آخرین روز INC-4 با حضور فعال ایران به پایان رسید

روز گذشته آخرین جلسه اجلاس INC-4 در شهر اتاوا برگزار شد و قرار بود سرنوشت تولید و اقتصاد بسیاری از کشور ها در این جلسه مشخص شود. جمع بندی نهایی و رسیدن به هدفی واحد، موضوعی بود که تا پیش از این دور از ذهن به نظر می رسید اما این طور که مشخص است در روز پایانی این اجلاس موضوع جور دیگری رقم خورده است.

مهندس علیرضا صحاف امین، نماینده انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در اجلاس INC-4 در این رابطه می گوید:« روز آخر اجلاس سند آلودگي پلاستيكها تا پاسی از شب به طول انجامید و مطابق روند كنفرانس كه در آن ناهمگرايي بسیاری در مواضع كشورها ديده ميشد، تمامي كشورها نگران پايان يافتن اين كنفرانس بدون هيچ بيانه كاربردي ناشي از پيشرفت آن بودند. در نهايت با اتفاق جالبي كه در كنفرانس افتاد تمامي طرف هاي مذاكره كننده به مدت 45 دقيقه به دور ميز ايران جمع شده و به بحث و بررسی در رابطه با بيانه پاياني پرداختند.»

وی افزود:« در نهايت اين اجلاس با همكاري نمايندگان ايران، اروگوئه، برزيل، عراق، اتحاديه اروپا، روسيه، آمريكا، عربستان سعودي و نروژ به متن پاياني رسيد و اين اجلاس با تمامي فراز و نشيب ها در صبحگاه 30 آوريل به پايان رسيد. در بيانه پاياني قرار بر اين شد كه كشورها يك گروه متخصص اضطراري تشكيل دهند و احتمالا در هفته پاياني آگوست 2024 در بانكوك به بحث در مورد روش هاي طراحي محصولات پلاستيكي با يا بدون شاخص و مواد شيميايي مربوط به محصولات پلاستيكي با تمركز بر بازيافت پذيري و استفاده مجدد از اين محصولات در كاربردهاي مختلف به بحث بپردازند. احتمالا اعضای اين گروه 1 يا 2 جلسه مجازي غير حضوري هم خواهند داشت. با توجه به فرصت بوجود آمده باید متخصصين حوزه پلاستيك كشور در اين حوزه به هم انديشي فني با تكيه بر منافع ملي بپردازند.»