ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 213 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته دوم خرداد 1397

افزایش حجم معاملات – تشدید رقابت قیمتی در بیشتر گروه های کالایی

در دومین هفته از خرداد ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات پرحجم تری را نسبت به هفته اول خرداد را تجربه کرد، در این هفته به دلیل اعتصاب راننده ها و مشکلات بارگیری های محصولات قیمت ها به شدت در بازار آزاد افزایش یافته و در نتیجه تقاضا نیز روندی صعودی تر از گذشته پیدا کرده و برای دومین هفته متوالی افزایش را تجربه کرد، این افزایش تقاضا به میزان 48 هزار تن بود.

 

در دومین هفته از خرداد ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات پرحجم تری را نسبت به هفته اول خرداد  را تجربه کرد، در این هفته  به دلیل اعتصاب راننده ها و مشکلات بارگیری های محصولات قیمت ها به شدت در بازار آزاد افزایش یافته و در نتیجه تقاضا نیز روندی صعودی تر از گذشته پیدا کرده و برای دومین هفته متوالی افزایش را تجربه کرد، این افزایش تقاضا به میزان 48 هزار تن بود.

 

در این هفته مشاهده می شود که عرضه ها  افزایش اندک و 2.394 تنی را تجربه کرده است. در این هفته بالاخره اورهال پتروشیمی مارون به اتمام رسیده و این پتروشیمی بالاخره محصولات خود را عرضه کرده و موجب افزایش کلی حجم عرضه ها شد بازگشت این پتروشیمی به خصوص برای بهبود یافتن اوضاع گروه کالایی پلی پروپیلن نساجی مفید و ضروری بود.

 

در این هفته کلا 47 گرید با رقابت قیمتی معامله شدند که دقیقا برابر با آمار ثبت شده در هفته گذشته است. رقابت های قیمتی انجام شده بین یک تا 10 درصد بود.

 

انتظار می رود با شروع بارگیری ها از روز شنبه 12 خرداد قیمت ها در بازار آزاد سیر نزولی یافته و اندکی قیمت ها واقعی تر شود در روزهای گذشته قیمت تمامی محصولات به شکل کاملا غیر معقولی افزایش پیدا کرده بود.

 

 

 

افزایش مجدد عرضه ها در دومین هفته خرداد بعد از بازگشت پتروشیمی مارون

 

حجم عرضه ها در هفته جاری باز هم  افزایش داشته و بیش از 2300 تن افزایش را تجربه کرد؛ این میزان افزایش هر چند اقدام خوب و لازمی بوده است، ولی کافی نیست و باید حجم عرضه ها باز هم افزایش یابد تا شاهد بهبود شرایط باشیم. این هفته اتفاقا بسیار امیدوار کننده برای تمامی بازار و به خصوص گروه پلی پروپیلن نساجی بازگشت پتروشیمی مارون به مدار تولید و عرضه این مجتمع در بورس بود که امید به بهبود هر چند اندک اوضاع را به وجود آورد. این مجتمع یکی از بزرگتری واحدهای تولید کننده پلی پروپیلن های نساجی در کشور است و برای بهبود اوضاع این گروه کالایی وجود این مجتمع بسیار ضروری است.

  

افزایش حجم معاملات تحت تاثیر افزایش حجم عرضه ها

 

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته باز هم افزایش داشته  و 2.768 تن افزایش را تجربه کرد، این در حالی است که حجم معاملات در هفته گذشته نیز افزایش خوب و نزدیک به 6000 تنی داشت تا در مجموع دو هفته اخیر بیش از 8 هزار تن افزایش را تجربه کرده باشد. این افزایش حجم معاملات به دلیل افزایش سهمیه ها و افزایش عرضه ها رخ داده است.

 

در کل نزدیک به 95 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود، که در هفته گذشته 94 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود. در این بین 60 گرید از 79 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند که در نوع خود جالب بود زیرا در هفته گذشته در 47 گرید رقابت قیمتی انجام شده بود که باز هم بسیار بالا بود و در این هفته متاسفانه به 60 گرید رسیده است، رقابت های قیمتی بین 1 تا 17 درصد بود. در این هفته 36 گرید کالایی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند که نسبت به هفته گذشته باز هم  افزایش داشته است.

