیو
7240 126,500 ریال 800 0.63% نمودار و آرشیو
1540 117,800 ریال -900 0.76% نمودار و آرشیو
1551 116,500 ریال -700 0.6% نمودار و آرشیو
781 pet 166,000 ریال 5500 3.31% نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet 168,000 ریال 3000 1.79% نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun 125,000 ریال 1000 0.8% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 82,500 ریال -1500 1.79% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 83,800 ریال -700 0.83% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 84,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 80,500 ریال -2500 3.01% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 82,300 ریال -1200 1.44% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 83,000 ریال -500 0.6% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 163,000 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 145,000 ریال نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam 106,800 ریال نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 120,000 ریال -4000 3.23% نمودار و آرشیو
S 5000 98,000 ریال 1000 1.02% نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