رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات PVC در گفت و گو با اینپیا:

تصمیم شجاعانه کمیته تخصصی پتروشیمی؛ ثبات و رونق تولید را به بازار PVC بازگرداند

بیش از سه سال می‌شود که بازار PVC میان فراز و نشیب و التهاب در گذر است و حالا بعد از چند ماه که بازار این ماده اولیه، التهاب و رقابت بالا را تجربه کرد، با پافشاری مؤثر کمیته تخصصی پتروشیمی بر رعایت کف عرضه مصوب این ماده، تب بازار فروکش کرده است. عباسعلی متوسلیان، […]

بیش از سه سال می‌شود که بازار PVC میان فراز و نشیب و التهاب در گذر است و حالا بعد از چند ماه که بازار این ماده اولیه، التهاب و رقابت بالا را تجربه کرد، با پافشاری مؤثر کمیته تخصصی پتروشیمی بر رعایت کف عرضه مصوب این ماده، تب بازار فروکش کرده است. عباسعلی متوسلیان، رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات PVC معتقد است این تصمیم‌گیری شجاعانه، ثبات را به بازار بازگرداند. او در گفت و گو با اینپیا بیان کرد: تشکل‌ها و بنگاه‌های مصرف‌کننده پی وی سی بیش از سه سال می‌شود که با التهاب در بازار این ماده اولیه دست به گریبان هستند اما اکنون با عزم راسخی که بین تشکل‌های تخصصی و انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، همچنین تعاونی سراسری پی وی سی پدید آمد و با همکاری کمیته تخصصی پتروشیمی، به خصوص تصمیم شجاعانه‌ای که مهندس غلامی، دبیر این کمیته اخذ کرد، نهایتاً با رعایت کف عرضه و هم با اعمال مکانیسم مؤثر، ثبات به بازار پی وی سی بازگردانده شد.

او افزود: آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که اکنون اهمیت رعایت کف ‌عرضه به عنوان عامل اصلی در کاهش رقابت‌ها بر کسی پوشیده نیست. نگاهی به روند عرضه و تقاضا در هفته جاری نشان‌ می‌دهد که عرضه رزین PVC به میزان13 هزار و 300 تن افزایش یافته و در مقابل،17 هزار و 400 تن تقاضا برای خرید رزین PVC به ثبت رسید و نهایتاًمعامله روی 13 هزار و 200 تن به انجام رسیده که این موضوع نشان دهنده آن است که چگونه تقاضای نزدیک به 2 برابری، به رقمی حدود 1.3 برابر عرضه تبدیل شده و به دنبال آن، معامله 99 درصدی اتفاق می‌افتد که نهایتا میانگین رقابت 4.2 درصدی برای پی وی سی، بعد از هفته‌ها رقابت بالای 60 درصد به ثبت می رسد. در یک جمله می‌توان گفت چنین اتفاق کم سابقه ای، یک دستاورد موفق از همکاری شکل گرفته میان سیاستگذارن صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی بوده است.

متوسلیان بیان کرد: زمانی که اعلام می‌شود هدف دولت رونق اشتغال وتولید است و از طرف دیگر بر موضوع ساخت و ساز و توسعه مسکن‌های ملی تاکید می‌شود، باید توجه داشت که اکثر این مواد اولیه که رقابت‌های بالا را تجربه می‌کنند، در ساخت و ساز، سهم و نقش اساسی دارد و هرگونه بروز اختلال در آن به معنای بر هم خوردن کل چرخه تولید و ساخت و ساز مسکن و به نوعی در ضدیت با دستور کار دولت است.

رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات PVC با تاکید بر لزوم استمرار روند فعلی بیان کرد: اما باید گفت عدم استمرار چنین روندی در واقع پاشنه آشیل است؛ به این معنی که اگرتصمیمات هوشمندانه فعلی مقطعی باشد باز هم شاهد بازگشت وضعیت التهاب به بازار هستیم و این التهاب هرگز به نفع زنجیره توزیع و مصرف کننده نهایی که اعم از مردم و ارگان های دولتی هستند نخواهد بود.

متوسلیان در پایان گفت: ضمن خسته نباشید و قدردانی از تمام انجمن‌های تخصصی و تعاونی‌های سراسری و همچنین کمیته تخصصی پتروشیمی که در توزیع و خرید به موقع و در نهایت کنترل رقابت قدم برداشتند، توصیه عمیق من به تمامی این نقش آفرینان، آن است که حتما بر ادامه این روند پافشاری کرده و صدای صنعت را به گوش مسئولین برسانند چرا که اقدامات مقطعی در بلندمدت به نفع صنعت نیست.