تحلیل بازار کشور قزاقستان برای ورود کالاهای ایرانی

قزاقستان، با نام رسمی جمهوری قزاقستان، کشور مستقل و فراقاره‌ای در آسیای مرکزی و اروپا است. پایتخت این کشور در سال ۱۹۹۸ از آلماتی در جنوب که بزرگ‌ترین شهر کشور است به نورسلطان یا آستانه در شمال منتقل شد. به گزارش اینپیا، با توجه به منابع و توانایی‌های دو کشور ایران و قزاقستان، در زمینه‌های […]

قزاقستان، با نام رسمی جمهوری قزاقستان، کشور مستقل و فراقاره‌ای در آسیای مرکزی و اروپا است. پایتخت این کشور در سال ۱۹۹۸ از آلماتی در جنوب که بزرگ‌ترین شهر کشور است به نورسلطان یا آستانه در شمال منتقل شد.

به گزارش اینپیا، با توجه به منابع و توانایی‌های دو کشور ایران و قزاقستان، در زمینه‌های مختلفی همچون نفت، گاز و کشتیرانی در دریای خزر، پتروشیمی، کشاورزی، فلزات، مواد معدنی و شیمیایی، دامپروری، مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی توسعه روابط با جمهوری قزاقستان برای ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به خصوص که با توجه به حضور فعال قزاقستان در تعاملات جهانی و همچنین عضویت این کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پیمان شانگهای پتانسیل توسعه روابط تجاری دو کشور بیش از پیش ایجاد شده است. کشور مذکور خود یکی از موسسین اتحادیه اقتصادی اوراسیا بوده که کشورهای عضو آن از برخی مزایا در تجارت با یکدیگر برخوردار هستند. از آنجا که ایران به تازگی به دنبال پیوستن به این اتحادیه بوده، از این رو تجارت با قزاقستان برای تجار کشورمان بسیار اهمیت می‌یابد.

روسیه، چین و برخی کشورهای اروپایی جزء شرکاء تجاری اصلی این کشور محسوب می‌شوند. به طور کل بخش زیادی از تجارت قزاقستان با کشورهای همسایه خود صورت می‌گیرد. دسترسی به دریای خزر می‌تواند برای تجار ایران فرصت ویژه‌ای را برای ارسال محصولات صادراتی ایران به قزاقستان رقم بزند. ضمن آنکه به صورت زمینی نیز می‌توان برای صادرات به آنجا اقدام کرد.

کمیسیون صادرات انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در راستای شناخت بهتر صنعتگران از کشور قزاقستان، گزارشی تحلیلی از بازار این کشور منتشره کرده است.

برای دانلود این گزارش روی لینک زیر کلیک کنید.

گزارش تحلیل بازار کشور قزاقستان برای ورود کالاهای ایرانی