ارسال پاسخ

اتصالات وحید

یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۰۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 351 Telegram

هفته چهارم خرداد 1397؛

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا

در چهارمین هفته از خرداد ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با حجم بیشتری را نسبت به هفته سوم خرداد را تجربه کرد

به گزارش اینپیا، در چهارمین هفته از خرداد ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، معاملات با حجم بیشتری را نسبت به هفته سوم خرداد  را تجربه کرد، در این هفته عرضه ها افزایش خوب و بیش از 12 هزار تنی را تجربه کرده بودند و از طرف دیگر با توجه به اتمام تعطیلات و همچنین افزایش شدیدی نرخ دلار و افزایش شدید قیمت ها در بازار آزاد تقاضا نیز افزایش شدیدی پیدا کرد. مورد مهم و بعدی دیگر این بود که تمامی عرضه ها بر خلاف هفته گذشته در یک روز انجام نشد و در دو روز معاملاتی عرضه وجود داشت و متاسفانه پتروشیمی رجال هم عرضه های پلی پروپیلن نساجی خود را در روز جداگانه و سه شنبه عرضه کرده بود که خود در افزایش تقاضا نقش داشت. این در حالی است که با توجه به ماهانه شدن سهمیه های خرید باید در هفته های آخر ماه تقاضا روندی کاهشی داشته باشد و در حال حاضر این روند بر عکس شده است.

در این هفته مشاهده می شود، که عرضه ها  افزایش خوب و 12.358 تنی را تجربه کرده است. در این هفته پتروشیمی امیرکبیر هم عرضه های خود را از سر گرفته بود این در حالی بود که در هفته گذشته بیش از 15 هزار تن کاهش عرضه تجربه شده بود. تقاضا و حجم معاملات نیز به ترتیب با 60 هزار و 12 هزار تن افزایش مواجه بودند.

در این هفته کلا 53 گرید از 74 گرید با رقابت قیمتی معامله شدند که 7 گرید بیشتر از هفته گذشته است. رقابت های قیمتی انجام شده بین یک تا 18 درصد بود.

 

 

افزایش عرضه ها در چهارمین هفته خرداد با بازگشت پتروشیمی امیرکبیر

حجم عرضه ها در هفته جاری افزایش خوبی داشته و 12.358 تن افزایش را تجربه کرد؛ این میزان افزایش در شرایط کنونی که اوضاع معاملات در بیشتر گریدها مناسب نیست ، اقدامی مناسب بوده ولی کافی نیست زیرا در هفته گذشته حجم عرضه ها بیش از 15 هزار تن کاهش داشته و در واقع نسبت به هفته دوم خرداد نه تنها عرضه ها افزایش نیافته بلکه حدود 3 هزار تن کاهش را نشان می دهد. در این هفته پتروشیمی امیرکبیر عرضه های خود را بعد از یک هفته غیبت انجام داده بود و عرضه گروه هایی همچون پلی اتیلن سبک فیلم افزایش پیدا کرده است. بیش ترین افزایش عرضه برای گروه پلی اتیلن سبک خطی  و با 4.821 تن افزایش بوده است پس از آن گروه سبک فیلم نیز افزایش عرضه ای بیش از 3852 تن را تجربه کرده است. بیشترین کاهش عرضه ها هم برای کالای PVC و با 206 تن بوده است تقریبا می توان گفت در این هفته بیشتر کالاها افزایش عرضه را تجربه کرده اند.

 

افزایش حجم معاملات تحت تاثیر افزایش حجم عرضه ها و رشد نرخ ها در بازار  

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش زیاد و 12.035 تنی را تجربه کرد، این در حالی است که حجم معاملات در هفته گذشته بیش از 16 هزار تن کاهش را تجربه کرده بود تا در مجموع دو هفته اخیر حجم معاملات کاهشی در حدود 4 هزار تنی را تجربه کرده باشد. این افزایش حجم معاملات در این هفته به دلیل افزایش مناسب عرضه ها رخ داده است.

 

در کل نزدیک به 93 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، این در حالی بود، که در هفته گذشته 92 درصد از کل عرضه ها خریداری شده بود. در این بین 53 گرید از 74 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند که نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است و در این هفته باز هم خوشبختانه برخی از گریدها همچون پلی اتیلن های سنگین فیلم با قیمت پایه معامله شدند. در این هفته 34 گرید کالایی با رقابت بیش از ده درصدی نرخ معامله شدند که نسبت به هفته گذشته افزایش زیادی داشته است.

