آخرین وضعیت مرزهای افغانستان از زبان سخنگوی گمرک

سخنگوی گمرک در خصوص وضعیت مرزهای مشترک ایران و افغانستان گفت: به دلیل درگیری ها و تیراندازی هایی که در دو مرز میلک و گمشاد در حال رخ دادن است، این دو مرز تا برقراری امنیت کامل از سوی ایران بسته شده اما مرز ماهیرود و دوغارون باز است. روح اله لطیفی در گفت و […]

سخنگوی گمرک در خصوص وضعیت مرزهای مشترک ایران و افغانستان گفت: به دلیل درگیری ها و تیراندازی هایی که در دو مرز میلک و گمشاد در حال رخ دادن است، این دو مرز تا برقراری امنیت کامل از سوی ایران بسته شده اما مرز ماهیرود و دوغارون باز است.

روح اله لطیفی در گفت و گو با اینپیا با اشاره به اینکه مرز میلک در ولایت نیمروز قرار دارد، اظهار کرد: نیمروز تنها ولایتی است که به طور کامل در اختیار طالبان قرار گرفته است و به همین دلیل مرز میلک نیز فعلا به طور کامل تعطیل است.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: تجار تا اطلاع ثانوی از ارسال حامل‌های صادراتی و ترانزیتی که قصد خروج از پایانه مرزی میلک‌ را دارند، خودداری کرده و از طریق مرز ماهیرود اقدام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رایزنی هایی برای ترانزیت کالاها از ایران صورت گرفته، خاطر نشان کرد: گمرکات اجازه رایزنی با طالبان را ندارند اما تجار افغانستان به دلیل اینکه تمایل به روابط تجاری با ایران دارند، اگر حتی طالبان هم مستقر شوند، با توجه به منافع خود واسطه برخی روابط و اتفاقات مثبت می شوند.

لطیفی ادامه داد: در هر صورت ایران پس از برقراری امنیت، مرزهای خود با افغانستان را باز خواهد گذاشت.

گفتنی است ایران بیش از 800 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارد.