ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۴۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 573 Telegram

در مقایسه با دو‌ماهه پایانی سال ۹۵ ثبت شد

افت آرام عرضه و تقاضا در بازار پلیمرها

نگاهی به آمارهای ۲ ماهه امسال نسبت به سال گذشته حاکی از این است که عرضه و تقاضا طی بهمن و اسفند سال جاری ارقام کمتری را به خود اختصاص داده است.

عارفه مشایخی : نگاهی به آمارهای ۲ ماهه امسال نسبت به سال گذشته حاکی از این است که عرضه و تقاضا طی بهمن و اسفند سال جاری ارقام کمتری را به خود اختصاص داده است. شاهد این مدعا مقایسه ارقام منتشر شده در بورس کالای ایران است که نشان می‌دهد عرضه محصولات از ۷۷۱ هزار و ۷۷۶ تن در مجموع دو ماهه آخر سال گذشته به رقم ۶۰۹ هزار و ۱۸۵ تن در ماه بهمن و اسفند امسال رسیده است. این در شرایطی است که همین روند برای تقاضا هم محقق است به گونه‌ای که مقدار این متغیر در دو ماه پایانی سال ۹۵ برابر با ۹۶۹ هزار و ۲۳۵ تن بود.

 

بهای دلار از ابتدای بهمن امسال روندی افزایشی را در پیش گرفت و ارقام بالایی را به خود اختصاص داد. با توجه به این موضوع که این شاخص یکی از اهرم‌های اصلی در فرمول قیمت‌گذاری قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی است، ‌بهای این محصولات در بازارهای داخلی هم بالا رفت. این در حالی است که دولت با استفاده از ابزارهای مختلف توانست روند افزایشی بهای دلار را مهار کند و به قیمت پایین تری سوق دهد اما این در شرایطی است که در کنار افزایش قیمت‌های جهانی، ‌قیمت محصولات پتروشیمی آنطور که باید و شاید پایین نیامد و در ارقام بالا ماند.در ۲ ماهه آخر سال ۹۵ هم شاهد همین روند بودیم، ‌با این تفاوت که با پایین آمدن بهای دلار قیمت پایه محصولات پتروشیمی پایین آمد. اما طی دو ماهه سال جاری تولید برای تولیدکنندگان زنجیره تامین توجیهی نداشته و برخی از تولید‌کنندگان تصمیم گرفتند از خرید دست نگه دارند و در مقطعی از زمان از کانال تقاضا بیرون آمده و در نهایت موجب شود با کاهش مقدار تقاضا امسال به نسبت سال گذشته همراه شویم.

 

درخصوص مقدار عرضه‌ها این استدلال وجود دارد که بالا ماندن سطح قیمتی دلار موجب شده است بر مبنای این استدلال که هر بنگاه اقتصادی به دنبال حداکثر کردن سود خود است،‌ مجتمع‌های پتروشیمی برای حد اکثر کردن سود خود هر چند به‌صورت مقطعی و آنی تمایل بیشتری به صادرات داشته باشند و از عرضه گریدهای جذاب در بازارهای داخلی سر باز بزنند که این امر موجب آن می‌شود که رقم عرضه طی دو ماهه انتهایی سال ۹۶ کمتر از دو ماهه انتهایی سال ۹۵ باشد.البته این در شرایطی است که با متعادل تر شدن قیمت‌ها تولیدکنندگان پایین دستی به میدان بازی برگشتند و در دو هفته آخر سال ۹۶ شاهد بالا رفتن حجم معاملات از ماه بهمن تا کنون باشیم.

 

افزایش قیمت‌ها از کانال ارز


دکتر سعید ترکمان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» در این خصوص اظهار کرد: به باور من تغییرات نرخ ارز در دو ماهه آخر امسال به نسبت دو ماهه آخر سال گذشته سبب شد،‌ امسال شرایط متفاوت‌تری نسبت به سال گذشته تجربه کنیم. به این معنا که بهای دلار از اوایل بهمن‌ماه سال جاری جهت‌گیری مثبتی را در پیش گرفت و با سرعت مسیر افزایشی را طی کرد. اثر این افزایش مستقیما بر قیمت پایه محصولات پتروشیمی تاثیر گذاشت و قیمت این محصولات را با خود همراه کرد.وی در ادامه افزود: در نهایت دولت با استفاده از ابزارهای مختلف از این افزایش مقطعی جلوگیری کرد و روند قیمتی این شاخص تاثیر‌گذار در فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی متوقف شد و به تبع آن افزایش قیمت‌ها هم متوقف شد. البته این در شرایطی است که قیمت محصولات در بازارهای داخلی به‌طور متناسب با این کاهش قیمت‌ کم نشد.

