ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۹:۴۸ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 473 Telegram

inpia.ir

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته چهارم فروردین 1397

افزایش شدید حجم تقاضا بعد از دلار 4200 تومانی

 

 

مقدمه

در آخرین هفته از فروردین ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات بسیار پر التهابی را تجربه کرد زیرا در هفته گذشته و تحت تاثیر تک نرخی شدن نرخ ارز و انتظار کاهش شدید قیمت های پایه حجم بسیار کمی از کالا ها خریداری شده بود و بعد از کاهش شدید نرخ های پایه قیمت های پایه جدید برای خرید بسیار جذاب شده و در نتیجه تقاضای زیادی برای آن ثبت شد.

 

در دوشنبه هفته گذشته خریداران تحت تاثیر قیمت بالای دلار اقدام به رقابت های قیمتی بسیار بالا به خصوص برای گرید های پلی پروپیلن کردند و خریدهای بسیار زیادی را انجام دادند. در روز معاملاتی بعد یعنی سه شنبه 20 فروردین خبر تک نرخی شدن ارز اعلام شده و در نتیجه انتظار برای ریزش قیمت های پایه به وجود آمد در نتیجه بسیاری از کالاها یا معامله نشده و یا وارد معاملات مچینگ شدند.  اما در این هفته و بعد از افت بیش از 13 درصدی قیمت های پایه معاملات بورس کالای ایران رونق بسیار خوبی پیدا کرده، زیرا از طرفی کلیه فعالان بازار اعتقاد دارند که قیمت های فعلی در کف قیمتی قرار داشته و از طرف دیگر بسیاری از فعاالان بازار که مواد اولیه بسیار زیادی را در هفته های گذشته خریداری کرده بودند برای کاهش ضرر خود ترجیح دادند با ایجاد تقاضای زیاد قیمت های معاملات را 10 درصد در مورد بسیاری از کالاها افزایش دهند.

 

بر خلاف اینکه اکثر فعالان بازار انتظار داشتند پتروشیمی ها عرضه های خود را در هفته اول بعد از آزادسازی نرخ کاهش دهند این حجم عرضه ها افزایش اندکی را هم نسبت به هفته گذشته تجربه کرده اند.

 

با وجود اینکه بسیاری از گروه های کالایی با سقف ده درصدی نرخ معامله شد ولی همچنان بسیاری از خریداران مواد اولیه در هفته های گذشته متضرر هستند و فقط اندکی ضرر شان کمتر شد.

 

البته قیمت ها در بازار آزاد روز هاست افزایش زیادی پیدا کرده است و در روز شنبه قبل از اعلام نرخ های پایه جدید کمتر فعال بازاری فروشنده بوده و اکثریت کالا ها افزایش نرخ بالایی را تجربه کرده اند.

 

 

 افزایش حجم عرضه ها در هفته اول پس از تک نرخی شدن دلار

 

حجم عرضه ها در هفته جاری نسبت به هفته گذشته افزایش داشته و 2.742 تن افزایش را تجربه کرد؛ این میزان افزایش با وجود اینکه اندک هست ولی به دلیل اینکه بعد از کاهش شدید نرخ ها کاهش عرضه ای وجود نداشته است بسیار مثبت ارزیابی می شود.

 

اورهال پتروشیمی مارون و اثرات آن بر سایر پتروشیمی ها و عرضه های مواد اولیه پلیمری :

 

 در مورد عرضه های هفته های آتی نمی توان به روشنی اظهار نظر کرد، زیرا اخباری مبنی بر اورهال پتروشیمی های بندرامام و مارون به گوش می رسد البته در مورد بندرامام فقط واحد PVC است و جای نگرانی زیادی ندارد. ولی در مورد پتروشیمی مارون جای نگرانی زیادی هست زیرا پروشیمی های دیگری در جهت تامین خوراک خود به این مجتمع وابسته هستند. پتروشیمی های لاله و پتروشیمی تندگویان به طور مستقیم خوراک اصلی خود را از پتروشیمی مارون تامین می کنند و در نتیجه پتروشیمی لاله هم ممکن است اورهال خود را با این پتروشیمی هماهنگ کند. در مورد پتروشیمی تندگویان هم باید گفت که این مجتمع خوراک منو اتیلن گلایکول (MEG) خود را از پتروشیمی مارون تامین می کند و در صورت اورهال این مجتمع ممکن است ظرفیت تولید پتروشیمی تندگویان نیز کاهش یابد.

 

پتروشیمی مارون سالانه توان تولید یک میلیون و 100 هزار تن اتیلن، 200 هزار تن پروپیلن، 443 هزار تن اتیلن گلایکول ها ، 300 هزار تن پلی پروپیلن و 300 هزار تن انواع پلی اتیلن سنگین را دارد. پتروشیمی تندگویان سالانه در حدود 273 هزار تن MEG را از پتروشیمی مارون تامین می کند.

 

با توجه به مطالب مطرح شده به نظر می رسد هفته های آتی شاهد کاهش عرضه ها باشیم از طرف دیگر بازار آزاد مواد اولیه از همین هفته نسبت به این اخبار واکنش نشان داده و قیمت های بازار به خصوص در مورد کالاهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن سنگین فیلم با افزایش زیادی مواجه شد.

 

رشد زیاد حجم معاملات تحت تاثیر دلار 4200 تومانی

 

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش بسیار زیادی داشته  و 30.765 تن افزایش را تجربه کرد، البته در هفته گذشته حجم معاملات به دلیل تک نرخی شدن نرخ ارز و انتظار کاهش بیش از 14 درصدی نرخ های پایه با رکود بسیار زیادی مواجه بود و تنها کسانی در روز سه شنبه هفته گذشته خرید انجام دادند که واقعا نیازمند بودند. از طرف دیگر بسیاری از خریداران در روز دو شنبه هفته گذشته برای خرید انواع پلی پروپیلن ها بیش از 7 درصد رقابت قیمتی انجام دادند و در این هفته قیمت این گروه بیش از 13 درصد کاهش را تجربه کرد و در نتیجه در این هفته فعالان بازار بسیار متضرر شدند و بسیاری هم کالاهای خریداری شده خود در هفته های گذشته را کنسل کردند.  در نتیجه در این هفته فعالان بازار با ایجاد تقاضای زیاد بیشتر کالاها را با ده درصد رقابت قیمتی رو به رو کردند تا بلکه تا حدی اثرات کاهش شدید نرخ پایه را خنثی کرده باشند از طرف دیگر به نظر می رسد قیمت های پایه واقعا در کف قیمتی خود قرار دارند و به همین دلیل فارغ از جریانات متضرر شدن فعالان بازار، برای سایر خریداران هم خرید مواد اولیه در این هفته و هفته های بعدی جذابیت بسیار بالایی خواهد داشت. 

 

در کل نزدیک به 92 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود، که در هفته گذشته 51 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود. در این بین 55 گرید از 67 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند، رقابت های قیمتی بین 1 تا 23 درصد بود.

 

رشد بی سابقه تقاضا تحت تاثیر تک نرخی شدن دلار: حجم تقاضا در هفته جاری افزایش  شدید و 172 هزار تنی را تجربه کرد. بدین ترتیب حجم تقاضا از 101 هزار تن به 273 هزار تن رسیده است، که حجم بسیار بالایی است. می توان گفت این میزان افزایش تقاضا در یک هفته بی سابقه است و این اتفاق رخ داده را می توان با اتفاقی که در سال 1393 رخ داد مقایسه کرد زیرا این رخداد دقیقا نقطه عکس تصمیمی است که در سال 1393 گرفته شده و با آزادسازی نرخ ارز مبنای کشف نرخ کالاهای پلیمری بازار وارد یک فاز رکود شدید و کاهش شدید تقاضا شد ولی در سال جاری با تک نرخی شدن نرخ ارز موجب  کاهش بیش از 13 درصدی نرخ محصولات شده و در مقابل بازار را با رونق زیاد مواجه کردند و تقاضا برای انواع محصولات پلیمری به شدت افزایش یافت.

