تایید 70 درصدی فاکتورهای فروش توسط خریداران، قابلیت اجرا دارد؟/ پلیمر، روغن موتور یا فولاد نیست

چندی پیش قائم مقام وزیر صمت در امور بازارگانی، طی نامه ای اعلام کرد که خریداران محصولات پتروشیمی از بورس کالا برای حفظ سهمیه خود باید 70 درصد از فاکتورهای ثبت شده در سامانه جامع تجارت را به تایید خریداران خود برسانند که این موضوع از دیدگاه کارشناسی ابهامات بسیاری دارد. به گزارش اینپیا، از […]

چندی پیش قائم مقام وزیر صمت در امور بازارگانی، طی نامه ای اعلام کرد که خریداران محصولات پتروشیمی از بورس کالا برای حفظ سهمیه خود باید 70 درصد از فاکتورهای ثبت شده در سامانه جامع تجارت را به تایید خریداران خود برسانند که این موضوع از دیدگاه کارشناسی ابهامات بسیاری دارد.

به گزارش اینپیا، از این رو انجمن ملی صنایع پلیمر ایران نامه ای را در خصوص ضرورت توقف این دستورالعمل به دلیل ابهامات موجود به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرد.

در پی این نامه انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در جلسه ای با حضور مهندس محسن صفدری، مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت به بررسی ابعاد این موضوع پرداخت.

مهم ترین نکته ای که در این جلسه مطرح شد این بود که متاسفانه این طرح که می تواند آسیب های قابل توجهی را برای تولیدکنندگان به همراه داشته باشد، پشت درهای بسته تنظیم شده و نظرات بخش خصوصی در آن اعمال نشده است.

ابعاد این طرح نشان می دهد که تبیین کنندگان آن شناخت چندانی از صنعت پلیمر نداشته اند و تقریبا همه صنعت گران بر این باورند که چنین طرحی امکان اجرا را ندارد و اگر هم اجرا شود، نتیجه ای جز خروج صنعت گران از چرخه تولید نخواهد داشت.

متاسفانه مسئولان وزارت صمت، برای اجرای این طرح ها، صنعت پلیمر را با فروشندگان روغن موتور و یا فولاد مقایسه می کنند که این موضوع از همه نظر نادرست است و تفاوت هایی جدی بین این صنایع وجود دارد و اصلا مقایسه صنایع و صنوف مختلف در این طرح نمی تواند بنیان کارشناسی داشته باشد.

همان طور که مشخص شده، بر اساس این طرح خریداران باید فاکتورها را تایید کنند و این اقدام آنها در سهمیه فروشندگان تاثیر دارد. این در شرایطی است که متقاعد کردن خریداران به این کار برای بسیاری از صنایع کوچک ممکن نیست و اصلا چنین موضوعی برای خریداران تفاوتی ندارد. در نتیجه عدم اقدام آن ها برای تایید فاکتور به کسر سهمیه فروشنده منجر می شود و به عبارت ساده تر از سهل انگاری یک نفر، شخص دیگری آسیب می بیند.

این تنها یک مورد از ابهامات موجود در این طرح است و ابهامات حقوقی و کاربردی بسیاری در آن مشاهده می شود.

از این رو انجمن ملی صنایع پلیمر ایران تصمیم دارد با همکاری و مشورت تشکل های پلیمری، جلسه ای را با مقامات وزارت صمت برگزار کرده و این نهاد دولتی را نسبت به ابعاد آسیب زننده چنین طرحی آگاه سازد.

اما نکته مهمی نیز باید مورد توجه قرار گیرد که بدنه وزارت صمت در ماه های گذشته نشان داده است که تصمیمات را یک شبه اتخاذ کرده و به سوی اجرایی شدن سوق می دهد که چنین رویکردی بدون شک به ضرر صنایع کشور تمام خواهد شد.

ضمن این که موضوع بخشی نگری نیز در این تصمیمات به صورت جدی قابل مشاهده است. در حالی که برای چنین تصمیمات کلان و تاثیرگذاری، هماهنگی همه ارکان تصمیم گیری دولت، تولیدکنندگان و توزیع کنندگان، لازمه ایجاد یک فرآیند تصمیم سازی صحیح است.

بر این اساس می توان این گونه نتیجه گرفت که طرح تایید 70 درصد فاکتور تولیدکنندگان توسط خریداران، از آنجایی که با پشتوانه کارشناسی تهیه و تنظیم نشده، شانسی هم برای موفقیت ندارد و شاکله آن نشان دهنده یک طرح از پیش شکست خورده است که تنها می تواند مدتی بازار را ملتهب کرده و صنعت گران را بیش از پیش ناراضی سازد.