بازنگری در حوزه وظایف شرکت های بازرسی

به گزارش روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران (اینپیا)، سی و چهارمین جلسه کمیسیون فنی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران صبح امروز 5 بهمن ماه در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه کرباسی زاده، مدیر عامل جامعه قالبسازان گزارشی از روند برگزاری همایش قالب سازان ارائه کرد. قرار است این همایش 10 بهمن ماه در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شود. حضور در این همایش به صورت رایگان، اما منوط به ثبت نام انجام شده قبلی است.

ارائه گزارش درباره سمینار فنی ماشین سازان بخش دیگری از این جلسه بود که اصلانیان آن را ارائه داد.

سعید صبوری در ادامه در خصوص برگزاری این همایش ها، گفت: هدف اصلی افزایش سطح دانش اهالی صنعت پلاستیک از دستاوردهای ماشین سازان و قالب سازان است.

وی با اشاره به شرایط جدید اقتصادی تصریح کرد: در این شرایط اگر تولیدکنندگان داخلی، مراقبت لازم را نداشته باشند موجب از دست دادن بازارهای خود می شوند.

اصلانیان نیز رضایتمندی و کسب اطلاعات لازم توسط مخاطبان این همایش ها را ضروری دانست.

بخش دوم جلسه به موضوع استاندارد اختصاص داشت. خادمی رئیس کمیته استاندارد کمیسیون فنی در ابتدای این نشست، با مروری بر مباحث گذشته، گفت: در حال حاضر شرکت های بازرسی در 5 گروه تعریف شده اند؛ اما در هیچ کدام از این 5 گروه، بخش پلیمرها مشاهده نمی شود.

وی ادامه داد: یکی از انتقادهای وارده این است که اطلاعات شرکت های بازرسی در سطح مناسبی قرار ندارد و بازرسان دارای تجربه کافی در این زمینه نیستند.

وی تغییر این رویه و اصلاح آیین نامه موجود را مشروط به نظر نمایندگان انجمن ها عنوان کرد.

بهشتی عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر نیز در این خصوص به برخی از مشکلات اشاره کرد و گفت: گاهی لیبل ها به درخواست مشتری و به منظور پرداخت تعرفه های پایین، تغییر می کند. این موارد نیازمند یک صداقت در کار است و این پرسش مطرح می شود که چه اندازه مشکل بر سر راه وجود دارد که فرد به چنین گزینه هایی متوسل می شود.

عباسی نیز با بیان این که صنعت قالب سازی فاقد استانداردهای لازم است، گفت: به عبارتی استاندارد ما کارخانه ای شده است و هر کارخانه و منطقه دارای یک استاندارد خاص خود است.

صبوری نیز در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار این که دانش ما از صنعت جدا شده است، گفت: در شرایط فعلی صنعت بدون پشتوانه علمی جلو رفته است و این در حالی است که این دو می توانستند در کنار هم باشند.

وی همچنین از شرکت کنندگان درخواست کرد تا در صورتی که تعرفه ها برای آنها مشکلاتی را ایجاد کرده است مسئله را به صورت مکتوب ارائه دهند تا در اتاق پیگیری شود.

خانم واصلی نماینده انجمن رنگ و رزین در این جلسه گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم تعرفه ها مشکل دارد؛ در برخی جاهای مشابه، تعرفه ها را بالا و در برخی موارد کم اعمال می‌شود که این مسئله خود موجب شکل گیری برخی شیطنت ها در این زمینه می شود.

به گفته واصلی، بازرسی ماهیتی باید بر مبنای مبنع اچ اس کد انجام شود.

خانم عزیزی نماینده انجمن تولیدکنندگان یو پی وی سی نیز با اذعان به این که سازمان استاندارد هیچ اشرافی روی صنعت یو پی وی سی ندارد، گفت: باید در این زمینه به یک مرجع استاندارد بزرگ بین المللی رجوع شود.

وی ادامه داد: کار ما علمی- صنعتی است و انجمن ملی پلاستیک را به کمک می طلبیم تا صنعت، از حالت مسکن مهری خارج شود.

کرباسی زاده هم در ادامه پیشنهاد داد تا آزمایشگاه های خاصی برای بازرسی مواد پلیمری به اداره استاندارد معرفی شود.

فقیهی، رییس هیئت مدیره جامعه قالبسازان نیز پیشنهاد تدوین یک برنامه جامع تر داشت. در ادامه شفیعی نماینده انجمن همگن استان البرز منبع قراردادن اچ اس کد را مناسب دانست.

مومنی نماینده انجمن مستربچ و کامپاند نیز اظهار داشت: استانداردهای موجود کالاهای ما را به صورت کامل پوشش نمی دهد، از این روی نیاز به تدوین یک مرجع جامعتر وجود دارد.

نماینده انجمن کامپوزیت با بیان این که در زمینه هایی که استاندارد هم وجود دارد اما شرکت های بازرسی به درست عمل نمی کنند، گفت: در  سال 90 مکاتباتی برای گریدبندی شرکت های بازرسی انجام شد، اما هیچ کدام از شرکت های بازرسی، یک کارشناس مرتبط با صنعت کامپوزیت نداشتند. وی همچنین بر حضور نماینده سازمان استاندارد در چنین جلسه هایی تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *