ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ۰۹:۱۳ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 303 Telegram

هفته اول تیر 1397

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا

در اولین هفته از تیر ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، با افزایش بسیار شدید تقاضا رو به رو بود هر چند که حجم عرضه ها ثابت بود، در این هفته حجم عرضه ها ثابت بوده و حجم معاملات رشد 4.318 تنی داشت و در مقابل تقاضا روندی بی سایقه را تجربه کرده و رشد بیش از 243 هزار تنی را تجربه کرد.

در اولین هفته از تیر ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، با افزایش بسیار شدید تقاضا رو به رو بود هر چند که حجم عرضه ها ثابت بود، در این هفته حجم عرضه ها ثابت بوده و حجم معاملات رشد 4.318 تنی داشت و در مقابل تقاضا روندی بی سایقه را تجربه کرده و رشد بیش از 243 هزار تنی را تجربه کرد.

در این هفته بازار مواد اولیه پلیمری تحت تاثیر شایعاتی مبنی بر ابلاغ نرخ ارز سوم توسط دولت و کشف نرخ قیمت های پایه محصولات پلیمری با آن نرخ قرار داشت و در نتیجه بیشتر بازاری ها از فروش سرباز زده و در مقابل قیمت های خود را به  نحو عجیبی افزایش داده بودند. از طرف دیگر تمامی آن ها برای بهره برداری از افزایش آتی قیمت ها تحت تاثیر شایعات موجود ترجیح می دادند که با تمام ظرفیت خود در این هفته معاملاتی در بورس کالای ایران شرکت کرده و در نتیجه سهم بیشتری از مواد اولیه عرضه شده را نصیب خود کنند.

در این هفته متاسفانه 70 گرید از 74 گرید با رقابت قیمتی معامله شدند، که 20 گرید بیشتر از هفته گذشته است. رقابت های قیمتی انجام شده بین یک تا 20 درصد بود. این تعداد از کالای رقابتی خیلی کم در بورس کالای ایران اتفاق می افتد ولی متاسفانه در این هفته این اتفاق رخ داده است و نکته تلخ تر این است که در این هفته 62 گرید عرضه شده با رقابت بیش از 9 درصد معامله شدند. این میزان رقابت قیمتی در بازار بورس کالای ایران کم سابقه است.

ثبات عرضه ها در اولین هفته تیر ماه

حجم عرضه ها در هفته جاری ثبات داشته و تنها مقدار بسیار ناچیزی افزایش را تجربه کرد؛ در این هفته که سهمیه های ماهانه شارژ شده بود انتظار می رفت عرضه های کل افزایش را تجربه کند ولی متاسفانه حجم کل عرضه ها در مقایسه با آخرین هفته ماه گذشته بدون تغییر بود. بیش ترین کاهش عرضه برای گروه پلی اتیلن سنگین بادی و با 1.939 تن کاهش بوده است، پس از آن گروه سنگین تزریقی نیز کاهش عرضه ای بیش از 1166 تن را تجربه کرده است. همچنین گروه PET بطری  نیز با 1056 تن کاهش از دیگر گروه های کالایی با کاهش زیاد عرضه بود. بیشترین افزایش عرضه ها هم برای کالای پلی اتیلن سنگین فیلم و با 2.046 تن بوده است،  پس از آن گروه کالایی پلی اتیلن سبک فیلم با 1646 تن افزایش قرار داشت و گروه پلی اتیلن سبک خطی نیز افزایش عرضه ای 852 تنی را تجربه کرد.  

 

افزایش حجم معاملات تحت تاثیر افزایش شدید قیمت ها در بازار آزاد

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش داشته و 4.318  تنی را تجربه کرد، این در حالی است که حجم معاملات در هفته گذشته بیش از 3 هزار تن کاهش را تجربه کرده بود. این افزایش حجم معاملات به دلیل شارز شدن سهمیه ها در اولین هفته ماه رخ داده و هرچند که شایعات بازار مبنی بر نرخ گذاری محصولات با ارز آزاد و افزایش شدید قیمت ها در بازار آزاد نیز بر این افزایش حجم معاملات تاثیر گذار بوده است. در این هفته می توان گفت تقیربا همه کالاهای عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد.