 

افزایش تقاضا برای سومین هفته متوالی: حجم تقاضا در هفته جاری و با توجه به قرار داشتن در هفته دوم ماه افزایش 48 هزار تنی را تجربه کرد. بدین ترتیب حجم تقاضا از 266 هزار تن به 314 هزار تن رسیده است، که بسیار بالایی است. در گذشته بار ها ذکر شد که باید برای حجم ثبت سفارش محدودیت هایی اعمال شود، که متاسفانه اعمال نشده است. عدم مشکلات بارگیری ناشی از اعتصاب رانندگان موجب افزایش شدید قیمت ها و در نتیجه افزایش تقاضای کاذب شد البته دلیل مهم و اصلی دیگر این بود که پتروشیمی مارون بعد از بازگشت و عرضه در روز سه شنبه سبب شده که تقاضای موجود برای پلی پروپیلن های نساجی بک بار برای دو شنبه و یک بار هم برای سه شنبه رو این گروه کالایی سرشکن شود و در نتیجه همین عامل سبب افزایش ظاهری و کاذب حجم تقاضا شد در نتیجه انتظار می رود در هفته های پیش رو همچون گذشته همه گریدهای مختلف پلی پروپیلن نساجی در بک روز واحد عرضه شوند تا از ایجاد تقاضای کاذب تا حدی جلوگیری شود.

  

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است :

 

 

در دومین هفته از خرداد باز هم بسیاری از  کالاهای عرضه شده با رقابت قیمتی بالایی معامله شدند، البته این رقابت های قیمتی نسبت به هفته پیش باز هم  بیشتر بوده و تعداد بیشتری از گریدهای عرضه شده با سقف قیمت معامله شدند.  در این هفته 36 گرید از 79 گرید عرضه شده با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند.

 

همانطور که در جدول مشخص است، اوضاع 20 کالایی که با بیشترین رقابت قیمتی معامله شده اند به شرح ذیل است:

 

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته برای کالای پلی استایرن مقاوم 7240 پتروشیمی تبریز است ک با 18 درصد رقابت قیمتی معامله شده است.

 

پس از آن انواع گریدهای PET بطری بوده است، که برابر با 15 درصد رقابت قیمتی بوده است. در این هفته نوسان قیمت این گروه کالایی توسط بورس کالای ایران به 15 درصد افزایش یافت و از طرف دیگر میزان سهمیه هر کد معاملاتی به میزان میانگین خرید این محصول در شش ماهه دوم سال 1396 کاهش یافت و این اقدام سبب کاهش شدید تقاضای کاذب برای این گروه کالایی شد.

 

بیست گرید بعدی  با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند. کلیه گرید های گروه پلی پروپیلن نساجی، گروه پلی اتیلن های سنگین بادی، سبک خطی و  برخی گریدهای پلی پروپیلن شیمیایی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند.

 

PET بطری- اقدامات مناسب ولی ناکافی بورس کالای ایران- اقدامات بورس کالا در جهت کنترل بازار

 

اقدام مناسب : در این هفته منتهی به 9 خرداد 97 بورس کالای ایران در یک اقدام بسیار جالب و مناسب سهمیه همه کدهای معاملاتی را به میزان میانگین خرید این شرکت ها در 6 ماهه دوم سال 96 رساند و با این اقدام موفق به کنترل بسیار مناسب میزان تقاضای کاذب برای این گروه کالایی شد به حدی که تقاضای 12 برابری هفته های گذشته به 4 برابر رسیده است.  

 

در این هفته برای 4367 تن عرضه این گروه تقاضایی معادل 18.458 تن وجود داشت که بیش از 4 برابر حجم عرضه ها است و نسبت به هفته گذشته کاهشی 41 هزار تنی داشته است و بسیار اوضاع بهتری برای خریداران واقعی ایجاد کرده است.  

 

این اقدام بورس کالای ایران از چند جهت مناسب و به جا بود که مهمترین جنبه آن این است که شرکت هایی که در اوضاع آرام شش ماهه آخر سال گذشته مرتب و هفتگی خرید انجام می دادند قطعا مصرف کننده واقعی این محصول بوده و با این اقدام بورس کالای ایران سهمیه کاملا عادلانه و بیشتر از کدهای صوری کسب می کنند و دوم اینکه بسیاری از کدهایی که تقاضای کاذب را اخیرا ایجاد می کنند ممکن است در شش ماهه آخر سال گذشته یا خریدی انجام نداده باشند و یا میانگین خریدشان بسیار اندک بوده باشد و در نتیجه این اقدام موجب کاهش شدید سهمیه آن ها در مقابل مصرف کننده واقعی می شود و مصرف کننده واقعی می تواند مواد اولیه موردنیاز خود را با شرایط بهتری تامین کند و در مقابل سهم دلال ها بسیار کاهش یابد.