 

ترکمان می‌گوید: این در شرایطی است که ما طی ماه‌های آخر سه سال گذشته با افزایش قیمت محصولات همراه بودیم اما پس از مدتی این روند افزایش متوقف و روندی عکس را در پیش می‌گرفت. اما امسال شرایط کمی متفاوت شد؛ به این معنا که قیمت‌ها افسارگسیخته افزایش یافت و با کنترل افزایش نرخ ارز، ‌هنوز هم شاهدیم که قیمت‌ها رو به بالاست و ارقام بالایی را به خود اختصاص داده است.عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: به جز دو هفته اخیر که میانگین قیمت‌ها چیزی در حدود ۴ درصد پایین آمده است، قیمت‌ها در بازار آزاد تفاوت معنا‌داری با قیمت‌های جهانی دارد و خریداران را دچار سردرگمی کرده است.وی در ادامه تصریح کرد: به هر حال این پیک افزایش و کاهش قیمتی بهای دلار بیم و امیدی را برای تولید‌کنندگان پایین دستی به وجود آورد و موجب شد تا دست نگه دارند و در مقطعی از زمان از خرید مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی خود سر باز بزنند و ترجیح دادند که طی دو ماهه آخر سال کمتر در بازارها حضور داشته باشند.

 

آدرس غلط در بازار پتروشیمی


این فعال اقتصادی اظهار کرد: شرایطی به وجود آمده است که توجیحی برای تولید‌کنندگان زنجیره تامین بخش پتروشیمی وجود ندارد تا بخواهند مواد اولیه را با قیمت‌های بالا خریداری کنند. علت هم آن است که در نهایت محصولی با قیمت‌های بالا تولید می‌شود که توان رقابت‌پذیری را با کالاهای مشابه نداشته و موجب می‌شود در نهایت تولید‌کنندگان متضرر شده و بازندگان این بازی باشند.وی افزود: علاوه بر این موضوع برخی تولیدکنندگان اظهار می‌کنند که قیمت مواد اولیه برای آنها به گونه‌ای بالاست که نمی‌توانند مواد اولیه تولید محصولات را خریداری کرده و طبعا ترجیح می‌دهند برای مقطعی از زمان هم که شده دست از تولید بردارند.دکتر ترکمان با اشاره به عرضه محصولات در بورس تصریح کرد: عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران درخصوص ۲۸ گرید از محصولات پتروشیمی هم‌خوانی ندارد و این امر موجب می‌شود که این محصولات در برخی از زمان‌ها با التهاب همراه باشند. این در شرایطی است که مجتمع‌های پتروشیمی اعدادی را به سازمان‌های نظارتی نشان می‌دهند،‌ تا اثبات کنند همیشه عرضه از تقاضا بالاتر است، بنابراین گرید‌هایی از محصولات را که نیاز بازار نبوده عرضه می‌کنند که این امر هم موجب می‌شود تا ارقام و اعداد نتواند به‌درستی موضوع اصلی را شرح دهد.وی در ادامه گفت: در مجموع دلایل مطرح شده باعث می‌شود که با استناد به آمارهای بورس کالا شاهد کاهش حجم تقاضا طی دوماهه سال جاری به نسبت سال گذشته باشیم.

 

ترکمان در ادامه توضیح داد: علاوه بر این امر سال گذشته به دلیل بالا رفتن بهای دلار و پایین آمدن این شاخص در ماه‌های پایانی سال،‌ آدرسی غلط به دلالان و واسطه‌ها داده شد و موجب شد تا پول‌های سردرگم و نقدینگی‌های بالا به بازار محصولات پتروشیمی وارد شود و با افزایش تقاضا در سالی که گذشت همراه باشیم. اما این در شرایطی است که امسال به دلیل اینکه قیمت محصولات پتروشیمی بالا رفت و با پایین آمدن شاخص دلار کاهش نیافت،‌ این نقدینگی دلالان و واسطه‌ها هم به این بازارها سرازیر نشده و تقاضا هر چند تقاضای کاذب، ارقام کمتری را به خود اختصاص می‌دهد.