 

در کل نزدیک به 100 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، که در کمتر هفته ای این اتفاث رخ داده بود. در این بین 70 گرید از 74 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند که نسبت به هفته گذشته افزایش شدیدی داشته است و در این هفته متاسفانه می توان گفت تمامی کالاها با رقابت قیمتی معامله شدند که بسیار برای بازار خطرناک است. در این هفته 60 گرید کالایی با رقابت بیش از 9 درصدی نرخ معامله شدند که نسبت به هفته گذشته شدیدا افزایش داشته است.

البته در این هفته اکثریت بازاری ها با تمام توان خود در رقابت ها شرکت کردند تا در صورتی که تصمیم بورس کالای ایران بر هفتگی کردن سهمیه ها تصویب شود اینان از کد های خود بیشترین بهره را برده باشند.

 

افزایش شدید تقاضا تحت تاثیر شایعات بازار

حجم تقاضا تحت تاثیر شایعات بازار مبنی بر آزادسازی نرخ دلار و افزایش شدید قیمت های پایه پتروشیمی از یکسو و  قرار داشتن در اولین هفته ماه از سوی دیگر با افزایش بیش از 243 هزار تنی مواجه شده است. بدین ترتیب حجم تقاضا از 203 هزار تن به 447 هزار تن رسیده است، که افزایش بسیار زیادی بوده است ، متاسفانه در این هفته باز هم پتروشیمی رجال با عرضه محصول خود در یک روز داگانه به تنهایی 26 هزار تن حجم تقاضا را افزایش داده است.

با توجه به قیمت های بسیار بالای بازار آزاد و اختلاف قیمتی بیش از 500 تومان تا بعضا بیش از 2000 تومانی قیمت های بورس و بازار آزاد که بعد از تک نرخی شدن دلار به وجود آمده است و بیشتر به دلیل صادرات محصولات عرضه شده برای بازار داخل ادامه پیدا کرده است این انتظار وجود داشت گه تقاضا در این حد افزایش پیدا کند. به نظر می رسد اگر به رودی نحوه قیمت گذاری محصولات این صنعت شفاف سازی نشود و از طرف دیگر مواد اولیه آزادانه صادر شود اوضاع همینطور خواهد ماند. همه این نوسانات و اوضاع بد بازار به دلیل تصمیم اشتباه دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز بود که موجب این شکاف قیمتی و تمایل بیشتر به صادرات محصولات پلیمری به کشور های دیگر شد.  متاسفانه پیشتر هم اشاره شد که این تک نرخی شدن ارز تماما به ضرر مصرف کنندگان واقعی محصولات پلیمری بود زیرا در واقع لیشتر آن ها مجبور هستند مواد اولیه خود را از بازار آزاد و با نرخ ارز بیش از 7000 تومانی خریداری کنند.

 

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است :

 

 

در اولین هفته از تیر ماه می توان گفت تمامی کالاها با رقابت قیمتی معامله شدند که بسیار بد بوده و بدتر اینکه بیشتر کالاها بیش از 9 درصد رقابت قیمتی را تجربه کردند که خیلی برای بازار خطرناک است و به خاطر رشد های شدید نرخ دلار، رشد قیمت ها در بازار آزاد، صادرات محصولات به بازارهای کشورهای همسایه و خیلی از عوامل شبیه به موارد مذکور رخ داده است و متاسفانه تنها مصرف کنندگان داخلی ضربه این اتفاقات را می خورند. در این هفته همه چی با رقابت کاذب و قیمت های بالا معامله شد در این هفته گروه کالایی PVC نیز با وجود اینکه سقف نوسان 20 درصدی داشت با سقف قیمت معامله شد این گروه کالایی مدت ها بود با رقابت های قیمتی کمتر از ده درصد معامله می شد.

