ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۰۷ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 362 Telegram

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا؛ هفته دوم خرداد 1397

افزایش حجم معاملات – تشدید رقابت قیمتی در بیشتر گروه های کالایی

در دومین هفته از خرداد ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات پرحجم تری را نسبت به هفته اول خرداد را تجربه کرد، در این هفته به دلیل اعتصاب راننده ها و مشکلات بارگیری های محصولات قیمت ها به شدت در بازار آزاد افزایش یافته و در نتیجه تقاضا نیز روندی صعودی تر از گذشته پیدا کرده و برای دومین هفته متوالی افزایش را تجربه کرد، این افزایش تقاضا به میزان 48 هزار تن بود.

 

در دومین هفته از خرداد ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات پرحجم تری را نسبت به هفته اول خرداد  را تجربه کرد، در این هفته  به دلیل اعتصاب راننده ها و مشکلات بارگیری های محصولات قیمت ها به شدت در بازار آزاد افزایش یافته و در نتیجه تقاضا نیز روندی صعودی تر از گذشته پیدا کرده و برای دومین هفته متوالی افزایش را تجربه کرد، این افزایش تقاضا به میزان 48 هزار تن بود.

 

در این هفته مشاهده می شود که عرضه ها  افزایش اندک و 2.394 تنی را تجربه کرده است. در این هفته بالاخره اورهال پتروشیمی مارون به اتمام رسیده و این پتروشیمی بالاخره محصولات خود را عرضه کرده و موجب افزایش کلی حجم عرضه ها شد بازگشت این پتروشیمی به خصوص برای بهبود یافتن اوضاع گروه کالایی پلی پروپیلن نساجی مفید و ضروری بود.

 

در این هفته کلا 47 گرید با رقابت قیمتی معامله شدند که دقیقا برابر با آمار ثبت شده در هفته گذشته است. رقابت های قیمتی انجام شده بین یک تا 10 درصد بود.

 

انتظار می رود با شروع بارگیری ها از روز شنبه 12 خرداد قیمت ها در بازار آزاد سیر نزولی یافته و اندکی قیمت ها واقعی تر شود در روزهای گذشته قیمت تمامی محصولات به شکل کاملا غیر معقولی افزایش پیدا کرده بود.

 

 

 

افزایش مجدد عرضه ها در دومین هفته خرداد بعد از بازگشت پتروشیمی مارون

 

حجم عرضه ها در هفته جاری باز هم  افزایش داشته و بیش از 2300 تن افزایش را تجربه کرد؛ این میزان افزایش هر چند اقدام خوب و لازمی بوده است، ولی کافی نیست و باید حجم عرضه ها باز هم افزایش یابد تا شاهد بهبود شرایط باشیم. این هفته اتفاقا بسیار امیدوار کننده برای تمامی بازار و به خصوص گروه پلی پروپیلن نساجی بازگشت پتروشیمی مارون به مدار تولید و عرضه این مجتمع در بورس بود که امید به بهبود هر چند اندک اوضاع را به وجود آورد. این مجتمع یکی از بزرگتری واحدهای تولید کننده پلی پروپیلن های نساجی در کشور است و برای بهبود اوضاع این گروه کالایی وجود این مجتمع بسیار ضروری است.

  

افزایش حجم معاملات تحت تاثیر افزایش حجم عرضه ها

 

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته باز هم افزایش داشته  و 2.768 تن افزایش را تجربه کرد، این در حالی است که حجم معاملات در هفته گذشته نیز افزایش خوب و نزدیک به 6000 تنی داشت تا در مجموع دو هفته اخیر بیش از 8 هزار تن افزایش را تجربه کرده باشد. این افزایش حجم معاملات به دلیل افزایش سهمیه ها و افزایش عرضه ها رخ داده است.

 

در کل نزدیک به 95 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود، که در هفته گذشته 94 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود. در این بین 60 گرید از 79 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند که در نوع خود جالب بود زیرا در هفته گذشته در 47 گرید رقابت قیمتی انجام شده بود که باز هم بسیار بالا بود و در این هفته متاسفانه به 60 گرید رسیده است، رقابت های قیمتی بین 1 تا 17 درصد بود. در این هفته 36 گرید کالایی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند که نسبت به هفته گذشته باز هم  افزایش داشته است.

 

افزایش تقاضا برای سومین هفته متوالی: حجم تقاضا در هفته جاری و با توجه به قرار داشتن در هفته دوم ماه افزایش 48 هزار تنی را تجربه کرد. بدین ترتیب حجم تقاضا از 266 هزار تن به 314 هزار تن رسیده است، که بسیار بالایی است. در گذشته بار ها ذکر شد که باید برای حجم ثبت سفارش محدودیت هایی اعمال شود، که متاسفانه اعمال نشده است. عدم مشکلات بارگیری ناشی از اعتصاب رانندگان موجب افزایش شدید قیمت ها و در نتیجه افزایش تقاضای کاذب شد البته دلیل مهم و اصلی دیگر این بود که پتروشیمی مارون بعد از بازگشت و عرضه در روز سه شنبه سبب شده که تقاضای موجود برای پلی پروپیلن های نساجی بک بار برای دو شنبه و یک بار هم برای سه شنبه رو این گروه کالایی سرشکن شود و در نتیجه همین عامل سبب افزایش ظاهری و کاذب حجم تقاضا شد در نتیجه انتظار می رود در هفته های پیش رو همچون گذشته همه گریدهای مختلف پلی پروپیلن نساجی در بک روز واحد عرضه شوند تا از ایجاد تقاضای کاذب تا حدی جلوگیری شود.

  

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است :

 

 

در دومین هفته از خرداد باز هم بسیاری از  کالاهای عرضه شده با رقابت قیمتی بالایی معامله شدند، البته این رقابت های قیمتی نسبت به هفته پیش باز هم  بیشتر بوده و تعداد بیشتری از گریدهای عرضه شده با سقف قیمت معامله شدند.  در این هفته 36 گرید از 79 گرید عرضه شده با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند.

 

همانطور که در جدول مشخص است، اوضاع 20 کالایی که با بیشترین رقابت قیمتی معامله شده اند به شرح ذیل است:

 

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته برای کالای پلی استایرن مقاوم 7240 پتروشیمی تبریز است ک با 18 درصد رقابت قیمتی معامله شده است.

 

پس از آن انواع گریدهای PET بطری بوده است، که برابر با 15 درصد رقابت قیمتی بوده است. در این هفته نوسان قیمت این گروه کالایی توسط بورس کالای ایران به 15 درصد افزایش یافت و از طرف دیگر میزان سهمیه هر کد معاملاتی به میزان میانگین خرید این محصول در شش ماهه دوم سال 1396 کاهش یافت و این اقدام سبب کاهش شدید تقاضای کاذب برای این گروه کالایی شد.

 

بیست گرید بعدی  با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند. کلیه گرید های گروه پلی پروپیلن نساجی، گروه پلی اتیلن های سنگین بادی، سبک خطی و  برخی گریدهای پلی پروپیلن شیمیایی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند.

 

PET بطری- اقدامات مناسب ولی ناکافی بورس کالای ایران- اقدامات بورس کالا در جهت کنترل بازار

 

اقدام مناسب : در این هفته منتهی به 9 خرداد 97 بورس کالای ایران در یک اقدام بسیار جالب و مناسب سهمیه همه کدهای معاملاتی را به میزان میانگین خرید این شرکت ها در 6 ماهه دوم سال 96 رساند و با این اقدام موفق به کنترل بسیار مناسب میزان تقاضای کاذب برای این گروه کالایی شد به حدی که تقاضای 12 برابری هفته های گذشته به 4 برابر رسیده است.  

 

در این هفته برای 4367 تن عرضه این گروه تقاضایی معادل 18.458 تن وجود داشت که بیش از 4 برابر حجم عرضه ها است و نسبت به هفته گذشته کاهشی 41 هزار تنی داشته است و بسیار اوضاع بهتری برای خریداران واقعی ایجاد کرده است.  

 

این اقدام بورس کالای ایران از چند جهت مناسب و به جا بود که مهمترین جنبه آن این است که شرکت هایی که در اوضاع آرام شش ماهه آخر سال گذشته مرتب و هفتگی خرید انجام می دادند قطعا مصرف کننده واقعی این محصول بوده و با این اقدام بورس کالای ایران سهمیه کاملا عادلانه و بیشتر از کدهای صوری کسب می کنند و دوم اینکه بسیاری از کدهایی که تقاضای کاذب را اخیرا ایجاد می کنند ممکن است در شش ماهه آخر سال گذشته یا خریدی انجام نداده باشند و یا میانگین خریدشان بسیار اندک بوده باشد و در نتیجه این اقدام موجب کاهش شدید سهمیه آن ها در مقابل مصرف کننده واقعی می شود و مصرف کننده واقعی می تواند مواد اولیه موردنیاز خود را با شرایط بهتری تامین کند و در مقابل سهم دلال ها بسیار کاهش یابد.

