ارسال پاسخ

اتصالات وحید

شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ۰۸:۵۴ تعداد نظرات: 0 تعداد بازدید: 403 Telegram

هفته دوم تیر 1397؛

گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا

در دومین هفته از تیر ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، باز هم همچون هفته اول تیر ماه با افزایش بسیار شدید تقاضا رو به رو بود هر چند که حجم عرضه ها بیش از 3 هزار افزایشی بود، در این هفته حجم معاملات باز هم رشد داشته و بیش از 3 هزار تن افزایش را تجربه کرد.
گزارش بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالا

به گزارش اینپیا، در دومین هفته از تیر ماه 1397، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران، باز هم همچون هفته اول تیر ماه با افزایش بسیار شدید تقاضا رو به رو بود هر چند که حجم عرضه ها بیش از 3 هزار افزایشی بود، در این هفته حجم معاملات باز هم رشد داشته و بیش از 3 هزار تن افزایش را تجربه کرد، متاسفانه تقاضا به روند صعودی خود را باز هم ادامه داده تا به مرز 500 هزار تن تقاضای هفتگی برسد که در سال های اخیر در نوع خود عجیب و کم سابقه است.

در این هفته باز هم بازار تحت تاثیر شایعات بازاری ها مبنی بر کشف نرخ پایه کالاها با ارز 5000 تومانی بود که گویا این شایعه هم تکذیب شده و بازار ثانویه ارزی تنها برای شرکت های خصوصی صادرات محور و از طریق سامانه نیما خواهد بود زیرا طبق گفته دولت نهادهایی همچون پتروشیمی ها در حال استفاده از نفت و گاز هستند که در مالکیت دولت است و در نتیجه باید به دولت در جهت تامین ارز ارزان کمک کنند ولی شرکت های خصوصی وضعیت متفاوتی دارند و می توانند ارز کسب شده خود را به صورت توافقی به واردکننده های نیازمند به ارز بفروشند. در نتیجه می توان گفت این شایعه در شرایط فعلی بی اساس بوده و بازار باید از هفته جدید این موضوع را در نظر بگیرد.

البته و متاسفانه خبر های شنیده شده نشان از خروج آزادانه مواد اولیه پلیمری از بعضی از مرزهای نه چندان مهم با وجود ابلاغیه گمرک دارد. اگر این موضوع ادامه پیدا کند و برخوردی از سوی نهادهای ناظر صورت نگیرد همچنان باید منتظر اوضاع بد بازار بود و این روند تقاضای نجومی ادامه پیدا خواهد کرد.

 

در این هفته متاسفانه 65 گرید از 71 گرید با رقابت قیمتی معامله شدند، بسیار ناراحت کننده است زیرا می توان گفت تمامی کالاها با رقابت قیمتی معامله شده اند. رقابت های قیمتی انجام شده بین دو تا 20 درصد بود. این تعداد از کالای رقابتی خیلی کم در بورس کالای ایران اتفاق می افتد ولی متاسفانه در این دو هفته این اتفاق رخ داده است و نکته تلخ تر این است که در این هفته هم  62 گرید عرضه شده با رقابت بیش از 10 درصد معامله شدند. این میزان رقابت قیمتی در بازار بورس کالای ایران کم سابقه است ولی متاسفانه در دو هفته متوالی این اتفاق رخ داده است.
افزایش عرضه ها در دومین هفته تیر ماه

حجم عرضه ها در هفته جاری افزایش اندکی داشته و تنها مقدار  3.712 تن افزایش را تجربه کرد؛ متاسفانه با وجود اینکه حجم عرضه ها برای هفته های عادی کافی هست برای اوضاع فعلی مناسب نیست. البته بهتر این است که گفت حتی اگر به صورت هفتگی بیش از 100 هزار تن هم در شرایط فعلی عرضه باشد باز هم برای این مقدار تقاضا کافی نیست زیرا این محصولات در یک چشم به هم زدن از کشور خارج می شود و به مصرف کشورهای همسایه می رسد. تنها راه بهبود معاملات در بورس کالای ایران جلوگیری همه جانبه از خروج این کالاها از مرز ها است که با وجود این همه تلاش باز هم شنیده شده از برخی از مرزها همچنان شاهد خروج مواد پلیمری هستیم.

 بیشترین افزایش عرضه ها برای کالای پلی اتیلن سبک فیلم و با 3.082 تن بوده است،  پس از آن گروه کالایی پلی اتیلن سنگین بادی با 1.830 تن افزایش قرار داشت و گروه پلی پروپیلن شیمیایی نیز افزایش عرضه ای 1581 تنی را تجربه کرد.  در این هفته تنها دو گروه کالایی کاهش عرضه را تجربه کردند که این دو گروه به ترتیب میزان کاهش برابر اند با پلی اتیلن سنگین فیلم و PVC که به ترتیب با 1034 تن و 894 تن کاهش را تجربه کردند.  