در این هفته متاسفانه انقد کالا وجود داره که با سقف قیمت معامله شده اند که نمایش بیست کالای پر رقابت را نیز با مشکل مواجه کرده است در این گزارش به دلیل عدم فضای کافی باز هم تنها 20 گرید اول نمایش داده می شود و به اوضاع مابقی هم اشاره خواهد شد.

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته برای گروه PVC بوده است که دارای سقف نوسان نرخ 20 درصدی هست و در این هفته متاسفانه این گروه کالایی با سقف نوسان نرخ 20 درصدی معامله شد و این در حالی بود که بیش از یک سال از آخرین باری که این گروه گالایی با سقف قیمت معامله شده بود می گذشت.

اوضاع بحرانی گروه PVC :

این گروه کالایی در چند وقت اخیر اوضاع آرام تری نسبت به سایر گروه های کالایی داشت، در چند هفته اخیر مشاهده می شد که حجم زیادی از عرضه های هر هفته توسط عده ای خاص جمع آوری می شد.در حال حاضر قیمت ها در بازار آزاد توسط این گروه و تحت تاثیر صادرات بی رویه این محصول به کشورهای همسایه افزایش شدیدی یافت تا جایی که تا اواخر  هفته گذشته قیمت این کالا به سطوح بالای 6000 تومانی رسید، این قیمت بازار آزاد اختلاف قیمتی بسیار بالایی را نسبت به بورس و بازار آزاد ایجاد کرد که نتیجه آن معامله این کالا با سقف بیست درصدی نرخ بوده است. در حال حاضر که این کالا با بیست درصد رقابت قیمتی معامله شده است قیمت تمام شده این محصول در بورس کالای ایران به 4922 تومان رسیده است که با در نظر گرفتن هزینه های جانبی همچون هزینه کد برای دلالان بعید به نظر می رسد قیمت بازار این کالا به سطوح زیر 5000 تومان حداقل در کوتاه مدت برسد. این در حالی بود که در چند هفته اخیر این کالا در بازار آزاد در سطوح قیمتی 4650 تومانی معامله می شد و به یکباره این همه افزایش قیمت پیدا کرد.

در این هفته برای کالای پتروشیمی اروند تقاضای 7 برابری وجود داشت که در گذشته بی سایقه بوده است، بدین ترتیب برای 3520 تن عرضه این کالا تقاضایی معادل 25.916 تن وجود داست، برای کالای بندر امام نیز تقاضایی نزدیک به 8 برابری وجود داشت و برای کالای پتروشیمی غدیر نیز تقاضای سه برابری ثبت شد تا تمامی گریدهای این گروه کالایی با 20 درصد رقابت قیمتی معامله شوند و برای گرید S57 نیز رقابت قیمتی 17 درصدی انجام شد.

ادامه داشتن بحران گروه PET بطری با توجه به قیمت های بسیار بالای بازار آزاد

برخی از گریدهای این گروه که در آخرین هفته خرداد تحت تاثیر کمبود کد معاملاتی و سهمیه خریدبا رقابت کمی و بعضا با قیمت پایه معامله شده بودند، بعد از تصمیم بورس کالای ایران و محدود کردن سهمیه های این گروه به میانگین خرید شرکت ها در شش ماهه دوم سال 1396 موجب شد تقاضای کاذب این گروه تمام شود و در این هفته هم با وجود اینکه تقاضا برای این گروه معقول بود ولی بازم به دلیل اختلاف شدید قیمت بورس و بازار آزاد این کالا باز هم با رقابت 15 درصدی نرخ معامله شد. در حال حاضر قیمت تمام شده گرید 821 این کالا نزدیک به 8000 تومان است ولی در بازار آزاد با بیش از 12 هزار تومان معامله می شود و این بدان معناست که قیمت این کالا در بازار آزاد نزدیک به 4000 تومان با قیمت بورس اختلاف دارد. متاسفانه منصفانه این است که حداقل نصف این اختلاف نصیب شرکت تولیدکننده این محصول یعنی پتروشیمی تندگویان شود  ولی متاسفانه همه آن نصیب بازاری ها می شود که جای اندکی تامل از سوی مسئولین دارد. اگر سقف نوسان این کالا آزاد می شد و روی عرضه ها نظارت بیشتری صورت می گرفت جواب بهتری می داد.

