ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۱:۰۹ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 515 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته اول اردیبهشت1397

کاهش زیاد عرضه ها و رشد شدید تقاضا – آزاد بودن ثبت سفارش سالانه برخی گرید ها بلای جان این روزهای بازار پلیمر ها

در اولین هفته از اردیبهشت ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات بسیار پر رونقی را تجربه کرد، در این هفته به تقاضای کاذب هفته گذشته 141 هزار تن اضافه شد که خیلی زیاد است و اوضاع بازار را با مشکلات بیشتری برای تولیدکنندگان داخلی مواجه می کند.
کاهش زیاد عرضه ها و رشد شدید تقاضا – آزاد بودن ثبت سفارش سالانه برخی گرید ها بلای جان این روزهای بازار پلیمر ها

در اولین هفته از اردیبهشت ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات بسیار پر رونقی را تجربه کرد، در این هفته به تقاضای کاذب هفته گذشته 141 هزار تن اضافه شد که خیلی زیاد است و اوضاع بازار را با مشکلات بیشتری برای تولیدکنندگان داخلی مواجه می کند.

 

در این هفته متاسفانه و همانطور که پیش بینی می شد پتروشیمی ها حجم عرضه های خود را به شدت و به میزان بیش از 12 هزار تن کاهش دادند که با توجه به تقاضای کاذبی که برای بازار وجود دارد بسیار به ضرر مصرف کنندگان واقعی بوده است. از طرف دیگر در این هفته حجم کل تقاضا به بیش از 415 هزار تن رسید یعنی چیزی نزدیک به 7 برابر حجم کل عرضه ها بوده است که بسیار زیاد است. در این هفته تقریبا صددرصد کالاهایی که عرضه شده بود توسط متقاضیان خریداری شد و می توان به جرئت گفت که بیش از 50 درصد آن نصیب بازاری ها شده و درصد بسیار کمی هم توسط مصرف کنندگان واقعی خریداری شده اس زیرا با وجود این میزان تقاضای کاذب سهم اندکی به خریداران واقعی می رسد.

 

در این هفته کلا 51 گرید با رقابت قیمتی معامله شدند و این در حالی بود که در هفته گذشته 31  گرید با رقابت های قیمتی معامله شده بودند. رقابت های قیمتی انجام شده بین یک تا 14 درصد بود. این میزان رقابت قیمتی به نوع خود رکورد جدیدی است زیرا در این روز تنها 9 گرید کالایی با قیمت پایین معامله شدند.

 

از طرف دیگر هر هفته که تقاضای کاذب بیشتر می شود متناسب با آن فعالان بازار قیمت های خود را در بازار آزاد افزایش می دهند و به طور میانگین هر هفته چیزی بین 150 تا بعضا 300 تومان قیمت ها در بازار آزاد افزایش را تجربه می کنند.

 

راهکارهای زیادی برای بهتر شدن این اوضاع وجود دارد که نیاز به بررسی های دقیق گارشناسی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

 

 

کاهش شدید حجم عرضه ها در اولین هفته اردیبهشت 1397

 

حجم عرضه ها در هفته جاری نسبت به هفته گذشته کاهش زیادی داشته و 12.302 تن کاهش را تجربه کرد؛ این میزان کاهش در شرایطی که بیشتر کالاها دچار تقاضای کاذب هستند و با سقف قیمت معامله می شوند بسیار برای بازار نامناسب است و امید است برای هفته های آتی تدابیری اتخاذ شود. به عنوان مثال پتروشیمی هایی مانند جم، هلدینگ خلیج فارس و هلدینگ باختر پتانسیل های زیادی دارند که با افزایش عرضه های زیرمجموعه های خود به بهبود اوضاع بازار کمک کنند به نظر می رسد بهترین راه حل برای بازار در درجه اول افزایش شدید حجم عرضه ها باشد و در درجه های بعدی باید سمت تقاضا را کنترل کرد.