 

اقدام ناکافی: هر چقدر اقدام اول بسیار جالب و مناسب بود اقدام دوم مبنی بر افزایش سقف نوسان نرخ و رسیدن آن به 15 درصد اقدام مناسبی نبود و بهتر این بود که سقف نوسان نرخ این محصول برداشته می شد، زیرا با این افزایش سقف و عطشی که برای خرید این کالا در بازار وجود دارد باز هم این کالا با سقف قیمت معامله شد و با این تفاوت که در هفته های گذشته با سقف قیمت ده درصد قیمت پایه این کالا افزایش پیدا می کرد و در این حال 15 درصد افزایش پیدا کرد. البته اگر در هفته های آتی و با کاهش سهمیه ها تقاضا کمتر شود ممکن است دیگر این کالا با سقف قیمت معامله نشود ولی باز هم تاکید می شود که بهتر این بود که سقف نوسان نرخ این محصول برداشته می شد تا این کالا اختلاف قیمتی بازار و بورس اش از بین رفته و تمامی خریداران به طور عادلانه توان رقابت داشته باشند. 

 

در هفته های اخیر حجم کلی عرضه ها تقریبا مناسب بوده است، ولی طرف تقاضا همچنان در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در این هفته پلی استایرن مقاوم تبریز باز هم با وجو داشتن محدودیت ثبت سفارش تا سقف سه ماشین برای هر کد باز هم با رقابت قیمتی بالای 18 دردی معامله شد که به خاطر جذابیت بالای این کالا است. با بازگشت پتروشیمی مارون  و انجام عرضه های گروه پلی پروپیلن نساجی در یک روز واحد می توان امیدوار بود که این گروه کالایی هم رفته رفته اندکی اوضاع معاملاتی بهتری را تجربه کند. در این هفته پتروشیمی جم هم گرید مشابه پلی اتیلن سنگین دورانی 3840 تبریز را عرضه کرده بود که موفق به فروش بخش زیادی از این محصول شد.

 

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

 

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه PVC است، که با 19 درصد سهم بازار و با 10.438 تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارد، رتبه دوم نیز به پلی پروپیلن نساجی  و با 15 درصد و با 8.085  تن عرضه اختصاص دارد. همچنین گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله  با 14 درصد حجم عرضه ها و برابر با بیش از 8.010 تن در رتبه سوم قرار داشت. گروه پلی اتیلن سنگین فیلم با 11 درصد سهم از عرضه ها در رده بعدی قرار دارد. در کل این گروه های مطرح شده 59 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

 

گروه پلی پروپیلن نساجی و با 103 هزار 707 تن تقاضا و معادل 38 درصد کل تقاضای بازار، بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، این گروه نسبت به هفته گذشته 65 هزار تن افزایش تقاضا داشته است، بعد از این گروه پلی اتیلن سنگین بادی و با 26 هزار و 26 تن تقاضا و سهم 10 درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت. گروه های پلی اتیلن سبک خطی و سبک فیلم و به ترتیب  با  25 هزار و 78  تن و 25 هزار تن  تقاضا در رده بعدی قرار داشتند، که برابر با 18 درصد تقاضای کل بازاراست ؛ گروه پلی پروپیلن شیمیایی هم با 8 درصد تقاضای بازار از دیگر گرید های جذاب بازار بود. پنج گروه مذکور جمعا 74 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

 

/سیدجواد موسوی، کارشناس بورس 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 115,500 ریال -500 0.43% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 114,000 ریال -2000 1.72% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 113,000 ریال -2500 2.16% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 113,500 ریال -1500 1.3% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 113,000 ریال -1000 0.88% نمودار و آرشیو
5110 118,800 ریال -2200 1.82% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam 111,500 ریال -1500 1.33% نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 111,000 ریال -1500 1.33% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 111,000 ریال -1000 0.89% نمودار و آرشیو
0075 121,500 ریال -2000 1.62% نمودار و آرشیو
020 114,500 ریال -500 0.43% نمودار و آرشیو
Lf190 112,000 ریال -2000 1.75% نمودار و آرشیو
22B02 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
52518 112,000 ریال 500 0.45% نمودار و آرشیو
Hi500 110,500 ریال -1500 1.34% نمودار و آرشیو
2420h 108,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 108,000 ریال -500 0.46% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 124,500 ریال -1000 0.8% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak - نمودار و آرشیو
PE80 Amir 128,000 ریال 500 0.39% نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam 130,000 ریال 2500 1.92% نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand 148,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 169,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
C30s 163,500 ریال 500 0.31% نمودار و آرشیو
C30G 151,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 169,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 132,000 ریال نمودار و آرشیو
3840 Arak - نمودار و آرشیو
7240 140,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 125,000 ریال 1000 0.8% نمودار و آرشیو
1551 120,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun 169,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 202,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir 95,000 ریال -1000 1.04% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand 93,000 ریال -1000 1.06% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar 94,500 ریال -300 0.32% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf 93,500 ریال -500 0.53% نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf 91,500 ریال -1200 1.29% نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf 93,000 ریال -400 0.43% نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 - نمودار و آرشیو
ABS150 180,000 ریال -2000 1.1% نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil 183,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو
62N07 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 - نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو
RP 345 - نمودار و آرشیو
R40 marun - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