تجارت پتروشیمی ایران در نتیجه کاهش تقاضای چین رو به نزول است

به گزارش اینپیا به نقل از رادار اقتصاد، مؤسسه تحقیقاتی فیچ می‌گوید که کاهش تقاضای چین در نتیجه بروز همه‌گیری کرونا در کنار کاهش تنش‌های تجاری این کشور با آمریکا و احتمال به وجود آمدن مازاد عرضه در بازار موجب افت تجارت پتروشیمی ایران می‌شود.

 

مؤسسه تحقیقاتی فیچ سولوشنز این پیش‌بینی را در آخرین به‌روزرسانی گزارش صنعت پتروشیمی ایران که مختص سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰ است مطرح کرد.

 

در این گزارش، پیش‌بینی فیچ از آینده تجارت و مصرف محصولات پتروشیمی ایران ارائه شده است.

 

در این قسمت آمده که شراکت استراتژیک در حال ظهور بین چین و ایران در بلندمدت می‌تواند موجب کاهش انزوای اقتصادی ایران و رونق گرفتن اقتصاد بعد از سال‌ها تحریم شود.

 

تجارت

 

محصولات پتروشیمی حدود یک‌سوم صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص می‌دهند. تحریم آمریکا در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ (۱۳۹۸) تأثیر کمی بر صادرات ایران به نسبت سال پیش از آن داشت، که علت آن را باید گسترش تجارت با چین که بزرگ‌ترین متقاضی بازار است جست. مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به چین در این حوزه پلی اولفین ها و متانول هستند و محصولات ایرانی حدود یک‌پنجم واردات پلی‌اتیلن چین و یک‌سوم واردات متانول این کشور را تشکیل می‌دهند. وابستگی ایران به چین که اولین کشور درگیر با کرونا بود موجب کاهش قابل‌توجه حجم صادرات شده است.

 

بازار پتروشیمی ایران در صورت سقوط بازارهای خارجی به شدت تحت‌فشار قرار می‌گیرد، مسئله‌ای که مزید بر مشکل تحریم آمریکا شده و جریان تجارت محصولات پتروشیمی به اروپا و آسیای شرقی را تحت تأثیر قرار داده است. جنگ تجاری آمریکا و چین فرصت‌هایی برای صادرات پتروشیمی ایران فراهم نمود، چرا که خریداران چینی مجبور بودند منابع جایگزین برای پلی‌اتیلن پیدا کنند.

 

با این حال کاهش تقاضای چین در نتیجه بروز همه‌گیری کرونا در کنار کاهش تنش‌های تجاری این کشور با آمریکا و احتمال به‌وجودآمدن مازاد عرضه در بازار باعث خواهد شد فرصت‌هایی که می‌تواند از سوی چین به وجود بیاید در دوره پیش‌بینی ما تا سال ۲۰۲۴ محقق نشود. تولیدکنندگان متانول ایران حتی قبل از شیوع کرونا نیز از حداکثر پتانسیل صادرات به چین استفاده می‌کردند که این باعث می‌شود فرصت چندانی برای رشد صادرات وجود نداشته نباشد.

 

به علاوه، قیمت پایین محصولات پتروشیمی رشد درآمد صادراتی ایران از این محل را محدود خواهد کرد. در ضمن رشد احتمالی صادرات ایران می تواند مشکل وجود مازاد محصول در برخی محصولات شیمیایی پایه را به وجود بیاورد.

 

کاهش فزاینده ارزش ریال در نتیجه بحران کرونا و کاهش قیمت نفت می‌بایست روی کاغذ قیمت محصولات پتروشیمی ایران در بازارهای صادراتی را کاهش دهد. با این حال، قیمت‌گذاری دلاری محصولات صادراتی به سایر بازارهای مهم نظیر هند و ترکیه توسط ایران باعث می‌شود که کاهش ارزش ریال تأثیر کمی بر قدرت رقابت محصولات ایرانی داشته باشد. نزول ارزش ریال هزینه واردات را نیز افزایش می‌دهد، خصوصاً در حوزه ماشین‌آلات موردنیاز برای تولید نفت، گاز و مواد پتروشیمی، علی‌رغم تلاش‌هایی که برای بومی‌سازی فناوری در این حوزه انجام می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *