ایران در بخش مصنوعات پلاستیکی موافقتنامه با اوراسیا تنها 2 ردیف امتیاز داده و 62 امتیاز گرفته است

به گزارش اینپیا، رضا توفیقی، در پنل انرژی و محیط زیست همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا کشورهای عضو اوراسیا واردات حدود 13 و 5 میلیارد دلاری دارند و صادرات این کشورها در فصل 39 (بخش مواد پلاستیکی و اشیا ناشی از آن) محدود است.   وی در ارائه خود به شرح ویژگی های ممتاز توافقنامه […]

به گزارش اینپیا، رضا توفیقی، در پنل انرژی و محیط زیست همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا کشورهای عضو اوراسیا واردات حدود 13 و 5 میلیارد دلاری دارند و صادرات این کشورها در فصل 39 (بخش مواد پلاستیکی و اشیا ناشی از آن) محدود است.

 

وی در ارائه خود به شرح ویژگی های ممتاز توافقنامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا پرداخت و گفت: تمرکز فعالان اقتصادی ما بیشتر بر کشور ارمنستان است و سهم واردات ارمنستان از فصل 39 در مقایسه با سه کشور عضو کلیدی یعنی روسیه، بلاروش و قزاقستان ناچیز است البته این به معنای نادیده گرفتن ارمنستان نیست.

 

توفیقی ادامه داد: می توانیم بخش تکمیلی فعالیت های تولیدی خود را به ارمنستان ببریم تا دسترسی ما به بازار اوراسیا بسیار تسهیل شود.

 

وقتی می گوییم اتحادیه اوراسیا یعنی مجموعه ای از 5 کشوراوراسیا که تعرفه گمرکی بین این 5 کشور حداقلی است و تعرفه گمرکی این 5 کشور با کشورهای ثالث یک عدد واحد و یکسان است و موافقتنامه ایران و اتحادیه گمرکی اوراسیا یک پروتکل دو جانبه است.

 

به گفته توفیقی، 9 میلیارد دلار از واردات روسیه ذیل فصل 39 است و بلاروس و قزاقستان در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

توفیقی تاکید کرد: هیات مذاکره کننده ایرانی در فصل 39 فقط 2 ردیف امتیاز داده و ذیل 62 امتیاز گرفته است و این یک مزیت بزرگ است.

 

وی افزود: تا کنون در قالب موافقتنامه تجارت ترجیحی امتیازات خوبی گرفتیم که با موافقتنامه ایران وترکیه بسیار متفاوت است و می تواند بسیار موفق باشد