ادامه التهاب گروه کالایی پلی اتیلن سنگین اکستروژن و لوله- بعد از اعمال سقف ده درصدی نرخ توسط بورس: این کالا برای دومین هفته معاملاتی دارای سقف ده درصدی نرخ بود و در این هفته پتروشیمی امیرکبیر عرضه های خود را از سر گرفته بود و پتروشیمی ایلام هم اندکی از موجودی انبار خود عرضه کرده بود و این کالا نیز همچون هفته گذشته با سقف ده درصدی نرخ معامله شد تا این کالا هم در دو هفته متوالی به شیوه تسیم به نسبت بین متقاضیان تقسیم شود.

پلی استایرن های انبساطی پتروشیمی تبریز نیز برای دومین هفته متوالی با رقابت قیمتی بالای 10 درصد معامله شدند. در این هفته می توان گفت تمامی گالاها باز رقابت قیمتی بالایی معامله شدند از جمله کلیه گرید های پلی پروپیلن نساجی و شیمیایی و سایر گروه های پلی اتیلنی نیز با سقف ده درصدی نرخ معامله شدند و امید است با تدابیری که مسئولین می اندیشند این اوضاع به زودی بهبود پیدا کند.

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:

 

درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه PVC است، که با 17 درصد سهم بازار و با بیش از  9.324 تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارند، رتبه دوم نیز به پلی پروپیلن نساجی و با 14 درصد و با 7.278  تن عرضه اختصاص دارد. همچنین گروه های پلی اتیلن سبک خطی و فیلم در کنار پلی اتیلن سنگین فیلم هر کدام با 11 درصد از عرضه های این هفته در رده های بعدی قرار داشتند. در کل این گروه های مطرح شده 64 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

گروه پلی پروپیلن نساجی و با 86 هزار 158 تن تقاضا و معادل 21 درصد کل تقاضای بازار، بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، این گروه نسبت به هفته گذشته 30 هزار تن افزایش تقاضا داشته است، بعد از این گروه پلی اتیلن سبک فیلم و با 61 هزار و 468 تن تقاضا و سهم 15 درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت این گروه هم نسبت به هفته گذشته بیش از 30 هزار تن افزایش را تجربه کرده است. گروه PVC با 53 هزار و 853 تن  تقاضا در رده بعدی قرار داشت، که برابر با 13 درصد تقاضای کل بازاراست ؛ گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن ولوله هم با 13 درصد تقاضای بازار از دیگر گرید های جذاب بازار بود. چهار گروه مذکور جمعا 62 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند.سیدجواد موسوی، کارشناس بورس

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 118,500 ریال -1500 1.25% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 117,500 ریال -2000 1.67% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 112,500 ریال -3500 3.02% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 112,000 ریال -3500 3.03% نمودار و آرشیو
5110 122,500 ریال -1000 0.81% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 104,500 ریال -500 0.48% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 104,500 ریال -1000 0.95% نمودار و آرشیو
0075 123,000 ریال 2000 1.63% نمودار و آرشیو
020 115,000 ریال -2000 1.71% نمودار و آرشیو
Lf190 115,400 ریال -100 0.09% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 110,000 ریال -1000 0.9% نمودار و آرشیو
Hi500 110,000 ریال -1000 0.9% نمودار و آرشیو
2420h 105,300 ریال -3700 3.39% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 106,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 124,500 ریال -3000 2.35% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 123,000 ریال 6000 4.88% نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 125,000 ریال 3000 2.4% نمودار و آرشیو
3840 Arak 123,000 ریال 3000 2.44% نمودار و آرشیو
7240 137,000 ریال 2000 1.46% نمودار و آرشیو
1540 120,000 ریال 2000 1.67% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 176,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 170,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 188,000 ریال نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو
62N07 99,000 ریال -1500 1.49% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 104,500 ریال -2000 1.88% نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