 

در هفته گذشته عنوان شد که پیش بینی می شود حجم عرضه ها تحت تاثیر اورهال چند شرکت پتروشیمی کاهش یابد و نگرانی های در رابطه با عرضه ها عنوان شد زیرا با اورهال شدن برخی پتروشیمی ها برخی دیگر هم به دلیل کمبود خوراک دچار مشکلاتی در تولید خواهند شد و در راس آن ها پتروشیمی تندگویان قرار دارد و در شرایط فعلی اوضاع پت بطری ملتهب هست و اگر عرضه ها از سطح فعلی هم کمتر شود اوضاع بدتر هم خواهد شد که امید است مسئولین تدابیری را برای این زمان اندیشیده باشند.

 

اگر اقدامات کافی برای هفته بعد صورت نگیرد متاسفانه شاید باز هم شاهد کاهش عرضه ها باشیم که با توجه به اوضاع فعلی اصلا به نفع تولید نیست. در حال حاضر قیمت های بازار آزاد به سطوح قبل از تک نرخی شدن ارز نزدیک شده اند و این بدان معنی است که مصرف کنندگان واقعی نه تنها هیچ سودی از این اقدام نبرده اند بلکه متضرر هم خواهند شد که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

 

کاهش حجم معاملات تحت تاثیر کاهش حجم عرضه ها

 

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته کاهش داشته  و 7.507 تن کاهش را تجربه کرد، این کاهش حجم معاملات به دلیل کاهش بیش از 12 هزار تنی حجم عرضه ها رخ داده است. زیرا در این هفته 98 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شده است. مشکلی که وجود دارد این است که بخش زیادی از این میزان خریداری شده به جای تزریق به بازار داخل به کشورهای دیگر می رود و در نتیجه بازار داخل با کمبود مواجه بوده و قیمت ها هر هفته بیشتر از هفته های گذشته خواهد شد. البته با توجه به افزایش شدید قیمت ها در بازار آزاد دیگر رفته رفته قیمت های جدید برای کشورهای دیگر هم به صرفه نخواهد بود و در نتیجه ممکن است به زودی شاهد افزایش عرضه در بازار داخل توسط فعالان بازار باشیم.

 

در کل نزدیک به 98 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود، که در هفته گذشته 92 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود. در این بین 51 گرید از 60 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند، رقابت های قیمتی بین 1 تا 14 درصد بود. در این هفته 34 گرید کالایی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند که بسیار آمار بالایی است.

 

افزایش شدید تقاضا در دومین هفته پس از تک نرخی شدن دلار: حجم تقاضا در هفته جاری باز هم افزایش  شدید و 141 هزار تنی را تجربه کرد. بدین ترتیب حجم تقاضا از 273 هزار تن به 415 هزار تن رسیده است، به که حجم بسیار بالایی است. این میزان تقاضای هفتگی در سال های پس از آزادسازی نرخ دلار بی سابقه بوده است و جالب این است که در سال های گذشته این میزان تقاضا تنها در یک ماه وجود داشته است، در واقع اوضاع صنایع تکمیلی ایران هم بهبود نیافته است که به دلیل این موضوع باشد، نکته جالب دیگر این است که با این همه التهاب بازار، بورس کالای ایران سهمیه های سالانه ثبت سفارش شرکت ها در مورد برخی از کالاها را به ماهانه کاهش نداده است.

 

برخی راه کارها برای بهبود اوضاع:

 

  1. - تشدید فشار به پتروشیمی ها برای جلوگیری از کاهش عرضه ها و افزایش عرضه ها در صورت امکان
  2. - کمک به احیای مجدد شورای رقابت به عنوان یک نهاد تاثیر گذار بر کنترل بازار محصولات پتروشیمی
  3. - ماهانه کردن سقف ثبت سفارش برای تمامی گروه های کالایی
  4. - برداشته شدن سقف رقابت قیمتی برخی از گروه های کالایی با پتانسیل افزایش عرضه ها
  5. - ایجاد محدودیت ثبت سفارش برای هر کد معاملاتی: به عنوان مثال پتروشیمی ها عرضه خود را به دو بخش عرضه اولیه مثلا 200 تنی و افزایش عرضه 1800 تنی تقسیم کنند تا هر کد فقط بتواند به میزان 200 تن ثبت سفارش انجام دهد و یا بورس کالای ایران محدودیت ثبت سفارش مثلا تا 200 تن را بسته به هر کالا تعیین کند.
  6. - شناسایی و تعلیق کدهای معاملاتی صوری و غیر فعال توسط بازرسی بورس کالای ایران

 

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است :

 

 

در دومین هفته پس از تک نرخی شدن دلار بیشتر کالاهای عرضه شده با رقابت قیمتی بالایی معامله شدند این رقابت قیمتی به حدی بالا بود که 35 گرید کالایی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند. در اینجا فقط 20 گرید اول بررسی می شود و به گریدهای دیگر نیز اشاره خواهد شد. 

 

در این هفته تعداد کالاهایی که با سقف ده درصدی معامله شدند بسیار بیشتر از هفته گذشته بوده و انتظار می رود در هفته های بعدی اوضاع بدتر هم شود. در دومین هفته بعد از تک نرخی شدن دلار تقاضا بسیار افزایش یافت و در نتیجه باعث شد که بیشتر کالاها تسهیم به نسبت شوند و در نتیجه سهم مصرف کننده واقعی به حداقل میزان برسد.

 

سیاست تقاضای کاذب و اوضاع مصرف کننده واقعی:

 

وقتی یک کالا برای مثال با تقاضای ده برابری مواجه می شود به هر متقاضی یک دهم تناژی که ثبت سفارش کرده است تعلق می گیرد و با توجه به سهمیه های مصرف کنندگان واقعی، آن ها  نمی توانند تناژ مورد تقاضای خود را خریداری کنند. اگر هم فرض کنیم آن ها سهمیه کافی برای خرید مثلا 5 ماشین(110 تن )  موردنیاز خود را داشته باشند ولی باید توجه کرد که این شرکت مورد مثال باید اقدام به ثبت سفارش 1000 تنی کرده تا بتواند 5 ماشین مورد نیاز خود را خریداری کند ولی اینجا این سوال مطرح می شود که آیا یک شرکت تولیدی منابع مالی کافی دارد تا در مورد کالایی مثل PET-781 بالغ بر 570 میلیون تومان تامین وجه کند؟

 

یعنی هر مصرف کننده ای که نیازمند خرید 110 تن پت بطری باشد باید 577 میلیون تومان تامین وجه کند، که اصلا معقول نبوده و خارج از توان بسیاری از مصرف کنندگان واقعی است و در نتیجه مطمئنا بیشتر بازاری هایی که منابع مالی بسیار کافی در اختیار دارند موفق به خرید شده و سهم مصرف کننده واقعی به حداقل می رسد. نتیجه این اتفاق حذف مصرف کننده واقعی بوده و آن ها مجبور خواهند بود مواد اولیه موردنیاز خود را از طریق بازاری ها و با قیمت های بسیار نجومی تهیه کنند و هر چه زودتر باید برای این موضوع تدابیر ویژه اندیشیده شود زیرا در صورت ادامه دار بودن این موضوع تولیدکنندگان واقعی از هر دو طرف متضرر خواهند شد.

 

همانطور که در جدول مشخص است، اوضاع 20 کالایی که با بیشترین رقابت قیمتی معامله شده اند به شرح ذیل است:

 

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته برای کالای پلی اتیلن سنگین دورانی بوده است که برابر با بی از 30 درصد رقابت قیمتی بود و بورس کالای ایران معاملات این کالا را تایید نکرد.

 

کالای دیگری که افزایش قیمت شدید را در تالار معاملات تجربه کرده است، پلی استایرن مقاوم 7240 تبریز است که با 14  درصد رقابت قیمتی به فروش رسیده است این کالا در هفته گذشته هم 13 درصد رقابت قیمتی را تجربه کرده بود.

 

می توان گفت کلیه گرید های بازار با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند. کلیه گرید های گروه پلی اتیلن سبک فیلم، گروه PET بطری، پلی پروپیلن های نساجی، پلی اتیلن های سنگین فیلم، بادی و تزریقی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند.

 

گروه PVC با توجه به عرضه های مناسب از گروه هایی هست که رقابت های قیمتی معقولی را تجربه می کند، گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله هم به دلیل عرضه های زیاد و مناسب از وضعیت خوبی برخوردار هستند و رقابت های قیمتی معقول تری را تجربه می کنند برخی از گرید های گروه پلی پروپیلن شیمیایی هم از دیگر گریدهایی بودند که رقابت قیمتی کمتری از 10 درصد را تجربه کرده اند.

 

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

 

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله است، که با 18 درصد سهم بازار و با 10.211 تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارد، رتبه دوم نیز به PVC  و با 15 درصد و با 8.814  تن عرضه اختصاص دارد. همچنین گروه پلی اتیلن سبک فیلم با 11 درصد حجم عرضه ها و برابر با بیش از 6.346 تن در رتبه سوم قرار داشتند. گروه پلی اتیلن سبک خطی با 11 درصد سهم از عرضه ها در رده بعدی قرار دارد. در کل این گروه های مطرح شده 55 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها- پلی اتیلن سنگین فیلم در صدر

 

گروه پلی اتیلن سنگین فیلم و با 88 هزار 865 تن تقاضا و معادل 22 درصد کل تقاضای بازار بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، این گروه نسبت به هفته گذشته 56 هزار تن افزایش تقاضا داشته است، بعد از این گروه پلی اتیلن سنگین بادی و با 60 هزار و 88 تن تقاضا و سهم 15 درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت. گروه پلی اتیلن سبک فیلم و  با  51 هزار و 362  تن تقاضا در رده بعدی قرار داشت، که برابر با 13 درصد تقاضای کل بازاراست ؛ گروه پلی اتیلن سبک خطی هم با 12 درصد تقاضای بازار از دیگر گرید های جذاب بازار بود. چهار گروه مذکور جمعا 62 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

/سیدجواد موسوی، کارشناس بورس


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۱ آذر ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 104,800 ریال -2700 2.51% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 106,500 ریال -2500 2.29% نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 109,000 ریال 1500 1.38% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 109,000 ریال 1000 0.92% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 111,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 111,500 ریال 500 0.45% نمودار و آرشیو
5110 109,000 ریال -500 0.46% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 106,000 ریال -500 0.47% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 106,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 106,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
0075 105,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
020 103,500 ریال -700 0.67% نمودار و آرشیو
Lf190 101,000 ریال -1000 0.98% نمودار و آرشیو
22B02 110,000 ریال 500 0.45% نمودار و آرشیو
52518 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Hi500 114,500 ریال -500 0.43% نمودار و آرشیو
2420h 102,300 ریال -3700 3.49% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 101,000 ریال -1000 0.98% نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 114,000 ریال -1500 1.3% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
PE80 Amir 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun 110,000 ریال -2000 1.79% نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 110,500 ریال -1500 1.34% نمودار و آرشیو
Z30G 125,000 ریال 500 0.4% نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 128,500 ریال نمودار و آرشیو
C30s 122,500 ریال 1000 0.82% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 125,500 ریال 1000 0.8% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Arak 97,500 ریال نمودار و آرشیو
7240 126,500 ریال 800 0.63% نمودار و آرشیو
1540 117,800 ریال -900 0.76% نمودار و آرشیو
1551 116,500 ریال -700 0.6% نمودار و آرشیو
781 pet 166,000 ریال 5500 3.31% نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet 168,000 ریال 3000 1.79% نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun 125,000 ریال 1000 0.8% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 82,500 ریال -1500 1.79% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 83,800 ریال -700 0.83% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 84,500 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 80,500 ریال -2500 3.01% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 82,300 ریال -1200 1.44% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 83,000 ریال -500 0.6% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 163,000 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 145,000 ریال نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam 106,800 ریال نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 120,000 ریال -4000 3.23% نمودار و آرشیو
S 5000 98,000 ریال 1000 1.02% نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