 

افزایش حجم معاملات تحت تاثیر افزایش حجم عرضه ها

در هفته جاری حجم معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش داشته و 3.359  تنی را تجربه کرد، این در حالی است که حجم معاملات در هفته گذشته نیز بیش از 4 هزار تن افزایش را تجربه کرده بود. این افزایش حجم معاملات به دلیل افزایش عرضه ها در بسیاری از گریدها رخ داده است، در شرایطی که هر چه محصول خریداری شود قابلیت حمل به سایر کشورها و فروش با سود های هنگفت را دارد عجیب نیست که تمامی حجم عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شود در دو هفته اخیر تقریبا همه حجم عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شده است.

 

در کل و برای دومین هفته متوالی نزدیک به 100 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد، که در کمتر هفته ای این اتفاق رخ داده بود. در این بین 65 گرید از 71 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند که نسبت به هفته گذشته تقریبا بدون تغییر بوده است و در این هفته متاسفانه می توان گفت همچون هفته گذشته تمامی کالاها با رقابت قیمتی معامله شدند که بسیار برای بازار خطرناک است. در این هفته 62 گرید کالایی با رقابت بیش از 10 درصدی نرخ معامله شدند.

البته در این هفته باز هم اکثریت بازاری ها با تمام توان خود در رقابت ها شرکت کردند تا در صورتی که نرخ ثانویه ارز برای کشف قیمت های پایه مواد پلیمری لحاظ شود از افزایش قیمت ها بهره مند شوند که خوشبختانه تا زمان تهیه این گزارش قیمت های محصولات پلیمری قرار شده است با همان نرخ بانک مرکزی کشف شوند. تنها نکته خطرناکی که در مورد بازار همچنان و با وجود اجرایی شدن ممنوعیت صادرات کالاهای عرضه شده در بورس کالای ایران باز هم گزارش هایی مبنی بر خروج محصولات پتروشیمی از بازارچه های مرزی کوچک به گوش می رسد. امید است نهادهای ناظر با بررسی اوضاع مرز ها نسبت به بستن این مرزها هم اقدامات لازم را انجام دهند.

 

رسیدن تقاضای هفتگی به مرز 500 هزار تن

حجم تقاضا باز هم تحت تاثیر شایعات بازار مبنی بر آزادسازی نرخ دلار و اوضاع مرزها باز هم با وجود افزایش شدید در هفته گذشته در این هفته هم افزایشی بوده است تا به مرز 500 هزار تن در هفته برسد که در نوع خود یک رکورد منفی محسوب می شود. بدین ترتیب حجم تقاضا از 447 هزار تن به بیش از 485 هزار تن رسیده است، که میزان تقاضای زیادی است، متاسفانه در این هفته باز هم پتروشیمی رجال با عرضه محصول خود در یک روز جداگانه در ایجاد تقاضای کاذب کمک کرده است.

با توجه به قیمت های بسیار بالای بازار آزاد و اختلاف قیمتی بیش از 500 تومان تا بعضا بیش از 2000 تومانی قیمت های بورس و بازار آزاد که بعد از تک نرخی شدن دلار به وجود آمده است و بیشتر به دلیل صادرات محصولات عرضه شده برای بازار داخل ادامه پیدا کرده است این انتظار وجود داشت گه تقاضا در این حد افزایش پیدا کند. در هفته گذشته ذکر شد که این اوضاع افسار گریخته تقاضا به دلیل صادرات بیشتر مواد اولیه خریداری شده از بورس کالای ایران به سایر کشورها به دلیل شکاف قیمتی به وجود آمده ناشی از نرخ ارز بوده است و تا از خروج محموله های داخلی از کشور به طور کامل جلوگیری نشود اوضاع به همین منوال پیش خواهد رفت. اما بخش دیگری از این تقاضا به دلیل انتظار بازار برای نرخ گذاری قیمت های محصولات پتروشیمی با نرخ ارز ثانویه و بیش از 5000 تومانی بود که این موضوع با توجه به اخبار منتشر شده در شرایط فعلی منتفی است و همچنان دولت از مجتمع های پتروشیمی انتظار دارد ارز  ناشی از صادرات خود را به نرخ دولتی و از طریق سامانه نمیا در اختیار دولت قرار دهد.

انتظار می رود بعد از اینکه برخی از مرزهای بزرگ خروج کالاهای خریداری شده از بازار داخل را ممنوع اعلام کردند از یک طرف و از طرف دیگر قرار داشتن در هفته سوم ماه تقاضا در هفته بعدی کاهش را تجربه کند.  

جذاب ترین گروه های بازار : 20 گرید جذاب بازار در این هفته به شرح جدول ذیل است : 


در دومین هفته از تیر ماه می توان گفت باز هم تمامی کالاها با رقابت قیمتی معامله شدند که بسیار بد بوده و بدتر اینکه بیشتر کالاها بیش از 10 درصد رقابت قیمتی را تجربه کردند که خیلی برای بازار خطرناک است و به خاطر رشد های شدید نرخ دلار، رشد قیمت ها در بازار آزاد، صادرات محصولات به بازارهای کشورهای همسایه و خیلی از عوامل شبیه به موارد مذکور رخ داده است و متاسفانه تنها مصرف کنندگان داخلی ضربه این اتفاقات را می خورند. در این هفته همه کالاها با رقابت کاذب و قیمت های بالا معامله شد در این هفته گروه کالایی PVC نیز با وجود اینکه سقف نوسان 20 درصدی داشت باز هم با سقف قیمت معامله شد، این گروه کالایی مدت ها بود با رقابت های قیمتی کمتر از ده درصد معامله می شد.

در این هفته متاسفانه همچون هفته گذشته تعداد کالاهای پر رقابت بیش از 60 گرید بوده است و بنابراین نشان دادن بیست گرید برتر بازار عملا معنایی ندارد و در نتیجه در این جا بیست گرید اول نمایش داده شده و در مورد بقیه گریدها نیز اشاره خواهد شد.

بیشترین رقابت قیمتی در این هفته باز هم برای گروه PVC بوده است، که دارای سقف نوسان نرخ 20 درصدی هست و برای دومین هفته متوالی متاسفانه این گروه کالایی با سقف نوسان نرخ 20 درصدی معامله شد و این در حالی بود که بیش از یک سال از آخرین باری که این گروه کالایی با سقف قیمت معامله شده بود می گذشت.

 

 

ادامه یافتن اوضاع بحرانی گروه PVC :

در هفته گذشته بررسی شد که این گروه کالایی هم بعد از مدت ها با سقف بیست درصدی نرخ معامله شده است. متاسفانه در دومین هفته از تیر ماه هم این گروه کالایی با تقاضای کاذب رو به رو بود به طوری که برای 8430 تن عرضه این گروه تقاضایی معادل 55 هزار و 348 تن وجود داشت که بیش از 6 برابر حجم عرضه ها است. این میزان تقاضای هفتگی برای این گروه در سال گذشته و سه ماهه امسال کمتر اتفاق افتاده است.

در این هفته بیشترین تقاضا هم برای گرید S65 پالت پتروشیمی اروند و به میزان بیش از 26 هزار تن بود .به نظر می رسد تا زمانی که این کالا هم به کشورهای همسایه صادر می شود اوضاع آن بهبود پیدا نکند.

آمار کلی معاملات بازار به تفکیک هر گروه کالایی:
درصد سهم هر گروه کالایی در عرضه های این هفته پلیمرها

همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین حجم عرضه مربوط به گروه پلی اتیلن سبک فیلم است، که با 14 درصد سهم بازار و با بیش از  8.722 تن عرضه در صدر عرضه های بازار هفته جاری قرار دارد، رتبه دوم نیز به PVC و با 14 درصد و با 8.430  تن عرضه اختصاص دارد. گروه پلی پروپیلن نساجی نیز با 7565 تن عرضه که معادل با 13 درصد عرضه های بازار می باشد رتبه سوم را به خود اختصاص داده بود. همچنین گروه پلی اتیلن سبک خطی با 10 درصد از عرضه های این هفته در رده بعدی قرار داشت. در کل این گروه های مطرح شده 51 درصد حجم کل عرضه های بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

درصد سهم هر گروه کالایی در تقاضای این هفته پلیمرها

گروه پلی پروپیلن نساجی و با 93 هزار 748 تن تقاضا و معادل 21 درصد کل تقاضای بازار، بیشترین تقاضای این هفته را به خود اختصاص داده است، این گروه نسبت به هفته گذشته 7 هزار تن افزایش تقاضا داشته است، بعد از این گروه پلی اتیلن سنگین اکستروژن ولوله و با 72 هزار و 432 تن تقاضا و سهم 16 درصدی از کل تقاضا در رده بعدی قرار داشت. گروه های پلی اتیلن سبک فیلم و  PVC هر کدام به ترتیب با بیش از 56 هزار و 55 هزار تن  تقاضا در رده بعدی قرار داشتند، که برابر با 13 درصد تقاضای کل بازاراست ؛ گروه پلی اتیلن سبک خطی هم با 11 درصد تقاضای بازار از دیگر گرید های جذاب بازار بود. پنج گروه مذکور جمعا 74 درصد کل تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند./سیدجواد موسوی، کارشناس بورس

 

 

 


نظرات

دیدگاه های ارسالي، پس از تایید در وب سایت منتشر مي شود.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نمي شود.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمي شود.

