اقتصاد مدور و اقتصاد زیستی، راهکارهای کاهش آلایندگی کیسه‌های پلاستیکی

نائب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: پلاستیک ها با کاهش وزن در خودروها، ایزولاسیون در منازل، کاهش ضایعات مواد غذایی، نقش بسیار مهمی در بهبود محیط زیست دارند به شرط آنکه برای مدیریت پسماند آن ها برنامه دقیق و جدی وجود داشته باشد. راه حل های مطرح در دنیای علاوه بر کاهش مصرف غیر ضروری و همچنین استفاده مجدد، امروزه بر دو محور اقتصاد مدور و اقتصاد زیستی استوار است.

به گزارش اینپیا، مهندس سعید زکایی، رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در سخنرانی خود در اولین سمینار ملی پلاستیک و محیط زیست، گفت: تولید پلاستیک ها به مرز 400 میلیون تن رسیده است و با شتاب بالایی رو به رشد است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش های سازمان محیط زیست دانمارک؛ تولید یک پاکت کاغذی 42 بار خسارت محیطی بیشتری نسبت به یک کیسه از جنس پلی اتیلن ایجاد می کند و این عدد برای کیسه نخی 20 هزار برابر است.

رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: خودروها هم آلودگی دارند، اما نمی توان به عصر درشکه سواری بازگشت ولی می‌توان آلایندگی خودروها را کاهش داد.

مهندس زکایی در ادامه گفت: پلاستیک ها با کاهش وزن مواد در حمل و نقل، کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش ضایعات محصولات غذایی به کم شدن نشر کربن به محیط زیست کمک می کنند. در این بین جایگزینی پلاستیک ها با مواد دیگر، هزینه های محیطی را تا 533 میلیارد دلار افزایش می دهد. این در حالی است که بسته بندی پلاستیک ها به طور فزاینده ای ضایعات بسته بندی و محصولات کاغذی را کاهش می دهد.

وی گفت: برای مثال پلاستیک ها نقش موثری در کاهش وزن خودروها دارند و عاملی برای کاهش مصرف سوخت می شوند. در ساختمان ها و ایزولاسیون هم پلاستیک ها نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی داشته اند.

زکایی اظهار کرد: در ابتدا کیسه های پلاستیکی برای کاهش آلایندگی های سایر رقبا ایجاد شدند. با این حال در بازه زمانی کمتر از یک قرن حدود 8300 میلیارد تن پلاستیک در جهان ایجاد شده است که 4900 میلیون تن آن دور انداخته شده است. مقاومت محیطی بالای پلاستیک ها سبب باقی ماندن زباله های پلاستیکی در محیط زیست برای مدت بسیار طولانی می گردد. در صورت ادامه روند فعلی، تا 30 سال آینده وزن پلاستیک های رها شده در طبیعت به عدد 12000 میلیون تن خواهد رسید. پلاستیک های مصرفی در صنعت بسته بندی بدلیل عمر کوتاه، بیشترین سهم را در تولید زباله های پلاستیکی دارند.
رئیس کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ادامه داد: در این راستا گفته می شود که باید راهکارهایی را در نظر گرفت که برای این کار اولویت هایی در نظر گرفته شده است: اولین کاری که باید انجام شود این است که مصرف پلاستیک ها کاهش پیدا کند و در ادامه باید چند بار مصرف کردن در دستور کار قرار گیرد. یکی دیگر از موضوعاتی که باید در نظر گرفته شود این است که پلاستیک هایی مورد استفاده قرار گیرند که یا قابلیت بازیافت و یا کمپوست را داشته باشند و بازیافت و کمپوست به صورت جدی انجام شود.

وی ادامه داد: دو رویکرد برای رفع خسارت های زیست محیطی ناشی از انباشت زباله های پلاستیکی وجود دارد که با عنوان «اقتصاد مدور» به شکل بازگشت حداکثری مواد به چرخه تولید شناخته می شود. دیگری نیز «اقتصاد زیستی» است که بر اساس آن باید استفاده حداکثری از منابع زیستی یا سازگار با محیط زیست (زیست تخریب پذیر) صورت گیرد.

زکایی اظهار کرد: اقتصاد مدور شامل چند بخش می شود که از میان آنها می توان به استفاده از مواد با قابلیت بازیافت، طراحی بر اساس امکان بازیافت اقتصادی محصولات، توسعه واحدهای بازیافت با زیرساخت علمی و سرمایه گذاری در تحقیقات بازیافت اشاره کرد.

نائب رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ادامه داد: راه حل های مطرح در دنیای امروز بر دو محور اقتصاد مدور (بازیافت حداکثری زباله های پلاستیکی) و اقتصاد زیستی (استفاده از پلیمرهای زیست پایه و زیست تخریب پذیر در تولید محصولات با عمر مصرف کوتاه و یا محصولاتی که بازیافت آن ها اقتصادی نیست) استوار است.

وی افزود: زیرساخت های لازم برای صدور تاییدیه پلیمرهای زیست پایه و زیست تخریب پذیر در داخل کشور ایجاد شود.

زکایی در انتها نیز تاکید کرد: تدوین دستورالعمل های اجرایی برای اعمال الزامات قانونی نسبت به صنایع و سازمان های مرتبط و آموزش های عمومی در سطح جامعه با هدف رعایت جنبه های زیست محیطی پسماندهای پلاستیکی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.