استدلال درست با راهکار غلط بانک مرکزی، مهم ترین مانع در مسیر صادرات

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران بزرگترین مانع پیش روی صادرات در سال های اخیر را بانک مرکزی با استدلال های درست و راهکارها و بخشنامه های نادرست و غیر منطقی دانست و تاکید کرد: شکی نیست که باید صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند اما شیوه های […]

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران بزرگترین مانع پیش روی صادرات در سال های اخیر را بانک مرکزی با استدلال های درست و راهکارها و بخشنامه های نادرست و غیر منطقی دانست و تاکید کرد: شکی نیست که باید صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند اما شیوه های بازگشت باید اصلاح شود.

به گزارش اینپیا، مهندس جمشید نفر در دومین روز همایش بین المللی توسعه صادرات صنایع پلیمری، بزرگترین مشکل صادرات را تبیین نشدن نقش و اهمیت صادرات در اقتصاد کشور دانست و گفت: ما کشور نفت خیزی هستیم که قبلا به راحتی این منابع را به فروش می رساندیم و از ظرفیت های بزرگ صادراتی کشور غافل بودیم.

وی همچنین با اشاره به مالیات عایدی بر سرمایه گفت: هنوز مدیران درجه یک مملکت ما برای بدست آوردن درآمد و سود از مسیرهای بسیار ساده جلو می روند. ما تا کنون بخاطر فروش نفت توجه زیادی به مسائل مالیاتی نداشتیم و الان که فروش نفت کاهش یافته همه تمرکز خود را بر مالیات گذاشتیم. این در حالی است که قانون خوب در زمان خوب جواب می دهد و امروز فکر می کنند مالیات آسان ترین راه کسب درآمد است و این روزها انواع مالیات را می شنویم در حالی که هنوز سفته باری و فرار مالیاتی در این کشور سودهای کلانی دارد.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران، مهم ترین شعار این کمیسیون را تبیین نقش و اهمیت صادرات در اقتصاد کشور دانست و گفت: متاسفانه تا امروز نتوانستیم به این هدف در راستای رشد و توسعه صادرات دست یابیم و هر روزه شاهد ضربات بزرگ برای این حوزه هستیم.

نفر خاطر نشان کرد: بزرگترین مانع در مسیر رشد صادرات مانع بانک مرکزی بود که با یک استدلال درست مسیر غلطی را انتخاب کرد.

وی افزود: در این شکی نیست که با شرایط کنونی و کاهش فروش نفت باید ارز حاصل از صادرات خود را به کشور وارد کنیم اما راه‌هایی که بدون مشورت با بخش خصوصی در پیش گرفته شده به نتیجه نمی رسد و برخلاف سیاست های بانک مرکزی که مبنی بر عدم افزایش قیمت ارز بود، پیش رفت و شاهد بودیم که چطور قیمت ارز روز به روز افزایش یافت و گاهی از فعالان بخش خصوصی به عنوان افرادی که مقابل حاکمیت ایستادگی می کنند، یاد شد.

به گفته نفر یکی از مشکلات این است که بخش خصوصی به عنوان کارشناسان صادق و دارای اهلیت خیلی به رسمیت شناخته نمی شوند.

وی تاکید کرد: در کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی برای اینکه مسائل مربوط به صادرات را به صورت تخصصی حل کنیم، کمیته های تخصصی در زیر مجموعه این کمیسیون ایجاد کردیم. می دانیم که صنعت پلیمر چه توانایی های بالایی در ارتباط با رشد صادراتی دارد و چه مشکلاتی در این مسیر اس و تمام اهتمام ما این است که در دوره دوم کمیسیون کمک کنیم که این صنعت به نهایت ظرفیت صادراتی خود برسد.

نفر با اشاره به اقدان مناسب دولت در تشکیل کمیته صادرات ستاد تسهیل از سوی دولت گفت: اهداف ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حمایت موثر از تولیدکنندگان و صنعتگران از طریق نظارت و بررسی دقیق مقررات و اظهار نظر در خصوص مصوبات و مقررات، آیین نامه ها و بخشنامه ها و آسیب شناسی در مقررات و قوانین، آئین نامه ها و دستورالعمل‌ها و رویه های جاری که به نحوی در رونق تولید اختلال ایجاد کرده اند و شناسایی و ارائه پیشنهادات موثر، مفید و راهگشا برای بهبود وضعیت تولید و صنعت کشور به مراجع ذیربط است.

به گفته وی کمیته صادرات ستاد تسهیل کشور به دبیری کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران و با حضور بخش خصوصی و دولتی تشکیل جلسه می دهد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: به منظور بررسی خط مشی صادرات کشور و ایجاد ثبات نسبی در مقررات مربوط به صادرات، برنامه های جامع و بخشی توسعه صادرات غیرنفتی کشور، شناخت و تعریف موانع و تنگناهای ساختاری صادرات کشور و مشخص کردن اقدام لازم برای توسعه صادرات غیرنفتی به صورت برنامه ریزی شده و ایجاد هماهنگی بین فعالیت ها و سیاست های صادراتی دستگاه های اجرایی و جلوگیری از موازی کاری در حوزه صادرات در چارچوب قوانین و مقررات مربوط، شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی تشکیل شده است و کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات مجموعه ای است که تمامی مرتبطین حوزه صادرات در آن حضور یافته و موارد مد نظر جهت ارسال برای شورای عالی در آن بررسی و تکمیل می شوند.

نفر افزود: اگر مساله صادرات ریالی حل شود اقتصاد استان ها به ویژه استان های مرزی بسیار رونق می یابد. قرار بود صرافی هایی در مرزهای استان ها مستقر شوند و این مساله می تواند راهگشا باشد.

وی ادامه داد: از دیگر مشکلات، وجود تصمیم گیرنده های متفاوت و متعدد در مرزهاست که پیشنهاد دادیم مدیریت واحد مرزی داشته باشیم و استانداری این مسئولیت را بر عهده بگیرد.