تامین منابع مالی پایدار برای کسب و کارها با اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده‌

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأمین 50 درصد اعتبارات شهرک‌ها و نواحی صنعتی توسط استان‌ها یادآور شد: متأسفانه در جریان تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده‌ در مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد اختصاص یک درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که خود فعالان اقتصادی شهرک‌های صنعتی پرداخت می‌کنند، به شرکت‌های خدماتی […]

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأمین 50 درصد اعتبارات شهرک‌ها و نواحی صنعتی توسط استان‌ها یادآور شد: متأسفانه در جریان تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده‌ در مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد اختصاص یک درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که خود فعالان اقتصادی شهرک‌های صنعتی پرداخت می‌کنند، به شرکت‌های خدماتی مصوب نشد و اگر منابع مالی لازم به‌درستی تأمین نشود، آینده اداره شهرک‌های صنعتی نگران کننده خواهد بود.

به گزارش اینپیا به نقل از روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان با بیان این مطلب در نشست با فعالان اقتصادی جنوب استان مازندران در محل شهرک صنعتی بشل که با همراهی کیوان مرادیان کوچک سرایی و کمال علیپور خنکداری نمایندگان مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی انجام شد، افزود: در سال جاری برنامه تأمین 10 هزار هکتار زمین برای توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور از سوی منابع ملی، ارگان‌ها و بخش خصوصی را در دست پیگیری داریم.

رسولیان با اشاره به بروکراسی‌های اداری حاکم بر فضای کسب و کار فعالان اقتصادی در سطوح ملی و استانی، طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی را در صورت اجرا و تحقق رسالت‌های آن، گره گشای بسیاری از مشکلات پیش روی بخش صنعت، معدن و تجارت کشور عنوان کرد.

وی با اشاره به کمبود جدی زمین صنعتی در کشور و به‌خصوص استان‌های شمالی اضافه کرد: در شش ماهه امسال، 506 هکتار از اراضی که با هدفی غیر از تولید دریافت شده ولی ساخته و فعال نشده بودند، پس گرفته و به متقاضیان جدید دارای اهلیت واگذار ‌شد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین با بیان این‌که تمامی طرح‌های راکد سال 1396 به قبل را تعیین تکلیف کرده‌ایم، ادامه داد: در پایان سال گذشته، 3 هزار و 200 طرح صنعتی در مرحله نصب ماشین آلات بودند که امسال و تا امروز 4 هزار و 210 طرح در مرحله نصب ماشین آلات هستند که افزایش 30 درصدی را نشان می‌دهد.

رسولیان بر حل مسأله تأمین آب در شهرک‏‌های صنعتی نیز تأکید کرد و اظهار داشت: 235 تصفیه خانه فاضلاب در 192 شهرک و ناحیه صنعتی کشور در جهت بازچرخانی پساب درحال فعالیت هستند که یکی از روش‌های تأمین آب پایدار صنایع می‌باشد.

وی با اشاره به پایش‌های انجام شده در جهت رصد علل تعطیلی واحدهای صنعتی راکد بیان کرد: در سال جاری 10 درصد کاهش واحدهای صنعتی راکد را رقم زده‌ایم که در این راستا 200 میلیارد تومان از محل منابع این سازمان با بانک‌ها توافق شد که به‌صورت مشترک به بازفعال سازی واحدهای راکد اختصاص داده شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همچنین برنامه احداث یک هزار و 900 واحد و مجتمع کارگاهی کوچک را در سطح کشور برای اصناف تولیدی و شرکت‌های دانش بنیانی که توانایی خرید زمین و ایجاد واحد تولیدی بزرگ را ندارند در دستور کار داریم که امیدواریم تا پایان سال جاری حداقل 1000 واحد کارگاهی آن بهره برداری شود.

رسولیان با اشاره به ارائه 25 خدمت حمایتی به بنگاه‌‏های کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش بنیان اضافه کرد: علاوه بر این مجموعه حمایت‌ها که برای برند سازی، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، افزایش عمق داخلی سازی و کمک به دانشی شدن بنگاه‌‏ها انجام می‌شود، در واگذاری زمین تخفیف می‌دهیم و خارج از مزایده به شرکت‌های دانش بنیان زمین واگذار می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به بروکراسی‌های اداری حاکم بر فضای کسب و کار فعالان اقتصادی در سطوح ملی و استانی، طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی را در صورت اجرا و تحقق رسالت‌های آن، گره گشای بسیاری از مشکلات پیش روی بخش صنعت، معدن و تجارت کشور عنوان کرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: بر اساس قانون، پس از استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی، وظیفه اداره و نگهداری این مناطق به شرکت‌های خدماتی متشکل از مجموعه فعالان اقتصادی شهرک‌ها واگذار می‌شود، لذا برای آن‌که دستگاه‌های خدمات رسان آب و برق به‌خوبی عمل کنند و عمده منابع مالی لازم که از مالیات بنگاه‌های اقتصادی مستقر در شهرک‌های صنعتی تأمین‌ می‌شود، در اختیار این بخش قرار گیرد، با محدودیت‌های قانونی مواجهیم.

رسولیان با اشاره به تأمین 50 درصد اعتبارات شهرک‌ها و نواحی صنعتی توسط استان‌ها یادآور شد: متأسفانه در جریان تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده‌ در مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد اختصاص یک درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که خود فعالان اقتصادی شهرک‌های صنعتی پرداخت می‌کنند، به شرکت‌های خدماتی مصوب نشد و اگر منابع مالی لازم به‌درستی تأمین نشود، آینده اداره شهرک‌های صنعتی نگران کننده خواهد بود.

وی در پایان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست در جریان طرح اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده‌، این نقیصه جبران و منابع مالی پایدار برای شرکت‌های خدماتی شهرک‌ها و نواحی صنعتی تأمین شود.