یک قاضی دادگاه فدرال:

تصمیم دولت فدرال مبنی بر منع استفاده از پلاستیک «غیر منطقی و غیرقانونی» است

سال 2021 بود که در راستای دستورالعمل اتحادیه اروپا درباره منع استفاده از پلاستیک، استفاده از ظروف پلاستیکی یک بار مصرف در کانادا ممنوع اعلام شد.

بر همین اساس دولت کانادا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این قانون شامل ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی خرید، ظروف غذاخوری  یکبار مصرف و نی‌های پلاستیکی بازیافت می‌شود.

بر همین اساس هرگونه خرید و فروش این کالاها از دسامبر ۲۰۲۲ غیرقانونی اعلام شد و  فروشندگان اجازه داشتند اقلامی را که در انبار دارند به جای دیگری منتقل کنند.

غیرقانونی شدن تولید و واردات نی‌های پلاستیکی انعطاف‌پذیر نیز قرار بود از ژوئن ۲۰۲۳ و فروش آن‌ها از ژوئن ۲۰۲۴ اجرایی شود. حالا اما دادگاه فدرال این موضوع را خلاف قانون اساسی تشخیص داده است.

به گزارش CBC یک قاضی دادگاه فدرال حکم داده است که تصمیم دولت فدرال مبنی بر فهرست اقلام پلاستیکی به عنوان سمی «غیر منطقی و غیرقانونی» است.

در حکمی که روز پنجشنبه منتشر شد، قاضی آنجلا فورلانتو نوشت که طبقه بندی اقلام تولید شده پلاستیکی بسیار گسترده تر از آن است که بر اساس قانون فدرال برچسب سمیت عمومی به آنها داده شود.

Furlanetto نوشت: «هیچ نگرانی منطقی وجود ندارد که همه [اقلام تولید پلاستیک] مضر هستند.»

این پرونده توسط گروهی از بازیگران بزرگ صنعتی در پلاستیک، از جمله داو کیمیکال، امپریال اویل و نوا کمیکال مطرح شد. آنها استدلال کردند که اتاوا نتوانسته نشان دهد که شواهد علمی کافی برای توجیه مقررات وجود دارد.

اقدام در فهرست اقلام پلاستیکی به عنوان مواد سمی، گامی کلیدی بود که به اتاوا اجازه داد تا برخی از اقلام پلاستیکی یکبار مصرف را ممنوع کند.

اتاوا می گوید چالش صنعت برای ممنوعیت پلاستیک های یکبار مصرف هیچ «اثر عملی» نخواهد داشت.

این قاضی فدرال همچنین معتقد است که تصمیم اتاوا «تهدیدی برای توازن فدرالیسم است» زیرا مقررات آن را به پلاستیک هایی که «پتانسیل آسیب رساندن به محیط زیست» دارند محدود نمی کند.