انتظار افت قیمت در بازار محصولات پتروشیمی ؟

بازی رفت و برگشت بهای نفت خام تاکنون اثر دوگانه‌‌‌ای بر بازارهای کالایی در جهان گذاشته‌‌‌ است. در بازار پتروشیمی‌‌‌ها، فرآورده‌‌‌ها و ترکیبات شیمیایی شاهد روند نزولی هستیم ولی در بازارهای فلزی، معدنی و کشاورزی در برابر افت نرخ مقاومت می‌شود. به گززارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، این در حالی است که بازار […]

بازی رفت و برگشت بهای نفت خام تاکنون اثر دوگانه‌‌‌ای بر بازارهای کالایی در جهان گذاشته‌‌‌ است. در بازار پتروشیمی‌‌‌ها، فرآورده‌‌‌ها و ترکیبات شیمیایی شاهد روند نزولی هستیم ولی در بازارهای فلزی، معدنی و کشاورزی در برابر افت نرخ مقاومت می‌شود.

به گززارش اینپیا به نقل از دنیای اقتصاد، این در حالی است که بازار محصولات پتروشیمی، حتی قبل از آغاز افت جدی بهای نفت‌خام در فاز نزولی بود و انتظار بر این است که قیمت‌ها با شتاب بیشتری کاهشی شود. نکته مهم آنکه بهای گاز طبیعی در بازار آمریکا نیز نزولی شده؛ اگرچه در بازار اروپا در برابر افت قیمت‌ها شاهد مقاومت جدی هستیم.

این چندگانگی‌‌‌ها واقعیت‌‌‌های پیچیده‌‌‌ای از بازارهای کالایی در جهان را ترسیم کرده است؛ اگرچه می‌توان روند نزولی نرخ را به‌وضوح در هفته‌‌‌های اخیر مشاهده کرد.

اگر شدیدترین اثر شیوع ویروس کرونا را در بازار نفت خام در اوایل 2020 محسوب کنیم، کاهش نرخ فعلی دومین افت قیمت جدی در این چارچوب ارزیابی می‌شود که نکته مهمی است.

بازارهای مختلف نیز اغلب در قیمت‌های بسیار بالایی قرار داشته‌‌‌اند؛ بنابراین استعداد ریزش نرخ در ذات آنها وجود دارد و کاهش قیمت‌های فعلی چندان غیرمنطقی نبوده است.

حتی اگر شاهد عدم‌افت بهای جهانی نفت خام باشیم، باید به این نکته توجه کرد که هنوز بازارها برای همسان‌‌‌کردن خود با افت بهای جهانی نفت به استمرار کاهش نرخ نیاز دارند که بازارهای محصولات پتروشیمیایی و حتی فرآورده‌‌‌ها بیش از همه مستعد این اتفاق هستند.

به عبارت ساده‌‌‌تر، انتظار استمرار افت قیمت‌ها را باید در محاسبات در نظر گرفت؛ آن‌‌‌هم در وضعیتی که اگر قرنطینه رواج پیدا کند، اوضاع پیچیده‌‌‌تر خواهد شد و در شرایطی که هنوز امکان ادامه افت بهای جهان نفت خام وجود دارد.

عقبگرد تقاضا، ترس دولت‌‌‌ها از تکانه‌‌‌های تورمی و تمایل به افت نرخ مخصوصا در بازار حامل‌‌‌های انرژی، تعطیلات پایان سال میلادی و متعاقب آن تعطیلات سال نوی چینی و مواردی از این قبیل همگی احتمال افت قیمت‌ها با عقب‌‌‌نشینی تقاضا را در بر دارند.

البته ویژگی‌‌‌های تکنولوژیکی، پیچیدگی فرآیند تولید و الزام به مصرف در صنایع مختلف از جمله مواردی هستند که تکلیف گروه‌‌‌های کالایی را در تفاوت در میزان پتانسیل افت قیمت‌ها تعیین خواهند کرد؛ اگرچه در جریان نزولی چندان هم نمی‌توان جای امنی در بین گروه‌‌‌های کالایی پیدا کرد