 

 

 

💢 #قیمت_مواد_اولیه_پلیمری در بازار آزاد
🗓 ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
جدول روز/هفتگی
عنوانقیمتاختلافدرصد اختلاف
0035 115,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
EX5 Jam - نمودار و آرشیو
EX5 Bakhtar 118,500 ریال -1500 1.25% نمودار و آرشیو
EX5 Marun 117,500 ریال -2000 1.67% نمودار و آرشیو
F7000 Mehr 112,500 ریال -3500 3.02% نمودار و آرشیو
F7000 Ilam 112,000 ریال -3500 3.03% نمودار و آرشیو
5110 122,500 ریال -1000 0.81% نمودار و آرشیو
Bl3 Jam - نمودار و آرشیو
Bl3 Marun 104,500 ریال -500 0.48% نمودار و آرشیو
Bl3 Bakhtar 104,500 ریال -1000 0.95% نمودار و آرشیو
0075 123,000 ریال 2000 1.63% نمودار و آرشیو
020 115,000 ریال -2000 1.71% نمودار و آرشیو
Lf190 115,400 ریال -100 0.09% نمودار و آرشیو
22B02 - نمودار و آرشیو
52518 110,000 ریال -1000 0.9% نمودار و آرشیو
Hi500 110,000 ریال -1000 0.9% نمودار و آرشیو
2420h 105,300 ریال -3700 3.39% نمودار و آرشیو
2420K - نمودار و آرشیو
2102 106,000 ریال 0 0% نمودار و آرشیو
1102XK - نمودار و آرشیو
Lld209 Amir 124,500 ریال -3000 2.35% نمودار و آرشیو
Lld209 Arak 123,000 ریال 6000 4.88% نمودار و آرشیو
PE80 Amir - نمودار و آرشیو
PE80 Arak - نمودار و آرشیو
CRP100 Maroun - نمودار و آرشیو
CRP100 jam - نمودار و آرشیو
CRP 100 Shazand - نمودار و آرشیو
Z30G - نمودار و آرشیو
V30G - نمودار و آرشیو
Z30s Mar - نمودار و آرشیو
C30s - نمودار و آرشیو
C30G - نمودار و آرشیو
Z30s Ar - نمودار و آرشیو
X30G - نمودار و آرشیو
V30s - نمودار و آرشیو
3840 Tabriz 125,000 ریال 3000 2.4% نمودار و آرشیو
3840 Arak 123,000 ریال 3000 2.44% نمودار و آرشیو
7240 137,000 ریال 2000 1.46% نمودار و آرشیو
1540 120,000 ریال 2000 1.67% نمودار و آرشیو
1551 - نمودار و آرشیو
781 pet - نمودار و آرشیو
785 pet - نمودار و آرشیو
821 pet - نمودار و آرشیو
825 pet - نمودار و آرشیو
525 - نمودار و آرشیو
552R Jam - نمودار و آرشیو
552R shazand - نمودار و آرشیو
552R Maroun - نمودار و آرشیو
510L Jam - نمودار و آرشیو
510L Navid - نمودار و آرشیو
550J Jam - نمودار و آرشیو
548R - نمودار و آرشیو
RP340 - نمودار و آرشیو
RP340 Arak - نمودار و آرشیو
440G - نمودار و آرشیو
440L - نمودار و آرشیو
MR230 - نمودار و آرشیو
ZR230 - نمودار و آرشیو
ZR 340 - نمودار و آرشیو
332C - نمودار و آرشیو
332L - نمودار و آرشیو
510L Arak - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan - نمودار و آرشیو
PVC S65 Ghadir kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Arvand kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Bandar kaf - نمودار و آرشیو
PVC S65 Abadan kaf - نمودار و آرشیو
Absn50 176,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS150 170,500 ریال نمودار و آرشیو
ABS 10415 - نمودار و آرشیو
ABS 10720 - نمودار و آرشیو
ABS 10733 - نمودار و آرشیو
Lale 1922 - نمودار و آرشیو
1922 Arya - نمودار و آرشیو
BL4 jam - نمودار و آرشیو
R40 Arak 188,000 ریال نمودار و آرشیو
060 - نمودار و آرشیو
DOP Oil - نمودار و آرشیو
S 5000 - نمودار و آرشیو
62N07 99,000 ریال -1500 1.49% نمودار و آرشیو
2100 - نمودار و آرشیو
2420E02 104,500 ریال -2000 1.88% نمودار و آرشیو
22B01 - نمودار و آرشیو


➕ تبلیغات متنی در سایت inpia.ir
دریافت تعرفه و سفارش متن:
7 - 88927986

➖➖