تشکل‌ها قابل اعتمادترین متولی ظرفیت سنجی واحدهای تولیدی/راهکار افزایش سهمیه پی وی سی واحدهای تولیدی

سی و پنجمین جلسه کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با حضور انجمن تولیدکنندگان ذی نفع به منظور تعیین و جمع‌بندی میزان نیاز گریدهای مختلف pvc در صنایع مرتبط برگزار شد. به گزارش اینپیا، در این جلسه، نمایندگان انجمن های مرتبط با این صنعت با تشریح وضعیت موجود و اشاره به مشکلاتی در خصوص […]

سی و پنجمین جلسه کمیسیون بازرگانی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با حضور انجمن تولیدکنندگان ذی نفع به منظور تعیین و جمع‌بندی میزان نیاز گریدهای مختلف pvc در صنایع مرتبط برگزار شد.

به گزارش اینپیا، در این جلسه، نمایندگان انجمن های مرتبط با این صنعت با تشریح وضعیت موجود و اشاره به مشکلاتی در خصوص تولید وعرضه گریدهای مختلف پی وی سی وجود دارد، پیشنهادات خود را برای رفع چالش های موجود مطرح کردند.

کاهش سهم صادرات مواد اولیه پلیمری توسط پتروشیمی ها و افزودن به سهم تامیننیازهای داخلی پی وی سی موضوع مورد توافق همه تشکل های حاضر بود که برای اجرای منطقی و عادلانه این امر باید یک طرح مناسب درنظر گرفته شود.

یکی از مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد این بود که از شرکت های تازه تاسیس، تعهد می گیرند که سهمیه پی وی سی برای آن ها تامین نمی شود و حتی طرح های توسعه ای که منجر به درخواست پی وی سی شود، رد می شود.

فروش سلف و عدم تحویل به موقع مواد اولیه گرید پی وی سی ار دیگر مشکلات مطرح شده بود که بر این اساس، پتروشیمی ها مواد پی وی سی خود به صورت سلف می فروشند به همین دلیل هر پتروشیمی که بتواند زودتر محصول خود را تحویل دهد، قیمت بالاتری می خورد و این سوال مطرح است که اگر پتروشیمی ها مازاد مواد دارند چرا به صورت سلف عرضه می کنند.

کیفیت پایین مواد پی وی سی در برخی پتروشیمی ها و در نتیجه نداشتن متقاضی از دیگر چالش های فعالان صنعت پی وی سی بود که در این جلسه مطرح شد.

در ادامه این جلسه پیشنهادات و راهکارها مطرح شد.

رصد و ظرفیت سنجی نیاز واحدهای تولیدی عضو هر تشکل توسط خود آن تشکل از پیشنهاداتی بود که پیش از این انجمن ملی صنایع پلیمر ایران آن را مطرح و پیگیری کرده بود که البته برخی از انجمن ها هنوز نتیجه این ارزیابی و میزان استفاده اعضای خود را اعلام نکردند و در این جلسه بار دیگر بر آن تاکید شد، چرا که اولا انجمن ها قابل اعتماد ترین و بهترین متولی برای ارزیابی ونیاز سنجی واحدهای تولیدی بوده و ثانیا این نیاز سنجی از سوی وزارت صمت، لابی گری ها و مشکلات عدیده در پی دارد واز طرف دیگر وزارت صمت این مسئولیت را قبول نکرده است.

افزایش پله کانی سهمیه ها تا جایی که پتروشیمی ها پاسخگوی آن باشند، از دیگر پیشنهاداتی بود که در این خصوص مطرح شد که بر این اساس، ضریب 15 درصدی برای پله  کان اول افزایش سهمیه ها در نظر گرفته شده است. حالت اول این است که این ضریب افزایش پله کانی به همه واحد ها اختصاص یابد، از طرفی می توان مقدار و ضریب مشخصی را تعیین کرد و وزارت صمت نیز با ارزیابی سه ماهه خود سهمیه ها را اندازه گیری کند و هر واحدی که 70 درصد سهمیه های خود را مصرف کرده با افزایش سهمیه همراه شود.

همچنین برخی از اعضا با افزایش 15 درصدی برای همه واحدهای تولیدی موافق نبودند چرا که تلورانس وزنی سهمیه  تولید کنندگان بسیار بالاست، این افزایش تنها خدمت به واحدهایی است که سهمیه آن ها بسیار بیشتر است و به واحدهایی که سهمیه کمتری دارند، هیچ کمکی نمی شود.

در ادامه این جلسه به این نکته اشاره شد که صنایع پی وی سی به 3 گرید دسته بندی شده و با توجه به اینکه صنایع کوچک این حوزه سهمیه های زیر 22 تن دارند که قابل دریافت نیست، پیشنهاد می شود کف سهمیه 22 تنی برای هر گرید درنظر گرفته شود و گریدهای اس 65 ، 60 و 57 ادغام و با 22 تنی دسته بندی شوند که هرکدام قابل دریافت باشند.

همچنین این پیشنهاد مطرح شد که در نهایت برای مقید کردن پتروشیمی ها به رعایت طرح ها و راهکارها، باید اول تفاهمنامه ای با حضور شرکت ملی پتروشیمی، دفتر توسعه صنایع تکمیلی و پتروشیمی های عرضه کننده پی وی سی منعقد شود تا بر رعایت کف عرضه مداومت داشته باشند و از صادرات خود کاسته و به عرضه داخلی اضافه کنند.

در پایان این جلسه مقرر شد انجمن ها میزان فروش، تولید و مصرف مواد اولیه واحدهای تولیدی زیر مجموعه خود و آنچه در سامانه جامع تجارت ثبت شده را ارزیابی کنند و میزان نیاز به افزایش سهمیه پی وی سی را بر همین اساس به انجمن ملی صنایع پلیمر ایران برای پیگیری هرچه بهتر اعلام کنند، وزارت صمت نیز می تواند این موضوع را صحت سنجی کند.