 

این فعال اقتصادی در ادامه با اشاره به همه این عوامل و فعالیت در بستری نامتناسب برای تولید‌کنندگان زنجیره تامین افزود: نتیجه عرضه‌های نامتناسب،‌ قیمت‌های بالای مواد اولیه واحد‌های تولیدی و در نهایت فعالیت تولید‌کنندگان بخش پایین‌دست زنجیره تامین صنعت پتروشیمی موجب شد تا طبق آمار ۱۰ ماهه گمرک در سال ۹۶، شاهد رشد بیش از ۳۴ درصد واردات محصولات نهایی پلاستیکی در کشور باشیم که این موضوع به‌طور صریح نشانگر آن است که باوجود گاز طبیعی ارزان و تعداد مجتمع‌های پتروشیمی بالا در کشور و به دنبال آن گستره واحد‌های زنجیره تامین نتوانستیم به خوبی به رسالت خود عمل کرده و علاوه بر اینکه سهم خود را در بازارهای هدف و بازارهای صادراتی از دست دادیم، محتاج واردات محصولات نهایی شدیم و مجبوریم برای تامین بازار ۸۰ میلیونی داخلی هم محصولات نهایی پلاستیک را وارد کرده و به بیانی توان رقابت با کالاهای مشابه را در بازار کشور خودمان رفته‌رفته از دست دادیم.عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در ادامه افزود: با توجه به اینکه بیش از ۷۵ تا ۹۰ درصد از قیمت تمام شده محصولات نهایی در زنجیره تامین صنعت پتروشیمی کشور، ‌به قیمت مواد اولیه وابسته است، هر گونه تغییر جدی در قیمت مواد اولیه و رفتار دلالان واسطه‌‌ها موجب می‌شود تا یک بنگاه تولیدی بخش پایین دست صنعت پتروشیمی به‌طور کلی بسته شود.

 

رونق صنایع پایین‌دست با کمک بسته اتاق


وی با اشاره به بسته پیشنهادی اتاق ایران افزود: به باور من اجرایی شدن بسته پیشنهادی اتاق ایران می‌تواند تا حد زیادی جلوی این مشکلات و در‌گیری‌ها را بگیرد و امید داریم با اجرایی شدن این بسته بتوانیم رونق اشتغال را که یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است، تحقق بخشیم و رقابت‌پذیری محصولات نهایی تولید داخل کشور با تولید دیگر کشورها را در دستور کار قرار دهیم و علاوه بر تامین بازارهای داخلی سهم بزرگی از بازارهای صادراتی را به دست آورده و ارزآوری چشم‌گیری را برای اقتصاد کشور به ارمغان آوریم.

 

ترکمان می‌گوید: امیدواریم وزارت نفت برای تعیین قیمت خوراک،‌ وزارت اقتصاد برای جلوگیری از خام فروشی و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جهت پیشبرد اهداف این بسته پیشنهادی که به نفع تولید‌کنندگان بالادست،‌ تولید‌کنندگان پایین‌دست، ‌دولت و در نهایت تمامی مردم است، توجه کرده و تلاش کنند. وی افزود: تصور ما این است که اگر بسته پیشنهادی اتاق ایران که ماحصل کار کارشناسی تشکل‌ها، ‌کمیسیون‌ها،‌ مرکز پژوهش‌های مجلس، ‌انجمن‌ها و... است به‌صورت عملی درآید طی سه سال آینده می‌توانیم جذب ۶۰۰ هزار نفر اشتغال مازاد را داشته باشیم.

 

ترکمان می‌گوید: به عقیده من با اجرایی شدن این بسته به جد جلوی خام فروشی گرفته و این امر موجب می‌شود تا اقتصاد پایداری را تجربه کرده و در نهایت با پهناور کردن گستره زنجیره تامین محصولات نهایی با ارزش افزوده بالاتر را تولید و ارزآوری‌های منطقی‌تری از این امر را برای اقتصاد کشور به ارمغان آوریم. این فعال اقتصادی در آخر افزود: با توجه به این امر که بیش از ۸ هزار واحد صنعتی و بیش از ۱۰ هزار واحد صنفی در بخش پایین دست صنعت پتروشیمی مشغول به کارند از بورس کالای ایران خواستاریم تا با استفاده از ابزارهای مختلف،‌ بستری را فراهم آورند تا این اشتغال در دست بخش خاصی نباشد. وی افزود: در جهت این خواسته طی دو ماه گذشته جلساتی را با سازمان بورس کالای ایران و سازمان بورس کشور گذاشته و چالش‌ها و دغدغه‌ها مطرح شده است و سازمان‌های مذکور قول‌هایی داده‌اند و امیدواریم تا این سازمان‌ها بتوانند با ابزارهایی همچون بورس آتی،‌ دست واسطه‌گرها و دلالانی را که موجب نگه داشتن مواد در انبارها و در نهایت موجب برهم زدن تعادل بازارها می شوند کوتاه کنند و فضا و بستری آماده شود تا آنها هم سرمایه خود را در فضایی آورند و در بورسی فعالیت کنند که بستری شفاف و سازو‌کاری روشن دارد و در نهایت فعالیتشان به نفع صنایع مادر و پیشرفت زنجیره تامین صنعت پتروشیمی شود. / دنیای اقتصاد

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۴ اسفند ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 118,000 ریال -3000 2.48% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 121,000 ریال 2500 2.07% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 121,000 ریال 3000 2.48% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 121,000 ریال 3500 2.89% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 124,000 ریال 4500 3.63% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 123,000 ریال 4500 3.66% نمودار و آرشیو
5110 125,000 ریال 4000 3.2% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 117,000 ریال 2000 1.71% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 117,500 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 116,500 ریال 500 0.43% نمودار و آرشیو
0075 125,000 ریال 5000 4% نمودار و آرشیو
020 124,000 ریال 5000 4.03% نمودار و آرشیو
Lf190 120,000 ریال 4000 3.33% نمودار و آرشیو
22B02 123,500 ریال نمودار و آرشیو
52518 120,000 ریال 5000 4.17% نمودار و آرشیو
Hi500 114,000 ریال 6000 5.26% نمودار و آرشیو
2420h 120,000 ریال 4500 3.75% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 111,000 ریال 4000 3.6% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 128,000 ریال 7000 5.47% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 134,000 ریال 5200 3.88% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G 171,000 ریال 5000 2.92% نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s 176,000 ریال 7500 4.26% نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar 174,000 ریال 6000 3.45% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 120,000 ریال 15000 12.5% نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 140,000 ریال 3000 2.14% نمودار و آرشیو
1540 123,000 ریال 3500 2.85% نمودار و آرشیو
1551 120,000 ریال نمودار و آرشیو
781 pet 200,000 ریال 13500 6.75% نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun 174,000 ریال 7000 4.02% نمودار و آرشیو
510L Jam 171,000 ریال 5000 2.92% نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 171,000 ریال 4000 2.34% نمودار و آرشیو
548R 192,000 ریال 2000 1.04% نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L 169,000 ریال 5500 3.25% نمودار و آرشیو
MR230 177,000 ریال 13000 7.34% نمودار و آرشیو
ZR230 177,000 ریال 14000 7.91% نمودار و آرشیو
ZR 340 195,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
332C 177,000 ریال 17000 9.6% نمودار و آرشیو
332L 180,000 ریال 15000 8.33% نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 93,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 93,500 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 94,000 ریال نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 91,500 ریال 4500 4.92% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 91,500 ریال 4500 4.92% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 92,000 ریال 4000 4.35% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 187,000 ریال 10000 5.35% نمودار و آرشیو
ABS150 183,000 ریال 8000 4.37% نمودار و آرشیو
ABS 10415 202,000 ریال 4000 1.98% نمودار و آرشیو
ABS 10720 202,000 ریال 4000 1.98% نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 158,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