 

اقدام ناکافی: هر چقدر اقدام اول بسیار جالب و مناسب بود اقدام دوم مبنی بر افزایش سقف نوسان نرخ و رسیدن آن به 15 درصد اقدام مناسبی نبود و بهتر این بود که سقف نوسان نرخ این محصول برداشته می شد، زیرا با این افزایش سقف و عطشی که برای خرید این کالا در بازار وجود دارد باز هم این کالا با سقف قیمت معامله شد و با این تفاوت که در هفته های گذشته با سقف قیمت ده درصد قیمت پایه این کالا افزایش پیدا می کرد و در این حال 15 درصد افزایش پیدا کرد. البته اگر در هفته های آتی و با کاهش سهمیه ها تقاضا کمتر شود ممکن است دیگر این کالا با سقف قیمت معامله نشود ولی باز هم تاکید می شود که بهتر این بود که سقف نوسان نرخ این محصول برداشته می شد تا این کالا اختلاف قیمتی بازار و بورس اش از بین رفته و تمامی خریداران به طور عادلانه توان رقابت داشته باشند. 

 

در هفته های اخیر حجم کلی عرضه ها تقریبا مناسب بوده است، ولی طرف تقاضا همچنان در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در این هفته پلی استایرن مقاوم تبریز باز هم با وجو داشتن محدودیت ثبت سفارش تا سقف سه ماشین برای هر کد باز هم با رقابت قیمتی بالای 18 دردی معامله شد که به خاطر جذابیت بالای این کالا است. با بازگشت پتروشیمی مارون  و انجام عرضه های گروه پلی پروپیلن نساجی در یک روز واحد می توان امیدوار بود که این گروه کالایی هم رفته رفته اندکی اوضاع معاملاتی بهتری را تجربه کند. در این هفته پتروشیمی جم هم گرید مشابه پلی اتیلن سنگین دورانی 3840 تبریز را عرضه کرده بود که موفق به فروش بخش زیادی از این محصول شد.

 

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

 

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه PVC است، که با 19 درصد سهم بازار و با 10.438 تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارد، رتبه دوم نیز به پلی پروپیلن نساجی  و با 15 درصد و با 8.085  تن عرضه اختصاص دارد. همچنین گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله  با 14 درصد حجم عرضه ها و برابر با بیش از 8.010 تن در رتبه سوم قرار داشت. گروه پلی اتیلن سنگین فیلم با 11 درصد سهم از عرضه ها در رده بعدی قرار دارد. در کل این گروه های مطرح شده 59 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

 

گروه پلی پروپیلن نساجی و با 103 هزار 707 تن تقاضا و معادل 38 درصد کل تقاضای بازار، بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، این گروه نسبت به هفته گذشته 65 هزار تن افزایش تقاضا داشته است، بعد از این گروه پلی اتیلن سنگین بادی و با 26 هزار و 26 تن تقاضا و سهم 10 درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت. گروه های پلی اتیلن سبک خطی و سبک فیلم و به ترتیب  با  25 هزار و 78  تن و 25 هزار تن  تقاضا در رده بعدی قرار داشتند، که برابر با 18 درصد تقاضای کل بازاراست ؛ گروه پلی پروپیلن شیمیایی هم با 8 درصد تقاضای بازار از دیگر گرید های جذاب بازار بود. پنج گروه مذکور جمعا 74 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

 

/سیدجواد موسوی، کارشناس بورس 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳ مهر ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 138,000 ریال 2000 1.45% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 134,000 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 133,000 ریال 2000 1.5% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 139,000 ریال 3000 2.16% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 138,000 ریال 2000 1.45% نمودار و آرشیو
5110 139,000 ریال 1000 0.72% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 140,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 132,000 ریال 1000 0.76% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 - نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 158,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 133,000 ریال 2000 1.5% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 133,000 ریال 1000 0.75% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 134,000 ریال 3000 2.24% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 153,000 ریال 9000 5.88% نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 170,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
C30s 197,000 ریال 10000 5.08% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 158,000 ریال 10000 6.33% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 148,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 134,000 ریال -2000 1.47% نمودار و آرشیو
1551 125,000 ریال 3000 2.4% نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 154,000 ریال 9000 5.84% نمودار و آرشیو
510L Jam 195,000 ریال 10000 5.13% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 195,000 ریال 10000 5.13% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 142,000 ریال 2000 1.41% نمودار و آرشیو
RP340 190,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 134,000 ریال 4000 2.99% نمودار و آرشیو
MR230 190,000 ریال 3000 1.58% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L 128,000 ریال 2000 1.56% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 168,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 168,000 ریال 1000 0.6% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو
ZR 340 178,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
z30 j 153,000 ریال نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