 

افزایش زیاد تقاضا بعد از کاهش در هفته گذشته:

حجم تقاضا در هفته جاری و با وجود قرار داشتن در هفته چهارم ماه افزایش زیاد  و  60 هزار تنی را تجربه کرد. بدین ترتیب حجم تقاضا از 179 هزار تن به 240 هزار تن رسیده است، که افزایش بسیار زیادی بوده است هفته گذشته تنها تحت تاثیر تعطیلات و انجام تمامی عرضه ها در یک روز واحد و همچنین نبود برخی تولیدکنندگان همچون امیرکبیر میزان تقاضا کاهش یافته بود وگرنه همانطور که در این هفته مشاهده شد اوضاع بازار همچنان ملتهب بوده و نیاز به رسیدگی اساسی از سوی مسئولان دارد. در این هفته تقاضا برای گروه کالای PET بطری به دو برابر حجم عرضه ها رسیده بود که با وجود معامله با رقابت 15 درصدی بسیار مناسب است زیرا سهم تولیدکنندگان افزایش یافته است، ممکن است هفته آتی تقاضای این کالا اندکی بیشتر از عرضه بوده و در نتیجه رقابت کمتری از 15 درصد برای آن انجام شود.  پتروشیمی رجال با عدم عرضه در روز دوشنبه و انجام عرضه به صورت تکی و در روز سه شنبه موجب افزایش تقاضای کاذب برای این گروه به میزان 18 هزار تن شده است که لازم است نهادهای ناظر تذکرات لازم را به این مجتمع داده تا تمامی گریدهای پلی پروپیلن نساجی همچون گذشته در یک روز واحد عرضه شوند.

 

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است :در چهارمین هفته از خرداد باز هم بسیاری از  کالاهای عرضه شده با رقابت قیمتی معامله شدند، البته این رقابت های قیمتی نسبت به هفته پیش افزایش زیادی پیدا کرده بود و  میزان بیشتری از کالاها با سقف قیمت معامله شدند.  در این هفته 34 گرید از 74 گرید عرضه شده با سقف ده درصدی  و بیشتر معامله شدند.

همانطور که در جدول مشخص است، اوضاع 20 کالایی که با بیشترین رقابت قیمتی معامله شده اند به شرح ذیل است:

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته برای کالای پلی استایرن مقاوم 7240 پتروشیمی تبریز است ک با 18 درصدی نرخ  رقابت معامله شده است، این کالا سقف نوسان نرخ نداشته و خریداران مختارند تا هر چقدر که می خواهند رقابت قیمتی انجام دهند در هفته گذشته رقابت برای این کالا به 13 درصد رسیده بود که در این هفته مجددا افزایش 5 درصدی داشته و به 18 درصد رقابت قیمتی رسیده است. در هفته گذشته میزان سقف ثبت سفارش برای این کالا 40 تن بوده که متاسفانه این سقف در این هفته توسط بورس کالای ایران به بیش از 200 تن رسیده است که اقدام مناسبی نبوده است.

التهاب گروه کالایی پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله: در این هفته دو گرید از این گروه در صدر گریدهای پر رقابت بازار قرار گرفتند که چند دلیل داشته و اولین و مهمترین آن عدم عرضه پتروشیمی امیرکبیر در هفته گذشته بوده و دلیل دوم اینکه پتروشیمی جم عرضه این هفته خود را در روز چهارشنبه انجام داده و به همین دلیل متقاضیان برای عرضه های امیرکبیر در روز سه شنبه رقابت شدیدی انجام داده و روز چهارشنبه هم برای کالا جم رقابت شدید و 17 درصدی انجام شد.  بدین ترتیب با توجه به اینکه این گروه کالایی سقف نوسان نرخ نداشته برای کالای EX3 امیرکبیر هم بعد از یک هفته غیبت تقاضای زیادی بوده و این کالا نیز با رقابت 14 درصدی نرخ معامله شد. امید است در هفته آتی و با افزایش عرضه ها برای این گروه کالایی و انجام عرضه ها در یک روز واحد میزان رقابت قیمتی برای این کالا کاهش پیدا کند.

 

پس از آن کالای PET بطری قرار دارد، که با تصمیم جدید بورس کالای ایران این گروه کالایی روز به روز روند تقاضای بهتری را تجربه می کند،  زیرا هفته به هفته تقاضای این کالا در حال کاهش است. قبل از اعمال این تصمیم این کالا بعضا تقاضای 12 برابری داشت و جالب این است که در این هفته تقاضا دو برابر حجم عرضه ها بوده است و انتظار می رود در هفته بعدی کمتر هم شده و کالا با رقابت قیمتی کمتر از 15 درصد معامله شود.  در این هفته برای 3993 تن عرضه این گروه تقاضایی برابر با 11.506 تن وجود داشته است که کمتر از سه برابر است و این در حالی بود که در هفته های گذشته تقاضای هفتگی این گروه بیش از 12 برابر  عرضه ها بوده است.

