تحلیلی از انتخابات اخیر اتاق‌های بازرگانی و پیش‌بینی‌ای از آینده آن

اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و اتاق ایران به عنوان تشکل‌ِ تشکل‌ها، نقشی مشورتی را برای ارکان نظام و سه قوه بر عهده دارد و «به حق»، نماینده واقعی بخش خصوصی است . طبق ماده ۱۱ قانون اتاق بازرگانی، ترکیب اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران، متشکل از اعضای هیات نمایندگان اتاق های سراسر کشور و نمایندگان […]

اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و اتاق ایران به عنوان تشکل‌ِ تشکل‌ها، نقشی مشورتی را برای ارکان نظام و سه قوه بر عهده دارد و «به حق»، نماینده واقعی بخش خصوصی است . طبق ماده ۱۱ قانون اتاق بازرگانی، ترکیب اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران، متشکل از اعضای هیات نمایندگان اتاق های سراسر کشور و نمایندگان تشکل‌های ملی و کشوری هستند.

در حال حاضر، انتخابات هیات نمایندگان نهمین دوره اتاق‌های استانی به اتمام رسیده است، برای تشکیل هیات نمایندگان اتاق ایران که از خرداد ماه سال ۹۸ آغاز به کار می‌کند، نیاز به معرفی نمایندگان تشکل‌ها، فدراسیون ها و کنفدراسیون ها است.

به همین دلیل در ماه های آینده باید شاهد معرفی نمایندگان تشکل‌ها در اتاق ایران برای تکمیل کابینه بخش خصوصی باشیم. به نظر مي‌رسد که باتوجه به اتفاقاتی که در انتخابات اتاق‌های استانی صورت گرفت، برخی از افرادی که در استان‌های مختلف رای نیاورده‌اند، علاقه‌مند هستند که از طریق تشکل‌های کشوری و سراسری وارد اتاق ایران شوند.

ضمنا توجه داشته باشیم که به همان نسبت که اعضای هیات نمایندگان برای کار تشکلی وقت می‌گذارند و خود را به روز نگه می‌دارند، می‌توانند برای ماموریت جدید موثر واقع شوند و هیات نمایندگان اتاق ایران یک فرصتی برای معرفی چالش‌ها و فرصت های بسیاری برای صنایع از جمله صنعت پلاستیک است.

اتفاق مهمی که در انتخابات ۱۱ اسفند افتاد حضور استارپ ها و شرکت های دانش بنیان در کنار پیشکسوتان در ترکیب هیات نمایندکان است  و انتخابات اخیر، این پیام را می‌دهد که همان‌طور که کسب و کارها در ایران در حال پوست اندازی است، اتاق های بازرگانی به عنوان خانه بخش خصوصی نیز در حال تغییر چهره است  و این اتقاق مبارکی برای کشور است که باید با دقت مورد ارزیابی و رصد تشکل‌ها قرار گیرد. پیش بینی می‌شود که در ترکیب هیات نمایندگان اتاق بازرگانی دوره نهم در خرداد ماه 98 شاهد حضور نیروهای جوان، چالاک و متکی به فن آوری‌های روز اطلاعات در کنار پیشکسوتان و اصحاب کسب و کار باشیم و اتاق شاداب و پرتحرکی را پیش بینی می‌کنم.

متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/10394