 

جذاب ترین گروه های بازار : 15 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است:

 

 

در اولین هفته پس از تک نرخی شدن دلار بیشتر کالاهای عرضه شده با رقابت قیمتی بالایی معامله شدند این رقابت قیمتی به حدی بالا بود که 29 گرید کالایی با رقابت قیمتی بالای 8 درصد معامله شدند. در اینجا فقط 15 گرید اول بررسی می شود و به گریدهای دیگر نیز اشاره خواهد شد. 

 

در این هفته قیمت های پایه محصولات پلیمری بیش از 13 درصد در مورد تمامی گریدها کاهش را تجربه کرد این در حالی بود که در هفته های قبل از تک نرخی شدن نرخ ارز فعالان بازار مواد اولیه خود را با نرخ های ارز بیش از 47000 ریالی خریداری کرده بودند. در نتیجه بعد از کاهش نرخ ارز بسیاری از فعالان بازار این محصولات متضرر شده و در نتیجه ترجیخ دادند با هم با ایجاد تقاضا قیمت ها را تا جایی که امکان دارد افزایش داده و هم با خرید با قیمت های جدید میانگین خود را کاهش دهند. از طرف دیگر قیمت های جدید در کف قیمتی قرار دارند زیرا از طرفی قیمت نفت و افق قیمت های جهانی محصولات پلیمری صعودی بوده و از طرف دیگر دلار هم از این نرخ جدید کمتر نخواهد شد و شاید به طور بدبینانه افقی مثبت را برای آن در نظر گرفت زیرا قیمت این ارز در کشورهای همسایه بیش از 5200 تومان هست. در نتیجه به نظر می رسد هر کسی که در قیمت های فعلی خرید انجام دهد سود خوبی نصیبش خواهد شد زیرا اختلاف قیمت بورس و بازار هم در سطح مطلوبی بوده است در نتیجه تقاضا هم این همه رسد را داشته است.

 

همانطور که در جدول مشخص است، اوضاع 15 کالایی که با بیشترین رقابت قیمتی معامله شده اند به شرح ذیل است:

 

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته برای کالای پلی اتیلن سنگین دورانی بوده است که برابر با 24 درصد رقابت قیمتی است این کالا سقف رقابت نداشته و در نتیجه به دلیل بالا بودن قیمت بازار آن و کم بودن زمینه آن در بازار به این شدت رقابت قیمتی را تجربه کرده است، می توان گفت در نهایت قیمت این محصول نسبت به قبل از تک نرخی شدن ارز کاهشی را تجربه نکرده است ورود به فصل گرم سال و افزایش تقاضا برای این محصول هم در این میزان رقابت قیمتی بی تاثیر نبوده است.

 

کالای دیگری که افزایش قیمت شدید را در تالار معاملات تجربه کرده است پلی استایرن مقاوم 7240 تبریز است که با 13 درصد رقابت قیمتی به فروش رسیده است. این کالا هم به نوعی اثرات کاهش نرخ پایه خود را جبران کرده است.

 

گروه PET بطری : 

 