در این هفته باز هم برای کالای PVC-S65 پتروشیمی غدیر رقابت قیمتی بالایی انجام گرفت که برابر با 11 درصد بود. در این هفته تمامی گریدهای پلی اتیلن سنگین بادی باز هم با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند، این گروه اوضاع جالبی ندارد و امید است با شروع تولید این محصول در پتروشیمی بندرامام اوضاع این کالا بهبود پیدا کند در این هفته پتروشیمی بندرامام هیچ عرضه ای برای گرید بادی 0035 خود نداشت. در این هفته تقریبا تمامی گرید های گروه پلی پروپیلن شیمیایی و نساجی با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند. کالای پلی اتیلن سنگین دورانی 3840 تبریز هم همچون هفته های گذشته با ده درصد رقابت قیمتی معامله شد و دو کالای پلی اتیلن سبک فیلم 0200 و 0075 بندرامام هم که عرضه های 1000 تنی داشتند باز هم با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند.  

اوضاع صادرات محصولات عرضه شده در بورس کالای ایران

در این هفته نامه وزیر صنعت و معدن مبنی بر ممنوعیت صادرات و ترخیص کالاهای پتروشیمی توسط اشخاص حقیقی و لزوم انجام صادرات تنها توسط شرکت های تولیدکننده محصولات پتروشیمی در بازار انتشار یافت و متاسفانه تاثیری بسیار معکوس در روزهای سه شنبه ، چهارشنبه و پنجشنبه گذاشت و بازاری ها برای استفاده از اندک زمان باقی مانده برای صادرات قیمت های خود را به شدت افزایش داده و در برخی از گریدها افزایش بیش از 500 تومانی نرخ در روز تجربه شد و چون نرخ دلار در کشورهای همسایه و بازار سیاه به بیش از 7000 تومان رسیده بود با وجود افزایش قیمت ها ی محصولات پلیمری در بازار آزاد باز هم صادرات این محصولات به صرفه بوده و تقریبا می توان گفت حجم بیشتر محصولات موجود در انبار های شورآباد تخلیه و به کشورهای دیگر صادر شده است.

امید است از روز یکشنبه 27 خرداد این دستورالعمل اجرایی شده و از صادرات این کالاها جلوگیری شود زیرا در این صورت قیمت ها در بازار آزاد پتانسیل کاهش تا 1000 تومان به ازای کیلو گرم را دارند و در صورتی که این دستورالعمل اجرایی نشود بدون شک اوضاع به همین شکل باقی خواهد ماند. در نتیجه لزوم رصد و پیگیری مرتب نهادهای بخش خصوصی همچون انجمن ملی بر روند اجرای این قانون بسیار ضروری است.

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه های  PVC و پلی پروپیلن نساجی است، که هر کدام  با 15 درصد سهم بازار و با بیش از  8.200 تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارند، رتبه دوم نیز به پلی اتیلن های سبک خطی و با 13 درصد و با 7.288  تن عرضه اختصاص دارد. همچنین گروه پلی اتیلن سبک فیلم  با 11 درصد حجم عرضه ها و برابر با بیش از 6.058 تن در رتبه سوم قرار داشت. در کل این گروه های مطرح شده 54 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.
درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

گروه پلی پروپیلن نساجی و با 70 هزار 231 تن تقاضا و معادل 32 درصد کل تقاضای بازار، بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، این گروه نسبت به هفته گذشته 18 هزار تن افزایش تقاضا داشته است، بعد از این گروه پلی اتیلن سبک فیلم و با 31 هزار و 442 تن تقاضا و سهم 15 درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت این گروه هم نسبت به هفته گذشته بیش از 13 هزار تن افزایش را تجربه کرده است. گروه ها پلی اتیلن سبک خطی با 27 هزار و 924 تن  تقاضا در رده بعدی قرار داشت، که برابر با 13 درصد تقاضای کل بازاراست ؛ گروه پلی پروپیلن شیمیایی هم با 11 درصد تقاضای بازار از دیگر گرید های جذاب بازار بود. چهار گروه مذکور جمعا 71 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند./سیدجواد موسوی، کارشناس بورس

 

