تا زمانی که تشکل‌ها بازوی اجرایی نباشند، تولید غیرمجاز ادامه خواهد داشت/تولیدکننده‌های غیرمجاز به سادگی مواد اولیه می‌خرند

به گزارش اینپیا در این خصوص چندی پیش نیز گزارشی در صداوسیما پخش شد که از انبار کردن ظروف یکبار مصرف در محیطی ناسالم و تولید برخی از آنها با مواد اولیه بازیافتی حکایت داشت.   در همین راستا حمید صمدی، رئیس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در گفت و گو با خبرنگار اینپیا گفت: این روزها هر کالایی […]

به گزارش اینپیا در این خصوص چندی پیش نیز گزارشی در صداوسیما پخش شد که از انبار کردن ظروف یکبار مصرف در محیطی ناسالم و تولید برخی از آنها با مواد اولیه بازیافتی حکایت داشت.

 

در همین راستا حمید صمدی، رئیس انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در گفت و گو با خبرنگار اینپیا گفت: این روزها هر کالایی نوع تقلبی دارد و ظروف یکبار مصرف نیز همین طور است.

 

وی ادامه داد: تا زمانی که وزارت صمت و وزارت بهداشت از انجمن ها به عنوان بازوی اجرایی استفاده نکنند، فعالیت این واحدهای غیر مجاز ادامه خواهد داشت.

 

صمدی افزود: در این راستا درخواست شده است که از وجود انجمن ها در این راستا استفاده شود، اما با این حال توجهی به این حواسته از طرف ارگان های دولتی نشده است.

 

تولیدکنندگان غیرمجاز ظروف یکبار مصرف، قدرت رقابت را از تولیدکننده واقعی می‌گیرند

 

محمد باقر امامی آل آقا، دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف نیز در خصوص واحدهای غیر مجاز تولید ظروف یکبار مصرف در گفت و گو با خبرنگار اینپیا گفت: این واحدها بسیار متعدد هستند و با توجه به این که هزینه استاندارد سازی و مالیات و دیگر هزینه های تولید را نمی پردازند، قدرت رقابت را از تولیدکنندگان واقعی می گیرند.

 

وی گفت: تولیدکنندگان غیرمجاز در صنعت پلاستیک و پلیمر به وفور یافت می شوند و در صنعت تولید ظروف یکبار مصرف هم به همین صورت است.

 

آل آقا ادامه داد: این تولیدکنندگان از آنجایی که نه مالیات و نه هزینه های آزمایشگاهی را برای استاندارد سازی می پردازند، با قیمت تمام شده کمتری تولید می کنند. ضمن این که چنین اشخاصی از مواد اولیه با کیفیت نیز استفاده نمی کنند.

 

دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در ادامه گفت: قیمت تمام شده پایین این تولیدکنندگان و همین طور این مساله که به سادگی محصولات خود را به صورت مویرگی در بازار توزیع می کنند، قدرت رقابت را از تولیدکنندگان واقعی می گیرد؛ چرا که تولیدکنندگان واقعی به دلیل استفاده از مواد اولیه استاندارد و همچنین تولید شفاف و پرداخت مالیات، با هزینه بالاتری تولید می کنند و قیمت تمام شده محصولشان بیشتر از تولیدکنندگان غیر مجاز خواهد بود.

 

آل آقا با اشاره به این که نظارت جدی روی واحدهای غیرمجاز وجود ندارد، گفت: حتی دیده شده است که در برخی دامداری ها دستگاه تزریق قرار دارد و در چنین محیطی دست به تولید ظروف یکبار مصرف می زنند.

 

دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به غیر قانونی بودن خرید و فروش مواد اولیه خارج از بورس کالا، این واحدهای غیر مجاز از کجا مواد اولیه خود را تامین می کنند، گفت: این واحدها به سادگی مواد اولیه خود را از بازار آزاد تهیه می کنند، چرا که مواد اولیه به وفور در بازار آزاد پیدا می شود و تنها قیمت آن تا حدودی بیشتر است.

 

جلوگیری از تولیدغیرمجاز؛ به نفع سلامت مردم و تولیدکننده واقعی

 

خلج، رئيس اتحاديه صنف محصولات پليمري و ظروف يکبار مصرف شهريار نیز در این خصوص به اینپیا گفت: پیش تر ساز و کاری برای نظارت بر این واحدها وجود نداشت و از این رو ظروف یکبار مصرف بسیاری با مواد اولیه دست دوم تولید می‌ شد.

 

وی در ادامه با بیان این که اما اکنون تلاش اتحادیه بر این است که با سازمان غذا و دارو و بهداشت همکاری و در نتیجه رو واحدهای غیر استاندراد را شناسای کند.

 

خلج همچنین با اشاره به این که جلوگیری از تولید چنین واحدهایی امری لازم است، اظهار کرد: خارج کردن چنین واحدهایی از چرخه تولید، هم به سلامت جامعه و هم به تولیدکننده واقعی کمک می کند.

 

رئيس اتحاديه صنف محصولات پليمري و ظروف يکبار مصرف شهريار در پاسخ به این سوال که خرید مواد اولیه این واحدهای غیرمجاز چگونه است نیز گفت: خرید این واحدها بسیار آسان و با یک تلفن انجام می شود و در این حالت بازار ملتهب بارها شاهد آن بوده ایم که یک تولیدکننده به سختی سهمیه چند تنی به دست می آورد و دلال چند هزار تن مواد