آرامش نسبی در بازار PP

علیرغم پیش‌بینی‌ برخی گرو‌ه‌های خبری خاص با عنوان احتمال افزایش رقابت‌ها و التهاب در بازار پلی‌پروپیلن‌ها به ویژه گروه شیمیایی در هفته جاری، با توجه به بازگشت پتروشیمی مارون به عرضه گروه شیمیایی و افزایش 25 درصدی میزان عرضه معاملات این گروه پرطرفدار، شاهد کاهش 13 درصدی متوسط رقابت‌ها و آرامش نسبی گروه کالایی پ […]

علیرغم پیش‌بینی‌ برخی گرو‌ه‌های خبری خاص با عنوان احتمال افزایش رقابت‌ها و التهاب در بازار پلی‌پروپیلن‌ها به ویژه گروه شیمیایی در هفته جاری، با توجه به بازگشت پتروشیمی مارون به عرضه گروه شیمیایی و افزایش 25 درصدی میزان عرضه معاملات این گروه پرطرفدار، شاهد کاهش 13 درصدی متوسط رقابت‌ها و آرامش نسبی گروه کالایی پ پ شیمیایی بودیم. البته نمی توان کاهش بهای آزاد ارز و آرامش روانی اهالی بازار هرچند محدود و مقطعی را نادیده گرفت.

با توجه به حضور مارون، در صدر محبوب‌ترین گریدهای گروه پ پ شیمیایی  گریدهای RP340R، EP548R و EP440L قرار دارند. علی‌رغم پیش‌بینی معامله‌گران گرید EP548R با 2 درصد کاهش در قیمت پایانی؛ هر کیلوگرم حدود هزار و 300 تومان ارزان‌تر از هفته اول اردیبهشت‌ماه معامله شد. گرید EP440L نیز با کاهش 2هزار و 300 تومانی در قیمت پایانی خود نیز در مقایسه با هفته گذشته 4 درصد ارزان‌تر معامله شد.

اما گرید ZR230C در دو هفته متوالی بالاترین درصد رقابت در گروه پلی‌پروپیلن شیمیایی را به خود اختصاص داده  و با افزایش 3هزار تومانی قیمت پایانی خود در هفته جاری افزایش قیمت و رشد رقابت را تجربه کرده‌است.

شایان ذکر است با توجه به کاهش 980 تنی در عرضه گروه نساجی، افزایش 4 درصد میزان رقابت در این گروه دیده می‌شود.

گرید HP552R یکی از 3 گرید پرتقاضا گروه نساجی با افزایش قیمت حدود 2هزار و 600 تومان، بازاری 38 درصد ملتهب‌تر از هفته گذشته را تجربه کرده است. این افزایش رقابت ناشی از کاهش 50درصدی میزان عرضه آن بود.

گرید HP510L با میزان تقاضای 3 هزار و 40 تنی در این هفته در رتبه سوم پرتقاضاترین گریدهای این گروه نساجی قرار دارد که قیمت آن با کاهش 2 درصد حدود هزار و 200 تومان ارزان تر شد.

با افزایش 94 درصد میزان عرضه گرید C30S پتروشیمی مارون، خریداران که هفته گذشته نگران کمبود این گرید بودند، بیشترین خرید خود را با حجمی معامله نزدیک به 2000تن به C30S اختصاص دادند. این گرید با کاهش 5درصدی در قیمت پایانی خود با قیمت پایانی میانگین 56 هزار تومان معامله شد.