قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی این هفته چگونه خواهد شد ؟/اوج گیری دلار نیمایی

قیمت‌های پایه امروز توسط دفتر صنایع پایین دستی درحالی اعلام خواهد شد که موج جدید رشد دلار نیمایی به کانال 24 هزار تومانی رسیده است و این یعنی اثر گذاری بیشتر این اهرم به نسبت هفته های گذشته. به گزارش اینپیا، با به پایان رسیدن دور جدید مذاکرات احتمالات رشد بهای ارز در بازار مجدد […]

قیمت‌های پایه امروز توسط دفتر صنایع پایین دستی درحالی اعلام خواهد شد که موج جدید رشد دلار نیمایی به کانال 24 هزار تومانی رسیده است و این یعنی اثر گذاری بیشتر این اهرم به نسبت هفته های گذشته.

به گزارش اینپیا، با به پایان رسیدن دور جدید مذاکرات احتمالات رشد بهای ارز در بازار مجدد تقویت شده است. تحلیگران فنی معتقدند اگر قیمت دلار بر روی 30 هزار و 200 تومان تثبیت شود موج جدیدی از فروشندگان روانه بازار ارز خواهند شد. در این صورت اسکناس آمریکایی می‌تواند به سوی دو مقاومت 30 هزار و 800 تومان و 31 هزار تومانی حرکت کند.

به هرحال انتظارات افزایشی در بازار از قدرت بیشتری برخوردارند. این رفتار به تقویت مسیر صعودی دلار نیمایی هم منجر شده است. میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی طی روزهای گذشته با 3.812 ریال افزایش به 241.327 ریال در تاریخ یکشنبه 28 آذر رسید که نشان از افزایش 1.6 درصدی این نرخ دارد. این رشد میتواند فراتر از تغییرات جهانی، فاز کاهشی قیمتهای پایه را تعدیل نماید. همگرایی هر چه بیشتر ارز نیما و آزاد در نهایت به تعدیل بیشتر رقابت ها هم منتهی خواهدشد.

در کنار این خیز نیما، با حضور در روزهای پایانی سال نو میلادی هر چند بازهم با کاهش نسبی قیمت های جهانی محصولات پتروشیمیایی در مناطق غیر آسیایی که به واسطه افزایش مبتلایان کرونایی که در بسیاری از نقاط جهان رخ داد، همراه شدیم، اما با تعطیلات پیش روی سال جدید، انتظارات تغییرات خاصی در این روزها از نرخ‌های جهانی وجود نخواهد داشت که همانطور که اشاره شد در آسیا مشهود بود.

با این تفاسیر نباید انتظار کاهش بسیاری از گریدها را داشته باشیم و اگر دخالتی صورت نگیرد، میتوان به رشد بهای تعداد بیشتری از گریدهای پلیمری امیدوار بود.