این گروه کالایی قبل از تک نرخی شدن ارز هم با سقف قیمت معامله می شد و اوضاع این گروه به حدی بحرانی شده بود که قبل از تک نرخی شدن ارز در بازار آزاد با قیمت بالای 8 هزار تومان برای برخی از گریدها معامله می شد.  بعد از اعلام خبر تک نرخی شدن ارز و انتظار کاهش نرخ پایه قیمت بازار آزاد این کالا کاهش یافته و از 8000 تومان برای گرید 781 به 7500 تومان هم رسید. نکته جالب این بود که در روز سه شنبه و بعد از اعلام خبر ارز 4200 تومانی باز هم برای گرید 780 این محصول تا 7 درصد رقابت قیمتی صورت گرفت که نشان از اوضاع بحرانی این کالا دارد و با وجود انتظار افت قیمتی بیش از 14 درصدی باز هم برای خرید آن رقابت قیمتی صورت می پذیرد. در اولین هفته بعد از تک نرخی شدن دلار تمامی گرید های این گروه کالایی همچون هفته های گذشته با سقف قیمت معامله شدند. این گروه تقاضای کاذب بسیار زیادی دارد به حدی که برای 2948 تن عرضه گرید 781 که جذاب ترین گرید این گروه است بیش از 44 هزار تن تقاضا وجود داشته است که بیش از 14 برابر است و در نتیجه بیشتر عرضه این کالا توسط بازاری ها خریداری شده و سهم مصرف کننده واقعی بسیار اندک خواهد بود.

 

این در حالی است که اگر پتروشیمی مارون وارد فاز اورهال شود ممکن است پتروشیمی تندگویان دچار مشکلاتی در زمینه تامین خوراک MEG خود شده و در نتیجه عرضه های این گروه کمتر از سطوح فعلی نیز شود که در این صورت اوضاع این کالا بحرانی تر از الان خواهد شد که امید است برای این موضوع تدابیری اندیشیده شده باشد.

 

کالاهای پلی اتیلن سبک فیلم 0075 بندرامام، پلی اتیلن سبک خطی 209AA امیرکبیر و شازند، 22B02 مهاباد، پلی اتیلن سنگین فیلم F7000 مهر و ایلام، 5110 آریاساسول، بیشتر گریدهای پلی پروپیلن شیمایی همچون ZB332C و ZR230C نویدزرشیمی و پلی اتیلن های سنگین بادی BL3 مارون و کرمانشاه با سقف 10 درصدی نرخ معامله شدند.

 

در این هفته برخی از گریدهای پلی پروپیلن نساجی همچون 552R شازند و مارون، 060 پلی نار و 510L پلی پروپیلن جم با سقف 10 درصدی نرخ معامله شدند و سایر گریدهای این گروه با رقابت قیمتی کمتر از ده درصد معامله شدند.

 

 /سیدجواد موسوی، کارشناس بورس


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲ مهر ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 136,000 ریال 6000 4.41% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 132,000 ریال 1000 0.76% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 131,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 136,000 ریال 3000 2.21% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 136,000 ریال 4000 2.94% نمودار و آرشیو
5110 138,000 ریال 8500 6.16% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 136,000 ریال نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 135,000 ریال 7000 5.19% نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 140,000 ریال 12000 8.57% نمودار و آرشیو
Lf190 131,000 ریال 5000 3.82% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 169,000 ریال 9000 5.33% نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 158,000 ریال 8000 5.06% نمودار و آرشیو
2420h 131,000 ریال نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 132,000 ریال 7000 5.3% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 131,000 ریال 7000 5.34% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 144,000 ریال نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 170,000 ریال 31000 18.24% نمودار و آرشیو
C30s 187,000 ریال 1000 0.53% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 148,000 ریال 8000 5.41% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 148,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 136,000 ریال 3000 2.21% نمودار و آرشیو
1551 122,000 ریال 2000 1.64% نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 145,000 ریال 6000 4.14% نمودار و آرشیو
510L Jam 185,000 ریال 2000 1.08% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 185,000 ریال 2000 1.08% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 140,000 ریال 5000 3.57% نمودار و آرشیو
RP340 190,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 130,000 ریال 1000 0.77% نمودار و آرشیو
MR230 187,000 ریال نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L 126,000 ریال نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 168,000 ریال 2000 1.19% نمودار و آرشیو
ABS150 167,000 ریال 1000 0.6% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو
ZR 340 178,000 ریال نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