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۳ مهر ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 138,000 ریال 2000 1.45% نمودار و آرشیو
EX5 Jam 134,000 ریال نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar - نمودار و آرشیو
EX5 Marun 133,000 ریال 2000 1.5% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 139,000 ریال 3000 2.16% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 138,000 ریال 2000 1.45% نمودار و آرشیو
5110 139,000 ریال 1000 0.72% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar - نمودار و آرشیو
0075 - نمودار و آرشیو
020 140,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
Lf190 132,000 ریال 1000 0.76% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 - نمودار و آرشیو
52518 Off - نمودار و آرشیو
Hi500 158,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
2420h 133,000 ریال 2000 1.5% نمودار و آرشیو
2420d - نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 - نمودار و آرشیو
2102 Off1 - نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2100 Off1 - نمودار و آرشیو
2200 - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 133,000 ریال 1000 0.75% نمودار و آرشیو
22402 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
22402 MAHABAD - نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 134,000 ریال 3000 2.24% نمودار و آرشیو
22B02 off MAHABAD - نمودار و آرشیو
LLD Lorestan - نمودار و آرشیو
Lld 22402 - نمودار و آرشیو
LLD Tabriz - نمودار و آرشیو
PE80 Jam - نمودار و آرشیو
PE80 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir - نمودار و آرشیو
CRP100 Amir Kabir Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Amir kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Arak kaf - نمودار و آرشیو
PE80 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
Z30G 153,000 ریال 9000 5.88% نمودار و آرشیو
EX3 ilam - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
EX3 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
CRP100 Jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun kaf - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand Kaf - نمودار و آرشیو
PE80 ilam - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
PE 80 ilam Kaf - نمودار و آرشیو
Z30s Mar 170,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
C30s 197,000 ریال 10000 5.08% نمودار و آرشیو
Z30s Ar 158,000 ریال 10000 6.33% نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz - نمودار و آرشیو
3840 Off1 - نمودار و آرشیو
7240 148,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1540 134,000 ریال -2000 1.47% نمودار و آرشیو
1551 125,000 ریال 3000 2.4% نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
5030 - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Arak Kaf - نمودار و آرشیو
552R Arak - نمودار و آرشیو
552R Maroun 154,000 ریال 9000 5.84% نمودار و آرشیو
510L Jam 195,000 ریال 10000 5.13% نمودار و آرشیو
510L Jam kaf - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam 195,000 ریال 10000 5.13% نمودار و آرشیو
10733 - نمودار و آرشیو
10720 - نمودار و آرشیو
10417 - نمودار و آرشیو
10415 - نمودار و آرشیو
R40maron - نمودار و آرشیو
R60 - نمودار و آرشیو
548R 142,000 ریال 2000 1.41% نمودار و آرشیو
RP340 190,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440J - نمودار و آرشیو
440L 134,000 ریال 4000 2.99% نمودار و آرشیو
MR230 190,000 ریال 3000 1.58% نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
N40 - نمودار و آرشیو
N50 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L 128,000 ریال 2000 1.56% نمودار و آرشیو
5218 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S70 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S70 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S57 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
PVC S57 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S60 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off1 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
PVC S65 Off3 Arva - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
PVC E68 Off3 Arv kaf - نمودار و آرشیو
5110 Off1 - نمودار و آرشیو
5110 Off2 - نمودار و آرشیو
6020 - نمودار و آرشیو
620 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off1 - نمودار و آرشیو
Bl3 Jam Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun Off2 - نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar Off1 - نمودار و آرشیو
EPS 200 - نمودار و آرشیو
EPS 300 - نمودار و آرشیو
EPS 400 - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
5620 - نمودار و آرشیو
Absn50 168,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
ABS150 168,000 ریال 1000 0.6% نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
MR1600 - نمودار و آرشیو
J740 - نمودار و آرشیو
R200 - نمودار و آرشیو
2004Tc - نمودار و آرشیو
3202 - نمودار و آرشیو
3713 - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
EX3 Off1 - نمودار و آرشیو
220Kj - نمودار و آرشیو
R40 Arak - نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
EX5 Jam Kaf - نمودار و آرشیو
EX5 Amir - نمودار و آرشیو
209 Tabriz - نمودار و آرشیو
1102l Rejal - نمودار و آرشیو
60507 - نمودار و آرشیو
6040 - نمودار و آرشیو
60511 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
22501 kg off - نمودار و آرشیو
22402 off - نمودار و آرشیو
Z30S Mar Kaf - نمودار و آرشیو
ZR230 Kaf - نمودار و آرشیو
ZR 340 178,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
z30 j 153,000 ریال نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