آخرین تصمیم ها از کارگروه های کمیسیون آموزش

به گزارش اینپیا دستور جلسه این کمیسیون عبارت بود از: اخبار پیش از دستور، تصمیم گیری در خصوص شروع به کار 5 کارگروه جدید (مشخص کردن عناوین و مسولین کارگروه ها)، برنامه ریزی و تعیین محورهای همایش علمی راهبردی ظروف یکبار مصرف، برنامه ریزی جهت برگزاری سمینار قوانین و مقررات مالیاتی ویژه عوامل توزیع صنعت پلاستیک با کمک شرکت طب پلاستیک، تعیین برنامه زمانی سمینارهای سال 96 کمیسیون آموزش، معرفی خدمات و امکانات آموزشی سازمان شهرکهای صنعتی استان تهران(حضور محترم خانم مهندس نسرین مصدق و آقای رفعتی).

در ابتدای جلسه علیرضا ترک، رییس کمیسیون آموزش در رابطه با 5 کارگروه جدیدی که در جلسه قبل تعیین شده بود صحبت کردند و تقسیم بندی این کارگروه ها انجام شد که نتیجتا قرار بر این شد تا کارگروه کامپاند و مستربچ را دکتر عزیزی به نمایندگی پژوهشگاه پلیمر با همکاری انجمن مستربچ، عهده دار شوند.

همچنین پیشنهاد شد شکل گیری کارگروه لوله و اتصالات پلی اتیلن را خانم بوستانی پس از رایزنی با انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات به اطلاع کمیسیون آموزش برساند.

برای کارگروه بازیافت نیز کمیسیون آموزش تصمیم گرفت موضوع این کارگروه را با شرکت پویا پلیمر سبز مطرح و جمع بندی و تصمیم گیری کند. کارگروه قالب گیری نیز مصوب شد توسط کمیسیون آموزش، رأسا فعالیت خود را آغاز کند.

علیرضا ترک در ادامه جلسه در رابطه با همایش علمی ظروف یکبار مصرف که قرار است به زودی برگزار شود گفت: با توجه به ذینفع اصلی این همایش که انجمن ظروف یکبار مصرف است و در جلسه ای که چندی پیش داشتیم متاسفانه این انجمن حضور نداشتند که منتظر هستیم تا هماهنگی های لازم را با این انجمن در ابتدا برای برگزاری این همایش انجام دهیم.

وی در رابطه با اهداف این همایش افزود:  هدف از برگزاری این همایش صرفا برگزاری یک همایش علمی نیست بلکه بیشتر در رابطه با این موضوع است که مخاطب عام و مصرف کنندگان و رسانه ها و غیره آن موضع گیری و بدبینی ای که نسبت به پلاستیک و ظروف یکبار مصرف دارند تعدیل شود و هجمه های رسانه ها نسبت به این موضوع کمتر شده و البته در کنار آن به صورت علمی هم راجب محصولات مختلف ظروف یکبار مصرف توضیحاتی ارائه شود تا اطلاع و آگاهی مصرف کننده بالاتر رود.

ترک در همین رابطه افزود: ما در این همایش بیشتر دنبال این هستیم تا رسانه ها را تحت تاثیر قرار دهیم و با این کار حداقل می توانیم جلوی سرعت بازنشر موضوعات تخریبی را گرفته و به عنوان یک منبع موثق در این زمینه اطلاع رسانی مناسب را برای مصرف کنندگان داشته باشیم.

رییس کمیسیون آموزش افزود: باید مشخص باشد که دقیقا ما می خواهیم به ظروفی که صرفا مربوط به لیوان و قاشق و .. که در همه مغازه ها موجود است بپردازیم یا که در نگاهی وسیعتر تر به ظروف یکبار مصرف مورد استفاده در صنعت بسته بندی و لبنیات بپردازیم.

همچنین چند محور در این رابطه تعیین شد که شامل: بازیافت در ظروف یکبار مصرف، بهداشت تولید در ظروف یکبار مصرف، لیبل گذاری، نشانه گذاری و بسته بندی در ظروف یکبار مصرف است.

دکتر مهرانپور، در ادامه این بحث گفت: در اروپا بازیافت مواد پلاستیک به این شکل است که در قبال تحویل پلاستیک بازیافتی پولی دریافت می شود که این امر انگیزه بالایی را در مصرف کننده برای ارائه محصولات استفاده شده و بازیافت این محصول ایجاد می کند.

همچنین در ادامه جلسه مقرر شد با دعوت از نمایندگان انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبارمصرف، موضوعات مورد بحث قرار گرفته و جمع بندی مباحث، اجرایی شود.

در ادامه شاملو از شرکت ان بی ام هم گفت: بسیاری از مردم و مصرف کنندگان اطلاعات کاملی پیرامون ظروف یکبار مصرف ندارند و باید در این همایش به صورت علمی و ساده و همه فهم این مسادل مطرح شود تا آگاهی مصرف کنندگان این محصولات بیشتر شود.

وی افزود: یکی از معضلات تولید کنندگان ظروف یکبار مصرف رعایت نکردن بهداشت است که از مرحله تولید محصول تا مرحله فروش محصول توسط فروشنده به دلیل نداشتن بسته بندی مناسب به صورت کاملا غیر بهداشتی به دست مصرف کننده  می رسد که در واقع بحث بهداشت تولید هم بسیار حائز اهمیت است که باید در این همایش به آن پرداخته شود.

علیرضا ترک در ادامه جلسه به انجام برنامه ریزی جهت برگزاری سمینار قوانین و مقررات مالیاتی ویژه عوامل توزیع صنعت پلاستیک با کمک شرکت طب پلاستیک اشاره کرد و گفت: با توجه به برگزاری این سمینار در اوایل خرداد ماه قرار شد تا هماهنگی های آن هر چه سریع تر شکل گیرد و انجمن مستربچ با شرکت ها هماهنگی لازم را انجام دهد و اتحادیه ها هم در تهران و شهرری و شهریار می توانند در این سمینار شرکت کنند.

رییس کمیسیون آموزش همچنین در رابطه با تعیین برنامه زمانی سمینارهای سال 96 کمیسیون آموزش گفت: سمینارهایی با عنوان تکنولوژی های جدید در صنعت پلاستیک، عوامل موثر بر تولید و کسب و کار، بحث صادرات، بحث مالیات و دارایی و سمینار ظروف یکبار مصرف جزو برنامه کاری کمیسیون در سال 96 خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر صنعت بخواهد در مقابل دولت مردان از حالت انفعال خارج شود اول باید قوانین و مقررات را کاملا بشناسد تا بتواند احقاق حق کرده و به هدف نهایی خود برسد.

ترک در پایان اظهار داشت: که بر این اساس لازم است تا 4 یا 5 نفر از متخصصان و اهل فن در این حوزه را جمع کنیم و با کمک آنها یکسری محورها و قوانین را مشخص و یک سمیناری با عنوان آشنایی با قوانین تولید و کسب و کار را برگزار کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *