ارز صادراتی باید بالاتر از قیمت ارز بازار آزاد خریداری شود

به گزارش اینپیا، در بخش ابتدایی این جلسه موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان مطرح شد و در این خصوص گفته شد که بانک مرکزی در خصوص سال 98 موافقت کرده است که با رفعه 80 درصدی تعهدات ارزی، صادرکنندگان را به سازمان امور مالیاتی معرفی می کند. این در حالی است که برای سال 99 […]

به گزارش اینپیا، در بخش ابتدایی این جلسه موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان مطرح شد و در این خصوص گفته شد که بانک مرکزی در خصوص سال 98 موافقت کرده است که با رفعه 80 درصدی تعهدات ارزی، صادرکنندگان را به سازمان امور مالیاتی معرفی می کند.

این در حالی است که برای سال 99 بانک مرکزی همچنان بر دستورالعمل خود تاکید دارد و صادرکنندگان را به بازگشت 100 درصدی ارز مکلف کرده است.

در ادامه در خصوص معضل کارمزدهای بالایی که از طرف صرافی ها از صادرکنندگان اخذ می شود، مطرح شد که این موضوع توسط کنفدراسیون صادرات ایران در حال پیگیری است و از صادرکنندگان خواسته شد که موارد تخلف صرافی ها را گزارش کنند تا این موضوع مورد پیگیری قرار گیرد.

همچنین مساله دیگری که مطرح شد این بود که برخی از سازمان های مالیاتی استان ها از استرداد مالیات بر ارزش افزوده، ممانعت می کنند و این موضوع توسط مراجع بالا پیگیری خواهد شد.

در ادامه این جلسه گزارشاتی در خصوص فرصت های صادراتی مواد پلیمری به کشورهای قرقیزستان و گرجستان ارائه شد تا فعالان این حوزه بتوانند از این فرصت ها استفاده کنند.

انجمن ملی می تواند نقش موثری در صادرات مواد پلیمری داشته باشد

در بخش دیگری از این جلسه، جمشید نفر رئیس کمیسون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که انجمن ملی صنایع پلیمر ایران می تواند نقشی موثر در امر صادرات مواد پلیمری داشته باشد، گفت: در خصوص رفع تعهد ارزی، جلساتی برگزار شده است که طی آن توانسته ایم تا حدود مسئولان را متقاعد کنیم به این که ارز صادراتی نباید ارزان تر از ارز بازار آزاد باشد.

وی با بیان این که در شرایطی قرار داریم که صادرات تنها راه نجات ما از مشکلات اقتصادی است، گفت: باید صادرات را به عنوان یک ارزش در نظر بگیریم و بازی را باید از زمین بانک مرکزی خارج و به زمین بخش خصوصی ببریم.

ارز صادراتی باید بالاتر از قیمت ارز بازار آزاد خریداری شود

نفر ادامه داد: مسئولان باید این مساله را قبول کنند که اگر صادرات و ارز صادارتی یک ارزش است چرا صادرکننده باید آن را با نرخی پایین تر از بازار بفروشد؛ این در حالی است که ارز صادراتی باید بالا تر از مبلغ آزاد خرید شود، تا شرکت ها به صادرات تشویق شوند.
وی با اشاره به این که میزان اعلام شده از سوی نهادهای دولتی برای ارز صادراتی که بازنگشته، قابل قبول نیست، اظهار کرد: بخش نامه های غلط موجب ایجاد صادرکنندگان یک بار مصرف شده است.

رئیس کمیسون صادرات اتاق بازرگانی ایران افزود: هزینه برگشت ارز برای صادرکنندگان چیزی بین 4 تا 12 درصد است و صادرکنندگان باید به میزان متوسط این عدد یعنی 8 درصد تشویق شوند.

نفر در ادامه اظهار کرد: اگر این اتفاق می افتاد، بار تعهد ارزی از روی بانک مرکزی برداشته می شد و بخش خصوی می توانست با صادرات قابل توجه معضلات ارزی کشور را حل کند.

بی توجهی بانک مرکزی به فرصت ورود موقت

رئیس کمیسون صادرات اتاق بازرگانی ایران همچنین در خصوص ورود موقت نیز گفت: بانک مرکزی نسبت به این مساله مهم یعنی ورود موقت که می تواند یک فرصت باشد در شرایط کنونی کشور بی توجه است.

وی با اشاره به این که مقوله ورود موقت توسط اتاق بازرگانی در حال پیگیری است، افزود: شورای گفت و گو و کمیته ارزی اتاق بازرگانی پیگری این مساله هستند وامیدواریم معضلات ورود موقت حل شود.

کاهش 15 درصدی ارزش صادرات مواد اولیه پلیمری در برابر افزایش 12 درصدی وزن صادرات

همچنین در ادامه این جلسه خانم بهناز کاموسی، مدیر بخش پلیمر سازمان توسعه تجارت در خصوص وضعیت صادرات مواد اولیه پلیمری گفت: در سال 98 میزان صادرات نشان دهنده کاهش 15 درصدی ارزش و افزایش 12 درصدی وزنی نسبت به سال 97 است.

کاموسی در خصوص وضعیت صادرات محصولات پلاستیکی هم گفت: صادرات مصنوعات پلاستیکی و پلیمری نیز در این سال با کاهش ارزش و وزن رو به رو شده است.

وی همچنین در خاتمه به این مساله اشاره کرد که استفاده از محصولات پلاستیکی به عنوان بسته بندی و قطعات استفاده شده در سایر کالاها در آمارها ذکر نمی شوند.

متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/12310